
Справа №766/5772/19
н/п 1-кс/766/14686/19
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.09.2019 року м. Херсон
Слідчий суддя Херсонського міського суду Херсонської області Радченко Г.А., при секретарі Головчиній А.В., розглянувши клопотання прокурора відділу прокуратури Херсонської області Гарлики С.С. про призначення судової економічної експертизи,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор звернувся до суду з клопотанням, в якому просив: постановити ухвалу, якою надати доручення у кримінальному провадженні № 42019230000000012 експертами Миколаївського відділення ОНДІСЕ провести судово-економічну експертизу, при проведенні якої експертам поставити наступні питання:
-Чи підтверджуються документально висновки аудиторського звіту Міністерства інфраструктури України №14-2-03/08 від 27.08.2018, проведений за результатами планового аудиту відповідності та фінансового аудиту діяльності Херсонської філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрація Херсонського морського порту) за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в частині недоотримання доходів Херсонською філією державного підприємства «Адміністрація морських портів України» внаслідок не стягнення плати за криголамне проведення 04.01.2016 т/х «KAREWOOD GLORY» (КОЛИШНЯ НАЗВА - т/х «ДМИТРО КОТЮЖЕНКО»; 05.02.2016 судна «Джоббер»; 15.02.2017 т/х «SVETLANA» в каравані морським буксиром «Бакай» в період льодових кампаній на загальну суму 165,9 тис. грн.
-Чи підтверджуються документально висновки аудиторського звіту Міністерства інфраструктури України №14-2-03/08 від 27.08.2018, проведений за результатами планового аудиту відповідності та фінансового аудиту діяльності Херсонської філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрація Херсонського морського порту) за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в частині недоотримання Херсонською філією державного підприємства «Адміністрація морських портів України» доходів від плати за криголамне проведення суден в період льодових кампаній 2015-2016 та 2016-2017 років на суму 2 197,2 тис. грн. внаслідок надання дозволів на самостійне плавання суден та не включення вказаних суден до складу льодового каравану морського буксиру "Бакай".
-Чи підтверджуються документально висновки аудиторського звіту Міністерства інфраструктури України №14-2-03/08 від 27.08.2018, проведений за результатами планового аудиту відповідності та фінансового аудиту діяльності Херсонської філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрація Херсонського морського порту) за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в частині недоотримання доходів Херсонською філією державного підприємства «Адміністрація морських портів України» через не впровадження тарифу (ненадання послуг) з організації безпечної експлуатації замовником об`єктів портової інфраструктури державної власності під час навантажувально-розвантажувальних робіт морського порту Херсон силами та засобами замовника в період з 01.01.2016 по 16.08.2017 на суму 2 087,07 тис. грн.
В обґрунтування клопотання посилався на те, що слідчим відділом Херсонського ВП ГУНП в Херсонській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42019230000000012 від 21.03.2019 за фактом зловживання службовим становищем службовими особами Херсонської філії ДП «АМПУ», за ч. 2 ст. 364 КК України.
Проведеним досудовим розслідування встановлено, що протягом 2016-2019 років службові особи Херсонської філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України» - адміністрація Херсонського морського порту зловживаючи своїм службовим становищем умисно, з корисливих мотивів чи в інших особистих інтересах або в інтересах третіх осіб використовували своє службове становище при здійсненні організаційно- розпорядних функцій пов`язаних з забезпеченням функціонування морського порту Херсон всупереч економічним інтересам держави та в порушення вимог Закону України «Про морські порти України», що призвело до фактичного надання Херсонською філією ДП «АМПУ» послуг суднам, які рухались морем під час оголошення льодової кампанії на Бузько-Дніпровсько-лиманському та Херсонському морському каналах, з криголамного проведення у супроводі державного морського буксиру «Бакай» в період льодових кампаній без складання обов`язкових звітів та пред`явлення вимог до судновласників з приводу сплати обов`язкової плати за наданні послуги буксира «Бакай», чим державні в особі державного підприємства «Адміністрація морських портів України» завдані значні збитки.
Також встановлено, що протягом 2016-2019 років капітан та заступник капітана Херсонського морського порту - Херсонської філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України» зловживаючи своїм службовим становищем умисно, з корисливих мотивів чи в інших особистих інтересах за попередньої домовленістю з представниками суднопласних агентств та судновласників в інтересах останніх використовували функції капітана у Херсонському морському порту, на підходах до нього та в суміжних акваторіях всупереч інтересам служби та економічним інтересам держави, що призвело до незаконного в порушенні вимог Правил плавання і лоцманського проведення суден в північно-західній частині Чорного моря, Бузько-Дніпровсько-лиманському та Херсонському морському каналах, затверджених наказом Міністерства транспорту та зв`язку України № 655 від 01.08.2007 та Закону України «Про морські порти України надання капітаном та заступником капітана порту дозволів на самостійне плавання суден під час оголошення льодових кампаній на Бузько-Дніпровсько-лиманському та Херсонському морському каналах без погодження їх зі старшим координатором з проведення льодових операцій, вказані неправомірні дії капітана та заступника капітана порту могли спричинити негативних наслідків, пов`язаних з безпекою плавання суден та завдали державі значних збитків.
