Рішення № 84627776, 24.09.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2019
Номер справи
240/10047/19
Номер документу
84627776
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2019 року м.Житомир справа № 240/10047/19

категорія 109020100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Капинос О.В.,

секретар судового засідання Недашківська Н.В.,

за участю: позивача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Попільнянської селищної ради Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

-визнати протиправною бездіяльність Попільнянської селищної ради Житомирської області стосовно розгляду заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою від 21.06.2019.

-зобов"язати Попільнянську селищну раду Житомирської області розглянути заяву ОСОБА_1 затвердити поданий проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах оренди для ведення особистого селянського господарства площею 0,4500 га із земель власності Попільнянської селищної ради.

В обгрунтування позову зазначив, що на виконання рішення Парипської сільської ради Попільнянського ра йону Житомирської області від 16.12.2016 розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель ко мунальної власності Парипської сільської ради орієнтовною площею 0,4500 га, з ме тою передачі в оренду терміном на 49 років для ведення особистого селянського гос подарства за адресою: АДРЕСА_1. Розробивши проект землеустрою, звернувся із заявою до відповідача про його затвердження. Проте, вмотивованого рішення за його заявою не отримав. Вважає таку бездіяльність протиправною, тому звернувся до суду.

Ухвалою від 22.08.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено судове засідання на 24.09.2019.

11.09.2019 до суду надійшов відзив на позовну заяву. В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що звернення надійшло до відповідача 21.06.2019, а сесія ради відбулася 25.06.2019, тому таке звернення не мало правових підстав для розгляду на черговій сесії. З огляду на це, 05.07.2019 позивачу було направлено проміжну відповідь про розгляд його питання на наступній черговій сесії ради. 15.08.2019 листом позивача повідомлено, що питання щодо затвердження проекту землеустрою було винесено на розгляд ради 08.08.2019 та рішенням №898 відкладено для додаткового вивчення даного питання.

Позивачем було подано відповідь на відзив, в обґрунтування кого зазначив, що сільська рада не дотрималась встановленого двотижневого строку у прийнятті рішення про затвердження проекту землеустрою.

В судове засідання з"явився позивач, позов підтримав, просив задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з"явився, надіслав клопотання про відкладення розгляду справи, у зв"язку з перебуванням представника у відпустці.

Оскільки доказів перебування представника відповідача у відпустці не надано, з метою дотримання строків розгляду справи, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 20.09.2016 звернувся до Парипської сільської ради Попільнянського ра йону Житомирської області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою передачі в оренду.

Рішенням 17 сесії 7 скликання Парипської сільської ради Попільнянського ра йону Житомирської області від 16.12.2016 надано дозвіл ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель ко мунальної власності Парипської сільської ради орієнтовною площею 0,4500 га, з ме тою передачі в оренду терміном на 49 років для ведення особистого селянського гос подарства за адресою: АДРЕСА_1. (а.с.10)

Даним рішенням рекомендовано ОСОБА_1 замовити у суб`єкта господа рювання, який має ліцензію на проведення робіт із землеустрою, розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

За період проведення виготовлення проекту землеустрою ОСОБА_1 було утворено Попільнянську об`єднанану територіальну громаду на підставі рішення Попільнянської селищної ради Житомирської області 12 сесії 7 скликання №182 "Про добровільне об`єднання територіальних громад" від 16.08.2018 з на данням повноважень на виконання управлінських рішень виключно Попільнянській селищній раді. На підставі даного рішення до складу названої територіальної громади увійшла Парипська сільська рада Попільнянського району Житомирської області.

21.06.2019 ОСОБА_1 , провівши виготовлення проекту землеустрою, звернувся до го лови Попільнянської територіальної громади із заявою про його затвердження на черговій сесії селищної ради. (а.с.29)

Листом від 15.08.2019 №П-659/02-10 селищна рада повідомила позивачу, що 08.08.2019 рішенням №898 відкладено затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 з метою передачі в оренду, у зв"язку з необхідністю додаткового вивчення даного питання. (а.с.34)

Вважаючи, що у визначений законом строк відповідачем рішення за його заявою не прийнято, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об`єктами права власності народу відповідно до закону.

Відповідно до ч.1 ст.3 Земельного кодексу України від 25.10.2001 №2768-III земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Приписами ч. 1 та 2 ст. 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

В розумінні вимог ст. 93 Земельного кодексу України земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об`єднанням і організаціям, а також іноземним державам.

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, в тому числі на умовах оренди, врегульовано правовими нормами ст. 123 та 124 цього ж Кодексу.

Частиною 4 ст.123 Земельного кодексу України визначено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Як вбачається з матеріалів справи, поданий позивачем на затвердження проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель комунальної власності Парипської сільської ради орієнтовною площею 0,4500 га, з ме тою передачі в оренду для ведення особистого селянського гос подарства за адресою: АДРЕСА_1, погоджений у встановленому порядку, що підтверджується висновками Відділу економіки, агропромислового розвитку, містобудування, архітектури та житлово-комунальних послуг Попільнянської районної державної адміністрації та експерта державної експертизи ГУ Держгеокадасту в Запоріжській області (а.с. 13-14).

