
Справа № 420/3839/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Глуханчука О.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради до об`єднання співвласників гуртожитку "Заболотного-26А" про зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
27 червня 2019 року Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради звернувся до суду з адміністративним позовом до об`єднання співвласників гуртожитку "Заболотного-26А" про зобов`язання передати картотеку поквартирного обліку за адресою: м. Одеса, вул. Ак. Заболотного, 26-А , у повному обсязі, а саме форми Б та форми А по наступним кімнатам: №№ 125, 126, 127, 131, 136, 147, 148, 201, 205, 208, 233, 236, 244, 245, 262, 263, 269, 313, 317, 339, 341, 347, 350, 362, 366, 405, 409, 422, 430, 436, 439, 470, 501, 504, 507, 508, 514, 517, 529, 530, 533, 534, 540, 544, 558, 559, 565, 567, 601, 604, 609, 612, 613, 616, 638, 640, 655, 658, 706, 709, 710, 713, 727, 763, 805, 808, 813, 816, 823, 826, 827, 830, 831, 837, 841, 842, 847, 849, 861, 865, 905, 908, 965, 916, 917, 920, 930, 931, 933, 936, 937, 940, 941, 942, 947, 948, 962, 964.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» від 10.12.2015 року №888-VІІІ органам місцевого самоврядування надані повноваження щодо реєстрації місця проживання та зняття з реєстрації місця проживання особи. Рішенням Одеської міської ради від 16.03.2016 року №421 органом реєстрації місця проживання в м. Одеса визначено Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради. Відповідно до п. 30 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року № 207, орган реєстрації для потреб реєстрації місця проживання/перебування формує та веде реєстр територіальної громади. Пунктом 3 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 888-VІІІ передбачено, що житлово-експлуатаційні організації, інші підприємства, установи та організації, що забезпечували або забезпечують ведення картотек з питань реєстрації фізичних осіб, передають їх відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад до 4 квітня 2016 року. У зв`язку із викладеним, з метою, визначення порядку виконання вимог прикінцевих та перехідних положень Закону України № 888-VІІІ, пунктом 2.5. Рішення виконавчого комітету Одеської міської ради №324 від 27.10.2016 року «Про комплексні заходи із забезпечення реалізації положень Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» в частині здійснення реєстрації фізичних осіб, які проживають або перебувають на території м. Одеси», Департаменту доручено забезпечити приймання та сканування картотек з питань реєстрації фізичних осіб від житлово-експлуатаційних організацій, інших підприємств, установ та організацій, що забезпечували або забезпечують ведення відповідних картотек на території міста Одеси.
Також позивач зазначає, що рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради №479 від 14.09.2010 року гуртожиток, розташований за адресою: м. Одеса, вул. Академіка Заболотного, 26-А , був переданий на баланс об`єднання співвласників гуртожитку "Заболотного 26-А", тобто відповідача. У зв`язку із викладеним, відповідно до розд. II Прикінцевих та перехідних положень Закону України №888-VІІІ, відповідач був зобов`язаний до 04 квітня 2016 року передати Департаменту картотеку з питань реєстрації фізичних осіб.
Як вказує позивач, 02.11.2016 року підписано Акт № 1 приймання-передачі, яким Департаменту передано картотеку мешканців гуртожитку для сканування. Після сканування зазначена картотека була повернута до ОСГ "Заболотного 26-А", що підтверджується підписом голови ОСГ «Заболотного 26-А» у цьому ж Акті. Однак, під час систематизації відсканованої картотеки Департаментом встановлено, що ОСГ "Заболотного 26-А" надані картки не на всі порядкові номери кімнат гуртожитку. Для встановлення повноти переданої інформації, розпорядженням міського голови від 04.08.2017 року №756, на звернення Департаменту, створено робочу групу для забезпечення проведення інвентаризації житлового фонду, що належить територіальній громаді міста Одеси, за адресою: м. Одеса, вул. Академіка Заболотного, 26-А, та передачі картотеки до Департаменту. Під час виїзного засідання робочої групи, яке відбулось 14.09.2017 року, встановлені грубі порушення законодавства у сфері управління житлом та здійснити приймання картотеки поквартирного обліку громадян не вдалось, у зв`язку із тим, що її місцезнаходження було невідомо.
