
Справа № 420/3777/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 жовтня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В. розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Підприємства, яке засноване на власності об`єднання громадян "Елкон-Дізайн" до Головного управління ДФС в Одеській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 16.04.2019р. №00003351202,-
ВСТАНОВИВ:
Підприємство, яке засноване на власності об`єднання громадян "Елкон-Дізайн" звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 16.04.2019р. №00003351202, посилаючись на те, що спірне податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 16.04.2019р. №00003351202 контролюючим органом винесено з порушенням положень п.86.8 ст.86 Податкового кодексу України.
Відповідач - Головне управління ДФС в Одеській області з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмовому відзиві на адміністративний позов (від 19.07.2019р. вхід.№26117/19), наголошуючи, зокрема, на правомірності винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 16.04.2019р. №00003351202, оскільки Підприємством, яке засноване на власності об`єднання громадян "Елкон-Дізайн" завищено суму бюджетного відшкодування в розмірі 16667грн., що призвело до порушення вимог Порядку заповнення і подання податкової звітності з ПДВ, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016р. №21, абз.«б» п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України.
Ухвалою суду від 26.06.2019р. прийнято позовну заяву до розгляду, та відкрито загальне позовне провадження у справі №420/3777/19 за позовом Підприємства, яке засноване на власності об`єднання громадян "Елкон-Дізайн" до Головного управління ДФС в Одеській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 16.04.2019р. №00003351202.
Ухвалою суду від 23.08.2019р., з урахуванням приписів п.3 ч.2 ст.183 КАС України, закрито підготовче провадження, та призначено справу до судового розгляду по суті.
Враховуючи наявність передбачених приписами ч.9 ст.205 КАС України, підстав, та зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, розгляд даної адміністративної справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, та вбачається з матеріалів справи, у період з 04.03.2019р. по 20.03.2019р. заступником начальника відділу контролю за відшкодуванням ПДВ управління податків і зборів з юридичних осіб ГУ ДФС в Одеській області Бульбою Тарасом Анатолійовичем , відповідно до п.200.10 ст.200 Податкового кодексу України, в порядку, встановленому ст.76 Податкового кодексу України, проведено камеральну перевірку Підприємства, яке засноване на власності об`єднання громадян «ЕЛКОН-ДІЗАЙН» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку по декларації з ПДВ за січень 2019року (податкова декларація з податку на додану вартість від 19.02.2019р. №9025638462).
За наслідками вказаної перевірки Головним управлінням ДФС в Одеській області складено Акт «Про результати камеральної перевірки Підприємства, яке засноване на власності об`єднання громадян «ЕЛКОН-ДІЗАЙН» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку по декларації з ПДВ за січень 2019року» від 20.03.2019р. №180/15-32-12-02/32153207, у висновках котрого наголошено, що Підприємством, яке засноване на власності об`єднання громадян "Елкон-Дізайн" завищено суму бюджетного відшкодування в розмірі 16667грн., що призвело до порушення вимог Порядку заповнення і подання податкової звітності з ПДВ, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016р. №21, абз.«б» п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України.
На підставі складеного Акта перевірки від 20.03.2019р. №180/15-32-12-02/32153207, Головним управлінням ДФС в Одеській області винесено податкове повідомлення-рішення від 16.04.2019р. №0000351202.
Не погодившись з означеним податковим повідомленням-рішенням Головного управління ДФС в Одеській області від 16.04.2019р. №0000351202, позивач - Підприємство, яке засноване на власності об`єднання громадян "Елкон-Дізайн" звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою про його скасування.
Так, на думку суду, оскаржуване позивачем податкове повідомлення-рішення від 16.04.2019р. №0000351202, винесено контролюючим органом неправомірно, безпідставно, та у порушення положень чинного податкового законодавства України, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зокрема, судом встановлено, що в обґрунтування позовних вимог позивач - Підприємство, яке засноване на власності об`єднання громадян "Елкон-Дізайн" посилається на те, що Головним управлінням ДФС в Одеській області порушено, визначений п.86.8 ст.86 Податкового кодексу України, порядку прийняття податкового повідомлення-рішення від 16.04.2019р. №0000351202.
Відповідно до п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п.п.75.1.1 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Пунктом 76.1 статті 76 Податкового кодексу України передбачено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.
