
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
30 вересня 2019 року м. Київ № 320/5290/19
Суддя Київського окружного адміністративного суду Горобцова Я.В., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до Тарасівської сільської виборчої комісії Києво-Святошниського району Київської області про визнання дій неправомірними, скасування рішення суб`єкта владних повноважень,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Тарасівської сільської виборчої комісії Києво-Святошниського району Київської області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати постанову Тарасівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області від 10 липня 2019 року №1 "Про відкликання депутата Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області за народною ініціативою", в частині відкликання депутата Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області ОСОБА_1 в одномандатному виборчому окрузі №6, як таку, що винесена без встановлених ст. 37 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" підстав;
- визнати протиправною та скасувати постанову Тарасівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області від 20 серпня 2019 року "Про призначення проміжних місцевих виборів депутатів Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області в одномандатному виборчому окрузі №6".
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Як вбачається із позовної заяви та доданих до неї матеріалів, її подано без додержання вказаних вимог.
Згідно з приписами ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються, зокрема, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги (п.4); виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини (п.5).
Зі змісту позовної заяви слідує, що позивач просить суд, зокрема, визнати протиправною та скасувати постанову Тарасівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області від 20 серпня 2019 року "Про призначення проміжних місцевих виборів депутатів Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області в одномандатному виборчому окрузі №6". Разом з тим, у позовній заяві позивачем не наведено обставин, якими обґрунтовується вказана позовна вимога та не зазначено доказів, які підтверджують вказані обставини.
Крім того, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів (частина четверта статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України).
Разом з тим, дослідивши матеріали позовної заяви, судом встановлено, що позивачем не додано до позовної заяви постанову Тарасівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області від 20 серпня 2019 року "Про призначення проміжних місцевих виборів депутатів Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області в одномандатному виборчому окрузі №6", яка, зокрема, є предметом оскарження у справі.
При цьому, позивач не зазначив причин, через які не може самостійно подати такі докази.
Суд звертає увагу на те, що не надання жодного документу в обґрунтування позовних вимог щодо скасування постанови Тарасівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області від 20 серпня 2019 року "Про призначення проміжних місцевих виборів депутатів Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області в одномандатному виборчому окрузі №6" та не зазначення про причину ненадання таких документів, унеможливлює підготовку справи до судового розгляду.
Крім того, як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач, посилається на ч. 2 ст. 99 КАС України (в редакції, яка діяла до 15.12.2017), яка регулювала загальний строк на звернення до суду, та на ту обставину, що про оскаржуване рішення вона дізналася лише 11.07.2019.
Разом з тим, позовна заява ОСОБА_1 містить дві вимоги, а саме: визнати протиправним та скасувати постанову Тарасівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області від 10 липня 2019 року №1 "Про відкликання депутата Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області за народною ініціативою", в частині відкликання депутата Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області ОСОБА_1 в одномандатному виборчому окрузі №6, як таку, що винесена без встановлених ст. 37 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" підстав; визнати протиправною та скасувати постанову Тарасівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області від 20 серпня 2019 року "Про призначення проміжних місцевих виборів депутатів Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області в одномандатному виборчому окрузі №6".
Відповідно до ч.1, 2 ст.11 Закону України "Про місцеві вибори" виборчий процес місцевих виборів (далі - виборчий процес) - це здійснення субєктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
Початок виборчого процесу оголошується відповідною виборчою комісією у строки та в порядку, визначені цим Законом.
Виборчий процес включає такі етапи: 1) утворення одномандатних, територіальних виборчих округів; 2) утворення (у разі необхідності), формування складу територіальних виборчих комісій, утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.
У випадках, передбачених цим Законом, виборчий процес включає також такі етапи: 1) повторне голосування; 2) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків повторного голосування і результатів місцевих виборів.
Виборчий процес завершується через 15 днів після дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів у порядку, передбаченому цим Законом.
В контексті наведеного суд відмічає, що виборчий процес - це врегульована Конституцією та законами України специфічна діяльність суб`єктів виборчого процесу, спрямована на підготовку і проведення виборів з метою формування представницьких органів влади, що має здійснюватися в законодавчо визначеному процесуальному порядку та виключно у визначені строки.
У свою чергу, приписами частини 6 статті 273 КАС України передбачено, що позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п`ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Отже, частиною 6 статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України визначений спеціальний строк звернення до суду, який стосується, зокрема, оскарження рішень виборчої комісії, які прийняті в рамках виборчого процесу.
Водночас, відсутність оскаржуваної постанови Тарасівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області від 20 серпня 2019 року "Про призначення проміжних місцевих виборів депутатів Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області в одномандатному виборчому окрузі №6" перешкоджає вирішенню питання чи прийняті оскаржувані постанови відповідачем в рамках виборчого процесу, а відтак і з`ясування питання дотримання позивачем строків звернення до суду.
Згідно з частинами 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Тому, позивачу в порядку усунення вказаних недоліків позовної заяви необхідно надати уточнену позовну заяву з обґрунтуванням позовних вимог щодо визнання протиправною та скасування постанови Тарасівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області від 20 серпня 2019 року "Про призначення проміжних місцевих виборів депутатів Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області в одномандатному виборчому окрузі №6", документи в обґрунтування позовних вимог, а також копію оскаржуваного рішення відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Поряд з цим, суд звертає увагу на те, що особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій встановлені ст. 273 КАС України.
Відповідно до ч. 11 ст. 273 КАС України, суд вирішує адміністративні справи у дводенний строк після надходження позовної заяви.
З огляду на те, що зміст позовної заяви та доданих до неї документів унеможливлює встановлення чи прийняті оскаржувані позивачем рішення в межах виборчого процесу, та у зв`язку з вимогами ст. 273 КАС України, позовна заява ОСОБА_1 підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом подання відповідних документів до Київського окружного адміністративного суду до 13 год. 30 хв. 01 жовтня 2019 року.
Відповідно до п. 1. ч.4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Принагідно суд зауважує, що залишення позовної заяви без руху не є обмеженням у доступі до правосуддя. Так, згідно практики Європейського суду з прав людини, сформульовану, зокрема, в рішеннях від 20 травня 2010 року у справі "Пелевін проти України" (пункт 27), від 30 травня 2013 року у справі "Наталія Михайленко проти України" (пункт 31) зазначено, що право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг, оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою: регулювання може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб та ресурсів суспільства та окремих осіб.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема, у пункті 55 справи "Креуз проти Польщі", що обмеження, накладене на доступ до суду, буде несумісним із пунктом першим статті 6 Конвенції, якщо воно не переслідує законної мети або коли не існує розумної пропорційності між застосованими засобами та законністю цілі, якої прагнуть досягти ("Kreuz v. Poland" № 28249/95).
Отже, встановлюючи конкретні вимоги до змісту та форми позовної заяви, а також до документів, які мають бути до неї додані, КАС України при цьому покладає обов`язок на суд перевірити виконання позивачем цих вимог та прийнятності позовної заяви на стадії вирішення питання про відкриття провадження по справі. Позаяк, законодавством чітко встановлено наслідки невиконання таких вимог, а саме постановлення судом ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248 КАС України, суддя, -
у х в а л и в:
Залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Тарасівської сільської виборчої комісії Києво-Святошниського району Київської області про визнання дій неправомірними, скасування рішення суб`єкта владних повноважень.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви, зазначених у мотивувальній частині ухвали до 13 год. 30 хв. 01 жовтня 2019 року.
Роз`яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Я.В. Горобцова