
Справа № 560/2712/19
РІШЕННЯ
іменем України
01 жовтня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить: - визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не нарахування та не виплати компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати нарахованої частини пенсії з 09.03.2010 по 12.07.2019; - зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії, відповідно до Закону України від 19.10.2000 №2050 "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159 "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати", яка була нарахована та виплачена на виконання постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21.05.2014 по справі №2-а-1578/11/2205 за період з 09.03.2010 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії, тобто, по 12.07.2019.
В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що рішенням Деражнянського районного суду Хмельницької області від 26.05.2011 по справі №2-а-1578/11 зобов`язано управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі Хмельницької області здійснити перерахунок державної (основної) пенсії як інваліду III групи, щодо якого встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою, не нижчу шести мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, у розмірі п`ятдесяти відсотків мінімальної пенсії за віком, за період з 14 червня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно та з 22 травня 2008 року, відповідно до ст.ст. 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та забезпечити в подальшому її виплату відповідно до цього Закону.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21.05.2014 постанову Деражнянського районного суду від 26.05.2011 №2-а-1578/2011 скасовано, прийнято нову постанову, якою зобов`язано управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі Хмельницької області здійснити перерахунок державної та додаткової пенсії відповідно до ст.ст. 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі шести мінімальних пенсій за віком та п`ятдесяти відсотків мінімальної пенсії за віком з 09.03.2010 по день припинення права на таку допомогу з урахуванням проведених виплат.
Зазначає, що на виконання вказаного рішення відповідачем виплачено 12.07.2019 59703,04 грн пенсії дорахованої за період з 09.03.2010 по 22.07.2011.
18.08.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив повідомити, чи нараховано на суми несвоєчасно нарахованої та виплаченої пенсії компенсацію, як це передбачено ст. 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", та у разі, якщо таку компенсацію не нараховано, то нарахувати її у визначеному законом порядку.
Листом від 23.08.2019 №27885/04 відповідач повідомив, що своєчасно провів перерахунок пенсії та доплату пенсії згідно рішення суду, тому, підстави для нарахування компенсації щодо проведення несвоєчасної виплати пенсії, відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати", відсутні.
Позивач не погодившись з такими діями відповідача вважає їх протиправними, та такими, що порушують його особисті права, а тому звернувся до суду за їх захистом.
Ухвалою суду від 06.09.2019 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
У встановлений судом строк відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому просить відмовити у задоволені позовної заяви в повному обсязі та зазначає, що доказів щодо не виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21.05.2014 по справі №2-а-1578/11/2205 позивачем надано не було, однак саме виконання вищевказаного судового рішення є основною причиною звернення позивача до суду.
Вказує, що підставою для нарахування компенсації втрати частини доходу є саме несвоєчасне нарахування доходу та затримка у його виплаті. Однак, виплату ОСОБА_1 здійснено в порядку та в строки встановлені чинним законодавством.
Крім того, у відзиві на позов відповідач вказав про необхідність розгляду даної справи з викликом сторін.
Суд зазначає, що частинами п`ятою - шостою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Таким чином, зважаючи на те, що дана справа призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 КАС України, відсутня необхідність призначати розгляд справи в судовому засіданні. Тому, клопотання відповідача до задоволення не підлягає.
Дослідивши позовну заяву, відзив на позов, з`ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію по інвалідності (ІІ група) в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Рішенням Деражнянського районного суду Хмельницької області від 26.05.2011 по справі №2-а-1578/11 зобов`язано управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі Хмельницької області здійснити перерахунок державної (основної) пенсії як інваліду III групи, щодо якого встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою, не нижчу шести мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, у розмірі п`ятдесяти відсотків мінімальної пенсії за віком, за період з 14 червня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно та з 22 травня 2008 року, відповідно до ст.ст. 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та забезпечити в подальшому її виплату відповідно до цього Закону.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21.05.2014 постанову Деражнянського районного суду від 26.05.2011 №2-а-1578/2011 скасовано, прийнято нову постанову, якою зобов`язано управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі Хмельницької області здійснити перерахунок державної та додаткової пенсії відповідно до ст.ст. 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі шести мінімальних пенсій за віком та п`ятдесяти відсотків мінімальної пенсії за віком з 09.03.2010 по день припинення права на таку допомогу з урахуванням проведених виплат.
