Рішення № 84629706, 30.09.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
30.09.2019
Номер справи
640/1338/19
Номер документу
84629706
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

30 вересня 2019 року № 640/1338/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши за правилами письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києвіпровизнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368), в якому просить суд:

визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії позивача під час її перерахунку, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2018 № 103 з 90% від відповідних сум грошового забезпечення до 70% від відповідних сум грошового забезпечення;

зобов`язати відповідача здійснити з 01.01.2016 перерахунок пенсії за вислугу років позивачу, виходячи з 90% від відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням проведених виплат.

Позиція позивача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він був звільненим з органів внутрішніх справ з постановою на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в м. Києві, де отримує пенсію, яка була призначена на підставі спеціального Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за вислугу років з основним розміром грошового забезпечення - 90%. Звертає увагу на те, що вислуга років складає 32 роки 10 місяців 24 дні.

У позовній заві позивач звертає увагу суду на те, що призначення пенсії здійснюється шляхом визначення розміру відсоткового співвідношення розрахованого виходячи з вислуги років згідно ст. 13 Закону України № 2262-ХІІ до суми грошового забезпечення посади особи, звільненої з військової служби, відповідно до с. 43 Закону України № 2262-ХІІ.

Наголошує, що ст. 13 Закону України № 2262-ХІІ зазнала змін відповідно до Закону України від 07.07.2011 № 3668-VI «Про заходи забезпечення реформування пенсійної системи» та Закону України від 27.03.2014 № 1166-VIІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», відповідно до яких максимальний розмір пенсії при її призначенні спочатку змінено з 90% до 80%, а з 01.06.2014 з 80% до 70%.

Позивач пояснює, що ст. 13 Закону України № 2262-ХІІ, у редакції Закону України від 27.03.2014 № 1166-VIІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» не застосовується при проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії, а застосовується при призначенні пенсії вперше, крім того позивач звернув увагу суду на те прикінцевими та перехідними положеннями Закону України від 07.07.2011 № 3668-VI «Про заходи забезпечення реформування пенсійної системи» передбачено, що обмеження максимального розміру пенсії, встановленого цим законом не поширюються на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.

Відтак позивач просить суд задовольнити позовні вимоги.

Позиція відповідача.

У відзиві на позов ГУ ПФУ в м. Києві просило відмовити у задоволенні позову.

Відповідач зазначає, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідач зазначає, що відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Такий порядок, як зазначає відповідач, визначений постановою КМУ від 13,02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393»(у редакції станом на 01.03.2018) (далі - Порядок № 45).

Відповідач звертає увагу, що відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, іншим органам. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів в довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в с за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Відповідач звертає увагу, що відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на мог виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262. Згідно пункту 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) звання:- відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії і відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

В заперечення вимог позивача, відповідач наголошує, що п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 передбачено, що перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Натомість звертає увагу суду на п. 7 Постанови № 103, відповідно до якої Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.

Відтак, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 ГУ ПФУ в м. Києві здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої уповноваженим органом, з урахуванням передбачених видів грошового забезпечення.

Наголошує, що з 01.05.2014 згідно з Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» максимальний розмір пенсії, який обчислюється відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. В свою чергу ГУ ПФУ в м. Києві відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та Положення про головні управління ПФУ керується чинною на момент проведення перерахунку раніше призначеної пенсії нормою закону про максимальний розмір пенсії за вислугу років.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача також зазначає, що Конституційний Суд України у рішенні від 09.02.1999 № 21-рп/99 вказав, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.

Тобто, на думку представника відповідача, застосування до правовідносин, які виникли після 01.01.2016, чинних на вказану дату положень ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не порушує конституційний принцип незворотності дії законів в часі.

Відтак, застосування для перерахунку пенсії позивача норми, яка була чинна на момент набуття позивачем права на отримання пенсії за вислугу років, не узгоджується з нормами правозастосування.

Підсумовуючи викладене представник відповідача наголосив на необґрунтованості позовних вимог.

Процесуальні дії, вчинені у справі.

Ухвалою судді від 29.01.2019 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків. На усунення недоліків 05.02.2019 позивачем подано заяву з додатком, у зв`язку з чим визначені судом недоліки позову були усунуті.

Ухвалою від 07.02.2019 відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження, в порядку ст. 263 КАС України.

Встановлені судом обставини.

Розглянувши подані документи, враховуючи наявні пояснення позивача, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, де йому з 01.04.2007 призначена довічна пенсія за вислугу років (32 роки) згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 90% грошового забезпечення.

Відповідно до наявних в матеріалах справи розрахунків від 13.11.2018 та 22.02.2018, пенсії за вислугу років позивача станом на 01.01.2008, 01.01.2010 та 01.01.2016, складала 90% грошового забезпечення (том 1 а.с. 12-14).

