
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 жовтня 2019 року Справа № 160/7290/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сліпець Н.Є. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
31.07.2019 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення №82 та №82-1 Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради щодо припинення надання соціальної допомоги та субсидії;
- поновити надання соціальної допомоги та субсидії на 2019 рік.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті ради 03.06.2019 року прийняті повідомлення № 82 та №82-1 про припинення надання їй соціальної допомоги та субсидії починаючи з 01.05.2019 року, за адресою проживання та реєстрації, а саме: АДРЕСА_1 , у зв`язку з ненаданням інформації про сімейний стан. Проте, позивач зазначає, що при оформленні документів на отримання субсидії у 2019 році, вона вказала, що заміжня та надала свідоцтво про шлюб, але працівники відповідача повідомили, що дане свідоцтво не має значення, оскільки чоловік проживає та зареєстрований за іншою адресою. Таким чином, вважає, що припинення відповідачем надання раніше призначеної субсидії є протиправним.
02.08.2019 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження та призначено розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами на 22.08.2019 року, відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с. 2).
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
22.08.2019 року представником відповідача подано письмовий відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено, що позивач перебувала на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті ради як отримувач житлової субсидії. У ході вибіркової перевірки правильності призначення житлової субсидії у червні 2019 року державними соціальними інспекторами управління було з`ясовано, що позивач перебуває у шлюбі та її чоловік зареєстрований за іншою адресою по АДРЕСА_2 . На підставі цього, відповідно до п. 22 Положення про порядок призначення житлових субсидій № 848, рішенням комісії припинено надання позивачу житлової субсидії з травня 2019 року, а суму надміру перерахованої житлової субсидії за періоди з 01.05.2018 року по 31.01.2019 року та з 01.02.2019 року по 30.04.2019 року позивач повинна повернути до державного бюджету, відповідно до повідомлень від 03.06.2019 року № 82 та № 82-1.
Відповідно до положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Згідно ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 13.12.2017 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради із заявою про призначення житлової субсидії на домогосподарство за адресою: АДРЕСА_1 .
До заяви була додана декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, в якій інших осіб, які проживають та зареєстровані за даною адресою, окрім ОСОБА_1 більше на вказано.
На підставі поданих документів, рішенням відповідача про призначення субсидії ОСОБА_1 було призначено житлову субсидію за адресою: АДРЕСА_1 .
В подальшому, у червні 2019 року, після проведення вибіркової перевірки правильності призначення житлової субсидії, Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради прийнято рішення про припинення надання субсидії через подання позивачем недостовірних даних.
Підставою для прийняття відповідачем рішення про припинення надання субсидії позивачу, стала отримана інформація, що позивач перебуває у шлюбі та її чоловік зареєстрований за іншою адресою по АДРЕСА_2 .
03.06.2019 року ОСОБА_1 повідомленнями № 82 та №82-1 повідомлено, що у зв`язку із ненаданням інформації про сімейний стан їй припинено надання субсидії починаючи з 01 травня 2019 року.
Отже, спір між сторонами виник з підстав правомірності та обґрунтованості припинення відповідачем надання позивачу субсидії.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог суд виходить з наступного.
Умови призначення та порядок надання житлових субсидій визначено Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 21.10.1995 №848 (далі - Положення №848).
Пунктом 2 Положення №848 зазначено, що право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (п. 3 Положення №848).
За змістом пункту 7 Положення №848, субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.
Кількість зазначених осіб визначається на початок місяця з якого призначається субсидія.
За приписами пункту 13 Положення №848, для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання):
- заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами;
- довідки про доходи - у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів,
інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, та неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення з зазначенням їх розміру;
- договір найму (оренди) житла (за наявності).
Забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням.
Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
З аналізу норм законодавства вбачається, що субсидія розраховується, зокрема, виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають).
В пункті 13 Положення №848 визначено, що для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням.
У разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, та неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення з зазначенням їх розміру; договір найму (оренди) житла (за наявності).
Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Для нарахування субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про: склад зареєстрованих у житлових приміщеннях осіб - житлово-експлуатаційними організаціями або іншими органами, що визначені місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; у сільській місцевості - сільськими (селищними) радами; органами самоорганізації населення.
Рішення про призначення (не призначення) субсидії приймається протягом десяти днів після подання заяви та отримання відомостей, визначених абзацами дев`ятим - тринадцятим цього пункту.
Надання раніше призначеної субсидії припиняється, зокрема, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані, у тому числі про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, або не повідомив про купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення (п.40 Положення №848).
Як встановлено судом, за результатами перевірки правильності та повноти інформації, що надавалась заявником для призначення житлових субсидій, проведеної відповідачем, останнім було прийнято рішення про припинення надання субсидії позивачу з 01.05.2019 року, оскільки позивач перебуває у шлюбі та її чоловік зареєстрований за іншою адресою по АДРЕСА_2 .
Із копії Свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 вбачається, що ОСОБА_1 24.06.2017 року уклала шлюб з ОСОБА_2 , який відповідно до довідки про склад сім`ї від 15.07.2019 року зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_3 .
Будь-яких доказів, що чоловік позивача ОСОБА_2 зареєстрований за іншою адресою, а саме: АДРЕСА_2 , відповідачем не надано.
Натомість, як встановлено судом, ОСОБА_2 будучи чоловіком позивача, зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_3 .
При цьому, згідно декларації про доходи і витрати осіб, в останній зазначається інформація щодо осіб, які зареєстровані та фактично проживають у житловому/приміщенні будинку за адресою якого надається субсидія.
Відповідач не надав суду доказів того, що позивач при призначенні субсидії приховала або свідомо подала недостовірні дані, у тому числі про місце проживання її чоловіка.
Із пояснень позивача, що не спростовано відповідачем, під час подання заяви про призначення житлової субсидії остання перебувала вже у шлюбі, однак у зв`язку з іншим фактичним місцем проживання та реєстрацією її чоловіка, уповноваженою особою відповідача не пропонувалося зазначати останнього у зв`язку із проживанням за іншою адресою.
Таким чином, позивач не надавала відповідачу недостовірних відомостей, що вплинуло або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Будь-яких доказів, які б свідчили про свідоме неповідомлення позивачем відповідача про зміну її сімейного стану та місця реєстрації чоловіка не надано і судом не встановлено. Натомість, у даному спорі, відповідач фактично перекладає свою відповідальність за неналежне виконання своїх повноважень при призначенні субсидії на позивача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про визнання протиправним рішення відповідача щодо припинення надання ОСОБА_1 субсидії на житло з 01.05.2019 року.
Оскільки відповідач не довів правомірності прийняття рішення щодо припинення надання раніше призначеної субсидії, то вимога позивача про поновлення надання субсидії є є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Частина 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
В той же час, і ч. 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов`язок на позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги та заперечення.
Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Відповідно до ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради (50086, Дніпропетровська область, вул. Дніпровське шосе, буд. 16, код ЄДРПОУ 20260022) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради про припинення надання ОСОБА_1 раніше призначеної субсидії з 01 травня 2019 року.
Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради поновити ОСОБА_1 надання раніше призначеної субсидії починаючи з 01 травня 2019 року.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Є. Сліпець