Рішення № 84669766, 10.09.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2019
Номер справи
160/7553/19
Номер документу
84669766
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 49089 м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4, (веб адреса сторінки на офіційному веб -порталі судової влади України в мережі Інтернет - http://adm.dp.court.gov.ua)

10 вересня 2019 року Справа № 160/7553/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Жукової Є.О.,

при секретарі судового засідання Рубані А.М.,

за участю:

представника позивача Лозовської З. В.,

представника відповідача Простян О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Тороговий дім АВ" (вул. Каштанова, буд.18-В, кім.9, м. Синельникове, Дніпропетровська обл., 52500) до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-А, м. Дніпро, 49000) про скасування податкового повідомлення-рішення від 15.05.2019 року № 0088475341 у частині застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування №152963 від 27.12.2018 року, №153980 від 28.12.2018 року, №211201 від 21.12.2018 року у загальній сумі 11 816 грн. 88 коп., -

ВСТАНОВИВ:

07 серпня 2019 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Тороговий дім АВ" (вул. Каштанова, буд.18-В, кім.9, м. Синельникове, Дніпропетровська обл., 52500) до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-А, м. Дніпро, 49000), в якій позивач просить суду визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 15.05.2019 року № 0088475341 у частині застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування №152963 від 27.12.2018 року, №153980 від 28.12.2018 року, №211201 від 21.12.2018 року у загальній сумі 11 816 грн. 88 коп.

Позовні вимоги обґрунтовано наступним.

Головним державним ревізором-інспектором відділу ПДВ Лівобережного управління Головного управління ДФС у Дніпропетровській області Нежуріним Олексієм Вячеславовичем проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Тороговий дім АВ" з питань своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних складених за січень, березень, квітень, жовтень, листопад, грудень 2018 року, січень, лютий, березень 2019 року.

За результатами зазначеної вище перевірки складено акт № 22151/04-36-53-41/40975633 від 18.04.2019 року, який отримано представником позивача - Кравець Я.М . 18.04.2019 року, що підтверджується підписом на стор. 3 останнього.

Повноважний представник позивача зазначає, що в акті перевірки від 18.04.2018 р. №305/12-11/36725022 відповідачем зроблено висновок, що дані камеральної перевірки свідчать про порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ АВ». Відповідальність за порушення термінів реєстрації накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, передбачена пунктом 1201 .1 ст.1201 глави 11 розділу ІІ ПК України.

На підставі висновків, викладених в акті № 22151/04-36-53-41/40975633 від 18.04.2019 року Головним управлінням Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 15.05.2019 року № 0088475341 у частині застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування №152963 від 27.12.2018 року, №153980 від 28.12.2018 року, №211201 від 21.12.2018 року у загальній сумі 11 816 грн. 88 коп.

Позивач висновки вищевказаного акту перевірки вважає неправомірними та незаконними, а тому відповідно і податкове повідомлення-рішення таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2019 р. по справі було відкрито провадження та справа призначена до розгляду в поряду підготовчого провадження, за правилами загального позовного провадження.

Представник позивача в судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просила суд задовольнити позов в повному обсязі за викладених у ньому підстав.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти позовної заяви та просила відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на відзив від 28.08.2019 р., в якому зазначено наступне.

Головним державним ревізором-інспектором відділу ПДВ Лівобережного управління ГУ ДФС у Дніпропетровській області на підставі пп. 19-1.1.1 п.19.1 ст.19, пп.20.1.4.п.20.1 ст.20 розділу 1 ПК України, у порядку пп.75.1.1 п.75.1 ст.75 та ст.76 глави 8 розділу II Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ АВ» з питань своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових закладних в ЄРПН складених за січень, березень, квітень, жовтень, листопад, грудень 2018 року, січень, лютий, березень 2019 року.

За результатами перевірки було складено акт від 18.04.2019 року №22151/04-36-53-

41/40975633.

