
Провадження № 2/537/912/2019
Справа № 537/3120/19
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30.09.2019 року Крюківський районний суд міста Кременчука Полтавської області в складі: головуючого судді - Хіневича В.І., за участю секретаря судового засідання - Гавриш А.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Кременчуці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької філії, за участю третіх осіб: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою, де просить суд ухвалити рішення, яким визнати неправомірними дії Кременчуцької філії ПАТ «Полтаваобленерго» щодо нарахування заборгованості за спожиту послугу з централізованого опалення у період з жовтня 2017 року по квітень 2018 року; визнати заборгованість за спожиту послугу з централізованого опалення в сумі 2009,54 грн. необґрунтованою та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок за спожиту послугу з централізованого опалення за період з жовтня 2017 року по квітень 2018 року за особовим рахунком по квартирі АДРЕСА_1.
На обґрунтування позову зазначив, що він - ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право власності на житло, виданого 11.03.1997 року Управлінням житлово-комунального господарства виконкому міської Ради народних депутатів, на праві спільної сумісної власності, є співвласником квартири АДРЕСА_1, іншими співвласниками вказаної квартири є ОСОБА_2 та ОСОБА_4 , що також підтверджуються технічним паспортом (інвентарний номер - 2455, реєстровий номер - М -5/668) на квартиру АДРЕСА_1.
21.06.2018 року ним було надіслано скаргу на адресу Кременчуцької філії ПАТ «Полтаваобленерго» стосовно перерахунку пільгових нарахувань за послугу «централізоване опалення» за адресою: АДРЕСА_1 . На що отримано відповідь (вих. № 12-12-07-3/768) про те, що щорічно, після закінчення опалювального сезону, енергопостачальна компанія ПАТ «Полтаваобленерго» проводить відповідні звірки та перерахунки з районними Управліннями праці та соціального захисту (як інші надавачі послуг) по споживачах, які отримують пільги та субсидії. Відповідно до проведеної звірки УПСЗН було виявлено помилкове застосування коригуючого коефіцієнту для розрахунку розміру витрати теплової енергії на потреби централізованого опалення. Невірний перерозподіл нарахувань між обсягами, що повинен сплачувати безпосередньо споживач, та розпорядники коштів, застосовувався виключно до окремих багатоквартирних будинків, обладнаних будинковим лічильником теплової енергії, то ж протягом опалювального сезону був застосований більший коефіцієнт, що зменшував нарахування споживачам. У зв`язку із цим, відповідно до наданого у вказаному листі розрахунку, станом на 03.07.2018 року заборгованість за послугу «централізоване опалення» склала 2009 грн. 54 коп. На його чергове звернення від 28.11.2018 року він отримав аналогічну відповідь 20.12.2018 року (вих. № 13-13-07-3/1278).
Відповідно до п. 15 Положення № 848, в редакції чинній з жовтня 2017 року по квітень 2018 року, громадяни, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зобов`язані щомісяця сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії (крім випадків нарахування плати за послугу з централізованого опалення за відсутності засобів обліку теплової енергії з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря відповідно до пунктів 40-48 Правил надання послуг з централізованої опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. N 630 коли одержувач субсидії повинен щомісяця сплачувати за централізоване опаленій обов`язкову частку платежу.
Оскільки вказана заборгованість виникла не з його вини, як споживача послуг з централізованого опалення, а внаслідок помилкового застосування коригуючого коефіцієнту для розрахунку розміру витрати теплової енергії на потреби централізованого опалення, як вказано у зазначеному вище листі, вважає, що існують всі підстави для визнання неправомірними дії Кременчуцької філії ПАТ «Полтаваобленерго» стосовно нарахування заборгованості за спожиту послугу з централізованого опалення у період з жовтня 2017 року по квітень 2018 року, визнання заборгованості за спожиту послугу з централізованого опалення в сумі 2009 грн. 54 коп. необґрунтованою та зобов`язання Кременчуцької філії ПАТ «Полтаваобленерго» провести перерахунок за спожиту послугу з централізованого опалення за період часу з жовтня 2017 року по квітень 2018 року.
