
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 вересня 2019 року справа №320/3351/19
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Київській області про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Національної поліції України в Київській області, в якому просить суд:
- визнати відмову Головного управління Національної поліції в Київській області викладену в листі №29П-190 від 22.03.2019р. у проведенні, призначенню та виплаті одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням 3 групи інвалідності 13.04.2016р. (захворювання пов`язано з проходженням служби в ОВС України) ОСОБА_1 - протиправною;
- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Київській області призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв`язку із встановленням 3 групи інвалідності, захворювання пов`язано з проходженням служби в ОВС України у розмірі, відповідно до підпункту 3 пункту 3 Порядку та умов призначення та виплаті одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) інвалідності, або часткової працездатності без встановлення інвалідності працівника міліції, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850, а саме 150-кратного прожиткового мінімуму встановленого Законом для працездатних осіб, на день встановлення інвалідності 13 квітня 2016 року.
В обгрунтування таких вимог позивач зазначив, що для отримання одноразової грошової допомоги (далі - ОГД) позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення та виплату, але отримав відмову у призначенні. За вищевикладених обставин позивач звернувся до суду за захистом порушеного права на призначення та виплату ОГД.
Позивач зазначає, що судом першої інстанції по справі №761/1899/18 визнано протиправність в діях відповідача щодо призначення ОГД та визнано права позивача на призначення ОГД, в розмірі, визначеному Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі, інвалідності або часткової втрати працездатності без уставлення інвалідності працівника міліції, затвердженого Постановою КМУ № 850 від 21.10.2015р. (далі - Порядок 850). Позивач зауважує, що лише за підстави, що відповідачем по суті заява на призначення ОГД не була розглянута (порушено порядок розгляду заяви, через невиконання дій визначених законодавством по призначенню чи відмові в призначенні ОГД), судом апеляційної інстанції позов було задоволено частково - визнано протнправність дій відповідача та зобов`язано останнього розглянути подані позивачем заяви.
Позивач повідомляє, що при розгляді поданих заяв про призначення ОГД, на виконання рішення суду апеляційної інстанції, відповідач відмовив у призначенні ОГД, підставами для чого були:
- на час розгляду заяв, позивач був діючим вже поліцейським, тобто поновився на службі, що на думку відповідача суперечить вимогам п. 4 ч. 1 ст. 97 ЗУ «Про національну поліцію»;
- в призначенні ОГД відповідно до Порядку 850 відмовлено, так як така виплата передбачена лише колишнім працівникам міліції і тільки.
Позивач вважає, що фактичні обставини, з врахуванням приписів норм ст.97 ЗУ «Про Національну поліцію» (в чинній редакції саме на 13.04.2016р. - дата встановлення інвалідності позивачу), яка при наявності права на призначення ОГД не встановлювала законодавчі регулювання розміру отриманого права, та з врахуванням ч.2 ст.58 Конституції України, щодо зміни законодавства в майбутньому, а саме з врахуванням конституційного принципу норми законодавства в часі (щодо її незворотності дії) за позивачем зберігається право на отримання ОГД, інших виплат, передбачених ЗУ «Про міліцію», відповідно до Порядку 850, який діяв до набрання чинності ЗУ «Про Національну поліцію» незалежно від подальших внесених змін до норм цього Закону.
На думку позивача, той факт, що позивач при наявних фактичних обставинах після звільнення зі служби в ОВС України був прийнятий на службу до поліції не позбавляє його права на отримання ОГД відповідно до Порядку 850.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.07.2019 відкрито спрощене позовне провадження в даній справі.
Заперечуючи проти позову, відповідач просив суд відмовити в його задоволенні та висловив думку про те, що позивач має право на одноразову грошову допомогу у розмірі, передбаченому Законом № 580-VIII (Закон України «Про Національну поліцію»), а не Законом № 565-ХІІ (Закон України «Про міліцію»), оскільки підстави для її виплати виникли у позивача під час проходження служби поліцейського та дії Закону № 580-VIII.
Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.09.2019 вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Як встановлено судом позивач проходив службу в органах внутрішніх справ з 13 серпня 1992 року по 06 листопада 2015 року та з 07 листопада 2015 року проходив службу в Національній поліції України.
Наказом ГУ НП в Київській області від 24 лютого 2016 року №85 о/с (а.с.21) старшого сержанта поліції ОСОБА_1 . 24 лютого 2016 року звільнено зі служби в поліції у запас Збройних Сил України (з постановкою на військовий облік) за ст.77, п.1 пп.5 Закону України «Про Національну поліцію» (через службову невідповідність).