В порушення пункту 201.10 статті 201 розділу V ПК України, суб`єктом господарювання порушено граничні строки реєстрації по 38 податковим накладним в Єдиному реєстрі податкових накладних складених за січень, березень, квітень, жовтень, листопад, грудень 2018 року, січень, лютий, березень 2019 року на загальну суму податку на додану вартість 129 833,08 грн.

Дані камеральної перевірки свідчать про порушенних граничних строків реєстрації

податкових накладних в Єдиному, реєстрі податкових накладних ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ АВ»

(код ЄДРПОУ 40975633).

Відповідальність платника передбачена пунктом 120.1 статті 120 і глави 11 розділу II ПК України.

На підставі акта перевірки від 18.04.2019 року №22151/04-36-53-41/40975633 ГУ ДФС у Дніпропетровській області було винесено податкове повідомлення-рішення №0088475341 від 15.05.2019 р.

На підставі викладеного вище та з посиланням на відповідні норми чинного податкового законодавства України, представник відповідача просить суд у задоволенні пред`явлених позовних вимог відмовити у повному обсязі.

В судовому засіданні судом було поставлено на розгляд питання щодо можливості переходу до розгляду справи по суті за доказами, які наявні у матеріалах справи.

Повноважний представник позивача та відповідача не заперечували щодо переходу до розгляду справи по суті.

Таким чином, враховуючи зазначене вище, суд закрив підготовче провадження та перейшов до розгляду зазначеної справи по суті, застосувавши принцип процесуальної економії та у відповідності до ст.ст.192 - 211, 217, 224 - 228 КАС України безпосередньо 10.09.2019 року.

Дослідивши в судовому засіданні докази, наявні в матеріалах справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.

Головним державним ревізором-інспектором відділу ПДВ Лівобережного управління Головного управління ДФС у Дніпропетровській області Нежуріним Олексієм Вячеславовичем на підставі пункту 19 1 1.1 п.19.1 ст.19, пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 розділу І ПК України, у порядку пп 75.1.1 п.75.1 ст.75 та ст.76 глави 8 розділу ІІ ПК України проведено камеральну перевірку ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ АВ», код ЄДРПОУ 40975633 з питань своєчасності реалізації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних складених за січень, березень, квітень, жовтень, листопад, грудень 2018 року, січень, лютий, березень 2019 року, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних у лютому, квітні, травні, листопаді, грудні 2018 року, січні, лютому, березні, квітні 2019 р.

За результатами зазначеної вище перевірки складено акт від 18.04.2019 року №22151/04-36-53-41/40975633, який було отримано представником позивача - Кравець Я.М. 18.04.2019 року, що підтверджується відповідним написом на стор. 3 останнього.

При цьому, в акті перевірки Кравець Я.М. 18.04.2019 року також зроблено напис наступного змісту «з висновками викладеними в акті не згодні, заперечення будут надані в установлений законодавством термін.».

03.05.2019 р. позивачем - ТОВ "Тороговий дім АВ" було направлено на адресу контролюючого органу лист від 03.05.2019 р. вих.№138, в тексті якого зазначено, що підприємство з висновками, викладеними у акті перевірки погоджується частково.

ТОВ "Тороговий дім АВ" погоджується, що останнім було порушено приписи пунктом 201.10 ст.201 розділу ПК України щодо несвоєчасно зареєстрованих наступних податкових накладних/розрахунків коригування до податкових наклданих на загальну суму ПДВ 11 664, 28 грн., у зв`язку з чим йому донараховано штрафних санкцій на загальну суму 1 878,09 грн.

При цьому, підприємство не погоджується з донарахуванням штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових наклданих, які були направлені на реєстрацію вчасно, 14-15 січня, але виявилися незареєстрованими в день їх направлення на вервери ДФС, та зареєструвалися у Єдиному реєстрі податкових наклданих лише 17-18 січня.

Позивач зазначає, що податкова наклдана №152963 від 27.12.2018 р., та податкова наклдана №153980 від 28.12.2018 р. були відправлені на реєстрацію своєчасно, в строки, визначені ПК України, а саме: 14 січня 2019 р., про що свідчить скриншот екрану, на якому зафіксовані дати подій - 14.01.2019 р. документи знаходились в статусі «В дорозі», і лише 18.01.2019 року отримані Квитанції №1.