В подальшому, у зв`язку із тим, що робочій групі отримати картотеку від ОСГ "Заболотного 26-А" так і не вдалось, Суворовській районній адміністрації Одеської міської ради міським головою було доручено встановити загальну кількість житлових приміщень у гуртожитку та встановити кількість житлових приміщень, приватизованих громадянами станом на 01.01.2019 року та інше. Розпорядженням Суворовської районної адміністрації №194р від 29.03.2019 року було створено комісію з проведення зазначеної інвентаризації, під час роботи якої було встановлено кількість жилих кімнат по кожному поверху, зокрема, на підставі технічного паспорту на гуртожиток. Отже, перевіркою встановлено, що кількість житлових кімнат у гуртожитку не відповідає кількості переданих Департаменту карток щодо реєстрації фізичних осіб.
Як зазначає позивач, за результатами роботи Комісії, 22.05.2019 року до Департаменту надійшов на погодження та підпис Акт інвентаризації разом з напрацьованими Комісією матеріалами справи, в тому числі й списком осіб, що мешкають у гуртожитку. Зазначену інформацію було опрацьовано Департаментом та встановлено кількість кімнат по яким, картотека у Департаменті відсутня та яку ОСГ "Заболотного 26-А" повинно ще передати. Так, у Департамента відсутня картотека на наступні кімнати: №№ 125, 126, 127, 131, 136, 147, 148, 201, 205, 208, 233, 236, 244, 245, 262, 263, 269, 313, 317, 339, 341, 347, 350, 362, 366, 405, 409, 422, 430, 436, 439, 470, 501, 504, 507, 508, 514, 517, 529, 530, 533, 534, 540, 544, 558, 559, 565, 567, 601, 604, 609, 612, 613, 616, 638, 640, 655, 658, 706, 709, 710, 713, 727, 763, 805, 808, 813, 816, 823, 826, 827, 830, 831, 837, 841, 842, 847, 849, 861, 865, 905, 908, 965, 916, 917, 920, 930, 931, 933, 936, 937, 940, 941, 942, 947, 948, 962, 964.
Таким чином, на підставі того, що за Актом приймання-передачі № 1 від 02.11.2016 року відповідачем було передано не в повному обсязі картотеку для сканування, що було встановлено за результатами роботи Комісії при Суворовській районній адміністрації, та документів переданих Департаменту листом №01-10/437вих. від 22.05.2019 року, позивач звернувся до суду за даним позовом про зобов`язання передати картотеку.
Ухвалою суду від 02 липня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання на 24 липня 2019 року - 10 год. 00 хв.
23 липня 2019 року відповідачем через канцелярію суду засобами електронної пошти подано відзив на позовну заяву, який також надійшов до суду засобами поштового зв`язку 24 липня 2019 року (а.с. 104-115, 125-136)
24 липня 2019 року представником позивача через канцелярію суду надано клопотання про відкладення розгляду справи, обґрунтоване необхідністю ознайомитись з матеріалами справи.
У зв`язку із задоволенням клопотання представника позивача та наданням позивачу можливості підготувати та подати відповідь на відзив, підготовче засідання 24 липня 2019 року було відкладено на 13 серпня 2019 року - 10 год. 30 хв.
29 липня 2019 року позивачем надано відповідь на відзив на позовну заяву (а.с. 138-153).
Відповідач у п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив заперечення не подав.
Вказані заяви по суті справи залучені до матеріалів справи та прийняті судом до розгляду.
Ухвалою суду від 13 серпня 2019 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 29 серпня 2019 року о 15 годині 30 хвилин.
27 серпня 2019 року через канцелярію засобами поштового зв`язку до суду надійшло клопотання відповідача - об`єднання співвласників гуртожитку "Заболотного-26А" про закриття провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України (а.с. 169-170).
Ухвалою суду від 29 серпня 2019 року у задоволенні клопотання об`єднання співвласників гуртожитку "Заболотного-26А" про закриття провадження у справі №420/3839/19 відмовлено.
Інші заяви по суті справи сторонами не надавались, додаткові докази не надходили.