На виконання рішення відповідачем виплачено 12.07.2019 59703,04 грн. пенсії дорахованої за період з 09.03.2010 по 22.07.2011.
Позивач 18.08.2019 звернувся до відповідача із заявою, у якій просив повідомити, чи нараховано на суми несвоєчасно нарахованої та виплаченої пенсії компенсацію, як це передбачено ст. 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", та у разі, якщо таку компенсацію не нараховано, то нарахувати її у визначеному законом порядку.
Листом від 23.08.2019 №27885/04 відповідач повідомив, що своєчасно провів перерахунок пенсії та доплату пенсії згідно рішення суду, тому, підстави для нарахування компенсації щодо проведення несвоєчасної виплати пенсії, відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати", відсутні.
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати нарахованої частини пенсії з 09.03.2010 по 12.07.2019 протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Згідно зі ст. 1, 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" №2050-ІІІ (далі - Закон №2050-ІІІ) підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Отже, зі змісту цих норм право на компенсацію частини доходів у громадянина пов`язується з настанням такого юридичного факту (події), як невиплата грошового доходу у встановлені строки його виплати.
Відповідно до ст.3 Закону №2050-ІІІ сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Згідно з п. 2 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159 (далі - Порядок № 159) компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).
У пункті 4 Порядку №159 вказано, що сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Наведене нормативне регулювання не встановлює першості нарахування і виплати доходу, який своєчасно не був виплачений, та не ставить у залежність компенсацію втрати частини грошових доходів від попереднього, окремого нарахування доходів. За цим регулюванням правове значення має те, чи з порушенням строків був виплачений нарахований дохід, чи виплачений і коли цей платіж, чи не нараховувався і не виплачувався грошовий дохід, право на який визнано судовим рішенням. Саме ці події є тими юридичними фактами, з якими пов`язується виплата компенсації втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати.
Використане у статті 3 Закону №2050-ІІІ та пункті 4 Порядку №159 формулювання, що компенсація обчислюється як добуток «нарахованого, але не виплаченого грошового доходу» за відповідний місяць, означає, що має існувати обов`язкова складова обчислення компенсації - невиплачений грошовий дохід, який може бути або нарахований, або який можна нарахувати, зокрема, і на підставі судового рішення.
Отже, зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні положень статей 1-3 Закону №2050-ІІІ, окремих положень Порядку дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але не виплачені. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 03 липня 2018 року по справі №521/940/17 (провадження №К/9901/4416/17).
При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у цій справі - пенсійним органом) добровільно чи на виконання судового рішення. Зазначена правова позиція викладена в постановах Верховного суду від 20 лютого 2018 року по справі № 336/4675/17 (провадження №К/9901/23/17), і від 05 жовтня 2018 року по справі №162/787/16-а (провадження №К9901/33652/18).
Отже, сторонами не оспорюється, і підтверджено доказами, що належні позивачу кошти у розмірі 59703,04 грн. виплачені останньому лише в липні 2019 року на виконання рішення суду.
Відтак, бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не нарахування та не виплати компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати нарахованої частини пенсії з 09.03.2010 по 12.07.2019 слід визнати протиправною, та, як наслідок, відповідача слід зобов`язати нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії, відповідно до Закону України від 19.10.2000 №2050 "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159 "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати", яка була нарахована та виплачена на виконання постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21.05.2014 по справі №2-а-1578/11/2205 за період з 09.03.2010 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії, тобто, по 12.07.2019.
Таким чином, суд з урахуванням висновків Верховного Суду у справах №521/940/17, № 336/4675/17, №162/787/16-а, приходить до висновку, що позивач довів позовні вимоги, а відповідач, який заперечує проти позову, не довів правомірність відмови щодо не виплати компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати нарахованої частини пенсії, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач, як інвалід ІІ групи, був звільнений від сплати судового збору за подання позовної заяви, тому такі витрати відсутні та розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністраитвний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не нарахування та не виплати компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати нарахованої частини пенсії ОСОБА_1 з 09.03.2010 по 12.07.2019.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії ОСОБА_1 , відповідно до Закону України від 19.10.2000 №2050 "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159 "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати", яка була нарахована та виплачена на виконання постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21.05.2014 по справі №2-а-1578/11/2205 за період з 09.03.2010 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії, тобто, по 12.07.2019.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя П.І. Салюк