
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 вересня 2019 року м. Житомир справа № 240/9627/19
категорія 112030400
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шуляк Л.А.,
секретар судового засідання Алексюк Т.В.,
за участю: позивача ОСОБА_1 , представника позивача - ОСОБА_2 ,
представників відповідача - Любар О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду із позовом, в якому просить:
- визнати дії Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради протиправними щодо відмови у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї;
- зобов`язати відповідача призначити соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї з моменту звернення, з 16.01.2019.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що неодноразово звертався із заявою до Управління соціального захисту населення Корольовського району про призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, додавши до неї всі необхідні документи. 23.05.2019 позивач отримав листа №1566/15-02, у якому Управлінням соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради відмовлено позивачу в призначенні допомоги на підставі п. 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Не погоджуючись з вказаною відмовою, позивач вважає дії відповідача щодо невиплати гарантованої соціальної допомоги протиправними та такими, що порушують його конституційні права.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 31 липня 2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження із викликом (повідомленням) учасників справи на 13 вересня 2019 року о 10:30.
Через відділ документального забезпечення суду 12 серпня 2019 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву №2308/02-01 від 09.08.2019. В обґрунтування якого представник зазначив, що позивач двічі звертався до управління із заявою про призначення його сім`ї державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. У зв`язку з тим, що ОСОБА_1 задекларував свої та дружини доходи лише у вигляді отриманої допомоги по догляду за особою, яка досягла 80 річного віку в сумі 369,22 гр. за 6 місяців, його справа була передана державним соціальним інспекторам для проведення вибіркового обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, під час якого було з`ясовано, що сім`я ОСОБА_1 має додаткові джерела для існування, не зазначені у декларації про доходи та майно. А саме: це грошові перекази брата заявника на утримання сім`ї, оплату комунальних послуг та відпочинок за кордоном дружини ОСОБА_1 . Про вказаний дохід позивачем не вказано у декларації про доходи та майно. Тобто, у зв`язку з подачею позивачем завідомо неправдивої інформації, ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні допомоги (а.с.31-42).
06 вересня 2019 року через відділ документального забезпечення суду від позивача надійшла відповідь на відзив.
В судове засідання 13 вересня 2019 року прибули позивач, представник позивача та представник відповідача. Протокольною ухвалою суду без виходу до нарадчої кімнати суд відклав розгляд справи на 26 вересня 2019 року 0 14:30, про що зафіксовано секретарем судового засідання у протоколі судового засідання від 13 вересня 2019 року.
В судове засідання 26.09.2019 прибули позивач, представник позивача та представник відповідача.
Позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.
Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечувала у повному обсязі з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Встановлено та не заперечується сторонами, що 16.01.2019 ОСОБА_1 звернувся із заявою до Управління соціального захисту населення Корольовського району про призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с.21-22).
Повторно, 17.04.2019 позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Корольовського району із заявою про призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с.19-20).
Листом Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради №1566/5-02 від 23.05.2019 позивачу роз`яснено, що відповідно до пункту 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 № 250, йому відмовлено у призначенні державної соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім`ї. В обґрунтування відмови вказано, що відповідно до поданої у січні 2019 року заяви та декларації про призначення допомоги, як малозабезпеченій сім`ї середньомісячний сукупний дохід сім`ї ОСОБА_1 за липень - грудень 2018 року складався з компенсаційної виплати по догляду за особою, яка досягла 80-річного віку та компенсаційної виплати по догляду за особою, яка досягла 80-річного віку дружини: (184,61 грн + 184,61 грн), що разом дорівнював 369,22 грн, що в розрахунку на одну особу дохід дорівнює 20,51 грн ( 369,22 грн : 6 : 3) в місяць. В свою чергу, згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 29.01.2019, складеним державними соціальними інспекторами управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради рівень життя сім`ї ОСОБА_1 не відповідає задекларованим доходам (а.с.18).