Відповідно до відзиву, відповідач проти задоволення позову заперечує, з позовними вимогами не погоджується, з огляду на наступне. Так, відповідач зазначає, що 02.11.2016 року, на виконання вимог закону, ОСГ «Заболотного 26-А» за актом приймання-передачі передало позивачу картотеку квартирного обліку громадян для відцифрування, а також повідомило про відсутність будь-якої іншої картотеки чи додаткової інформації. Таким чином, відповідач стверджує, що 02.11.2016 року позивач, отримав від відповідача всю наявну у нього картотеку квартирного обліку за актом приймання передачі. На переконання відповідача, твердження позивача про те, що картотека була передана для сканування по Акту приймання-передачі від 02.11.2016 року не в повному обсязі, є неправдивими та такими, що вводять суд в оману, оскільки перелік кімнат у акті повністю відповідає кількості переданих карток, а для того, щоб виявити, що картки не на всі кімнати гуртожитку були передані, достатньо було ознайомитися з актом під час його підписання - 02.11.2016 року. У зв`язку з викладеним, відповідач також вважає, що підстави для звернення до суду виникли у позивача-суб`єкта владних повноважень 02.11.2016 року.
Також в обґрунтування своїх заперечень щодо заявлених позовних вимог відповідач зазначив наступне:
- позов подано неналежним позивачем, оскільки до позовної заяви не долучені докази того, що Департамент як суб`єкт владних повноважень уповноважений здійснювати функції з реєстрації, збирати і зберігати данні у вигляді картотеки обліку;
- у позовній заяві немає доказів і правового обґрунтування чим конкретно (якими діями або бездіяльністю) порушено право позивача, а також на підставі чого (яких норм права) визначається обов`язок відповідача виконати вимогу позивача, а також не додано доказів того, що Департамент письмово звертався і отримав відмову від відповідача у виконанні його вимог;
- у позові не зазначено та не надано доказів, чому Департамент, як суб`єкт владних повноважень, до якого зазначені функції перейшли від Державної міграційної служби не отримав від останньої картотеку, а також, які конкретно документи були передані від Державної міграції служби при переданні повноважень;
- позов не містить правового обґрунтування чому саме Директор Департаменту звертається до суду або орган місцевого самоврядування - Департамент, в той час як функції з реєстрації здійснюють державні реєстратори, які є незалежними від Департаменту і від його Директора;
- органами місцевого самоврядування протягом 10-ти років не було вжито жодних дій з виконання покладеного на них обов`язку щодо видачі ордерів мешканцям гуртожитку Заболотного , 26 А , котрі на момент передачі гуртожитку до комунальної власності (15 травня 2009 року) мешкали у гуртожитку та не отримали ордери (або у яких ордери було вилучено) з незалежних від них причин;
- вимоги позивача щодо передання картотеки поквартирного обліку за адресою: 65117, м. Одеса, вул. Заболотного, 26-А , в повному обсязі, а саме форми Б та форми А, не відповідають приписам чинного законодавства. Крім того, суб`єкт владних повноважень може звертатися до суду лише у випадках прямо визначених законом за наявності публічно-правового спору. Повноваження суду за КАС України не передбачає можливості винесення рішення «про зобов`язання передати картотеку поквартирною обліку» від юридичної особи.
У судове засідання, призначене на 29 серпня 2019 року, учасники справи не з`явились, про місце, дату і час судового засідання повідомлені належним чином та своєчасно. Від представника позивача через канцелярію суду 29.08.2019 року надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження за відсутності представника позивача. Відповідач причини неявки не повідомив.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З урахуванням вищенаведеного, суд ухвалив рішення розглянути справу в порядку письмового провадження 30 вересня 2019 року за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Розглянувши подані сторонами заяви по суті справи і докази на їх обґрунтування, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, судом встановлено наступне.
29 грудня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» від 10.12.2015 року №888-VIII (далі також - Закон №888-VIII).
Вказаним Законом внесені зміни, зокрема, до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Доповнено цей Закон статтею 37-1 «Повноваження у сфері реєстрації місця проживання фізичних осіб», відповідно до якої до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі делеговані повноваження: 1) формування та ведення реєстру територіальної громади відповідно до закону.
Також Законом №888-VIII внесені зміни до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», а саме у статті 3 абзац сьомий викладено в такій редакції: «орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради".
Статтею 11 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», в редакції Закону № 888-VIII від 10.12.2015 року, розмежовані повноваження органів реєстрації та державних органів у сфері реєстрації фізичних осіб.