При проведенні досудового розслідування у кримінальному провадженні виникла суттєва необхідність у проведенні судово-економічної експертизи, з метою з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, для яких необхідні спеціальні знання якими наділені експерти Миколаївського відділення ОНДІСЕ.
У подальшому висновок експертизи може бути приєднаний до матеріалів кримінального провадження та використаний в якості доказів.
Прокурор в судове засідання не з`явився, надав заву про розгляд клопотання у його відсутності.
Відповідно до ст. 107 ч.4 КПК України, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснювалось.
Слідчий суддя, вивчивши клопотання та надані в його обґрунтування матеріали, приходить до висновку, що воно підлягає задоволенню з огляду на таке.
Частиною 1 ст. 242 КПК України передбачено, що експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження або, якщо для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання.
Згідно ст. 243 КПК України експерт залучається за наявності підстав для проведення експертизи за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження.
Відповідно до приписів ч. 7 ст. 244 КПК України до ухвали слідчого судді про доручення проведення експертизи включаються запитання, поставлені перед експертом особою, яка звернулася з відповідним клопотанням.Слідчий суддя має право не включити до ухвали запитання, поставлені особою, яка звернулася з відповідним клопотанням, якщо відповіді на них не стосуються кримінального провадження або не мають значення для судового розгляду, обґрунтувавши таке рішення в ухвалі.
Слідчим суддею встановлено, що слідчим відділом Херсонського ВП ГУНП в Херсонській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42019230000000012 від 21.03.2019 за фактом зловживання службовим становищем службовими особами Херсонської філії ДП «АМПУ», за ч. 2 ст. 364 КК України.
Проведеним досудовим розслідування встановлено, що протягом 2016-2019 років службові особи Херсонської філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України» - адміністрація Херсонського морського порту зловживаючи своїм службовим становищем умисно, з корисливих мотивів чи в інших особистих інтересах або в інтересах третіх осіб використовували своє службове становище при здійсненні організаційно- розпорядних функцій пов`язаних з забезпеченням функціонування морського порту Херсон всупереч економічним інтересам держави та в порушення вимог Закону України «Про морські порти України», що призвело до фактичного надання Херсонською філією ДП «АМПУ» послуг суднам, які рухались морем під час оголошення льодової кампанії на Бузько-Дніпровсько-лиманському та Херсонському морському каналах, з криголамного проведення у супроводі державного морського буксиру «Бакай» в період льодових кампаній без складання обов`язкових звітів та пред`явлення вимог до судновласників з приводу сплати обов`язкової плати за наданні послуги буксира «Бакай», чим державні в особі державного підприємства «Адміністрація морських портів України» завдані значні збитки.
Також встановлено, що протягом 2016-2019 років капітан та заступник капітана Херсонського морського порту - Херсонської філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України» зловживаючи своїм службовим становищем умисно, з корисливих мотивів чи в інших особистих інтересах за попередньої домовленістю з представниками суднопласних агентств та судновласників в інтересах останніх використовували функції капітана у Херсонському морському порту, на підходах до нього та в суміжних акваторіях всупереч інтересам служби та економічним інтересам держави, що призвело до незаконного в порушенні вимог Правил плавання і лоцманського проведення суден в північно-західній частині Чорного моря, Бузько-Дніпровсько-лиманському та Херсонському морському каналах, затверджених наказом Міністерства транспорту та зв`язку України № 655 від 01.08.2007 та Закону України «Про морські порти України надання капітаном та заступником капітана порту дозволів на самостійне плавання суден під час оголошення льодових кампаній на Бузько-Дніпровсько-лиманському та Херсонському морському каналах без погодження їх зі старшим координатором з проведення льодових операцій, вказані неправомірні дії капітана та заступника капітана порту могли спричинити негативних наслідків, пов`язаних з безпекою плавання суден та завдали державі значних збитків.
