
Справа № 560/2722/19
РІШЕННЯ
іменем України
01 жовтня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якому просить: - визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Держгеокадастру у Хмельницький області щодо не надання інформації про категорію земель які вказані в її запитах від 03 вересня 2019 року; - зобов`язати Головне Управління Держгеокадастру у Хмельницький області надати інформацію про категорію земель, які вказані в її запитах, від 03 вересня 2019 року, на протязі 5 діб після набрання рішення суду законної сили, а саме так як це передбачено законом України «Про доступ до публічної інформації». Також просить встановити контроль за виконанням рішення суду та зобов`язати Головне Управління Держгеокадастру у Хмельницький області подати звіт по виконанню цього рішення.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що на його запити надійшла відповідь від Головного Управління Держгеогадастру у Хмельницький області, в якій зазначено, що цільове призначення земельних ділянок невідомо, тому що дані ділянки є несформованими. Однак твердження Держгеокадастру, що він немає інформації про цільове призначення земельних ділянок, які несформовані, не відповідає дійсності. Так, у 2017-2018 на подані ним та його родичами запити відповідач надавав інформацію про цільове призначення земельних ділянок.
Не погоджуючись з такою відмовою відповідача, вважаючи її протиправною, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 06.09.2019 відкрито провадження в адміністративній справі, та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
18.09.2019 відповідачем подано до суду відзив на позов, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує, що Головне управління володіє інформацією про земельні ділянки лише з моменту їх формування та внесення відомостей про них в Державний земельний кадастр. Проте земельні ділянки, зазначені у запитах позивача від 03.09.2019 року, не сформовані відповідно до ст. 79-1 Земельного кодексу України, жодна документація із землеустрою на відповідні земельні ділянки не розроблялась, а тому вказати цільове призначення та категорію земельних ділянок не має можливості, оскільки відповідна інформація відсутня в Державному земельному кадастрі. Також, згідно відомостей Державного земельного кадастру запитувані земельні ділянки, які входять в межі м. Хмельницький, належать до комунальної форми власності. Лише після прийняття рішення Хмельницькою міською радою про віднесення земельних ділянок до тієї чи іншої категорії, розроблення документації із землеустрою та внесення відомостей про запитувані земельні ділянки до Державного земельного кадастру, Головне управління буде володіти інформацією про категорію та цільове призначення земельних ділянок, зазначених у запитах позивача від 03.09.2019 року.
18.09.2019 позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якому вказує, зокрема, що земельні ділянки знаходяться на землях певної категорії, інформацію про яку має Держгеокадастр, тому що чинним законодавством України на нього покладені обов`язки державного обліку і реєстрації земель, достовірністю інформації про наявність та використання земель. Просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, оцінивши їх в сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що позивач 03.09.2019 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із запитами, в яких просив надати інформацію, до якої категорії земель відносяться земельні ділянки, які межують з ділянками з кадастровими номерами №610100000:35:001:1546, №681010000:06:002:0037, №681010000:06:002:0015, №681010000:06:002:0041 та хто являється розпорядником даних земельних ділянок.
За результатом розгляду запитів Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області була надана відповідь листом від 04.09.2019 року № ПІ-116/0-123/0/63-19, в якій зазначено, що земельна ділянка, яка межує з вищезазначеними ділянками з кадастровими номерами №610100000:35:001:1546, №681010000:06:002:0037, №681010000:06:002:0015, №681010000:06:002:0041, не сформована відповідно до ст. 79-1 Земельного кодексу, вказати їх цільове призначення, категорію земель не має можливості. Відповідно до відомостей Державного земельного кадастру вищезазначені земельні ділянки належать до комунальної власності, оскільки знаходиться в межах м. Хмельницького. Відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України, розпорядником земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб є сільські, селищні та міські ради.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначає Закон України "Про доступ до публічної інформації" №2939-VI (далі - Закон №2939-VI).
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону №2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Згідно з п.1 ч.1 ст.3 Закону № 2939-VI право на доступ до публічної інформації гарантується: обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
За змістом п.2 ча.1 ст.5 Закону № 2939-VI доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Відповідно до ч.1 ст.19 Закону № 2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Верховний Суд у постанові від 27 червня 2019 року по справі №522/817/15-а виділив такі ознаки публічної інформації:
1) готовий продукт інформації, який отриманий або створений лише в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством;
2) заздалегідь відображена або задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація;
3) така інформація знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень або інших розпорядників публічної інформації;
4) інформація не може бути публічною, якщо створена суб`єктом владних повноважень не під час виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків;
5) інформація не може бути публічною, якщо створена не суб`єктом владних повноважень.
Отже, визначальним для публічної інформації є те, щоб вона була заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом, отриманим або створеним суб`єктом владних повноважень у процесі виконання своїх обов`язків.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" (далі - Закон №3613-VI), Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Згідно ч.1 ст.5 Закону №3613-VI, ведення Державного земельного кадастру здійснюється шляхом створення відповідної державної геодезичної та картографічної основи, яка визначається та надається відповідно до цього Закону; внесення відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру; внесення змін до відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру; оброблення та систематизації відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру.