Відповідно до вказаної статті, орган реєстрації здійснює: формування та ведення Реєстру територіальних громад; реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці; передачу інформації та/або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування до Єдиного державного демографічного реєстру.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері реєстрації фізичних осіб, здійснює: узагальнення практики застосування нормативно-правових актів з питань реєстрації місця проживання, виявлення проблемних питань у сфері реєстрації місця проживання та розроблення шляхів їх вирішення; розроблення проектів законодавчих та інших нормативно-правових актів у сфері реєстрації місця проживання; встановлення у межах своїх повноважень вимог до програмного забезпечення реєстрів територіальних громад та стандарти обміну даними між такими реєстрами.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері реєстрації фізичних осіб: контролює дотримання органами реєстрації законодавства з питань реєстрації місця проживання; надає методологічну та технічну допомогу у забезпеченні взаємодії між реєстрами територіальних громад; вносить пропозиції щодо забезпечення формування державної політики у сфері реєстрації фізичних осіб та бере участь у розробленні проектів законодавчих та інших нормативно-правових актів у сфері реєстрації фізичних осіб.
Облік громадян України, які проживають за межами України, ведеться закордонними дипломатичними установами України у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Отже, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» від 10.12.2015 року №888-VIII, органам місцевого самоврядування надані повноваження у сфері реєстрації місця проживання фізичних осіб, зокрема щодо:
- формування та ведення Реєстру територіальних громад;
- реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці;
- передачі інформації та/або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування до Єдиного державного демографічного реєстру.
Крім того, за приписами пункту 3 розд. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №888-VIII, до 4 квітня 2016 року житлово-експлуатаційні організації, інші підприємства, установи та організації, що забезпечували або забезпечують ведення картотек з питань реєстрації фізичних осіб, передають їх відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.
До 4 квітня 2016 року центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації фізичних осіб, передає відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад картотеки з питань реєстрації фізичних осіб, наявні в його територіальних органах.
Передача картотек з питань реєстрації фізичних осіб здійснюється одночасно з передачею у комунальну власність обладнання для зберігання та обробки зазначених картотек, якщо воно перебуває у державній власності.
Таким чином, у зв`язку з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» від 10.12.2015 року №888-VIII, у органів місцевого самоврядування виникли повноваження у сфері реєстрації місця проживання фізичних осіб, а в організацій, що забезпечували ведення картотек з питань реєстрації фізичних осіб, обов`язок передати ці картотеки відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно ч. 1 ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Відповідно до загальної компетенції, сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання (ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Так, на виконання вищенаведених положень чинного законодавства, 16 березня 2016 року Одеською міською радою прийнято рішення № 421-VII «Про здійснення виконавчим органом Одеської міської ради на території міста Одеси повноважень органу реєстрації, передбачених Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні». Вказаним рішенням, ухвалено:
1. Забезпечити створення умов, необхідних для реалізації виконавчим органом Одеської міської ради на території міста Одеси повноважень органу реєстрації, передбачених Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
2. Визначити, що виконавчим органом Одеської міської ради, що здійснюватиме повноваження органу реєстрації, передбачені Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», на території міста Одеси є Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради.
3. Доручити Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради вжити заходи, передбачені законом з метою створення умов для реалізації повноважень органу реєстрації, передбачених Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Рішення Одеської міської ради від 16.03.2016 року № 421-VII наявне у загальному доступі на офіційному веб-сайті Одеської міської ради.
Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради і створюється відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» для виконання повноважень, віднесених до відання виконавчих органів Одеської міської ради щодо надання адміністративних послуг. Департамент є самостійною юридичною особою.
Відповідно до статей 37-1, 40, 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», законів України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг», «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», «Про адміністративні послуги», «Про Державний реєстр виборців», рішення Одеської міської ради від 16 березня 2016 року № 421-VII «Про здійснення виконавчим органом Одеської міської ради на території міста Одеси повноважень органу реєстрації, передбачених Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», 27 жовтня 2016 року виконавчим комітетом Одеської міської ради прийнято рішення № 324 «Про комплексні заходи із забезпечення реалізації положень Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» в частині здійснення реєстрації фізичних осіб, які проживають або перебувають на території м. Одеси»
Пунктом 2 вказаного рішення Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради доручено, зокрема забезпечити приймання та сканування картотек з питань реєстрації фізичних осіб від житлово-експлуатаційних організацій, інших підприємств, установ та організацій, що забезпечували або забезпечують ведення відповідних картотек, а також картотек центрального органу виконавчої влади, що реалізував державну політику у сфері реєстрації фізичних осіб, наявних в його територіальних органах на території міста Одеси (пп. 2.5).
Рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 324 від 27.10.2016 року наявне у загальному доступі на офіційному веб-сайті Одеської міської ради.