В судове засідання позивач не з`явився, направив заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав та прохав їх задовольнити, проти ухвалення заочного рішення не заперечував.
Відповідач свого представника до суду не направив, про причини неявки суду не повідомив, про день та час розгляду справи був належним чином повідомлений, відзиву до суду не направив.
Треті особи до суду не з`явилися, надали заяви про розгляд справи за їх відсутності, проти задоволення позову не заперечують та не заперечують проти винесення заочного рішення по справі.
Враховуючи, що відповідач який був належним чином повідомлений про місце і час розгляду справи, не з`явився в судове засідання без повідомлення причин своєї неявки, відзиву до суду не надав, з урахуванням заяви позивача, суд вирішив на підставі ст. 247, 280 ЦПК України, провести розгляд справи без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу та ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Суд, повно, обґрунтовано, всебічно та безпосередньо дослідивши всі наявні докази у справі, з`ясувавши всі обставини, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог та заперечень, приходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право власності на житло, виданого 11.03.1997 року Управлінням житлово-комунального господарства виконкому міської Ради народних депутатів, на праві спільної сумісної власності, є співвласником квартири АДРЕСА_1. Іншими співвласниками вказаної квартири є його дружина, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Що також підтверджуються технічним паспортом (інвентарний номер - 2455, реєстровий номер - М -5/668) на квартиру АДРЕСА_1 .
Позивач ОСОБА_1 є інвалідом другої групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 , виданим 30.09.2015 року, виданого УПСЗН м. Кременчука.
Згідно листа Кременчуцької філії ПАТ «Полтаваобленерго» від 20.12.2018 року вих. № 12-12-07-3/768) позивача повідомлено, про те, що щорічно, після закінчення опалювального сезону, енергопостачальна компанія ПАТ «Полтаваобленерго» проводить відповідні звірки та перерахунки з районними Управліннями праці та соціального захисту (як інші надавачі послуг) по споживачах, які отримують пільги та субсидії. Відповідно до проведеної звірки УПСЗН було виявлено помилкове застосування коригуючого коефіцієнту для розрахунку розміру витрати теплової енергії на потреби централізованого опалення. Невірний перерозподіл нарахувань між обсягами, що повинен сплачувати безпосередньо споживач, та розпорядники коштів, застосовувався виключно до окремих багатоквартирних будинків, обладнаних будинковим лічильником теплової енергії, то ж протягом опалювального сезону був застосований більший коефіцієнт, що зменшував нарахування споживачам. Всі нарахування за фактично спожиту теплову енергію були здійснені вірно, помилково визначений лише пільговий розподіл згідно із соціальною нормою. Позивач отримує компенсацію в оплаті послуг, яка передбачена згідно із законодавством, по діючим соціальним нормативам.
У положеннях ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.
Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначаються Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848, (далі - Положення № 848).
Відповідно до положень п. 2 Положення № 848 право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Згідно п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» для громадян, які мають право на субсидію на оплату житлово-комунальних послуг встановлені такі соціальні норми житла: для користування житлом/утримання житла, управління багатоквартирним будинком - 13,65 кв. метра загальної площі на одну особу та додатково 35,22 кв. м. на домогосподарство; для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) незалежно від джерела та виду енергії - 13,65 кв. метра опалюваної площі на одну особу та додатково 35,22 кв. метра на домогосподарство.
Відповідно до пункту 3 вищезазначеної Постанови, в редакції чинній з жовтня 2017 року по квітень 2018 року, установлені соціальні нормативи користування комунальними послугами, щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії, а саме: для користування послугами з централізованого постачання холодної води - 4,0 куб. метри на одну особу на місяць за відсутності централізованого постачання гарячої води; для користування послугами з централізованого водовідведення - 4,0 куб. метри на одну особу на місяць; для користування послугами з газопостачання за наявності газової плити га газового водонагрівача - 10,5 куб. м. на одну особу на місяць; для користування послугами з електропостачання (до 31 грудня 2018 року) - 90 кВт/г на місяць на сім`ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт/г на місяць на кожного іншого члена сім`ї (домогосподарства), але не більш як 210 кВт/г на місяць; для користування послугами з електропостачання (з 1 січня 201 і року) - 70 кВт/г на місяць на сім`ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 31 кВт/г на місяць на кожного іншого члена сім`ї (домогосподарства), але не більш як 190 кВт/г на місяць; для користування послугами з вивезення твердих побутових відходів встановлені нормативи - 0,4167 куб. метра на одну особу на місяць; у раз використання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) житлових будинках які обладнані будинковими приладами обліку - 0,0431 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період.
