Рішення № 84629244, 01.10.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.10.2019
Номер справи
520/7316/19
Номер документу
84629244
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

01 жовтня 2019 р. справа № 520/7316/19 Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Котеньова О.Г., розглянувши за правилами спрощеного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області (вул. Пивоварова, буд. 2, м. Сєвєродонецьк, Сєверодонецьк, місто, Луганська область, 93405, код ЄДРПОУ 40326412) до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) про стягнення штрафу, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Головне управління Держпродспоживслужби в Луганській області, звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , у якому просить суд:

- стягнути з суб`єкта господарювання фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) на користь держави (код класифікації доходів бюджету - 21081100; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); МФО 899998; номер рахунку 31114106012080, отримувач: УК м.Сєвєродонецьк/М.СЄВЄРОДОНЕЦЬК/21081100, код ЄДРПОУ 37944909) штраф у розмірі 5083,00 грн. (п`ять тисяч вісімдесят три гривні 00 коп.) за порушення законодавства про рекламу та штраф у розмірі 1700,00 грн. (одна тисяча сімсот гривень 00 коп.) за неподання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 31.07.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що Рішенням № 28 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 25.04.2019 на Відповідача покладено обов`язок у 15-денний термін після отримання рішення сплатити в установленому порядку штраф за порушення законодавства про рекламу у розмірі 5083 грн до державного бюджету. Станом на 03.07.2019 суб`єкт господарювання ФОП ОСОБА_1 не сплатив у добровільному порядку штраф, припис про усунення порушень законодавства про рекламу не виконав, рішення про накладення штрафу не оскаржив. Рішенням № 35 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 24.05.2019 на Відповідача покладено обов`язок у 15-денний термін після отримання рішення сплатити в установленому порядку штраф за неподання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами у розмірі 1700 грн до державного бюджету. Станом на 03.07.2019 суб`єкт господарювання ФОП ОСОБА_1 не сплатив у добровільному порядку штраф, рішення про накладення штрафу не оскаржив. З огляду на наведені у адміністративному позові факти позивач просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач не скористався процесуальним правом надати відзив на адміністративний позов у строк, визначений судом.

На адресу суду 04.09.2019 повернулось поштове відправлення на адресу відповідача, відповідно до відмітки відділення поштового зв`язку від 03.09.2019 відправлення повернуто за закінченням терміну зберігання.

Керуючись ч.6 ст.7 КАС України, суд застосовує приписи ч.11 ст.126 КАС України, якою визначено, що у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Відповідно до ч.1 ст.261 КАС України відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.

Згідно з ч.4 ст.159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Відповідно до ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Суд розглядає справу у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу на підставі п.10 ч.1 ст.4, ч.4 ст.229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

21.12.2018 посадовою особою Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області - провідним спеціалістом відділу контролю у сферах захисту споживачів, реклами, антитютюнового законодавства управління захисту споживачів Хохловою Інною Володимирівною при здійсненні контролю за дотриманням рекламодавцями, виробниками та розповсюджувачами реклами вимог законодавства про рекламу виявлено, що розповсюджена фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 . РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб-підприємців та громадських формувань: АДРЕСА_1 , реклама знижок цін на продукцію магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» з текстом: «ІНФОРМАЦІЯ_1 м`ясокомбінат СНИЖЕНИЕ ЦЕН!!!», розміщеної на фасаді (вікні) цього магазину, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , з ознаками порушення ч. 5 ст. 8 Закону України «Про рекламу» (далі - Закон), а саме: реклама не містить відомостей про дату початку і закінчення знижки цін, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару.

Згідно інформації з куточку споживача, книги відгуків і пропозицій в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташованому за адресою: АДРЕСА_2 , свою господарську діяльність здійснює фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Головним управлінням Держпродспоживслужби в Луганській області направлено відповідачу Вимогу від 25.01.2019 № 01-11/295 про надання переліку документів, що необхідні для провадження у справі про порушення законодавства про рекламу. Вимога повернулась до Головного управління поштовим оператором за закінченням терміну зберігання, згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення №9340601611390.

25.01.2019 складено протокол №06 про порушення законодавства про рекламу.

25.02.2019 начальником Головного управління прийнято рішення № 1 1 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу.

25.02.2019 листом за № 01-11/592 відповідачу направлено запрошення на розгляд справи 25.03.2019 о 10:15. Запрошення повернулась до Головного управління за закінченням терміну зберігання, згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення № 9340501714362.

25.03.2019 відбулося засідання комісії з розгляду справи про порушення законодавства без участі відповідача. У зв`язку із закінченням місячного строку розгляду справи про порушення законодавства про рекламу відносно ФОП ОСОБА_1 та неможливістю прийняття рішення про накладення штрафу, комісія дійшла висновку про необхідність продовження строку розгляду справи та перенесення розгляду справи.