Таким чином, Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради реалізує на території м. Одеси повноваження в сфері реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб, у тому числі уповноважений здійснювати приймання та сканування картотек з питань реєстрації фізичних осіб від організацій, що забезпечували або забезпечують ведення відповідних картотек, для формування та ведення Реєстру територіальних громад.
З огляду на вищезазначене, Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради є належним позивачем у справі, права якого в межах спірних правовідносин порушуються неможливістю виконання покладених на нього повноважень щодо формування та ведення Реєстру територіальної громади м. Одеси.
Як встановлено судом, спір у зазначеній справі виник у зв`язку передаванням об`єднанням співвласників гуртожитку "Заболотного-26А" картотеки поквартирного обліку за адресою: м. Одеса, вул. Ак. Заболотного, 26-А, до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради.
Позивач стверджує, що відповідач всупереч вимогам пункту 3 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» від 10.12.2015 р. № 888-VІІІ, не у повному обсязі надав Департаменту відповідну картотеку.
Натомість, відповідач наполягає на тому, що позивач отримав від відповідача всю наявну у нього картотеку квартирного обліку за актом приймання передачі від 02 листопада 2016 року.
Вирішуючи спір, судом встановлено, що спірним правовідносинам передували наступні обставини.
Рішенням Одеської міської ради від 24 вересня 2010 року №479, прийнятим відповідно до ст. 29 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 7 Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитку", Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" та Порядку передачі житлового комплексу або його частини з балансу па баланс, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2002р. № 1521, з метою, передачі гуртожитків комунальної власності територіальної громади м. Одеси на баланс співвласників гуртожитків, гуртожиток, розташований за адресою: м . Одеса , вул. Академіка Заболотного , 26-А, переданий з балансу Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Північний» на баланс об`єднання співвласників гуртожитку «Заболотного 26-А» (а.с. 15).
02 листопада 2016 року уповноваженими особами ЖКС «Заболотного 26-А» Статнік Л.О. з однієї сторони та Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради в особі адміністратора Попова М.А. з другої сторони, підписано Акт № 1 приймання та передачі картотеки квартирного обліку громадян для відцифрування та після введення картотеки в реєстр територіальної громади, яким об`єднання співвласників гуртожитку "Заболотного 26-А" передано, а Департаментом надання адміністративних послуг Одеської міської ради прийнято картотеки мешканців гуртожитку для сканування (форма Б - ПІБ, форма А - квартира №) (а.с. 16-22).
Відповідно до відмітки на цьому Акті, 04 листопада 2016 року картотека квартирного обліку громадян була повернута ОСГ «Заболотного 26-А», що підтверджується підписами уповноважених осіб ОСГ "Заболотного 26-А" Статник Л.О. та Департементу - Попова М.А.
24 травня 2017 року директор Департаменту надання адміністративних послуг Абрамова Є.Г. звернулась до Одеського міського голови Труханова Г .Л. з листом №01-02-17/531вих, щодо погодження підготовки проекту розпорядження про створення робочої групи для проведення інвентаризації житлового фонду, що належить територіальній громаді міста Одеса за адресою: м . Одеса, вул. Ак. Заболотного, 26-А , та передачі картотеки до Департаменту для переведення в електронний формат. Підставою направлення цього листа зазначено те, що об`єднання співвласників гуртожитку "Заболотного-26А" не надало Департаменту відповідну картотеку у повному обсязі, про що свідчить акт приймання-передачі (а.с. 23-24).
Розпорядженням міського голови від 04 серпня 2017 року №756 створено робочу групу для забезпечення проведення інвентаризації житлового фонду, що належить територіальній громаді міста Одеси, за адресою: м. Одеса, вул. Академіка Заболотного, 26-А , та передачі картотеки до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради з метою переведення в електронний формат.
У зв`язку з прийняттям вказаного розпорядження, на адресу голови ОСГ «Заболотного 26-А» було направлено лист Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради від 11 вересня 2017 року № 155/01-02-04 щодо забезпечення вільного доступу членам робочої групи до будівлі та передачі картотеки з питань реєстрації місця проживання за адресою: м.Одеса, вул. Академіка Заболотного, 26 а (а.с. 25).
