Ухвала суду № 84670425, 02.10.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2019
Номер справи
360/3925/19
Номер документу
84670425
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про стягнення штрафу

02 жовтня 2019 року СєвєродонецькСправа № 360/3925/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянувши питання про застосування заходів процесуального примусу до Міністерства соціальної політики України по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області про визнання неправомірною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області, в якій позивач просить:

- визнати неправомірною бездіяльність Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області щодо не нарахування та не виплати державної допомоги по народженню дитини ОСОБА_1 ;

- зобов`язати Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини в розмірі, що встановлений ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», тобто 41280 грн на рахунок, відкритий в ПАТ “Приватбанк”.

Ухвалою суду від 11 вересня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Зазначеною ухвалою суду у Міністерства соціальної політики України витребувано відомості щодо дати звернення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з заявою, у тому числі в електронному вигляді на портал Міністерства, дати призначення допомоги при народженні дитини.

Судом встановлено строк надання витребуваних документів - до 30 вересня 2019 року.

Зазначену ухвалу суду Міністерством соціальної політики України отримано 16 вересня 2019 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 25).

У строк, встановленим ухвалою суду від 11.09.2019, Міністерством соціальної політики України не надано суду витребуваних документів.

Відповідно до ч.ч. 7, 8 статті 80 КАС України, особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.

У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.

Станом на 02 жовтня 2019 року, документи, витребувані у Міністерства соціальної політики України, до суду не надійшли, суду не повідомлено про неможливість подати докази, витребувані судом, та не зазначено причини їх ненадання.

Крім того, відповідно до частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Враховуючи скорочений строк розгляду даної категорії справи, суд зазначає, що несвоєчасне подання Міністерством соціальної політики України витребуваних судом доказів призводить до затягування строків розгляду даної справи, що є порушенням одного з основних принципів адміністративного судочинства, а саме щодо своєчасного вирішення спору у сфері публічно-правових відносин.

У зв`язку з наведеним судом поставлено питання щодо застосування до Міністерства соціальної політики України заходів процесуального примусу.

Вирішуючи зазначене питання, суд враховує наступне.

Згідно із положеннями Конституції України судові рішення є обов`язковими до виконання на всій території України; обов`язковість рішень суду є однією із основних засад судочинства, яка гарантує ефективне здійснення правосуддя; за неповагу до суду і судді винні особи притягаються до юридичної відповідальності (частина п`ята статті 124, пункт 9 частини третьої, частина п`ята статті 129). Конституційний Суд України вказав, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (Рішення Конституційного Суду України від 30 червня 2009 року № 16-рп/2009).

Частиною другою статті 370 КАС України передбачено, що невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до ч.1 ст.144 КАС України заходами процесуального примусу є процесуальні дії, що вчиняються судом у визначених цим Кодексом випадках з метою спонукання відповідних осіб до виконання встановлених в суді правил, добросовісного виконання процесуальних обов`язків, припинення зловживання правами та запобігання створенню протиправних перешкод у здійсненні судочинства.

Відповідно до п. 3 ч. 1 статті 149 КАС України суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб`єктом владних повноважень.

Враховуючи вищенаведене, з метою спонукання суб`єкта владних повноважень – Міністерства соціальної політики України, до виконання ухвали суду від 11 вересня 2019 року в частині надання суду витребуваних документів, суд вважає за необхідне стягнути з Міністерства соціальної політики України штраф у сумі 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який відповідно до статті 7 Закону України від 23 листопада 2018 року № 2629-VIII “Про Державний бюджет України на 2019 рік” станом на 01 січня 2019 року становить 1921,00 грн.

Ухвала про стягнення штрафу є виконавчим документом та має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом. Стягувачем за таким виконавчим документом є Державна судова адміністрація України (частина п`ята статті 149 КАС України).

Керуючись статтями 9, 77, 80, 144, 149, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Стягнути з Міністерства соціальної політики України (01601, м. Київ, вул. Еспланадна, будинок 8/10, ідентифікаційний код юридичної особи: 37567866) до Державного бюджету України через Державну судову адміністрацію України (отримувач коштів: УК у Печер.р-ні/Печерс.р-н/21081100; код за ЄДРПОУ: 38004897; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача UA528999980000031116106026007; код класифікації доходів бюджету 21081100) штраф у розмірі 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб в сумі 1921,00 грн (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня 00 коп.).

Стягувач: Державна судова адміністрація України (ідентифікаційний код 26255795, місцезнаходження: 01021, місто Київ, вулиця Липська, будинок 18/5).

Боржник: Міністерство соціальної політики України (ідентифікаційний код юридичної особи: 37567866, місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Еспланадна, будинок 8/10).

Роз`яснити, що відповідно до частини шостої статті 149 Кодексу адміністративного судочинства України суд може скасувати постановлену ним ухвалу про стягнення штрафу, якщо особа, щодо якої її постановлено, виправила допущене порушення та (або) надала докази поважності причин невиконання відповідних вимог суду чи своїх процесуальних обов`язків.

Ухвалу надіслати до Державної судової адміністрації України.

Строк пред`явлення ухвали суду до виконання становить три місяці з дня набрання нею законної сили.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

СуддяО.В. Ірметова