Відповідно до п.76.2 ст.76 Податкового кодексу України порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.
Згідно з п.86.2 ст.86 Податкового кодексу України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Пунктом 42.2 статті 42 Податкового кодексу України передбачено, що документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Таким чином, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що за результатами камеральної перевірки, у разі встановлення порушень, у двох примірниках складається акт, який протягом трьох робочих днів надсилається платнику податків за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручається платнику податків (його представнику).
Як встановлено судом, та зазначено вище, за результатами проведення камеральної перевірки Підприємства, яке засноване на власності об`єднання громадян «ЕЛКОН-ДІЗАЙН» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку по декларації з ПДВ за січень 2019року (податкова декларація з податку на додану вартість від 19.02.2019р. №9025638462) Головним управлінням ДФС в Одеській області складено Акт «Про результати камеральної перевірки Підприємства, яке засноване на власності об`єднання громадян «ЕЛКОН-ДІЗАЙН» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку по декларації з ПДВ за січень 2019року» від 20.03.2019р. №180/15-32-12-02/32153207, у висновках котрого наголошено, що Підприємством, яке засноване на власності об`єднання громадян "Елкон-Дізайн" завищено суму бюджетного відшкодування в розмірі 16667грн., що призвело до порушення вимог Порядку заповнення і подання податкової звітності з ПДВ, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016р. №21, абз.«б» п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України.
Водночас, судом встановлено, що жодних доказів на підтвердження того, що Акт камеральної перевірки від 20.03.2019р. №180/15-32-12-02/32153207 Головним управлінням ДФС в Одеській області було надіслано або вручено Підприємству, яке засноване на власності об`єднання громадян «ЕЛКОН-ДІЗАЙН», з урахуванням вимог п.42.2 ст.42, п.86.2 ст.86 Податкового кодексу України, суб`єктом владних повноважень, на виконання вимог ч.2 ст.77 КАС України, суду не надано.
Пунктом 86.8 статті 86 Податкового кодексу України передбачено, що податкове повідомлення-рішення приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки та/або додаткових документів, поданих у порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень та/або додаткових документів і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.
Системний аналіз вищеозначених законодавчих приписів свідчить про те, що податкове повідомлення-рішення приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки.
Натомість, жодних доказів на підтвердження того, що спірне податкове повідомлення-рішення від 16.04.2019р. №00003351202 Головним управлінням ДФС в Одеській області прийнято протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, Акта камеральної перевірки від 20.03.2019р. №180/15-32-12-02/32153207, суб`єктом владних повноважень, на виконання вимог ч.2 ст.77 КАС України, до матеріалів справи не додано.
Такими чином, з урахуванням наведеного, судом встановлено, що оскаржуваний позивачем - Підприємством, яке засноване на власності об`єднання громадян «ЕЛКОН-ДІЗАЙН» акт індивідуальної дії прийнято з порушенням положень чинного податкового законодавства, у зв`язку з чим суд дійшов висновку щодо наявності законодавчо передбачених підстав для задоволення позовної заяви Підприємства, яке засноване на власності об`єднання громадян «ЕЛКОН-ДІЗАЙН» про скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 16.04.2019р. №00003351202.
Вищевикладене спростовує твердження відповідача, наведені у письмовому відзиві на адміністративний позов.
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Підприємства, яке засноване на власності об`єднання громадян "Елкон-Дізайн" правомірні, документально підтверджені, та обґрунтовані, базуються на положеннях чинного податкового законодавства, отже підлягають задоволенню повністю.
Керуючись ст.ст.72-76, 139, ч.9 ст.205, ст.ст.241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов Підприємства, яке засноване на власності об`єднання громадян "Елкон-Дізайн" до Головного управління ДФС в Одеській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 16.04.2019р. №00003351202, задовольнити.
2. Скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 16.04.2019р. №00003351202.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Одеській області (65044, м.Одеса, вул.Семінарська,5, код ЄДРПОУ 39398646) на користь Підприємства, яке засноване на власності об`єднання громадян "Елкон-Дізайн" (65098, м.Одеса, 4-й Житомирський провулок,28, код ЄДРПОУ 32153207) судові витрати по сплаті судового збору у загальному розмірі 1921(одна тисяча дев`ятсот двадцять одна)грн.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.
Суддя Харченко Ю.В.
.