Листом від 08 лютого 2018 року №155/01-02-04 в.о. директора Департаменту надання адміністративних послуг на виконання розпорядження від 04 серпня 2017 року №756 доповів в.о. Одеського міського голови - першому заступнику про те, що 14 вересня 2017 року відбулось виїзне засідання робочої групи. Робочою групою встановлено, що керівництво та правління ОСГ «Заболотного 26-А» відсутнє, не розміщується за адресою гуртожитку, не перебуває у службовому приміщенні. Виконати розпорядження міського голови щодо здійснення приймання-передачі картотеки поквартирного обліку громадян не вдалося, місце знаходження картотеки не відоме. Зокрема, встановлено, що житлові приміщення гуртожитку, що належать територіальній громаді міста Одеса, самовільно зайняті сторонніми особами.
Отже, робочою групою констатовано встановлення порушення законодавства у сфері утримання житлового фонду, з огляду на що викладено прохання до міського голови доручити юридичному департаменту Одеської міської ради спільно з Департаментом комунальної власності та Департаментом міського господарства вжити заходи щодо припинення вищевказаних порушень (а.с. 26-28).
05 грудня 2018 року листом № 155/01-02-04(17) директор Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради надав міському голові підсумкову інформацію про хід виконання розпорядження № 756 від 04 серпня 2017 року, в якій повідомлено про недосягнення мети з якою створювалася робоча група - картотеку поквартирного обліку не отримано.
З урахуванням зазначеного та з метою збереження житлового фонду територіальної громади м. Одеса, директором Департаменту запропоновано доручити Суворівській районній адміністрації Одеської міської ради:
- встановити загальну кількість житлових приміщень у зазначеному гуртожитку та надати цю інформацію Департаменту з метою належної підготовки правової позиції та витребування не переданої частини картотеки поквартирного обліку мешканців гуртожитку;
- спільно з департаментом міського господарства Одеської міської ради встановити кількість житлових приміщень, приватизованих громадянами, перевірити підстави та законність такої приватизації, у разі виявлення порушень, забезпечити звернення до суду з метою повернення незаконно приватизованих приміщень у власність територіальної громади м. Одеси;
- спільно з юридичним департаментом Одеської міської ради встановити кількість житлових приміщень гуртожитку, права власності на які зареєстровано за мешканцями гуртожитку або іншими особами, перевірити підстави та законність такої реєстрації, у разі виявлення порушень, забезпечити звернення до суду з метою повернення незаконно приватизованих приміщень у власність територіальної громади м. Одеси;
- встановити, які житлові приміщення зазначеного гуртожитку, що належать територіальній громаді м. Одеса, передані у користування громадянам, підстави такої передачі, а також встановити фактичних мешканців цих приміщень;
- перевірити факт передачі гуртожитку ОСГ «Заболотного 26А» в управління ТОВ «Управлінська обслуговуюча компанія «Дом плюс» з метою подальшого надання цієї інформації та підтверджуючих документів до юридичного департаменту Одеської міської ради для проведення аналізу законності передачі гуртожитку (а.с. 29-32).
14 січня 2019 року, за результатами звіту робочої групи, утвореної розпорядженням міського голови від 04 серпня 2017 року № 756, Одеським міським головою погоджено Протокол доручень для забезпечення проведення інвентаризації житлового фонду, що належить територіальній громаді міста Одеси, за адресою: м. Одеса, вул. Академіка Заболотного , 26-А, та передачі картотеки до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради з метою переведення її в електронний формат.
Відповідно до пункту 2, 3 Протоколу доручень, Суворовській районній адміністрації Одеської міської ради доручено встановити загальну кількість житлових приміщень у зазначеному гуртожитку та встановити кількість житлових приміщень, приватизованих громадянами станом на 01.01.2019 року та інше (а.с. 33-34).
29 березня 2019 року головою Суворовської районної адміністрації видане розпорядження №194р «Про здійснення заходів з інвентаризації неприватизовапого житла у гуртожитку комунальної власності територіальної громади міста, розташованому за адресою: вул. Академіка Заболотного, 26-А у м. Одесі», яким створено комісію з проведення зазначеної інвентаризації. Доручено комісії спільно з представником об`єднання співвласників гуртожитку "Заболотного-26А" провести інвентаризацію житлового фонду комунальної власності територіальної громади м. Одеси (а.с. 35-37).
До складу комісії з інвентаризації увійшов представник Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради.
За результатом роботи комісії з проведення інвентаризації складений Акт від 25 квітня 2019 року та Список кімнат у гуртожитку за адресою: м. Одеса , вул. Ак. Заболотного, 26-А (а.с. 71-88).