Відповідно до свідоцтва про хворобу №125/Зв від 12 лютого 2016 року, виданого ВЛК ДУ «ТМО МВС України по Київській області» захворювання ОСОБА_2, так, пов`язане з проходженням служби в ОВС.
Згідно довідки до акту огляду МСЕК серії АВ №0214450 з 13 квітня 2016 року позивачу встановлено 3 групу інвалідності внаслідок захворювання пов`язаного з проходженням служби в ОВС.
Позивач звернувся до ГУ НП в Київській області із заявою (рапортом) ВІД 10 серпня 2017 року, в якій просив провести йому виплату одноразової грошової допомоги в зв`язку зі встановленням йому 3 групи інвалідності, до якої додав: довідку МСЕК серія НОМЕР_1 ; довідку про втрату професійної працездатності серія АГ №0006969; довідку ВЛК - свідоцтво про хворобу; копія сторінок паспорта; копія ідентифікаційного коду; картка - реквізити для переводу коштів; копія трудової книжки.
Листом від 15 вересня 2017 року №29/П-740 позивача повідомлено, що для вирішення питання щодо призначення одноразової грошової допомоги останньому необхідно подати до УФЗБО ГУ НП в Київській області документи, а саме: копію виписки з акту огляду МСЕК - верхня частина; оригінал довідки про ступінь втрати працездатності - верхня частина; копію свідоцтва про хворобу; копію та оригінал паспорта та ідентифікаційного номера; довідку з реквізитами банку (із зазначенням МФО, ЄДРПОУ, транзитного та поточного рахунків з мокрою печаткою); витяг з наказу про звільнення (завірений мокрою печаткою); заява (рапорт) про виплату грошової допомоги згідно з установленим зразком (бланк знаходиться в УФЗБО).
20 листопада 2017 року позивач знову звернувся до відповідача із заявою (рапортом), в якій просив виплатити передбачену Порядком №850 одноразову грошову допомогу у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, у зв`язку зі встановленням йому 3 групи інвалідності, у відповідь на яку, листом від 15 грудня 2017 року №29/П-1115 позивача знову повідомлено про необхідність подачі до УФЗБО ГУ НП в Київській області відповідний перелік документів.
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом до Головного управління Національної поліції в Київській області, в якому просив визнати протиправною відмову відповідача у призначені та виплаті одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням 3 групи інвалідності позивача відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850, зобов`язати ГУ НП у Київський області нарахувати та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу у зв`язку з встановленням 3 групи інвалідності відповідно до зазначеного Порядку у розмірі 150 - кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, а саме на 13 квітня 2016 року.
Рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 18 червня 2018 року адміністративний позов задоволено, визнано протиправною відмову ГУ НП у Київській області у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням 3 групи інвалідності ОСОБА_1 відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850, зобов`язано ГУ НП у Київській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв`язку з встановленням 3 групи інвалідності у розмірі зазначеному Порядком та умовами призначення і виплати одноразової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2016 року №850, а саме 150 - кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, 13 квітня 2016 року, в порядку нарахування та виплати встановленому законодавством.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2018 року ухвалено:
- Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Київській області - задовольнити частково;
- Рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 18 червня 2018 року скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково;
- Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Київській області щодо нерозгляду заяв (рапортів) ОСОБА_1 від 10 серпня 2017 року, від 20 листопада 2017 року, від 05 березня 2018 року про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності;
- Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Київській області повторно розглянути заяви (рапорти) ОСОБА_1 від 10 серпня 2017 року, від 20 листопада 2017 року, від 05 березня 2018 року про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності та прийняти відповідне рішення;
- В решті позову відмовити.
Розглянувши заяви (рапорти) позивача від 20.11.2017 та від 05.03.2018 на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 27.11.2018 по справі 761/1899/18, листом від 30.01.2019 №29/П-1341 відповідач вирішив відмовити у виплаті одноразової грошової допомоги у зв`язку з тим, що постанова Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» передбачає виплату одноразової грошової допомоги тільки працівникам міліції.
Розглянувши заяву позивача (рапорт) від 10.08.2017 на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 27.11.2018 по справі 761/1899/18 та заяву (рапорт) від 05.12.2018, листом від 20.03.2019 №29/П-190 відповідач вирішив відмовити у виплаті одноразової грошової допомоги, в разі встановлення позивачу третьої групи інвалідності, у зв`язку з тим, що на даний час позивач є діючим працівником, що суперечить вимогам п. 4. ч. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію» (встановлення інвалідності на протязі 6 місяців після звільнення).
