Рішення № 84628341, 01.10.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.10.2019
Номер справи
360/3169/19
Номер документу
84628341
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

01 жовтня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3169/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - відповідач), в якому позивач просив:

-визнати протиправним рішення Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 28.11.2018 р. № б/н про відмову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий Ровеньківським МВ УМВС України в Луганській області 25.09.1997 року, АДРЕСА_1) у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до ч.3 п.1 ст.114 Закону "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" і скасувати його;

-зобов`язати Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до ч.3 п.1 ст.114 Закону "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" починаючи з 19.11.2018 року (а.с.3-11).

В обґрунтування позовних вимог зазначив наступне.

У 1993 році ОСОБА_1 вступив на навчання до ПТУ - 33 за професією електрослюсар підземний 3 розряду і навчався до 04.07.1994, отримавши відповідно диплом. Після закінчення навчання і починаючи з 06.07.1994 почав працю за своїм фахом. Позивач працював на різних підприємствах і посадах і має право на пенсію на пільгових умовах, як такий що був зайнятий на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 відповідно до ст. 14 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення» та ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення».

19.11.2018 позивач звернувся до Старобільського об`єднаного управління пенсійного фонду України Луганської області з заявою про призначення пенсії та надав усі необхідні документи, так як наявний стаж роботи відповідно до розрахунку стажу складає 24 роки 3 місяці та 11 днів, що надає йому право отримати пільгове пенсійне забезпечення незалежно від віку.

Рішенням відповідача від 28.11.2018 (рішення за вих.№ 8014/03-01 від 14.05.2019 року) позивачу було неправомірно відмовлено у призначенні пенсії, посилаючись на недостатність наданих позивачем уточнюючих довідок про умови праці і наявний стаж, а також посилаючись на те що надані позивачем документи не можливо перевірити, так як підприємства, установи, організації, якими надавалися документи розміщені на тимчасово окупованій території України.

Позивач вважає, що ним було надано всі наявні довідки й документи у тому числі оригінал трудової книжки, які підтверджують наявний стаж роботи за списком № 1, у тому числі підтверджують факти атестації робочих місць, що надає право на отримання пільгової пенсії незалежно від віку при наявності стажу понад 20 років на підставі ч.3 п.1 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення». На підставі викладеного, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач позов не визнав, до відділу діловодства та обліку звернення громадян 15.08.2019 за вхідним реєстраційним номером 43079/2019 надав відзив на позовну заяву від 12.08.2019 №12630/07 (а.с.128-129), в якому заперечував проти задоволення позову.

В обґрунтування зазначив, що 19.11.2018 на адресу Фонду надійшла заява ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про призначення пенсії. До заяви був наданий певний пакет документів, серед яких, зокрема, паспорт, ідентифікаційний номер, довідка від 19.11.2018 року № 000065169 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, військовий квиток серія НОМЕР_3 від 12.12.1994 року, трудова книжка. Після огляду вищезазначених документів, управління дійшло висновку про відсутність підстав для призначення пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 у відповідності до абз.2 ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV (далі - Закон № 1058), про що винесено відповідне рішення. Відповідач зазначив, що за наданими документами загальний стаж роботи ОСОБА_1 склав 22 роки 6 місяців 2 днів, в т.ч. стаж роботи на пільгових умовах - 19 років 3 місяці 16 днів, що не відповідає вимогам абз.2 ч.3 ст.114 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV. На підставі викладеного, відповідач просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 05.08.2019 справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (а.с.1-2).

Представник позивача та позивач в судове засідання не прибули, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином (а.с.138,145), в прохальній частині позову просили розглядати справу без їх участі (а.с.11).

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином (а.с.139), до канцелярії суду надав заяву про розгляд справи без участі представника управління (а.с.140).

Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про можливість розглянути справу у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 КАС України, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином України, паспорт серії НОМЕР_2 виданий 25.09.1997 року Ровеньківським МВ УМВС України у Луганській області, ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с.12,13).

Відповідно до інформації зазначеної у довідці від 19.11.2018 №0000651969, позивач є внутрішньо переміщеною особою, фактичне місце проживання/перебування є АДРЕСА_2 (а.с.14).

19.11.2018 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив призначити пенсію та надав відповідні документи (а.с.54).

28.11.2018 відповідачем винесено рішення про відмову в призначенні пенсії відповідно до абз.2 ч.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, оскільки за наданими документами загальний стаж роботи ОСОБА_1 складає 22 роки 6 місяців 2 дні, в т.ч. стаж роботи на пільгових умовах - 19 років 3 місяці 16 днів (а.с.20-21).