25.03.2019 начальником Головного управління прийнято рішення № 03 про продовження розгляду справи до 25.06.2019.

26.03.2019 на адресу відповідача направлено запрошення від 25.03.2019 за № 01-11/964 на розгляд справи на 25.04.2019 на 10:15. Запрошення повернулась до Головного управління за закінченням терміну зберігання, згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення № 9340501691044.

26.03.2019 відповідачу повторно направлено вимогу від 25.01.2019 №01-11/295. 24.04.2019 Вимогу повернуто до Головного управління поштовим оператором за закінченням терміну зберігання, згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення № 9340406326398.

Відповідач на розгляд справи 25.04.2019 не прибув.

Станом на 25.04.2019 пояснень, інформації (документів) щодо вартості розповсюдженої реклами (та/або виготовлення реклами) знижок цін на продукцію магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1», розташованого за адресою: просп. Гвардійський, б . 29-В, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93401, суб`єктом господарювання ФОП ОСОБА_1 . Головному управлінню не надано, що унеможливлює встановлення вартості реклами.

Рішенням про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу № 28 від 25.04.2019, прийнятим начальником Головного управління, на підставі матеріалів справи та керуючись ч. 5 ст. 8, ч. 7 ст. 27 Закону, Порядку №693, вирішено:

1. За порушення законодавства про рекламу, а саме: ч. 5 ст. 8 Закону України «Про рекламу», також враховуючи неможливість встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог Закону, накласти на суб`єкта господарювання фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 , РНОКГІП НОМЕР_1 , місце проживання згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань , АДРЕСА_1 , штраф у розмірі 5083,00 грн. (п`ять тисяч вісімдесят три гривні).

2. Зобов`язати суб`єкта господарювання фізичну особу-підприємства ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань , АДРЕСА_1 , у 15-денний термін після отримання рішення сплатити в установленому порядку штраф у зазначеному розмірі до державного бюджету.

3. Суб`єкту господарювання протягом 3-х днів після штрафу письмово повідомити Головне управління, зазначивши номери та дати платіжних доручень, за якими сплачено штраф із наданням їх належним чином завірених копій.

25.04.2019 винесено припис про усунення порушень законодавства про рекламу від № 21, яким ФОП ОСОБА_1 приписано, привести у відповідність до норм діючого законодавства, а саме до вимог ч. 5 ст. 8 Закону, рекламу знижок цін на продукцію магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1», розташованого за адресою: просп. Гвардійський, б . 29-В, м. Сєвєродонецьк, Луганська область , 93401 .

25.04.2019 відповідачу направлено рішення від 25.04.2019 № 28 та припис від 25.04.2019 №11. 29.05.2019 відправлення було повернуто поштовим оператором за закінченням терміну зберігання, згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення №9341201082956.

Станом на 25.04.2019 пояснень, інформації (документів) щодо вартості розповсюдженої реклами (та/або виготовлення реклами) знижок цін на продукцію магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1», розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , суб`єктом господарювання ФОП ОСОБА_1 Головному управлінню не надано, про що було складено протокол № 34 про порушення законодавства про рекламу від 26.04.2019.

26.04.2019 начальником Головного управління прийняте рішення № 28 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу відносно ФОП ОСОБА_1 , щодо ознак порушення ч. 2 ст. 26 Закону.

Листом Головного управління від 26.04.2019 № 01-11/1463 ФОП ОСОБА_1 запрошувався до Головного управління на 24.05.2019 для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу. Поштове відправлення № 9340601704771 повернуто до Головного управління з причини закінчення строку зберігання. ФОП ОСОБА_1 на розгляд справи не прибув.

24.05.2019 складено протокол № 39 засідання комісії з розгляду справ про порушення законодавства про рекламу. Комісія дійшла висновку про наявність в діях суб`єкта господарювання ФОП ОСОБА_1 порушень вимог ч. 2 ст. 26 Закону, відповідальність за ці порушення передбачена ч. 6 ст. 27 Закону.

Рішенням про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу № 35 від 24.05.2019, прийнятим начальником Головного управління, на підставі матеріалів справи та керуючись ч. 2 ст. 26, ч. 6 ст. 27 Закону, Порядком №693, вирішено:

1. За неподання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами накласти на суб`єкта господарювання фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань , АДРЕСА_1 , штраф у розмірі 1700,00 грн. (одна тисяча сімсот гривень 00 коп.).