Також, підприємство не погоджується з донарахуванням штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної №211202 від 21.12.2018 р.

В листі від 03.05.2019 р. було зазначено, що податкова накладна була відправлена на реєстрацію 10.01.2019 р., але через помилку-XML, документ не був прийнятий. Податкова наклдана повторно накпралялась на реєстрацію 11.01.2019 р. - документ не був прийнятий з тієї ж причини.

Третій раз накладна була направлена на реєстрацію 14.01.2019 р. в 12:06:33, але відповідь щодо реєстрації/не прийняття надійшла 18.01.2019 року, про що свідчать дані Квитанції №1.

На підставі викладеного вище, позивач в листі від 03.05.2019 р. зазначає, що податкові наклдані №152963 від 27.12.2018 р., №153980 від 28.12.2018 р., №211202 від 21.12.2018 р. такими, що зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних вчасно, без порушення строків реєстрації.

В листі Головного управління Державної фіскальної служби від 14.05.2019 р. №57187/10/04-36-53-41-409756-33 «Про розгляд заперечення» зазначено, що висновки викладені в акті камеральної перевірки правомірні, та відповідають нормам чинного законодавства.

В матеріалах справи містяться відомості, що позивачем - ТОВ "Тороговий дім АВ" було направлено на адерсу Державної фіскальної служби України та до відома Головному управління Державної фіскальної служби у Дніпроптеровській області скаргу від 20.05.2019 р. на податкове повідомлення-рішення від 15.05.2019 р. №0088475341.

18.07.2019 р. Державною фіскальною службою України було направлено на адресу ТОВ "Тороговий дім АВ" рішення про результати розгляду скарги, яким скаргу залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 15.05.2019 року № 0088475341 у частині застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування №152963 від 27.12.2018 року, №153980 від 28.12.2018 - без змін.

Суд зазначає, що під час проведення перевірки контролюючим органом було використано інформацію, наявну в базах даних ДФС України, надану платником податку, та відомості з Єдиного реєстру податкових наклданих щодо податкових та розрахунків коригування згідно з наданними платником електронними документами.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що за результатами розгляду перевірки встановлено, що ТОВ "Тороговий дім АВ" в порушення п.201.10 ст.201 розділу V Податкового кодексу України суб`єктом господарювання порушено граничні строки реєстрації по 38-ми податкових накладним/розрахункам коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, складених за січень, березень, квітень, жовтень, листопад, грудень 2018 р., січень, лютий, березень 2019 р. на загальну суму податку на додану вартість - 129 833, 08 грн., у тому числі порушення строку реєстрації.

Правовідносини сторін, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, щодо визначення вичерпного переліку податків і зборів, що справляються в Україні, та порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх прав та обов`язків, компетенції контролюючих органів, повноважень і обов`язків їх посадових осіб під час здійснення податковою контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються нормами Конституції України від 28.06.1996 № 254к/96-ВР, Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, тощо.

Відповідно до ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Статтями 61, 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.

Відповідно до ст. ст. 6, 13 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, кожен має право на справедливий розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення, а також кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинено особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Відповідно до ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно з п.55.1. ст.55 ПК України податкове повідомлення-рішення про визначення суми грошового зобов`язання платника податків або будь-яке інше рішення контролюючого органу може бути скасоване контролюючим органом вищого рівня під час проведення процедури його адміністративного оскарження та в інших випадках у разі встановлення невідповідності таких рішень актам законодавства. Процедура адміністративного оскарження рішень органів державної податкової служби є дворівневою.

Контролюючими органами вищого рівня є Державна податкова адміністрація України - для державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які у свою чергу є контролюючими органами вищого рівня для державних податкових інспекцій (п.55.2 ст.55 ПК України).

Порядок оскарження рішень контролюючих органів визначений у ст.56 ПК України, п. 56.1 якої визначає, що рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов`язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення (п.56.2 ст.56 ПК України).

Згідно з п. 56.18. ст.56 ПК України з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов`язання у будь-який момент після отримання такого рішення.

