
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 вересня 2019 р. справа №480/2164/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.,
за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.
представника відповідача - Бундюк Т.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/2164/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Шосткинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Сумській області в якому просить:
- визнати протиправними дії Шосткинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови у призначенні їй пенсії за вислугу років, застосовуючи показник середньої заробітної плати 5377,90 грн.
- зобов`язати Шосткинське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області призначити та виплачувати їй пенсію за вислугу років у відповідності до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у розмірі, обчисленому із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачені страхові внески, за два календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2016-2017), та виплатити недоплачений її розмір з 28 серпня 2018 року.
Свої вимоги мотивує тим, що пенсія за віком була призначена їй відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". В подальшому, на виконання рішення суду, органом пенсійного фонду їй призначено пенсію за вислугою років з 28.08.2018 у відповідності до положень пункту "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення". При розрахунку пенсії у 2018 році відповідачем було безпідставно взято показник середньої заробітної плати в Україні за 2016 рік (3764,40 грн.), хоча в 2018 році мав застосовуватися (враховуватись) показник середньої заробітної плати по Україні за два роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії, тобто за 2016 - 2017 роки (5377,90 грн.). Такі дії, на думку позивача, є протиправними.
Відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов в якому проти задоволення позовних вимог заперечує та зазначає, що з 19.08.1998 позивач перебуває в пенсійному органі та отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". При переведенні позивача на пенсію за вислугу років, розрахунок заробітку для обчислення розміру пенсії проведено із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки, як передбачено ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", оскільки позивачка вперше зверталася з відповідною заявою у 2017 році. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог (а.с.26-27).
Ухвалою суду від 18.06.2019 позовна заява залишена без руху, позивачу наданий час для усунення недоліків.
Після усунення позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою суду від 04.07.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Замінено відповідача по справі Шосткинське об`єднане УПФ України у Сумській області його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області.
Враховуючи обставини, викладені у відзиві на позовну заяву, ухвалою суду від 29.07.2019 справа призначена в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Ухвалою від 28.08.2019 суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.
Протокольною ухвалою суду від 23.09.2019 закрито підготовче засідання, справа призначена до розгляду по суті.
Позивач в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник відповідача Бундюк Т.Ю. у судовому засіданні проти позову заперечувала з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
У судовому засіданні встановлено, що з 19.08.1998 ОСОБА_1 перебувала на обліку в Шосткинському об`єднаному УПФУ Сумської області та отримувала пенсію за віком, призначену у відповідності до положень Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
04.05.2017 ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про призначення їй пенсії за вислугу років, відповідно до ст.ст. 51, 52 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та ст.40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення", у відповідь на яку отримала лист №4472/02-12 від 23.05.2017, в якому повідомлено про відсутність правових підстав для призначення даного виду пенсії.
Не погодившись з такими діями відповідача, ОСОБА_1 звернулася до суду.
Постановою Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 15.11.2017 у справі №589/2366/17 у задоволенні позову ОСОБА_1 до Шосткинського ОУПФУ про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії було відмовлено, оскільки заява позивача від 04 травня 2017 року викладена у довільній формі, що свідчить про те, що позивач з заявою про призначення пенсії за вислугу років у встановленій вимогами Порядку формі не звертався. Постанова набрала законної сили 27.03.2018.
28.08.2018 ОСОБА_1 повторно звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії за вислугою років (в установленій формі зразка), у відповідь на яку Шосткинське ОУПФУ листом № 11584/02-12 від 11.09.2018 запропонувало особисто або законним представником надати заяву з усіма необхідним документами до управління та зазначило, що листом № 4472/02-12 від 23.05.2017 позивачу було роз`яснено про відсутність підстав для призначення пенсії за вислугою років.
Вказану відмову позивач оскаржила в судовому порядку.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 03.12.2018 по справі №480/3805/18 частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Шосткинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії. Визнано протиправними дії Шосткинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років. Зобов`язано Шосткинське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з 28 серпня 2018 року у відповідності до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (а.с.43-44).
На виконання рішення суду, з 28.08.2018 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років у відповідності до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення". При розрахунку розміру пенсії відповідачем було взято показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014, 2015, 2016 роки, що становить 3764,40 грн.
