
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
28 лютого 2019 року №826/12471/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом Національної акціонерної компанії "Енергетична компанія України" до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві, Головного управління ДФС у м. Києві про зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва (далі також - суд) звернулася Національна акціонерна компанія "Енергетична компанія України" (далі також - позивач, НАК "Енергетична компанія України") з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві (далі також - відповідач-1), Головного управління ДФС у м. Києві (далі також - відповідач-2, ГУ ДФС у м.Києві), в якому просить суд зобов`язати відповідача-1 та відповідача-2 підготувати та подати Управлінню державної казначейської служби України у м.Києві висновок про повернення з відповідного бюджету Національній акціонерній компанії "Енергетична компанія України" переплати з податку на прибуток підприємств у розмірі 267917,10 грн.
Ухвалою суду від 10.08.2018 відкрито провадження в адміністративній справі, яку вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Позов мотивовано тим, що не зважаючи на наявність переплати у позивача з податку на прибуток підприємств, органи ДФС України не готують та не подають висновку про повернення з відповідного бюджету вказаної переплати.
Від Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м.Києві надійшов відзив на позовну заяву, у якому містяться заперечення проти позову, мотивовані відсутністю підстав для зобов`язання відповідача-1 підготувати висновок, оскільки, у зв`язку з реорганізацією ДФС зазначений орган ліквідовано. А також містяться посилання на норми Податкового кодексу України та висновки перевірки позивача, які були проведені протягом 2015-2018 років.
Від ГУ ДФС у м.Києві надійшов відзив на позовну заяву, у якому містяться аналогічні попередньо вказаному відзиву заперечення проти позову. Вказаний відзив підписано представником ГУ ДФС у м.Києві ОСОБА_1 та додано довіреність від 26.04.2018 №436/26-50-10-20 від Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м.Києві. Враховуючи те, що до зазначеного відзиву не додано документ на підтвердження повноважень ОСОБА_1 як представника ГУ ДФС у м.Києві, суд його до уваги не приймає.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність та достатність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
Як повідомлено позивачем, не заперечується відповідачем-1 та підтверджується даними інтегрованої картки платника, у НАК "Енергетична компанія України" за наслідком подання декларації з податку на прибуток підприємства за 2014 рік (якою зменшено нараховану суму податку у розмірі 341 155,00 грн.) виникла переплата з вказаного податку.
З матеріалів справи вбачається, що станом на момент звернення позивачем до суду, переплата з податку на прибуток становить 267 917,10 грн.
При цьому, позивач звертався до відповідача-1 із заявами від 27.11.2017 №ЛК-19, від 02.03.2018 №ЛК-6, від 11.05.2018 №ЛК-18 про повернення суми надмірно сплачених грошових зобов`язань.
Листом від 27.04.2018 №19055/10/26-15-14-05-03 ГУ ДФС у м.Києві, з посиланнями на п.43.3 ст.43 та п.102.5 ст.102 Податкового кодексу України, повідомило позивача про те, що звернення НАК "Енергетична компанія України" стосовно повернення суми надмірно сплачених грошових зобов`язань за податку на прибуток від 02.03.2018 №ЛК-6 залишено без розгляду.
Не погоджуючись з вказаним, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, при вирішенні якого суд виходить із наступного.
Відповідно до пп. 14.1.115 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) надміру сплачені грошові зобов`язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов`язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені врегульовано статтею 43 ПК України, якою передбачено наступне.
Помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу (п. 43.1).
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов`язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків (п.43.2).
Обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми (п. 43.3).
Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов`язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку (п. 43.4).
Контролюючий орган не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п`яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (п.43.5).
Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані (п.43.6).
За вимогами п.102.5 ст.102 ПК України, заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов`язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів затверджено наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2013 р. за №1650/24182 (далі - Порядок).
Згідно з п.3 Порядку, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Пунктом 5 Порядку передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету,
У разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС, подання подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15 грудня 2015 року №1146, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 грудня 2015 року за №1679/28124.
Підтвердженням прийняття контролюючим органом декларації позивача з податку на прибуток підприємств є квитанція №2 від 20.02.2015, копія якої наявна у матеріалах справи (відповідно до пп.7.5 п.7 розділу 3 чинної на той момент Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв`язку, затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України 10.04.2008 N 33 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2008 р. за N 320/15011).
Разом з тим, відповідно до пп.7.7 п.7 розділу ІІІ вказаної Інструкції, датою та часом надання податкового документа в електронному вигляді до органів ДПС є дата та час, зафіксовані у першій квитанції. А згідно з пп.7.4 п.7 розділу ІІІ, перша квитанція є підтвердженням платнику податків передачі його податкових документів в електронному вигляді до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв`язку.