Дослідженням змісту рішення встановлено, що відповідно до записів в трудовій книжці та додатково наданих документів, а саме:

- заяви про призначення пенсії від 19.11.2018;

- трудової книжки НОМЕР_4 від 12.08.1996;

- військового квитка від 12.12.1997 НОМЕР_7;

- диплом про навчання НОМЕР_6;

- довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній в ВП «Шахтоуправління Ровеньківське ТОВ «ДТЕК РОВЕНЬКИАНТРАЦИТ» від 06.04.2016 №141 з 03.11.1994 по 13.11.1994, з 14.11.1994 по 14.11.1994, з 19.08.1996 по 16.10.1996; від 06.04.2016 №142 з 17.10.1996 по 07.01.1997, 08.01.1997 по 18.03.1997, з 19.03.1997 по 19.03.1997; від 06.04.2016 №143 з 20.03.1997 по 25.03.1997, з 26.03.1997 по 21.02.2005, з 26.03.1997 по 21.02.2005; від 13.01.2015 №53 з 25.02.2005 по 26.05.2007; від 12.01.2015 №15 з 25.06.2007 по 29.12.2011; від 10.02.2015 №71 з 30.12.2011 по 31.03.2013; від 18.04.2016 №303 з 01.04.2013 по сьогодні;

- пояснювальної записки від 30.11.2015 №905;

- індивідуальні відомості про застраховану особу (а.с.23-27, 54, 59, зворотній бік а.с.59, 111-125).

Пільговий стаж позивача складає 19 р. 3 м. 16 дн., що не дає права на призначення пенсії відповідно до абз.2 ч.3 ст.114 Закону "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (а.с.47).

Дослідженням копії трудової книжки позивача НОМЕР_4 від 12.08.1996 судом встановлено, що в ній наявні такі записи:

-01.09.1993 по 04.07.1994 навчання в ПТУ-33;

-06.07.1994 по 14.11.1994 переведений електрослюсарем підземним 3 розряду та звільнений у зв`язку з призивом на військову службу;

-13.12.1994 по 18.06.1996 військова служба;

-19.08.1996 по 16.10.1996 прийнятий гірноробочим підземним, повний робочий день під землею І розряд, навчання в УКК по професії МПУ - ГРП II розряду;

-22.10.1996 по 08.01.1997 переведений гірноробочим підземний II розряду, повний робочий день під землею;

- 08.01.1997 по 26.03.1997 навчання в УКК по професії ГРОЗ 4 розряду, переведений гірноробочим підземним очисного забою 4 розряду з повним робочим днем під землею;

-26.03.1997 по 21.02.2015 гірноробочий підземний очисного забою 5 розряду з повним робочим днем під землею по професії ГРОЗ, 31.10.1997 року по результатам атестації робочих місць підтверджено право на пенсію по сп. № 1, 01.01.1998 присвоєно 5 розряд по професії ГРОЗ. 21.02.2005 звільнений по переводу в Ш/У «Ровеньківське»;

-25.02.2002 по 26.05.2007 гірноробочий підземний очисного забою 5 розряду з повним робочим днем під землею по професії ГРОЗ;

-01.06.2007 по 07.06.2007 слюсар;

-25.06.2007 по 29.12.2011 гірноробочий підземний очисного забою з повним робочим днем під землею (по професії ГРОЗ), проведено державну атестацію робочих місць за списком № 1;

-30.12.2011 по 20.03.2017 гірноробочий підземний очисного забою 5 розряду з повним робочим днем під землею по професії ГРОЗ. Проведено державну атестацію робочих місць за сп. № 1 (а.с.23-27).

Також, в матеріалах справи наявні довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній в ВП «Шахтоуправління Ровеньківське ТОВ «ДТЕК РОВЕНЬКИАНТРАЦИТ», пояснювальна записка від 30.11.2015 №905, індивідуальні відомості про застраховану особу та накази (а.с.65-65-95,97-108,111-125).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги, відзив та пояснення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Стаття 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 за № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), визначає складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, цього Закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» від 16.12.1993 за № 3721-XII, право на пенсію за віком має кожний громадянин похилого віку, який досяг пенсійного віку і має необхідний страховий стаж. Це право обумовлено трудовим внеском і не обмежується будь якими обставинами, включаючи наявність інших доходів. Порядок і умови пенсійного забезпечення громадян похилого віку встановлюється Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з абзацом 4 частини третьої статті 4 Закону № 1058-IV, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, серед іншого: пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат.

Відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком (пункт 1 частина перша статті 9 Закону № 1058-IV).

Законом, який відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій є Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 за № 1788-XII (далі - Закону № 1788-XII).

Статтею 62 Закону № 1788-XII передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Зазначена правова норма кореспондується з пунктом 1.1. Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, яка затверджена наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення від за № 58 від 29.07.1993 (далі - Інструкція № 58).

Так, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації усіх форм власності або у фізичної особи понад п`ять днів.

Крім того, зазначеним правовим нормам відповідає пункт 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи (п.3 Порядку).

Пунктом 20 Порядку № 637 визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що положення Порядку № 637 щодо підтвердження стажу роботи, який є спеціальнім по відношенню до Закону № 1058-IV, мають бути застосовані лише у чітко визначених та вичерпних випадках, а саме за відсутності трудової книжки, відповідних записів у ній або у трудовій книжці містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи.

Таким чином, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а уточнюючі довідки підприємств необхідні в разі відсутності відповідних відомостей у трудовій книжці.

При цьому, згідно із пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (далі - Порядок № 383) при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 (приклади у додатках 1, 2).

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.

Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункт 4.1 Порядку № 383).