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся з вказаним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.
Відповідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
Малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Згідно із ст. 4 вказаного Закону заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.
У заяві дається згода сім`ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.
До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються документи, що передбачені вказаною статтею Закону.
Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів.
Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.
Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, організовує роботу щодо призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги має бути вмотивованим і містити роз`яснення порядку його оскарження.
Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 6 Закону державна соціальна допомога призначається на шість місяців.
Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250.
Пунктом 2 Порядку визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Пунктом 6 Порядку визначений перелік документів, що подається заявником та встановлено, що для призначення соціальної допомоги на наступний строк уповноважений представник сім`ї подає заяву і декларацію про доходи та майно.
Відповідно до п. 8 Порядку соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. У разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє уповноваженого представника сім`ї, які документи повинні бути подані додатково.
Орган соціального захисту населення видає уповноваженому представнику сім`ї повідомлення про прийняття заяви та документів із зазначенням дати прийняття.
Згідно з п. 9 Порядку рішення про призначення соціальної допомоги або про відмову в її наданні приймається органом соціального захисту населення протягом десяти календарних днів.
У разі прийняття рішення про відмову в наданні соціальної допомоги орган соціального захисту населення письмово повідомляє про це уповноваженого представника сім`ї із зазначенням підстав відмови та порядку оскарження рішення.
Статтею 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" визначені умови, за яких державна соціальна допомога не призначається, зменшується її розмір або припиняється виплата.
Так, ст. 7 вказаного Закону, в редакції, яка була чинною та підлягала застосуванню на час вирішення питання про призначення допомоги малозабезпеченим сім`ям, було визначено, що державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли:
- працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги);
- з`ясовано, що малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім`ї;
- у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
За наявності обставин, передбачених у частині першій цієї статті, державна соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо: у складі сім`ї є інвалід; у малозабезпеченій багатодітній сім`ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації, але не довше ніж до досягнення ними 23 років); неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов`язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім`ї. Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги.
Статтею 7 Закону також визначено, що якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Пунктом 10 Порядку передбачено, що соціальна допомога не призначається у разі, коли:
- працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги);
- під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов сім`ї з`ясовано, що малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування, не зазначені у декларації про доходи та майно (здача у найм або оренду житлового приміщення (будинку) або його частини; один чи кілька членів сім`ї працюють без оформлення трудових відносин у встановленому порядку; можливість отримання доходу від утримання худоби, птиці, інших тварин; дохід від народних промислів, використання наявної сільськогосподарської техніки, вантажної машини, мікроавтобуса тощо);
- особи, які входять до складу малозабезпеченої сім`ї, протягом 12 місяців перед зверненням за наданням соціальної допомоги здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку тощо або оплатили послуги з навчання, будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв`язку тощо (крім житлово-комунальних послуг, у межах норм споживання та медичних послуг, пов`язаних із забезпеченням життєдіяльності) в сумі, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім`ї;
- у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
За наявності обставин, передбачених в абзацах другому - шостому цього пункту, державна соціальна допомога може бути призначена органом соціального захисту населення на підставі рішень районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад або утворених ними комісій у разі, коли: у складі сім`ї є особа з інвалідністю; у малозабезпеченій багатодітній сім`ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років); неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов`язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім`ї. Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги.
Пунктом 25 Порядку також визначені випадки, коли виплата такої допомоги припиняється.
Як зазначалось раніше, листом Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради №1566/5-02 від 23.5.2019 позивачу роз`яснено, що відповідно до пункту 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 № 250, йому відмовлено у призначенні державної соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім`ї.
