
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
30 вересня 2019 р. № 400/1653/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лебедєвої Г.В. розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України про зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
03 червня 2019 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України, в якій позивач просить суд зобов`язати Міністерство освіти і науки України внести зміни до пункту 19 Порядку замовлення на створення інформації, що відтворюється в документах про вищу освіту, та обліку документів про вищу освіту в Єдиній державній електронній базі з питань освіти необхідні для забезпечення можливості закладам вищої освіти формувати в Єдиній державній електронній базі з питань освіти замовлення на інформацію, що буде відтворюватися в дублікатах дипломів про вищу освіту здобуту в Українській PCP.
Ухвалою від 05.06.2019 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 400/1653/19 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою від 26.06.2019 року суд адміністративну справу № 400/1653/19 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України про зобов`язання вчинити певні дії передав на розгляд до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Повний текст ухвали від 26.06.2019 року про передачу адміністративної справи № 400/1653/19 на розгляд до Окружного адміністративного суду м. Києва було складено та підписано суддею 27.06.2016 року.
Частинною 8 статті 29 КАС України передбачено, що передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Відповідно до ч. 1 стт. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ухвала від 26.06.2019 року про передачу адміністративної справи № 400/1653/19 на розгляд до Окружного адміністративного суду м. Києва у відповідності до ст. 256 КАС України набрала законної сили 27.06.2019 року.
Апеляційна скарга на ухвалу від 26.06.2019 року про передачу адміністративної справи № 400/1653/19 на розгляд до Окружного адміністративного суду м. Києва протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення ані до Миколаївського окружного адміністративного суду, ані до П`ятого апеляційного адміністративного суду не подавадась.
У відповідності до вимог ч. 8 ст. 29 КАС України, 15.07.2019 року за вих. № 10079, тобто не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, Миколаївським окружним адміністративним судом на виконання вимог ухвали суду від 26.06.2019 року надіслано адміністративну справу № 400/1653/19 для подальшого розгляду до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Пізніше, до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшли рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення, а саме ухвали суду від 26.06.2019 року.
31.07.2019 року за вих. № 11142 Миколаївський окружний адміністративний суд листом направив поштові повідомлення про вручення у кількості 2-х шт. по адміністративній справі № 400/1653/19 для приєднання до матеріалів справи № 400/1653/19.
Вказаний лист з поштовими повідомленнями про вручення Окружний адміністративний суд м. Києва отримав 06.08.2019 року, що підтверджується витягом з сайту Укрпошти (пошук поштових відправлень).
В свою чергу, Окружним адміністративним судом м. Києва винесено ухвалу про відмову у прийнятті до свого провадження адміністративної справи № 400/1653/19 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України про зобов`язання вчинити певні дії та повернення адміністративної справи № 400/1653/19 до Миколаївського окружного адміністративного суду.
Матеріали адміністративної справи № 400/1653/19 надійшли до Миколаївського окружного адміністративного суду 26.09.2019 року.
Окрім того, Окружний адміністративний суд м. Києва повернув неповні матеріали адміністративної справи № 400/1653/19, а саме як фактично так і у внутрішньому описі документів справи відсутній лист Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.07.2019 року за вих. № 11142 з поштовими повідомленнями про вручення ухвали Миколаївського окружного адміністративного суду від 26.06.2019 року у кількості 2-х шт.
Відповідно до журналу реєстрації вхідних документів або кореспонденції Миколаївського окружного адміністративного суду 27.06.2019 року адміністративну справу № 400/1653/19 передано судді Лебедєвій Г.В..
Як вбачається з ухвали Окружного адміністративного суду м. Києва про відмову у прийнятті до свого провадження адміністративної справи № 400/1653/19 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України про зобов`язання вчинити певні дії та повернення адміністративної справи № 400/1653/19 до Миколаївського окружного адміністративного суду, підставою для повернення стало відсутність доказів отримання ухвали Миколаївського окружного адміністративного суду від 26.06.2019 року сторонами та завершення строку на апеляційне оскарження, оскільки відсутні докази, що вказаний строк для них розпочався.
Слід зазначити, що положеннями КАС України не передбачено повноважеень суду щодо відмови у прийнятті до свого провадження адміністративної справи, переданої для подального розгляду іншим судом.