Так, згідно аудиторського звіту Управління внутрішнього аудиту та контролю Міністерства інфраструктури України № 14-2-03/08 від 27.08.2018 проведеного за результатами планового аудиту відповідності та фінансового аудиту діяльності Херсонської філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрація Херсонського морського порту) вбачається наступне, а саме:
Херсонською філією ДП «АМПУ» недоотримало фінансових ресурсів на суму 165,90 тис. грн., в наслідок не стягнення службовими особами Херсонської філії ДП «АМПУ» плати за криголамне проведення 04.01.2016 т/х «КAREWOOD GLORY» (колишня назва - т/х «ДМИТРО КОТЮЖЕНКО»; 05.02.2016 судна «Джоббер» та 15.02.2017 т/х «SVETLANA» у супроводі морського буксиру «Бакай» в період льодових компаній.
Херсонською філією ДП «АМПУ» втрачена вигода від не впровадження тарифу (ненадання послуги) з організації безпечної експлуатації замовником об`єктів портової інфраструктури державної власності під час навантажувально-розвантажувальних робіт на рейді морського порту Херсон силами та засобами замовника за період з 01.01.2016 по16.08.2016 у сумі 2 087,07 тис. грн.
Херсонською філією ДП «АМПУ» недоотримало доходів від плати за криголамне проведення суден в період льодових кампаній на суму 2 197,2 тис. грн., в наслідок незаконних дій капітана та заступника капітана Херсонського морського порту, що полягали в наданні незаконних дозволів на самостійне плавання суден та не включення вказаних суден до складу льодового каравану морського «Буксиру».
При проведенні досудового розслідування у кримінальному провадженні виникла суттєва необхідність у проведенні судово-економічної експертизи, з метою з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, для яких необхідні спеціальні знання якими наділені експерти Миколаївського відділення ОНДІСЕ.
Таким чином, матеріали клопотання містять достатні відомості про те, що під час досудового розслідування виникла необхідність у проведенні експертизи та ініціатором клопотання доведено, що для вирішення питань, що мають істотне значення для кримінального провадження, необхідне залучення експерта. Питання, що поставлені прокурором у клопотанні, стосуються кримінального провадження, тому мають бути включені до ухвали.
Керуючись положеннями ст.ст. 40, 110, 242, 243, 244, 245 КПК України, слідчий суддя,
У Х В А Л И В:
Клопотання задовольнити.
Доручити експертам Миколаївського відділення ОНДІСЕ провести судову економічну експертизу в рамках кримінального провадження №42019230000000012.
На вирішення експерта поставити такі питання:
-Чи підтверджуються документально висновки аудиторського звіту Міністерства інфраструктури України №14-2-03/08 від 27.08.2018, проведений за результатами планового аудиту відповідності та фінансового аудиту діяльності Херсонської філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрація Херсонського морського порту) за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в частині недоотримання доходів Херсонською філією державного підприємства «Адміністрація морських портів України» внаслідок не стягнення плати за криголамне проведення 04.01.2016 т/х «KAREWOOD GLORY» (КОЛИШНЯ НАЗВА - т/х «ДМИТРО КОТЮЖЕНКО»; 05.02.2016 судна «Джоббер»; 15.02.2017 т/х «SVETLANA» в каравані морським буксиром «Бакай» в період льодових кампаній на загальну суму 165,9 тис. грн.
-Чи підтверджуються документально висновки аудиторського звіту Міністерства інфраструктури України №14-2-03/08 від 27.08.2018, проведений за результатами планового аудиту відповідності та фінансового аудиту діяльності Херсонської філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрація Херсонського морського порту) за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в частині недоотримання Херсонською філією державного підприємства «Адміністрація морських портів України» доходів від плати за криголамне проведення суден в період льодових кампаній 2015-2016 та 2016-2017 років на суму 2 197,2 тис. грн. внаслідок надання дозволів на самостійне плавання суден та не включення вказаних суден до складу льодового каравану морського буксиру "Бакай".
-Чи підтверджуються документально висновки аудиторського звіту Міністерства інфраструктури України №14-2-03/08 від 27.08.2018, проведений за результатами планового аудиту відповідності та фінансового аудиту діяльності Херсонської філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрація Херсонського морського порту) за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в частині недоотримання доходів Херсонською філією державного підприємства «Адміністрація морських портів України» через не впровадження тарифу (ненадання послуг) з організації безпечної експлуатації замовником об`єктів портової інфраструктури державної власності під час навантажувально-розвантажувальних робіт морського порту Херсон силами та засобами замовника в період з 01.01.2016 по 16.08.2017 на суму 2 087,07 тис. грн.
Попередити експерта про відповідальність за завідомо неправдивий висновок (ст. 384 КК України) або за відмову від виконання покладених обов`язків (ст. 385 КК України).
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддяГ. А. Радченко