Залежно від особливостей регіонів та типу будівель, у разі використання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) абонентами, будинки яких обладнані будинковими приладами обліку, соціальний норматив користуванні послугою визначається з урахуванням коригуючого коефіцієнта.
Відповідно до п. 15 Положення № 848, в редакції чинній з жовтня 2017 року по квітень 2018 року, громадяни, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зобов`язані щомісяця сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії (крім випадків нарахування плати за послугу з централізованого опалення за відсутності засобів обліку теплової енергії з урахуванням фактичної температури зовнішньої! повітря відповідно до пунктів 40-48 Правил надання послуг з централізованої опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. N 630 коли одержувач субсидії повинен щомісяця сплачувати за централізоване опаленій обов`язкову частку платежу).
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно із ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 ЦПК.
Відповідач, до суду відзиву не направив, згідно пояснень представника ОСОБА_5 , остання прохала закрити провадження у справі з підстав того, що відсутній предмет спору, так, як нарахування за спожиту теплову енергію населенню м. Кременчука, в тому числі і позивачу проводяться із чинними «Правилами користування тепловою енергією» від 03.10.2007 р. та «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної і гарячої води та водовідведення» від 21.07.2005 р., тоді, як знижки та пільги, що надаються державою, визначаються у відповідності до вимог Постанови КМУ «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» від 06.08.2014 р. Отже, в нарахуваннях за теплоспоживання позивачу, враховані соціальні юрми та здійснені відповідні коригування на виконання вказаних законодавчих юрм, що нівелює позовні вимоги, оскільки неправомірні дії відсутні та підстави для вчинення певних дій також, що підтверджується офіційним роз`ясненням, що надавалися позивачу, та які є в матеріалах справи.
Оцінюючи наявні матеріали справи, суд приходить до висновку, що відповідачем було здійснено помилкове застосування коригуючого коефіцієнту для розрахунку розміру витрати теплової енергії на потреби централізованого опалення. Невірний перерозподіл нарахувань між обсягами, що повинен сплачувати безпосередньо споживач - позивач по справі, та розпорядники коштів, призвело, до того, що протягом опалювального сезону був застосований більший коефіцієнт, що зменшував нарахування споживачу - позивачу по справі. Всі нарахування за фактично спожиту теплову енергію були здійснені вірно, помилково визначений лише пільговий розподіл згідно із соціальною нормою. Позивач, який отримує компенсацію в оплаті послуг, яка передбачена згідно із законодавством, по діючим соціальним нормативам, своєчасно сплачував вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії, а виникла після перерахунку заборгованість, утворилася виключно з вини відповідача.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Кременчуцької філії Акціонерного товариства «Полтаваобленерго» про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з АТ «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької філії слід стягнути на користь держави судові витрати в сумі 768,40 грн.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 76-81, 141, 259, 263-265, 268 ЦПК України,
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької філії, за участю третіх осіб: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Кременчуцької філії ПАТ «Полтаваобленерго» щодо нарахування заборгованості за спожиту послугу з централізованого опалення у період з жовтня 2017 року по квітень 2018 року.
Визнати заборгованість за спожиту послугу з централізованого опалення в сумі 2009 (дві тисячі дев`ять) грн. 54 коп. необґрунтованою та зобов`язати Кременчуцьку філію ПАТ «Полтаваобленерго» здійснити перерахунок за спожиту послугу з централізованого опалення за період з жовтня 2017 року по квітень 2018 року за особовим рахунком по квартирі АДРЕСА_1.
Стягнути з Акціонерного товариства «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької філії, ЄДРПОУ 00131819, на користь держави судовий збір в сумі 768,40 грн.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: В.І. Хіневич