В обґрунтування відмови вказано, що відповідно до поданої у січні 2019 року заяви та декларації про призначення допомоги, як малозабезпеченій сім`ї середньомісячний сукупний дохід сім`ї ОСОБА_1 за липень - грудень 2018 року складався з компенсаційної виплати по догляду за особою, яка досягла 80-річного віку та компенсаційної виплати по догляду за особою, яка досягла 80-річного віку дружини: (184,61 грн + 184,61 грн), що разом дорівнював 369,22 грн, що в розрахунку на одну особу дохід дорівнює 20,51 грн ( 369,22 грн : 6 : 3) в місяць. В свою чергу, згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 29.01.2019, складеним державними соціальними інспекторами управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради рівень життя сім`ї ОСОБА_1 не відповідає задекларованим доходам (а.с.18).
Відповідно до поданої позивачем 16 січня 2019 року декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 отримують дохід за догляд за літньою людиною, інших доходів, допомоги, пенсії, грошові перекази не отримують (а.с.33-34).
В свою чергу, 17 квітня 2019 року позивачем подано декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги в якій вказано, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 отримують дохід за догляд за літньою людиною, інших доходів, допомоги, пенсії не отримують, проте в січні 2019 року отримано грошовий переказ в сумі 14 000 грн на операцію матері (а.с.37-38).
Також, представником відповідача до матеріалів справи в судовому засіданні долучено декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії від 15 лютого 2019 року в якій позивач вже зазначає у відомостях про доходи, зокрема, грошова допомога брата у липні 2018 року у розмірі 14 000 грн та у січні 2019 року у розмірі 14 000 грн (а.с.57-58).
Крім того, з акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 28.03.2019 ОСОБА_3 - дружини позивача встановлено, що вона фактично доглядає за своєю матір`ю, ніде не працює та не є суб`єктом підприємницької діяльності. Крім того, зі слів дружини позивача, вона перебувала на відпочинку за кордоном на протязі 7 днів у 2018 році за кошти брата чоловіка (а.с.39-40).
Також, з акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 03.05.2019, який підписано позивачем, зокрема, встановлено, що при зверненні за допомогою малозабезпеченої сім`ї заявником не задекларовано доходи, які отримує від свого брата. За вказані кошти позивач оплачує проживання сім`ї та відпочинок за кордоном своєї дружини. Вказано, рівень життя сім`ї ОСОБА_1 не відповідає задекларованим доходам (а.с.41).
Відповідачем надано лист Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України від 25.09.2019, де вказано про перетин кордону ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 28.08.2018 у пункті пропуску Бориспіль (виїзд), 07.09.2018 у пункті пропуску Київ (Жуляни) (в`їзд), 29.08.2019 у пункті пропуску Бориспіль (виїзд), 05.09.2019 у пункті пропуску Бориспіль (в`їзд). Крім того, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , систематично перетинає кордон у пункті пропуску Виступовичі (виїзд-в`їзд) (а.с.63-64).
В судовому засіданні ОСОБА_1 підтвердив, що дійсно отримував перекази від брата у липні 2018 року у розмірі 14 000 грн та у січні 2019 року у розмірі 14 000 грн, проте даний дохід не вказав у деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги, які подавались ним при зверненні із заявами про призначення соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім`ї від 16.01.2019 та від 17.04.2019. Також вказав, що дружина дійсно відпочивала за кордоном за кошти брата, а він постійно їздить до Республіки Беларусь, але за кошти людей, яких підвозить.
Таким чином, в ході судового розгляду підтверджено, що сім`я позивача має додаткові джерела для існування, не зазначені у декларації про доходи та майно, що було виявлено відповідачем під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов сім`ї та опрацювання інформації, вказаної позивачем у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії від 15.02.2019.
З огляду на викладене, Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради правомірно відмовлено у призначенні державної соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім`ї ОСОБА_1 на підставі пункту 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 № 250.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідачем на виконання ч.2 ст. 77 КАС України спростовано, а позивачем не доведено протиправність дій або бездіяльності Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради щодо відмови у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог позивача у вказаній справі, заява ОСОБА_1 від 25.07.2019 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складене 01 жовтня 2019 року
Суддя Л.А.Шуляк