Крім того, при передачі Миколаївським окружним адміністративним судом адміністративної справи № 400/1653/19 для подальшого розгляду до Окружного адміністративного суду м. Києва судом були додержані вимоги ч. 8 ст. 29 КАС України, які передбачають, що справа передається з одного суду до іншого не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали про передачу справи.
В свою чергу, позивач був присутній в судовому засіданні, в якому вирішувалось питання про передачу адміністративної справи № 400/1653/19 на розгляд до Окружного адміністративного суду м. Києва, та був обізнаний про ухвалення судом рішення про передачу адміністративної справи № 400/1653/19 на розгляд до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Також слід зазначити, що спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються (ч.1 ст. 30 КАС України).
Відповідно до ч. 2 ст. 30 КАС україни адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Суд наголошує, що прийняття до провадження справи адміністративним судом, до якого вона надіслана, є обов`язковом суду.
Відповідно до ч.2 ст.20 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі-КАС України) окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Відповідно до частини 1 статті 27 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України чи іншого субєкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України, крім випадків, визначених цим Кодексом, адміністративні справи з приводу оскарження рішень Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель та рішень у сфері державної допомоги субєктам господарювання, адміністративні справи за позовом Антимонопольного комітету України у сфері державної допомоги субєктам господарювання, адміністративні справи, відповідачем у яких є дипломатичне представництво чи консульська установа України, їх посадова чи службова особа, а також адміністративні справи про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії, про заборону (примусовий розпуск, ліквідацію) політичної партії вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Позивач звернувся із позовом до Миколаївського окружного адміністративного суду, в якому просить внести зміни до пункту 19 Порядку замовлення на створення інформації, що відтворюється в документах про вищу освіту, та обліку документів про вищу освіту в Єдиній державній електронній базі з питань освіти.
Вказаний Порядок затверджено Наказом Міністерства освіти і науки України 06.03.2015 року № 249 (у редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 25.10.2016 № 1280) та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 травня 2015 р. за № 494/26939.
Відповідно до п.1 Порядку вказаний Порядок встановлює механізм замовлення на створення інформації, що відтворюється в документах про вищу освіту державного зразка за акредитованою освітньою програмою (спеціальністю, напрямом підготовки) та у власних документах про вищу освіту, виданих вищими навчальними закладами за неакредитованою освітньою програмою, а також обліку документів про вищу освіту та додатків до них.
Згідно пункту 18 частини 1 статті 12 КАС України нормативно-правовий акт це акт управління (рішення) суб`єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування.
Тобто, Порядок замовлення на створення інформації, що відтворюється в документах про вищу освіту, та обліку документів про вищу освіту в Єдиній державній електронній базі з питань, освіти, в якій позивач вважає за необхідне внести зміни, є нормативно-правовим актом.
Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги те, що позивча вважає, що його права на отримання дубліката диплома про вищу освіту порушені Міністерством освіти і науки України, який керувався Порядком замовлення на створення інформації, що відтворюється в документах про вищу освіту, та обліку документів про вищу освіту в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, яким не забезпечено можливість для закладів вищої освіти створювати в ЄДЕБО замовлення на інформаці, що буде відьворена в дублікатах дипломів про вищу освіту здобуту в Українській РСР, суд доходить висновку, що предметом позову є саме оскарження положень Порядку замовлення на створення інформації, що відтворюється в документах про вищу освіту, та обліку документів про вищу освіту в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, а тому дана справа підсудна окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно з ч. 6, 8 ст. 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного п. 4 - 6 ч. 1 цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Отже, враховуючи предмет спору, зазначена справа не підсудна Миколаївському окружному адміністративному суду і повинна розглядатись Окружним адміністративним судом м. Києва.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку про повторну передачу матеріалів вказаної адміністративної справи на розгляд Окружного адміністративного суду м. Києва, якому остання підсудна.
Керуючись ст.7, п.1 ч.1, ч.2 ст. 20, ч.1 ст.27, п.3 ч.1 ст.29 КАС України,-
УХВАЛИВ:
Адміністративну справу № 400/1653/19 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України про зобов`язання вчинити певні дії - передати на розгляд до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею у порядку ст. 256 КАС України.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення в порядку, визначеному ст. 295-297 з урахуванням п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Г. В. Лебедєва