При цьому, Порядок ведення Державного земельного кадастру визначено постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року №1051 (далі - Порядок №1051).
Відповідно до п. 10 Порядку №1051, відомостями Державного земельного кадастру є всі відомості, які підлягають внесенню до нього згідно з цим Порядком та у порядку інформаційної взаємодії з іншими кадастрами та інформаційними системами, а також відомості, одержані внаслідок їх оброблення, систематизації та узагальнення.
Згідно з ч.6 п.22 Порядку №1051 визначено, що до Державного земельного кадастру вносяться такі відомості про землі у межах державного кордону, як відомості про землі в межах територій адміністративно-територіальних одиниць (Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя, районів, міст, селищ, сіл, районів у містах) та за їх межами (у частині, що характеризують такі землі з урахуванням їх місцезнаходження), як, зокрема, відомості про категорії земель у межах адміністративно-територіальної одиниці:
- назва, код (номер) категорії земель (в цілому і за окремими контурами) згідно з додатками 2 і 3 та пунктом 28 цього Порядку;
- межі земель кожної категорії за окремими контурами з координатами їх поворотних точок та довжиною;
- площа земель кожної категорії (в цілому і за окремими контурами);
- інформація про документи, на підставі яких встановлено категорію земель (назва, дата та номер рішення про затвердження документації із землеустрою, за якою здійснено віднесення земель до відповідної категорії, найменування органу, що його прийняв), електронні копії таких документів.
Відповідно до п. а) ч.2 ст.21 Закону №3613-VI відомості про цільове призначення земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру щодо категорії земель:
- на підставі відповідної документації із землеустрою, яка розробляється при формуванні земельних ділянок, - щодо земельних ділянок, які формуються;
- на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким передбачена зміна її цільового призначення;
- на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель.
Згідно з ч. 1 ст. 79-1 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Відповідно до ч.2 ст.79-1 ЗК України формування земельних ділянок здійснюється:
- у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності;
- шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок;
- шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;
- шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом;
- за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).
Згідно ч. 3 ст. 79-1 ЗК України, сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.
Тобто, враховуючи викладене, Державний земельний кадастр містить інформацію щодо сформованих та зареєстрованих земельних ділянок, відомості про які внесено до нього на підставі відповідної документації із землеустрою. При цьому Державний земельний кадастр поступово наповнюється інформацією.
Відповідач у відповіді на запит листом від 04.09.2019 року №ПІ 116/0-123/0/63-19 повідомив, що земельні ділянки, які межують з ділянками з кадастровими номерами №610100000:35:001:1546, №681010000:06:002:0037, №681010000:06:002:0015, №681010000:06:002:0041, не сформовані відповідно до ст. 79-1 ЗК України, тому вказати їх цільове призначення, категорію земель немає можливості.
При цьому, згідно з ч.1 ст.84 ЗК України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Відповідно до ч.1 ст.122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Отже, відповідачем не є уповноваженим органом щодо розпорядження зазначених у запиті земельних ділянок.
Згідно з п.1 ч.1 ст. 22 Закону №2939-VI розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту, якщо розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит.
Отже, запити позивача не стосуються відомостей, що зафіксовані в офіційних документах та які були б наявні у Державному земельному кадастрі, а відповідач не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції володіти інформацією щодо категорії земельних ділянок комунальної форми власності, щодо яких зроблено запити. Як наслідок, підстави для визнання бездіяльності відповідача протиправною, та, відповідно, зобов`язання його надати інформацію про цільове призначення земельних ділянок, відсутні.
Щодо доводів позивача про те, що у 2017-2018 на подані ним та його родичами запити відповідач надавав інформацію про цільове призначення земельних ділянок, то суд вважає такі безпідставними, оскільки це стосується інших земельних ділянок. Позивачем не враховано, що Державний земельний кадастр наповнюється поступово, і п.22 Порядку ведення Державного земельного кадастру лише передбачає, які відомості до нього вносяться, проте жодним чином не вказує, що він містить такі відомості щодо усіх земельних ділянок. Посилання позивача на рішення судів у справах №822/3589/17, №822/1424/18, №822/1137/18, №822/900/18, №822/1030/18 у яких, як він вказує була надана інформація про цільове призначення земельної ділянки не стосуються предмету цього судового розгляду, і не спростовує висновок суду у цій справі.
Оскільки позовні вимоги не підлягають задоволенню, відсутні підстави й для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач не довів позовні вимоги, а відповідач довів, що діяв у межах закону при наданні відповіді на запити ОСОБА_1 про надання інформації про цільове призначення окремих земельних ділянок, тому в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.
Відповідно до ч. 1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що позов не підлягає задоволенню, сплачений позивачем судовий збір не підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39767479)
Головуючий суддя П.І. Салюк