Ухвала суду № 84669643, 02.10.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2019
Номер справи
160/9508/19
Номер документу
84669643
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А

02 жовтня 2019 р.Справа № 160/9508/19

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Сидоренко Д.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову, -

ВСТАНОВИВ:

30.09.2019 року засобами електронного зв`язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Дніпропетровської обласної ради про визнання протиправними дій та рішень, зобов`язання вчинити певні дії.

Разом з позовною заявою, позивачем засобами електронного зв`язку подано заяву про забезпечення позову, в якій ОСОБА_1 просить суд:

- зобов`язати Кабінет Міністрів України терміново розглянути на своєму засіданні питання щодо відновлення та забезпечення мого особистого немайнового права на життя, згідно статті 281 Цивільного кодексу України, та особистого немайнового права на безпечне для життя і здоров`я довкілля, згідно статті 293 Цивільного кодексу України, та зобов`язати Дніпропетровську обласну раду та Дніпропетровську обласну державну адміністрацію забезпечити моє особисте немайнове право на житія, згідно статті 281 Цивільного кодексу України та особисте немайнове право на безпечне для життя і здоров`я довкілля, згідно статті 293 Цивільного кодексу України шляхом надання мені матеріальної допомоги у розмірі 10 тис. грн. для можливості погашення заборгованості за таз у розмірі 2866,90 грн. та отримання субсидії за літній та зимовий періоди, а також для розрахунків з кредиторами, придбанням ліків та продуктів;

- зобов`язати Кабінет Міністрів України здійснити контроль, на підставі статті 28 Закону України «Про звернення громадян», щодо відновлення та забезпечення мого особистого немайнового права на життя, згідно статті 281 Цивільного кодексу України, та особистого немайнового права на безпечне для життя і здоров`я довкілля, згідно статті 293 Цивільного кодексу України, шляхом надання мені Дніпропетровською обласною радою та Дніпропетровською обласною державною адміністрацією матеріальної допомоги у розмірі 10 тис.грн. для можливості погашення заборгованості за газ у розмірі 2866,90 грн. та отримання субсидії за літній та зимовий періоди, а також для розрахунків з кредиторами, придбанням ліків та продуктів;

- зобов`язати Кабінет Міністрів України терміново розглянути па своему засіданні питання щодо відновлення та забезпечення мого особистого немайнового права на життя, згідно статті 281 Цивільною кодексу України, та особистого немайнового права на безпечне для життя і здоров`я довкілля, згідно статті 293 Цивільного кодексу України, та зобов`язати Дніпропетровську обласну раду та Дніпропетровську обласну державну адміністрацію забезпечити моє особисте немайнове право на життя, згідно статті 281 Цивільного кодексу України та особисте немайнове право па безпечне для життя і здоров`я довкілля, згідно статті 293 Цивільного кодексу України шляхом виділення коштів у 2019 році для фінансування робіт, а саме: розробка проекту утеплення стін та покрівлі будинку громадянина України ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , придбання матеріалів, заміни вікон, дверей, перепроектування та переобладнання опалювальної системи будинку, заміни котла та іншого, що забезпечить можливість зниження витрат газу та електричної енергії до встановлених Кабінетом Міністрів України норм;

- зобов`язати Кабінет Міністрів України здійснити контроль, на підставі статті 28 Закону України «Про звернення громадян», щодо відновлення та забезпечення мого особистого немайнового права на життя, згідно статті 281 Цивільного кодексу України, та особистого немайнового права на безпечне для життя і здоров`я довкілля, згідно статті 293 Цивільного кодексу України, шляхом виділення мені Дніпропетровською обласною радою та Дніпропетровською обласною державною адміністрацією коштів у 2019 році для фінансування робіт, а саме: розробка проекту утеплення стін та покрівлі будинку громадянина України ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , придбання матеріалів, заміни вікон, дверей, перепроектування та переобладнання опалювальної системи будинку, заміни котла та іншого, шо забезпечить можливість зниження витрат газу та електричної спертії до встановлених Кабінетом Міністрів України норм;