Відповідно до пункту 4.3 Порядку №383 у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку № 637.

ОСОБА_1 звернувся із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах саме за 2

Положеннями частини першої статті 114 Закону № 1058-IV передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

При цьому, відповідно до абзацу 1 частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.

Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.

Так, відповідно до частини першої статті 44 Закону № 1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина п`ята статті 45 Закону № 1058-IV).

Разом з тим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано положеннями Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2015 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), в редакції, чинний на час виникнення спірних правовідносин.

Заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації) (пункт 1.1 розділу 1 «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку № 22-1).

Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II "Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший" Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Згідно з абзацами першим, третім пункту 4.1 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Пунктом 4.2 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку № 22-1 встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1)перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2)перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3)перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4)видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (абзац перший пункту 4.3 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку № 22-1).

Згідно з абзацом першим пункту 4.7 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Аналізуючи положення норм чинного законодавства, яке регулює порядок призначення пенсії в системі загальнообов`язкового державного страхування, суд приходить до висновку, що відмовляючи особі в призначенні пенсії, територіальний орган Пенсійного фонду України, що призначає пенсію, має зазначити причини такої відмови, у тому числі обґрунтувати мотиви не зарахування до пільгового стажу окремих періодів роботи та/або навчання.

При цьому, завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб`єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред`являються до рішень суб`єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України.

Суд зауважує, що в оскаржуваному рішенні від 28.11.2018 № б/н про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" зазначено, що підставою для відмови в призначенні пенсії ОСОБА_1 є невідповідність за наданими документами загального стажу згідно абз.2 ч.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Однак суд звертає увагу відповідача на те, що позивач просить призначити йому пенсію відповідно до абзацу 1 частини третьої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а не відповідно до абзацу 2 частини третьої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на який посилається відповідач в рішенні.

При цьому в рішенні зазначено, що загальний стаж роботи позивача складає 22 роки 6 місяців 2 дні та пільговий стаж - 19 років 3 місяці 16 днів. Однак вказане рішення не містить зазначення періодів роботи позивача, які не включено до пільгового стажу за Списком № 1 та конкретних підстав для невключення таких періодів. Також в рішенні не зазначено, яких саме документів в підтвердження пільгового стажу не надано позивачем, що свідчить про недотримання відповідачем принципам обґрунтованості та добросовісності рішення суб`єкта владних повноважень, дотримання яких перевіряється адміністративним судом відповідно до вимог пунктів 3, 5 частини другої статті 2 КАС України, і недотримання яких є підставою для скасування такого рішення, оскільки позивачеві неможливо з тексту такого рішення визначити, які саме періоди роботи не включено до пільгового стажу.

Не зазначив таких підстав відповідач і у відзиві на позовну заяву.

Оскільки рішення суду не може ґрунтуватись на припущеннях і домислах, відсутність у рішенні від 28.11.2018 № б/н про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до абзацу 1 частини третьої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" мотивів не зарахування до пільгового стажу окремих періодів, не дозволяє суду перевірити, які саме періоди роботи, навчання чи військової служби не зараховані до пільгового стажу відповідачем.

З огляду на наведене позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про відмову в призначені пенсії від 28.11.2018 № б/н є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Враховуючи те, що суд позбавлений можливості на даний час встановити, які саме періоди роботи позивача не були зараховані відповідачем до пільгового стажу, у зв`язку з цим позовні вимоги про зобов`язання Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до п.1 ч.3 ст.114 Закону "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" починаючи з 19.11.2018, є передчасними та задоволенню не підлягають.

При цьому, з метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об`єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім і необхідним (ефективним), а саме зобов`язати Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.11.2018, зареєстровану за № 1377 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до абзацу 1 частини третьої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Також суд зауважує, що обрання такого способу захисту порушеного права позивача узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 06.03.2018 у справі № 754/14898/15-а, від 17.07.2018 у справі № 514/166/16-а, в яких, зокрема, зазначено, що «..Повідомляючи позивачу про відмову в призначенні пільгової пенсії, ПФУ діяло необґрунтовано. При цьому, суд не обраховує дійсний загальний та спеціальний стаж позивача, у зв`язку з чим відсутні підстави для зобов`язання ПФУ призначити пенсію позивачу за віком на пільгових умовах».

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

При зверненні до суду із позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн, що підтверджується квитанцією від 24.07.2019 №TS212176 (а.с.36).

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

Зважаючи на те, що суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, відповідно до приписів частини третьої статті 133 КАС України судовий збір у розмірі 384,20 грн підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 9, 90, 139, 241-246, 255, 371 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 28.11.2018 б/н про відмову в призначення пенсії ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до абзацу 1 частини третьої статті 114 Закону "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Зобов`язати Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області (92704, Луганська область, Старобільський район, м.Старобільськ, квартал Дружби, будинок 1 А, код ЄДРПОУ 41246506) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) від 19.11.2018, зареєстровану за № 1377 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до абзацу 1 частини третьої статті 114 Закону "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (92704, Луганська область, Старобільський район, м.Старобільськ, квартал Дружби, будинок 1 А, код ЄДРПОУ 41246506) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 копійок.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.М. Басова