Згідно ч. 6 ст. 123 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів (ч.13 ст. 123 ЗКУ).

Відповідно до ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

В свою чергу, п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачає, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до ч. 1-3 ст. 59 закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Системний аналіз даних правових норм дає підстави для висновку, що відповідач у двотижневий строк з дня отримання заяви позивача про затвердження проекту землеустрою зобов`язаний був винести її на пленарне засідання, розглянути та прийняти відповідне рішення, передбачене ст.123 Земельного кодексу України.

Однак, в порушення вимог ст.123 Земельного кодексу України, відповідач за результатами розгляду заяви позивача та проекту землеустрою такого рішення не прийняв.

Посилання відповідача на рішення Попільнянської селищної ради від 08.08.2019 №898, яким відкладено розгляд заяви позивача у зв"язку з необхідністю додаткового вивчення матеріалів не є перешкодою для прийняття рішення по суті заяви.

Крім того слід зазначити, що якщо відповідач вважає, що існують якісь обставини, які перешкоджають затвердити проект землеустрою, то він не був позбавлений права відмовити у затвердженні проекту, тим самим прийнявши рішення по суті клопотання. Однак, відповідач взагалі його не розглянув, тим самим штучно створивши ситуацію правової невизначеності для позивача, коли останній не отримав жодного рішення за своєю заявою.

При цьому, судом не приймаються до уваги доводи відповідача щодо того, що заява про затвердження проекту землеустрою від 21.06.2019 не мала правових підстав для розгляду на черговій сесії 25.06.2019, оскільки була подана менше ніж за 10 днів до початку роботи пленарного засідання, що суперечить Регламенту роботи Попільнянської селищної ради, тому її розгляд був відкладений на чергову сесію.

Так, ч.5 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

З огляду на те, що спеціальною правовою нормою, яка регулює строки розгляду спірного питання, є ч.6 ст. 123 Земельного кодексу України, а не Регламент роботи Попільнянської селищної ради, враховуючи вищенаведені положення Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", такі доводи відповідача є безпідставними.

Таким чином, відповідач не розглянувши по суті у встановлений строк заяву позивача від 21.06.2019 про затвердження його проекту землеустрою, допустив протиправну бездіяльність, а тому в цій частині позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Що стосується вимоги позивача про зобов"язання Попільнянську селищну раду Житомирської області розглянути заяву ОСОБА_1 та затвердити поданий проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах оренди для ведення особистого селянського господарства площею 0,4500 га із земель власності Попільнянської селищної ради, суд зазначає таке.

В даному спорі відповідач фактично ухилився від прийняття рішення і взагалі не розглядав питання відповідності проекту землеустрою критеріям, наведеним у ч.13 ст. 123 ЗК України, що позбавляє і суд надати оцінку рішенню відповідача, яке у спорі сторін відсутнє. Тому позовні вимоги у частині зобов"язання селищну раду затвердити поданий проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах оренди для ведення особистого селянського господарства площею 0,4500 га із земель власності Попільнянської селищної ради є передчасними та в цій частині задоволенню не підлягають.

Частиною 1 та 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Оскільки відповідачем, як суб"єктом владних повноважень, жодного рішення за результатами розгляду заяви позивача не прийнято, суд вважає, що позов підлягає задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності Попільнянської селищної ради Житомирської області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою від 21.06.2019 та зобов"язання Попільнянську селищну раду Житомирської області розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою від 21.06.2019 та прийняти рішення у відповідності до ст.123 Земельного кодексу України.

Враховуючи викладене, суд задовольняє позов частково.

В силу приписів ст. 139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір у сумі 1536,80 грн. підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9,77,90,242-246,295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Попільнянської селищної ради Житомирської області (вул.Б.Хмельницького,7, смт.Попільня, Житомирська область, 13500, код ЄДРПОУ 04347226) щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про затвердження проекту землеустрою від 21.06.2019.

Зобов"язати Попільнянську селищну раду Житомирської області (вул.Б.Хмельницького,7, смт.Попільня, Житомирська область, 13500, код ЄДРПОУ 04347226) розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про затвердження проекту землеустрою від 21.06.2019 та прийняти рішення у відповідності до ст.123 Земельного кодексу України.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Попільнянської селищної ради Житомирської області (вул.Б.Хмельницького,7, смт.Попільня, Житомирська область, 13500, код ЄДРПОУ 04347226) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 1536,80 грн. (одна тисяча п"ятсот тридцять шість гривень вісімдесят копійок) судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Капинос

Повне судове рішення складене 30 вересня 2019 року