- зобов`язати Кабінет Міністрів України терміново розглянути на своєму засіданні питання щодо відновлення та забезпечення мого особистого немайнового права на життя, згідно статті 281 Цивільного кодексу України, та особистого немайнового права на безпечне для життя і здоров`я довкілля, згідно статті 293 Цивільного кодексу України, та зобов`язати Дніпропетровську обласну раду та Дніпропетровську обласну державну адміністрацію забезпечити моє особисте немайнове право на життя, згідно статті 281 Цивільного кодексу України та особисте немайнове право на безпечне для життя і здоров`я довкілля, згідно статті 293 Цивільного кодексу України шляхом фінансування у 2019 році проекту «ІНФОРМАЦІЯ_1» на об`єкті за адресою: АДРЕСА_1 , за рахунок коштів місцевого бюджету чи залучення інвесторів, ню в свою чергу забезпечить можливість росповсюдити технологію ОСОБА_1 «ІНФОРМАЦІЯ_2» та виключити необхідність витрачати бюджетні кошти на субсидії та на оплату енергоносіїв для утримання бюджетної сфери, а також запобігатиме викидання шкідливих речовин у повітря, що зменшить ризики захворюваності людей та покращить добробут за рахунок зниження вартості товарів і послуг;

- зобов`язати Кабінет Міністрів України здійснити контроль, па підставі статті 28 Закону України «Про звернення громадян», щодо відновлення та забезпечення мого особистого немайнового права на життя, згідно статті 281 Цивільного кодексу України, та особистого немайнового права на безпечне для життя і здоров`я довкілля, згідно статті 293 Цивільного кодексу України, шляхом виділення мені Дніпропетровською обласною радою та Дніпропетровською обласною державною адміністрацією коштів у 2019 році для фінансування робіт, а саме: реалізація проекту «ІНФОРМАЦІЯ_1», на об`єкті за адресою: АДРЕСА_1 , за рахунок коштів місцевого бюджету чи залучення інвесторів, що в свою чергу забезпечить можливість росповсюдити технологію ОСОБА_1 «ІНФОРМАЦІЯ_2» та виключити необхідність витрачати бюджетні кошти на субсидії та на оплату енергоносіїв для утримання бюджетної сфери, а також запобігатиме викидання шкідливих речовин у повітря, що зменшить ризики захворюваності людей та покращить добробут за рахунок зниження вартості товарів і послуг;

- зобов`язати Дніпропетровську обласну раду вчинити дії спрямовані на відновлення та забезпечення мого права шляхом відкликання листів Дніпропетровської обласної ради від 30.08.2019 за №№ Бл-34, Бл-35 як таких, що порушують статтю 40, 19 Конституції України, статтю 19 Закону України «Про звернення громадян», та спрямовані на порушення мого особистого немайнового права на життя, згідно статті 281 Цивільного кодексу України, та особистого немайнового права на безпечне для життя і здоров`я довкілля, згідно статті 293 Цивільного кодексу України та забезпечити моє особисте немайнове право на життя, згідно статті 281 Цивільного кодексу України, та особисте немайнове право на безпечне для життя і здоров`я довкілля, згідно статті 293 Цивільного кодексу України, шляхом подання на розгляд сесії Дніпропетровської обласної ради мого звернення щодо виділення мені Дніпропетровською обласною радою та Дніпропетровською обласною державною адміністрацією коштів у 2019 році для фінансування робіт, а саме: розробка проекту утепления стій та покрівлі будинку громадянина України ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , придбання матеріалів, заміни вікон, дверей, перепроектування та переобладнання опалювальної системи будинку, заміни котла та іншого, що забезпечить можливість зниження витрат газу та електричної енергії до встановлених Кабінетом Міністрів України норм;