Під час роботи комісії, на підставі Технічного паспорту на гуртожиток за адресою: м.Одеса, вул. Заболотного, 26 а, виготовленого 05.10.2009 року КП "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об`єктів нерухомості", та Експлікації внутрішніх площ до плану будинку з нежитловими приміщеннями, яка є додатком до нього, встановлена кількість жилих кімнат по кожному поверху (а.с. 38-70).
На підставі цієї інформації було встановлено, що кількість житлових кімнат у гуртожитку не відповідає кількості переданих Департаменту карток щодо реєстрації фізичних осіб.
Так, до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради не передано картотеку поквартирного обліку за адресою: м. Одеса, вул. Ак. Заболотного, 26-А , по наступним кімнатам: №№ 125, 126, 127, 131, 136, 147, 148, 201, 205, 208, 233, 236, 244, 245, 262, 263, 269, 313, 317, 339, 341, 347, 350, 362, 366, 405, 409, 422, 430, 436, 439, 470, 501, 504, 507, 508, 514, 517, 529, 530, 533, 534, 540, 544, 558, 559, 565, 567, 601, 604, 609, 612, 613, 616, 638, 640, 655, 658, 706, 709, 710, 713, 727, 763, 805, 808, 813, 816, 823, 826, 827, 830, 831, 837, 841, 842, 847, 849, 861, 865, 905, 908, 965, 916, 917, 920, 930, 931, 933, 936, 937, 940, 941, 942, 947, 948, 962, 964.
На підставі викладеного судом встановлено, що об`єднання співвласників гуртожитку "Заболотного-26А" не виконало вимоги пункту 3 розд. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №888-VIII та не передало у повному обсязі картотеку з питань реєстрації фізичних осіб до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради, на якого покладено повноваження щодо формування та ведення Реєстру територіальної громади м. Одеси.
При цьому, суд зазначає, що відповідач у відзиві на позов жодним чином не спростовував вищевказаних обставин щодо передавання позивачу не повної картотеки поквартирного обліку за адресою: м. Одеса, вул. Ак. Заболотного, 26-А .
Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що на позивача - об`єднання співвласників гуртожитку "Заболотного-26А" обов`язок щодо передавання відповідним виконавчим органам Одеської міської ради (Департамент надання адміністративних послуг) картотеки з питань реєстрації фізичних осіб покладений саме Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг" від 10.12.2015 року №888-VІІІ .
Тому доводи відповідача стосовно відсутності норм права, які визначають обов`язок відповідача виконати вимогу позивача щодо передачі картотеки, суд визнає безпідставними.
Також судом не встановлено доказів того, що позивач, як орган місцевого самоврядування, не діяв у межах спірних правовідносин на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Статтею 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» також унормована обов`язковість актів і законних вимог органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Так, згідно з ч. 1 цієї статті, акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Таким чином, рішення Одеської міської ради, прийняті відповідно до законів України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг», «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», «Про адміністративні послуги», щодо визначення Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради виконавчим органом Одеської міської ради, що здійснює повноваження органу реєстрації, є обов`язковими й для відповідача щодо передавання картотек з питань реєстрації фізичних осіб.
У відповідності з ч. 1 ст. 11-2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», в редакції Закону № 888-VIII від 10.12.2015 року, орган реєстрації для потреб реєстрації місця проживання відповідно до цього Закону формує та веде реєстр територіальної громади. Орган реєстрації є розпорядником відповідного реєстру територіальної громади.
Реєстр територіальної громади - база даних, призначена для зберігання, обробки, використання визначеної цим Законом інформації, що створюється, ведеться та адмініструється органом реєстрації для обліку осіб, які проживають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», в редакції Закону № 888-VIII від 10.12.2015 року).
Викладеним підтверджується, що Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради у встановленому законодавством порядку за дорученням виконавчого органу Одеської міської ради реалізує на території м. Одеси повноваження в сфері реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб, у тому числі здійснює прийом відповідних картотек з питань реєстрації фізичних осіб.
Отже, звернення позивача до суду із зазначеним позовом пов`язано з виконанням, покладених на нього функцій, що безпідставно заперечується відповідачем.