2. Зобов`язати суб`єкта господарювання фізичну особу-підприємства ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань , АДРЕСА_1 , у 15-денний термін після отримання рішення сплатити в установленому порядку штраф у зазначеному розмірі до державного бюджету.

3. Суб`єкту господарювання протягом 3-х днів після штрафу письмово повідомити Головне управління, зазначивши номери та дати платіжних доручень, за якими сплачено штраф із наданням їх належним чином завірених копій.

31.05.2019 відповідачу направлено рішення від 24.05.2019 № 35. 08.07.2019 відправлення повернуто поштовим оператором за закінченням терміну зберігання, згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення № 9340501738601.

Рішенням № 28 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 25.04.2019 на Відповідача покладено обов`язок у 15-денний термін після отримання рішення сплатити в установленому порядку штраф за порушення законодавства про рекламу у розмірі 5083 грн до державного бюджету.

Позивачем вказано, що станом на 03.07.2019 суб`єкт господарювання ФОП ОСОБА_1 не сплатив у добровільному порядку штраф, припис про усунення порушень законодавства про рекламу не виконав, рішення про накладення штрафу не оскаржив.

Рішенням № 35 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 24.05.2019 на відповідача покладено обов`язок у 15-денний термін після отримання рішення сплатити в установленому порядку штраф за неподання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами у розмірі 1700 грн до державного бюджету.

Відповідачем вказано, що станом на 03.07.2019 суб`єкт господарювання ФОП ОСОБА_1 не сплатив у добровільному порядку штраф, рішення про накладення штрафу не оскаржив.

Доказів протилежного до суду не надано.

По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне:

Згідно ст. 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд зазначає, що засади рекламної діяльності в Україні, відносин, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами визначає Закон України "Про рекламу".

Так, відповідно до положень ст. 1 Закону України "Про рекламу", реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.

Приписами ч. 1 ст. 3 Закону України "Про рекламу" встановлено, що законодавство України про рекламу складається з цього Закону та інших нормативних актів, які регулюють відносини у сфері реклами.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України "Про рекламу", розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

За вимогами пп.1 п.1 ст.26 Закону України "Про рекламу", контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів щодо захисту прав споживачів реклами.

Суд зазначає, що відповідно до п.п. 7 п. 4 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Луганській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 14.08.2017 № 673, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань забезпечує реалізацію державної політики, а саме: у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про захист прав споживачів (у тому числі споживачів виробів з дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння).

Згідно з вимогами ст. 26 Закону України "Про рекламу" Головне управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за дотриманням законодавства про рекламу.

Частиною 1 ст. 27 Закону України "Про рекламу" передбачено, що особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Згідно ч.5 ст.27 Закону України "Про рекламу", вартість розповсюдженої реклами визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості без урахування суми внесених (нарахованих) податків, зборів (обов`язкових платежів), які встановлені Податковим кодексом України.

Відповідно до частини 7 статті 27 Закону України «Про рекламу» у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ч.6 ст.27 Закону України "Про рекламу", за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Пунктом 1 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 693 передбачено, що цей Порядок регулює питання накладення уповноваженими особами штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Антимонопольного комітету і регулюється законодавством з питань авторського права та суміжних прав).

Пунктом 2 Порядку № 693 передбачено, що штрафи відповідно до статті 27 Закону України "Про рекламу" накладаються у таких розмірах, зокрема, сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за неподання або подання свідомо неправдивої інформації щодо вартості розповсюдженої реклами, її виготовлення та/або розповсюдження.

Суд зауважує, що на час розгляду справи доказів, що рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу № 28 від 25.04.2019 та № 35 від 24.05.2019 відповідачем в добровільному порядку не виконано та не оскаржено, а отже вони є чинними та підлягають виконанню.

На підставі викладеного вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту сплати штрафу або скасування вищезазначених рішень, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог, а тому позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області (вул. Пивоварова, буд. 2, м. Сєвєродонецьк, Сєверодонецьк, місто, Луганська область, 93405, код ЄДРПОУ 40326412) до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) про стягнення штрафу - задовольнити.

Стягнути з суб`єкта господарювання фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) на користь держави (код класифікації доходів бюджету - 21081100; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); МФО 899998; номер рахунку 31114106012080, отримувач: УК м.Сєвєродонецьк/М.СЄВЄРОДОНЕЦЬК/21081100, код ЄДРПОУ 37944909) штраф у розмірі 5083 (п`ять тисяч вісімдесят три) грн 00 коп. за порушення законодавства про рекламу та штраф у розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) грн 00 коп. за неподання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності редакцією Кодексу адміністративного судочинства України від 15.12.2017.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення у повному обсязі виготовлено 01 жовтня 2019 року.

Суддя О.Г. Котеньов