- зобов`язати Дніпропетровську обласну раду вчинити дії спрямовані на відновлення та забезпечення мого права шляхом відкликання листів Дніпропетровської обласної ради від 30.08.2019 за №№ Бл -34, Бл-35 як таких, що порушують статтю 40, 19 Конституції України, статтю 19 Закону України «Про звернення громадян», та спрямовані на порушення мого особистого немайнового права па життя, згідно статті 281 Цивільного кодексу України, та особистого немайнового права на безпечне для життя і здоров`я довкілля, згідно статті 293 Цивільного кодексу України та забезпечити моє особисте немайнове право на життя, згідно статті 281 Цивільного кодексу України, та особисте немайнове право на безпечне для життя і здоров`я довкілля, згідно статті 293 Цивільного кодексу України, шляхом подання на розгляд сесії Дніпропетровської обласної ради мого звернення щодо виділення мені Дніпропетровською обласною радою та Дніпропетровською обласною державною адміністрацією коштів у 2019 році для фінансування робіт, а саме: реалізація проекту «ІНФОРМАЦІЯ_1». на об`єкті за адресою: АДРЕСА_1 , за рахунок коштів місцевого бюджету чи залучення інвесторів, що в свою чергу забезпечить можливість росповсюдити технологію ОСОБА_1 «ІНФОРМАЦІЯ_2» та виключити необхідність витрачати бюджетні кошти на субсидії та на оплату енергоносіїв для утримання бюджетної сфери, а також запобігатиме викидання шкідливих речовин у повітря, що зменшить ризики захворюваності людей та покращить добробут за рахунок зниження вартості товарів і послуг;

- зобов`язати Дніпропетровську обласну державну адміністрацію вчинити дії спрямовані на відновлення та забезпечення мого права шляхом відкликання листів Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 15.05.2019 Вих. № 23-75/0/139-19 від 18.09.2019 Вих. №3-5757/0/261-19 як таких, що порушують статтю 40, 19 Конституції України, статтю 19 Закону України «Про івернення громадян», та спрямовані на порушення мого особистого немайнового права на життя, згідно статті 281 Цивільного кодексу України, та особистого немайнового права на безпечне для життя і иоров`я довкілля, згідно статті 293 Цивільного кодексу України та забезпечити моє особисте немайнове право на життя, згідно статті 293 Цивільного кодексу України, та особисте немайнове право на безпечне для життя і здоров`я довкілля, згідно статті 293 Цивільиого кодексу України, шляхом подання на розгляд сесії Дніпропетровської обласної ради мого звернення щодо виділення мені Дніпропетровською обласною радою та Дніпропетровською обласною державною адміністрацією коштів у 2019 році для фінансування робіт, а саме: реалізація проекту «ІНФОРМАЦІЯ_1» на об`єкті за адресою: АДРЕСА_1 , за рахунок коштів місцевого бюджету чи залучення інвесторів, що в свою чергу забезпечить можливість росповсюдити технологію ОСОБА_1 «ІНФОРМАЦІЯ_2» та виключити необхідність витрачати бюджетні кошти на субсидії та на оплату енергоносіїв для утримання бюджетної сфери, а також запобігатиме викидання шкідливих речовин у повітря, що зменшить ризики захворюваності людей та покращить добробут за рахунок зниження вартості товарів і послуг;