Не погоджуючись із такою відмовою та вважаючи її протиправною та незаконною, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами спору, суд зазначає наступне.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України «Про міліцію», Законом України «Про Національну поліцію», який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України
Відповідно до ст.23 Закону України «Про міліцію» у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов`язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі, зокрема, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850 затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, які визначають механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (п.1 Порядку).
Згідно п.2 цього Порядку днем виникнення права на отримання грошової допомоги є у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Підпунктом 2 п.3 наведеного Порядку передбачено, що грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі, зокрема, 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності IІI групи.
Пунктами 7-9 вказаного Порядку визначено, що працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв`язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках). До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов`язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
Керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги.
МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України «Про Національну поліцію», відповідно до п.5 р.ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» якого визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про міліцію».
Пунктом 15 р.ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону встановлено, що право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».
Порядок призначення та отримання поліцейськими одноразової грошової допомоги, розміри та підстави, за яких призначення та виплата допомоги не здійснюється, визначено статтями 97-101 Закону України «Про національну поліцію».
Згідно ч.2 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію» порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
З метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, відповідно до статей 97-101 Закону України «Про Національну поліцію», наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року №4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин), які визначають механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (п.1 Порядку).
Згідно з п.1 р.ІІ цього Порядку днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Формування пакета документів для призначення та виплати ОГД у поліції здійснюється підрозділами фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції, фінансовими підрозділами головних управлінь Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві у взаємодії з підрозділами кадрового забезпечення, службами державного нагляду за охороною праці цих органів та фахівцями військово-лікарської комісії (п.1 р.ІІІ Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського).
Пунктом 3 р.ІІІ вказаного Порядку визначено, що заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського. У разі коли такий орган ліквідовано, заява подається до органу за місцем зберігання особової справи.
Відповідно до п.5 р.III наведеного Порядку для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу: 1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв`язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії, які звіряються з оригіналом документа: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов`язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).
Пунктом 1 р.IV наведеного Порядку передбачено, що фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2.
Висновок про призначення одноразової грошової допомоги складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський.
Висновок про призначення одноразової грошової допомоги затверджує/відмовляє: в апараті Національної поліції - Голова Національної поліції України або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у міжрегіональних органах Національної поліції - начальник органу або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у головних управліннях Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві - начальник Головного управління Національної поліції або особа, на яку покладено виконання таких функцій.
Згідно п.2 р.IV вказаного Порядку керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п`ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.
Крім того, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12 вересня 2016 року №916, який набрав чинності 07 жовтня 2016 року, внесено до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського таку зміну: пункт 5 розділу I доповнено підпунктом 4 такого змісту: « 4) пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ - обставина, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ.».
Отже, згідно пп.4 п.5 «Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського» значення термінів, що визначають випадки, за яких призначається ОГД у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ - обставина, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ.
Таким чином, положеннями Порядку №850 та Порядку №4 передбачено, що одноразова грошова допомога у разі встановлення інвалідності проводиться за останнім місцем служби, а тому заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності має бути подана працівником за останнім місцем служби.
Отже, право позивача на виплату одноразової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, передбачена як Порядком №850, так і Порядком №4, в той же час, сам механізм виплати такої допомоги встановлено Порядком №4, оскільки останнім місцем служби позивача як поліцейського є ГУ НП в Київській області, до якого і було адресовані відповідні заяви (рапорти позивача від 10 серпня 2017 року, від 20 листопада 2017 року та від 05 березня 2018 року.
В той же час, на момент встановлення позивачу 3 групи інвалідності, станом на 13 квітня 2016 року Порядок №4 не передбачав виплати одноразової грошової допомоги поліцейським в разі настання інвалідності поліцейського пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, оскільки відповідні норми з`явились на підставі наказу Міністерства внутрішніх справ України від 12 вересня 2016 року №916, який набрав чинності 07 жовтня 2016 року. Однак, на той момент, відповідне право на отримання позивачем одноразової грошової допомоги, порядок і розміри її виплати у разі встановлення інвалідності внаслідок захворювання пов`язаного з проходженням служби в ОВС, було передбачено Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850.
Аналіз наведених норм законодавства, що регулює спірні правовідносини, з урахуванням конституційного принципу норми в часі, спростовує твердження відповідача, що на позивача, як на поліцейського поширюються лише норми Закону України «Про Національну поліцію» та Порядку №4, оскільки станом на момент набуття права на виплату одноразової грошової допомоги, відповідні правовідносини були врегульовані саме Порядком №850.