Відповідно до п.58.1 ст. 58 Податкового кодексу України у разі коли сума грошового зобов`язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.

Податкове повідомлення-рішення містить підставу для такого нарахування (зменшення) податкового зобов`язання та/або зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість; посилання на норму цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок грошових зобов`язань платника податків; суму грошового зобов`язання, що повинен сплатити платник податку; суму зменшеного (збільшеного) бюджетного відшкодування та/або зменшення від`ємного значення результатів господарської діяльності або від`ємного значення суми податку на додану вартість; граничні строки сплати грошового зобов`язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності; попередження про наслідки несплати грошового зобов`язання або внесення виправлень до показників податкової звітності в установлений строк; граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення.

До податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов`язання та штрафних (фінансових) санкцій.

Форма та порядок надіслання податкового повідомлення-рішення і розрахунку грошового зобов`язання визначається центральним контролюючим органом.

Відповідно до п.п. 61.1. ст. 61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Способи здійснення податкового контролю перелічені у ст.62 ПК України, до них відноситься, зокрема, відповідно до п.62.1.3. ПК України здійснення податкового контролю шляхом проведення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Відповідно до норм ст.75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

У відповідності до ст. 86 Податкового кодексу України результати проведених перевірок оформлюються актом та шляхом прийняття податкових повідомлень-рішень у разі виявлення податковим органом заниження чи завищення податкових зобов`язань платника податків.

Відповідно до п.1201 1 ст.1201 ПК України, порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та допущення помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної

Порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу.

У разі реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної до початку проведення перевірки, предметом якої є дотримання вимог цього Кодексу щодо своєчасності реєстрації таких документів в Єдиному реєстрі податкових накладних, штрафні санкції, передбачені пунктом 120-1.2 цієї статті, не застосовуються.

Відповідно до п.п. 14.1.157 ПК України податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов`язок платника податків сплатити суму грошового зобов`язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.

Відповідно до п.192.1 ст.192 ПК України, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов`язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:

постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;

отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Складені платником податку розрахунки коригування до податкових накладних, складених до 1 лютого 2015 року, розрахунки коригування до податкових накладних, які не підлягали наданню отримувачу (покупцю) - платнику податку, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних постачальником (продавцем). Зазначене не поширюється на розрахунки коригування, що передбачають зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику (зменшення податкового зобов`язання постачальника та податкового кредиту отримувача), складені після 1 липня 2015 року до податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року на отримувача (покупця) - платника податку, які підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних отримувачем (покупцем) товарів/послуг.

Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов`язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Відповідно до норм ст.201 ПК України платник податку зобов`язаний надати покупцю (отримувачу) податкову накладну, складену в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєстровану в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов`язкові реквізити:

а) порядковий номер податкової накладної;

б) дата виписування податкової накладної;

в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг;

г) податковий номер платника податку (продавця та покупця);

ґ) місцезнаходження юридичної особи-продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку;

д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг;

е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;

є) ціна постачання без урахування податку;

ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні;

з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку;

и) вид цивільно-правового договору;

і) код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України).

Відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Відповідно до п.п. 201.16.2 п.201.16 ст.201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п`ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.

Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов`язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення обов`язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період.

Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.

У разі порушення продавцем/покупцем товарів/послуг порядку заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або порушено порядок її заповнення та/або порядок реєстрації в Єдиному реєстрі. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв`язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Надходження такої заяви із скаргою є підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки зазначеного продавця для з`ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов`язань з податку за такою операцією.

Здійснивши системний аналіз наведених вище норм чинного законодавства України та надаючи оцінку доводам сторін, як викладених в заявленному адміністративному позові та відзиві до нього, так і в поясненнях, наданих в судовому засіданні, суд виходить з наступного.

Відповідно до п.21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 31.12.2015 р. №1307 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 р. за №137/28267, у разі здійснення коригування сум податкових зобов`язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов`язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 розділу V Податкового кодексу України постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.

Розрахунок коригування складається особами, визначеними відповідно до пункту 1 цього Порядку.

Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних, крім випадків, передбачених цим Порядком.

У розрахунку коригування вказуються дата та номер податкової накладної, до якої вносяться зміни. У клітинках номера податкової накладної, що не заповнюються, нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються.

У разі складання розрахунку коригування з метою виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов`язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, у розрахунку коригування зазначаються виправлені дані.

Не допускається виправлення даних щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номера.

Щодо податкового повідомлення-рішення від 15.05.2019 року № 0088475341 у частині застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування №152963 від 27.12.2018 року, №153980 від 28.12.2018 р., суд зазначає наступне.

Доводи позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Тороговий дім АВ", щодо протиправності сформованого контролюючим органом оскржуваного податкового повідомлення-рішення підтверджуються наступним.

Податкові накладні, а саме: №152963 від 27.12.2018 р. та №153980 від 28.12.2018 р. були направлені до контролюючого органу на реєстрацію 14.01.2019 р., що підтверджується скриншотом екрану, копія якого міститься в матеріалах справи.

Відтак, суд зазначає, що зазначені вище податкові накладні були направлені своєчасно, у строки визначені ПК України, та зареєстровані 17.01.2019 р., затримка в реєстрації - 2 дні, не з вини позивача.

Щодо податкової накладної №211202 від 31.12.2018 р. суд зазначає, що остання була направлена на реєстрацію вчасно 11.01.2019 р., однак зареєстрована 18.01.2019 р.

На підставі викладеного вище, суд зазначає, що податкові накладні №152963 від 27.12.2018 р., №153980 від 28.12.2018 р., №211202 від 21.12.2018 р. є такими, що зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних без порушення строків реєстрації, відповідними квитанціями, копії яких містяться в матеріалах справи.

При цьому суд зазначає, що неналежне виконання вимог податкового законодавства стосовно своєчасної реєстрації позивачем податкових накладних відбулось з вини контролюючого органу, що виключає протиправність дій платника податку, та як наслідок, притягнення його до відповідальності. Відсутність вини платника податків, як необхідної складової податкового правопорушення, обумовила протиправність застосування штрафних (фінансових) санкцій спірним податковим повідомленням-рішенням.

Водночас, судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що на питання головуючого у справі задане повноважному представнику відповідача, щодо «шляху реєстрації відповідних податкових наклданих?», останній зазначив, що - «позивач вчасно направляв відповідні податкові наклдані, а саме: №152963 від 27.12.2018 р.; №153980 від 28.12.2018 р.; №211202 від 21.12.2018 р.

При цьому, надаючи оцінку наявному в матеріалах справи листу ДФС України від 11.06.2018 р. №20085/6/99-99-09-07-01-15, відповідно до тексту якого зазначено, що власником та адміністратором всіх автоматизованих, інформаційно-телекомунікаційних систем, як: функціонують в ДФС, є ДФС України, а за методологічне супроводження СМКОР (опис алгоритмів, за якими в СМКОР обробляються ПН/РК, розробка та узгодження заявок (постановка завдання) настворення/доопрацювання програмного забезпечення СМКОР) відповідаєДепартамент моніторингу доходів та обліково-звітних систем ДФС; а за технічне супроводження СМКОР, яке включає забезпечення безперебійної роботи ІТС ДФС, реалізацією узгоджених заявок і виправлення виявлених та підтверджених замовником дефектів програмного забезпечення - Департамент інформаційних технологій, суд зазначає наступне.

Обов`язку платника податків вчасно реєструвати відповідні податкові наклдані кореспондує обов`язок контролюючого органу здійснювати вчасну реєстрацію зазначених накладних відповідно до наведених вище норм ПК України та умов Порядку заповнення податкової накладної затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 р. № 1307.