У суду відсутня квитанція №1 про прийняття відповідної декларації, разом з тим, з квитанції №2 вбачається, що документ було доставлено до контролюючого органу 19.02.2015.
Враховуючи те, що переплата з податку на прибуток підприємств у НАК "Енергетична компанія України" виникла внаслідок подання декларації за 2014 рік, днем виникнення надміру сплаченої суми необхідно вважати 19.02.2015.
А оскільки, за вимогами п. 43.3 ст.43 ПК України, обов`язковою умовою для повернення сум грошового зобов`язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення надміру сплаченої суми та з урахуванням того, що перша заява (від 27.11.2017 №ЛК-19) про повернення суми надмірно сплачених грошових зобов`язань була подана позивачем до відповідача-1 28.11.2017, що вбачається з відбитку штампа вхідної кореспонденції на вказаній заяві, суд не вбачає порушення позивачем встановленого ПК України 1095-денного строку.
При вирішенні спору по суті приймає до уваги наступне:
- у позивача наявна переплата з податку на прибуток підприємств у розмірі 267 917,10 грн., що не заперечується контролюючим органом,
- позивачем не порушено встановленого ПК України строку для подання заяви про повернення надлишково сплачених сум, яка є підставою для здійснення органом ДФС повернення сум грошового зобов`язання,
- процедура повернення надлишково сплачених сум передбачає підготовку контролюючим органом висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подання його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів,
- листом ГУ ДФС у м.Києві від 27.04.2018 №19055/10/26-15-14-05-03 ГУ ДФС у м.Києві заяву позивача стосовно повернення суми надмірно сплачених грошових зобов`язань за податку на прибуток від 02.03.2018 №ЛК-6 залишено без розгляду.
Враховуючи вищевикладене у сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо зобов`язання ГУ ДФС у м.Києві підготувати та подати Управлінню державної казначейської служби України у м.Києві висновок про повернення з відповідного бюджету Національній акціонерній компанії "Енергетична компанія України" переплати з податку на прибуток підприємств у розмірі 267 917,10 грн. та їх задоволення.
Вчинити вказані дії зобов`язане саме ГУ ДФС у м.Києві, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 №296, яка набрала чинності 24.04.2018, реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання як структурних підрозділів до відповідних територіальних органів Служби, зокрема, Державна податкова інспекція у Шевченківському районі ГУ ДФС приєднана до Головне управління ДФС у м. Києві.
Згідно з ч. 1 ст. 9, ст. 72, ч.ч. 1, 2, 5 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, (далі - КАС України), розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Таким чином, із системного аналізу вище викладених норм та з`ясованих судом обставин вбачається, що позов Національної акціонерної компанії "Енергетична компанія України" до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві, Головного управління ДФС у м. Києві про зобов`язання вчинити дії є таким, що підлягає задоволенню частково.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно з ч.ч. 3, 4 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
При частковому задоволенні позову, у випадку покладення судових витрат на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, суд може зобов`язати сторону, на яку покладено більшу суму судових витрат, сплатити різницю іншій стороні. У такому випадку сторони звільняються від обов`язку сплачувати одна одній іншу частину судових витрат.
Отже, стягненню на користь позивача підлягає частина сплаченої суми судового збору у розмірі 881,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-2.
На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст. 72-77, 90, 134, 139, 192, 241-246, 250, 255 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов Національної акціонерної компанії "Енергетична компанія України" (01601, м. Київ, вул. Хрещатик, 34; код ЄДРПОУ 32984271) до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві (04107, м. Київ, пров. Політехнічний, 5; код ЄДРПОУ 39561761), Головного управління ДФС у м. Києві (04116, м.Київ, вул. Шолуденка, 33/19; код ЄДРПОУ 39439980) про зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
2. Зобов`язати Головне управління ДФС у м.Києві підготувати та подати Управлінню державної казначейської служби України у м.Києві висновок про повернення з відповідного бюджету Національній акціонерній компанії "Енергетична компанія України" переплати з податку на прибуток підприємств у розмірі 267 917,10 грн. (двісті шістдесят сім тисяч дев`ятсот сімнадцять гривень десять копійок).
3. Позов в іншій частині залишити без задоволення.
4. Стягнути на користь Національної акціонерної компанії "Енергетична компанія України" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у м.Києві частину сплаченого нею судового збору у розмірі 881,00 грн. (вісімсот вісімдесят одна гривня нуль копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ю.Т. Шрамко