Суд звертає увагу, що законодавством встановлено чіткий механізм дій, що передують виплаті одноразової грошової допомоги, зокрема, за наслідком надходження до Голови Національної поліції (керівника міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського заяви (рапорту) про виплату одноразової грошової допомоги з відповідними документами, фінансові підрозділи в десятиденний строк готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, який підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходив службу поліцейський, який, в подальшому, затверджує/відмовляє начальник органу або особа, на яку покладено виконання таких функцій (у міжрегіональних органах Національної поліції), після чого керівник такого органу у п`ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати ОГД, у якому проходив службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.
Як було встановлено судом, розглянувши заяви (рапорти) позивача від 20.11.2017 та від 05.03.2018 на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 27.11.2018 по справі 761/1899/18, листом від 30.01.2019 №29/П-1341 відповідач вирішив відмовити у виплаті одноразової грошової допомоги Окрім того, розглянувши заяву позивача (рапорт) від 10.08.2017 на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 27.11.2018 по справі 761/1899/18 та заяву (рапорт) від 05.12.2018, листом від 20.03.2019 №29/П-190 відповідач вирішив відмовити у виплаті одноразової грошової допомоги, в разі встановлення позивачу третьої групи інвалідності, у зв`язку з тим, що:
- постанова Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» передбачає виплату одноразової грошової допомоги тільки працівникам міліції;
- на даний час позивач є діючим працівником, що суперечить вимогам п. 4. ч. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію» (встановлення інвалідності на протязі 6 місяців після звільнення).
Разом з тим, за фактичних обставин, з врахуванням припису норм ст.97 ЗУ «Про Національну поліцію» (в чинній редакції саме на 13.04.2016р.), яка при наявності права на призначення ОГД не встановлювала законодавчі регулювання розміру отриманого права, та з врахуванням ч.2 ст.58 Конституції України, щодо зміни законодавства в майбутньому, а саме з врахуванням конституційного принципу норми законодавства в часі (щодо її незворотності дії) за позивачем зберігається право на отримання ОГД, інших виплат, передбачених ЗУ «Про міліцію», відповідно до Порядку 850, який діяв до набрання чинності ЗУ «Про Національну поліцію» незалежно від подальших внесених змін до норм цього Закону.
Аналогічно правова позиція викладена Верховним судом України в постановах від 30.01.2018р. справа № 822/1579/17, від 13.02.17 р. справа № 808/1866/16, від 13.01.2018 р. справа № 806/845/16, від 15.05.2018 р., справа № 161/16343/17.
Наявні норми законодавства на 13.04.2016р. та наявні фактичні обставини дають підстави для висновку, що за колишнім працівником міліції, яким установлено інвалідність за захворювання що пов`язане з проходженням служби в ОВС України, зберігається право на отримання ОГД, передбачені ЗУ «Про міліцію», виплата якої здійснюється відповідно до Порядку 850.
Той факт, що позивач при наявних фактичних обставинах після звільнення зі служби в ОВС України був прийнятий на службу до поліції не позбавляє його права на отримання ОГД відповідно до Порядку 850.
З врахуванням того, що позивач звільнявся з ГУНП у Київській області та з врахуванням вищезазначених норм законодавства у поєднанні з обставиною, що позивач 13.04.2016р. отримав право на ОГД в розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого Законом для працездатної особи на 13.04.2016р. - відмова відповідача, ГУНП у Київській області, щодо призначення ОГД є протиправною, в т.ч. і за підстави, що на 13.04.2016р. ЗУ «Про Національну поліцію» своїми нормами не визначав для поліцейського розмір ОГД при встановленні інвалідності за хворобами, отриманими на службі в ОВС України.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Разом з тим, відповідач як суб`єкт владних повноважень не надав суду доказів на підтвердження правомірності свого рішення.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати відмову Головного управління Національної поліції в Київській області викладену в листі №29П-190 від 22.03.2019р. у проведенні, призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням 3 групи інвалідності 13.04.2016р. (захворювання пов`язано з проходженням служби в ОВС України) ОСОБА_1 - протиправною.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Київській області призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв`язку із встановленням 3 групи інвалідності, захворювання пов`язано з проходженням служби в ОВС України у розмірі, відповідно до підпункту 3 пункту 3 Порядку та умов призначення та виплаті одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) інвалідності, або часткової працездатності без встановлення інвалідності працівника міліції, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850, а саме 150-кратного прожиткового мінімуму встановленого Законом для працездатних осіб, на день встановлення інвалідності -13 квітня 2016 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Терлецька О.О.