Посилання відповідача на «недостатність програмного забезпечення, з яким працює ДФС», «здійснення реєстрації податкових наклданих в автоматичному режимі системою, а не людиною» тощо, «допущення певних збоїв в роботі програмного забезпечення ДФС не з вини працівників ДФС» жодним чином не можуть слугувати підтвердженням правомірності характеру обраної відповідачем позиції та свідчити про невчасне направлення позивачем відповідних податкових накладних для їх реєстрації, оскільки прямо суперечить наведеним вище нормам ПК України, жодною нормою якого не передбачено наявності відповідальності для платника податків внаслідок неузгодженості дій системи «програмного забезпечення ДФС» та працівників ДФС.

Як встановлено судом, та підтверджено доказами, наявними в матеріалах справи, податкові накладні, а саме: №152963 від 27.12.2018 року, №153980 від 28.12.2018 року, №211201 від 21.12.2018 року у загальній сумі 11 816 грн. 88 коп. подані до реєстрації позивачем у строки встановлені ПК України, протягом операційного дня до 23-ої години, а несвоєчасна їх реєстрації в ЄРПН спричинена не з вини платника податків.

Відтак, наявність певних технічних збоїв у прграмному забезпеченні ДФС, на яку посилається відповідач, жодним чином не може мати наслідком застосування до позивача фінансових санкцій з огляду на неправомірно винесене щодо нього оскаржуване податкове повідомлення-рішення.

Відповідно до положень ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передачені Конституцією та законами України.

Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ч.3 ст.2 КАС України, є принцип верховенства права, який відповідно до ст.6 КАС України, полягає в наступному: суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про необ`єктивність та недостовірність висновків Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області, викладених у акті камеральної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Тороговий дім АВ" від 18.04.2019 р. №22151/04-36-53-41/40975633.

Таким чином, встановивши в судовому засіданні та підтвердивши доказами, наявними в матеріалах справи, факт прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття зазначених рішень; недобросовісно; нерозсудливо; непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані ці рішення, що мають наслідком порушення прав та законних інтересів позивача в публічно-правових відносинах з боку відповідача - суб`єкта владних повноважень, суд вважає, що належним засобом щодо поновлення такого порушеного права буде визнання протиправними та скасування податкового повідомлення - рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетроській області, а саме: від 15.05.2019 року № 0088475341 у частині застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування №152963 від 27.12.2018 року, №153980 від 28.12.2018 року, №211201 від 21.12.2018 року у загальній сумі 11 816 грн. 88 коп.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до платіжного доручення від 01.08.2019 р. р. №2216 за подання адміністративного позову позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 1 921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна грн., 00 коп.), який у повному розмірі зараховано до Державного бюджету України.

Враховуючи задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Тороговий дім АВ" (вул. Каштанова, буд.18-В, кім.9, м. Синельникове, Дніпропетровська обл., 52500) до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-А, м. Дніпро, 49000) про скасування податкового повідомлення-рішення від 15.05.2019 року № 0088475341 у частині застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування №152963 від 27.12.2018 року, №153980 від 28.12.2018 року, №211201 від 21.12.2018 року у загальній сумі 11 816 грн. 88 коп., суд вважає за необхідне відшкодувати Товариству з обмеженою відповідальністю "Тороговий дім АВ" суму, сплачену у якості судового збору за подання даної позовної заяви з Державного бюджету України в сумі 1 921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна грн., 00 коп.), відповідно до платіжного доручення №2216 від 01.08.2019 р.

Керуючись ст.ст.242-244, 246, 250, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Тороговий дім АВ" (вул. Каштанова, буд.18-В, кім.9, м. Синельникове, Дніпропетровська обл., 52500) до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-А, м. Дніпро, 49000) про скасування податкового повідомлення-рішення від 15.05.2019 року № 0088475341 у частині застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування №152963 від 27.12.2018 року, №153980 від 28.12.2018 року, №211201 від 21.12.2018 року у загальній сумі 11 816 грн. 88 коп., - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області від 15.05.2019 року № 0088475341 у частині застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування №152963 від 27.12.2018 року, №153980 від 28.12.2018 року, №211201 від 21.12.2018 року у загальній сумі 11 816 грн. 88 коп.

Стягнути судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Тороговий дім АВ" з оплати судового збору у розмірі 1 921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна грн., 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 13 вересня 2019 року.

Суддя Є.О. Жукова