- зобов`язати Дніпропетровську обласну державну адміністрацію вчинити дії спрямовані на відновлення та забезпечення мого права шляхом відкликання листів Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 15.05.2019 Вих. №23-751/0/139-19 від 18.09.2019 Вих. № 3-5757/0/261-19 як таких, що порушують статтю 40, 19 Конституції України, статтю19 Закону України «Про звернення громадян», та спрямовані на порушення мого особистого немайнового права па життя, згідно статті 281 Цивільною кодексу України, та особистого немайнового права на безпечне для життя і здоров`я довкілля, згідно статті 293 Цивільною кодексу України та забезпечити моє особисте немайнове право на життя, згідно статті 281 Цивільного кодексу України, та особисте немайнове право на безпечне для життя і здоров`я довкілля, згідно статті 293 Цивільного кодексу України, шляхом подання на розгляд сесії Дніпропетровської обласної ради мого звернення щодо виділення мені Дніпропетровською обласною радою та Дніпропетровською обласною державною адміністрацією коштів у 2019 році для фінансування робіт, а саме: розробка проекту утеплення стін та покрівлі будинку громадянина України ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , придбання матеріалів, заміни вікон, дверей, перепроектування та переобладнання опалювальної системи будинку, заміни котла та іншого, що забезпечить можливість зниження витрат газу та електричної енергії до встановлених Кабінетом Міністрів України норм;

- зобов`язати Дніпропетровську обласну раду та Дніпропетровську обласну державну адміністрацію вчинити дії спрямовані па відновлення та забезпечення мого особистою немайнового права на життя, згідно статті 281 Цивільного кодексу України, та особистого немайнового права на безпечне для життя і здоров`я довкілля, згідно статті 293 Цивільного кодексу України шляхом надання мені матеріальної допомоги у розмірі 10 тис. грн. для можливості погашення заборгованості за газ у розмірі 2866,90 грн. та отримання субсидії за літній та зимовий періоди, а також для розрахунків з кредиторами, придбанням ліків та продуктів.

Перевіривши заяву позивача, суд вважає за необхідне повернути її заявнику без розгляду, виходячи з наступних підстав.

Так, відповідно до ч.1 ст.150 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

За приписами п.2 ч.1 ст.153 КАС України, заява про забезпечення позову подається одночасно з пред`явленням позову - до суду, до якого подається позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом.

Стаття 152 КАС України містить вимоги щодо змісту і форми заяви про забезпечення позову, зокрема, ч.4 вищевказаної статті передбачено, що до заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.

Перевіривши заяву ОСОБА_1 , судом встановлено, що вона не відповідає вимогам ст.152 КАС України, а саме, до заяви не додано документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі за подання такої заяви.

Частиною 1 статті 67 Конституції України закріплено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 в прохальній частині заяви про забезпечення позову зазначено клопотання про звільнення його від сплати судового збору, у зв`язку із незадовільним матеріальним станом, враховуючи, що сума судового збору перевищує 5 відсотків від доходу за 2018 рік.

В обгрунтування заявленого клопотання, позивач засобами електронного зв`язку надав довідку про доходи, з якої судом не можливо встановити відомостей ким видана дана довідка, ким підписана та засвідчена печаткою, тобто, ставить під сумнів чи відповідають дійсності зазначені відомості у поданій копії документу.

Отже, розглянувши клопотання ОСОБА_1 про звільнення його від сплати судового збору, а також дослідивши письмові докази, подані до заяви, суд дійшов висновку про відсутність підстав щодо його задоволення, з огляду на наступне.

Питання зменшення розміру судових витрат або звільнення від їх оплати, відстрочення та розстрочення судових витрат врегульовано ст.133 КАС України, яка кореспондується з приписами частин 1, 2 ст.8 Закону №3674-VІ.

Так, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, зменшити розмір належних до сплати судових витрат або звільнити від їх сплати повністю або частково, за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Зазначений перелік є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.

З огляду на викладене, суд вважає, що ОСОБА_1 не відноситься до осіб, які звільнені від сплати судового збору, тому повинен сплачувати судовий збір.

Крім того, судові витрати - це передбачені законом витрати (грошові кошти) сторін, інших осіб, які беруть участь у справі, понесені ними у зв`язку з її розглядом та вирішенням, а у випадках їх звільнення від сплати - це витрати держави, які вона несе у зв`язку з вирішенням конкретної справи.

Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ, 4.XI.1950), Рекомендація щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя №R(81)7, прийнята Комітетом міністрів Ради Європи 14 травня 1981 року, та практика Європейського суду з прав людини під час застосування цієї Конвенції не визнають необхідність сплати судових витрат обмеженням права доступу до суду. Разом із тим, враховуючи положення пункту 1 статті 6 Конвенції та прецедентну практику Європейського суду з прав людини (зокрема, рішення від 19 червня 2001 року у справі "Креуз проти Польщі" (Kreuz v. Poland)), сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.

У зв`язку із цим, при здійсненні правосуддя в адміністративних справах суди повинні вирішувати питання, пов`язані із судовими витратами (зокрема, щодо відстрочення та розстрочення судових витрат, зменшення їх розміру або звільнення від їх сплати), у чіткій відповідності до статей 132, 133 Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України № 3674-VІ, а також інших нормативно-правових актів України, забезпечуючи при цьому належний баланс між інтересами держави у стягненні судового збору за розгляд справ, з одного боку, та інтересами позивача (заявника) щодо можливості звернення до суду, з другого боку.

Приписами статті 129 Конституції України, однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Стаття 133 КАС України передбачає можливість зменшення розміру належних до оплати судових витрат чи звільнення від їх оплати повністю або частково, чи відстрочення або розстрочення сплати судових витрат на визначений строк.

Однак, з урахуванням наведених норм права, єдиною підставою для вчинення судом зазначених у цій нормі дій є майновий стан заявника, тобто фізичної або юридичної особи (довідка про доходи, про заробітну плату, пенсію, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї, податкова декларація про доходи, тощо).

Наведення доводів, обґрунтування пов`язаних з цим обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору, а також подання доказів на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку, розмірі і в строки покладається на цю особу.

У розумінні приписів ст.8 Закону №3674-VІ, відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення розміру судового збору, звільнення його від сплати може мати місце за наявності виключних обставин. При цьому, позивач має довести існування фінансових труднощів.

Водночас, позивачем не надано до суду належних доказів наявності обставин щодо відсутності коштів на оплату судового збору, як на підставу для звільнення від сплати судового збору.

Долучена до матеріалів справи довідка про доходи не дає можливості встановити відомості зазначені в ній, інших письмових доказів позивач до суду не надав.

Зазначена довідка не може бути розцінена як належний доказ на підтвердження неналежного матеріального становища позивача, оскільки така довідка не відображає майнове становище позивача станом на дату подання заяви про забезпечення позову.

Крім того, ст.133 КАС України передбачено право, а не обов`язок суду щодо відстрочення, розстрочення, зменшення розміру судового збору або звільнення від сплати судового збору. Сплата ж судового збору за подання заяви про забезпечення позову до суду є процесуальним обов`язком сторони, що звертається до суду із такою заявою.

Оскільки позивачем не надано суду належних та допустимих письмових доказів в обґрунтування обставин, що унеможливлюють сплату судового збору, підстави для звільнення від сплати судового збору, наведені у клопотанні не можуть бути визнані поважними, у зв`язку із чим клопотання задоволенню не підлягає.

Частиною 7 ст.154 КАС України визначено, що суд, встановивши, що заяву про забезпечення позову подано без додержання вимог статті 152 цього Кодексу, повертає її заявнику без розгляду, про що постановляє ухвалу.

Враховуючи, що заява ОСОБА_1 не відповідає вимогам ст.152 КАС України, а саме, до заяви не додано документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі за подання такої заяви, суд приходить до висновку, що дана заява підлягає поверненню її заявнику без розгляду.

Керуючись статтями 44, 150-154, 246, 248, 256, 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору за подання заяви про забезпечення позову - відмовити.

Заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову у адміністративній справі №160/9508/19 за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Дніпропетровської обласної ради про визнання протиправними дій та рішень, зобов`язання вчинити певні дії - повернути заявнику без розгляду.

Копію ухвали про повернення заяви без розгляду, разом із заявою та доданими до неї матеріалами, направити особі, яка її подала.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 цього України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд, відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Д.В. Сидоренко