Натомість, як видно з довідок-розрахунку пенсії станом на 01.01.2018, 01.09.2018, 01.11.2018 (том 1 а.с. 16-18) основний розмір пенсії позивача складає 70% грошового забезпечення.

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо перерахунку позивачу пенсії виходячи з 70% грошового забезпечення та виплати пенсії частинами, звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Щодо зменшення суми грошового забезпечення з 90% до 70%, то суд зазначає про наступне.

Як вже було встановлено судом, позивач з 01.04.2007 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, де йому призначена довічна пенсія за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ, у редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії - 01.01.2007) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

В подальшому п/п 8 п. 6 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи від 08.07.2011 №3668-VI у ст. 13 Закону № 2262-ХІІ внесені зміни, а саме: у частині другій цифри « 90» замінити цифрами « 80». Ці зміни набрали чинності з 01.10.2011.

27.03.2014 прийнято Закон № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон № 1166-VII), який набрав чинності з 01.04.2014, пунктом 23 Розділу II якого внесено зміни до Закону № 2262-XII, а саме: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 01.05.2014.

Між тим, суд зазначає, що стаття 13 Закону № 2262-XII регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.

Зміни до статті 63 Закону № 2262-XII ні Законом № 3668-VI, ні Законом № 1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону N 2262-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону № 2262-XII, яка змін, у зв`язку з прийняттям Закону № 3668-VI та Закону № 1166-VII, не зазнала.

Відтак, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Тобто, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законами України від 08.07.2011 № 3668 та від 27.03.2014 № 1166-VІІ зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80% від сум грошового забезпечення та з 01.01.2018 року у розмірі 70% від сум грошового забезпечення, є звуженням змісту та обсягу вже існуючих у позивача прав і свобод у вигляді призначення йому пенсії виходячи із 90% розміру грошового забезпечення.

Отже, зміна максимального розміру пенсії з 90% на 80% та в подальшому з 80% на 70% суми грошового забезпечення за ч .2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення розміру вже призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку, в тому числі, на підставі відповідних довідок.

Щодо постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» , то суд зазначає, що остання також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку. Більш того, постанова № 103 частково скасована рішенням ОАС м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18; рішення залишено без змін згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019.

За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку, а тому з урахуванням вищевказаного, суд дійшов висновку, що відповідач при проведенні позивачу. перерахунку пенсії, не мав права зменшувати розмір пенсії за вислугу років з 90% на 70% грошового забезпечення, у зв`язку із чим такі дії ГУ ПФУ в м. Києві, є протиправними.

В той же час, у позовній заяві позивач просить суд зобов`язати відповідача здійснити з 01.01.2016 перерахунок пенсії за вислугу років позивачу, виходячи з 90% від відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням проведених виплат.

З даного приводу суд зазначає, що у наданому позивачем розрахунку пенсії за вислугу років від 22.02.2018 (том 1 а.с. 14) вбачається, що станом на 01.01.2016 основний розмір пенсії складає 90% грошового забезпечення.

Тобто, з 01.01.2016 позивач продовжував отримувати пенсію виходячи із розрахунку 90% грошового забезпечення.

Між тим, відповідно до розрахунків від 13.11.2018, (том 1 а.с. 16-18), станом на 01.01.2018, 01.09.2018 та 01.11.2018, основний розмір грошового забезпечення позивача складає 70%, у зв`язку з чим суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії за вислугу років позивачу у розмірі 70% від відповідних сум грошового забезпечення здійснено відповідачем з 01.01.2018, з огляду на що саме з цієї дати, тобто 01.01.2018, слід проводити позивачу перерахунок пенсії у розмірі 90% від відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Виходячи з положень п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

У даному випадку, дотримуючись принципів верховенства права, законності, поділу влади, в межах компетенції, визначеної Конституцією та законами України, а також виходячи з повноважень суду, визначених ст. 245 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та застосувати той спосіб захисту порушених прав позивача, який є ефективним відповідно до встановлених обставин та правового регулювання спірних відносин, а саме:

1) визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії позивача під час її перерахунку з 90% від відповідних сум грошового забезпечення до 70% від відповідних сум грошового забезпечення;

2). зобов`язати відповідача здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії за вислугу років позивачу, виходячи з 90% від відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням проведених виплат.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов є частково обґрунтованим та таким, що підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ст. 139 КАС України на користь позивача підлягає відшкодуванню судовий збір у розмірі 50% - відповідно до частини вимог нематеріального характеру, які задоволені судом

На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями статтями 2, 5 - 11, 14, 19, 72 - 77, 90, 241 - 246, 250, 251, 255, 371, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Больварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 під час її перерахунку з 90% від відповідних сум грошового забезпечення до 70% від відповідних сум грошового забезпечення.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Больварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ), виходячи з 90% від відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням проведених виплат.

4. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Больварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) 384,20 грн. (триста вісімдесят чотири гривні 20 копійок).

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя О.А. Кармазін