Не погодившись з вказаним розрахунком, ОСОБА_1 звернулася із заявою до Шосткинського ОУПФ України Сумської області про призначення пенсії на підставі рішення суду від 03.12.2018 по справі № 480/3505/18 з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2 календарні роки до року призначення пенсії (2016, 2017), відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (а.с.10).
Розглянувши вказане звернення, Шосткинське ОУПФ Сумської області листом № 4-39/1 від 03.06.2019 повідомило ОСОБА_1 про те, що на виконання рішення суду її було переведено на пенсію за вислугою років з 28.08.2018. У зв`язку з тим, що було здійснено переведення з одного виду пенсії на інший, то відповідно до ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", якою визначено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії, ОСОБА_1 при розрахунку пенсії застосована середня заробітна плата за 2014, 2015, 2016 роки (а.с.11).
На думку позивачки, вказаний розрахунок є протиправним, тому вона звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (далі Закон №1058).
Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону №1058 особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Згідно з ч. 2 ст. 40 Закону №1058, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+ Кз2+ Кз3+ ... + Кзn);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Тобто при обчисленні заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховується, серед іншого середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
За приписами абзацу другого п.4 Розділу XV Прикінцеві положення Закону №1058, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.
Тобто, відповідач, призначаючи пенсію відповідним особам протягом 2018 року повинен застосовувати середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016 та 2017 роки.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 03.12.2018 по справі №480/3805/18 зобов`язано Шосткинське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з 28 серпня 2018 року у відповідності до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Таким чином, призначення пенсії позивачці за вислугу років здійснювалося у 2018 році, а тому при розрахунку розміру пенсії відповідач повинен застосовувати середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016 та 2017 роки.
Посилання відповідача на вимоги ч.3 ст.45 Закону №1058 як на підставу застосування при обчисленні розміру пенсії позивачці показників середньої заробітної плати за 2014, 2015, 2016 роки, є помилковим з огляду на наступне.
Так, згідно з частиною 3 статті 45 Закону №1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок призначення пенсії шляхом переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший.
Проте, ОСОБА_1 раніше отримувала пенсію на підставі ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Крім того, у частині 3 статті 45 Закону №1058-IV вказано, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Тобто на перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії, необхідна згода самої пенсіонера.
Стосовно заяв відповідача, про те, що ОСОБА_1 зверталася із заявою про призначення пенсії за вислугу років у 2017 році, суд зазначає, що вказаній обставині була надана правова оцінка рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 03.12.2018 по справі №480/3805/18.
Вказаним рішенням встановлено, що ОСОБА_1 04.05.2017 зверталася до органу пенсійного фонду про призначення пенсії. При цьому заява була викладена у довільній формі, що свідчить про те, що позивач із заявою про призначення пенсії за вислугу років у встановленій вимогами Порядку формі не зверталася.
Даний висновок також було вказано у постанові Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 15.11.2017 у справі №589/2366/17, в якій у задоволенні позову ОСОБА_1 до Шосткинського ОУПФУ про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії було відмовлено.
Натомість, заява ОСОБА_1 про призначення пенсії від 28.08.2018 була подана в установленій формі зразка, тому пенсія за вислугу років ОСОБА_1 призначена з 28 серпня 2018 року у відповідності до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
За приписами ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Щодо вимог ОСОБА_1 про зобов`язання відповідача встановити конкретний розмір показника середньої заробітної плати, який необхідно застосовувати відповідачу при розрахунку пенсії позивачці, необхідно зазначити, що суд не має права перебирати на себе повноваження управління пенсійного фонду стосовно проведення обрахунку пенсії. Тому в цій частині позову необхідно відмовити.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області судові витрати в розмірі 768,40грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Шосткинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, застосовуючи показник середньої заробітної плати за 2016 - 2017 роки.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (м.Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, обчислену із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачені страхові внески, за два календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме 2016-2017 роки, з 28.08.2018.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (м.Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) суму судового збору в розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім грн. 40 коп.).
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар
Повний текст рішення складений 02.10.2019.