Стосовно посилань відповідача на незрозумілість позовних вимог щодо форми картотеки, а саме форми Б та форми А, суд зазначає, що відповідно до наявного в матеріалах справи Акту №1 прийманння-передачі картотеки від 02 листопада 2016 року, форма Б - це графа, яка містить інформацію щодо ПІБ, форма А - номер квартири.
Інші доводи відповідача у відзиві на позов, зокрема щодо отримання позивачем документів від Державної міграції служби при переданні повноважень, не вчинення органами місцевого самоврядування дій з виконання покладеного на них обов`язку щодо видачі ордерів мешканцям гуртожитку Заболотного, 26 А , тощо, не стосуються предмету спору, у зв`язку із чим не підлягають перевірці судом.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності з ч. 2 ст. 74 КАС України, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно зі ст. 76 КАС України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
На підставі досліджених судом доказів та аналізу чинного законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що не передання/не повне передавання об`єднанням співвласників гуртожитку "Заболотного 26-А" картотеки з питань реєстрації фізичних осіб до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради є порушення норм чинного законодавства, а саме вимог пункту 3 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» від 10.12.2015 року № 888-VІІІ та п. 2.5 рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради № 324 від 27.10.2016 року «Про комплексні заходи із забезпечення реалізації положень Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», яке унеможливлює виконання Департаментом покладених на нього публічно-владних управлінських функцій.
З огляду на зазначене, адміністративний позов Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради підлягає задоволенню.
Щодо дотримання строків звернення до адміністративного суду.
Згідно з ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
У відповідності з ч. 2 ст. 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог.
Судом встановлено та учасниками справи не заперечується, що 02 листопада 2016 року уповноваженими особами Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради та об`єднання співвласників гуртожитку "Заболотного-26А" підписано Акт №1 приймання-передачі картотеки квартирного обліку громадян, а Законом №888-VІІІ встановлений строк передавання картотек з питань реєстрації фізичних осіб до 04 квітня 2016 року.
Однак, суд приймає доводи позивача стосовно того, що про неповний обсяг переданої картотеки Департамент дізнався за результатами роботи Комісії з інвентаризації неприватизованого житла у гуртожитку, яка була створена розпорядженням Суворовської районної адміністрації Одеської міської ради №194р від 29.03.2019 року. За результатом роботи комісії з проведення інвентаризації складений Акт від 25 квітня 2019 року та Список кімнат у гуртожитку за адресою: м.Одеса, вул. Ак. Заболотного, 26-А , та на підставі цієї інформації вже було встановлено, що кількість житлових кімнат у гуртожитку не відповідає кількості переданих Департаменту карток щодо реєстрації фізичних осіб.
Позивачу вказані матеріали направлені листом Суворовської районної адміністрації №01-10/437 вих від 22 травня 2019 року (а.с. 71). З цієї дати обчислюється строк звернення до суду.
Отже, Департаментом надання адміністративних послуг Одеської міської ради дотриманий строк звернення до суду з адміністративним позовом до об`єднання співвласників гуртожитку "Заболотного-26А" .
Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст 2, 5-9, 13, 72-77, 90, 139, 194, 205, 229, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради до об`єднання співвласників гуртожитку "Заболотного-26А" про зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Зобов`язати об`єднання співвласників гуртожитку "Заболотного-26А" передати Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради картотеку поквартирного обліку за адресою: м. Одеса, вул. Ак. Заболотного, 26-А , у повному обсязі, а саме форми Б та форми А по наступним кімнатам: №№ 125, 126, 127, 131, 136, 147, 148, 201, 205, 208, 233, 236, 244, 245, 262, 263, 269, 313, 317, 339, 341, 347, 350, 362, 366, 405, 409, 422, 430, 436, 439, 470, 501, 504, 507, 508, 514, 517, 529, 530, 533, 534, 540, 544, 558, 559, 565, 567, 601, 604, 609, 612, 613, 616, 638, 640, 655, 658, 706, 709, 710, 713, 727, 763, 805, 808, 813, 816, 823, 826, 827, 830, 831, 837, 841, 842, 847, 849, 861, 865, 905, 908, 965, 916, 917, 920, 930, 931, 933, 936, 937, 940, 941, 942, 947, 948, 962, 964.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Позивач - Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради (65017, м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д; код ЄДРПОУ 38226516).
Відповідач - об`єднання співвласників гуртожитку "Заболотного-26А" (65117, м.Одеса, вул. Ак. Заболотного, 26-А; код ЄДРПОУ 37280403).
Суддя О.В. Глуханчук
.