
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
27 вересня 2019 року № 826/16488/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні без виклику (повідомлення) сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Об`єднання "Хорс" до Головного управління ДФС у м. Києві, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Об`єднання "Хорс" звернулось до суду з адміністративним позовом про:
- визнання протиправним та скасування рішення комісії ДФС України від 23.08.2017 №892067/21509268 про відмову в реєстрації податкової накладної від 14.11.2017 №30;
- зобов`язання ДФС України зареєструвати податкову накладну від 14.11.2017 №30 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Ухвалами суду: від 01.11.2018 відкрито провадження в справі, постановлено здійснювати розгляд справи в спрощеному позовному провадженні без виклику (повідомлення) сторін, надано строк для подання заяв по суті; від 12.07.2019 залучено до участі у справі Головне управління ДФС у м. Києві в якості другого відповідача, встановлено строк для подання заяв по суті.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що контролюючим органом порушено норми підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, оскільки ним не зазначено в квитанції чіткого критерію оцінки ступеня ризиків, достатнього для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.
Представником ДФС України подано відзив, відповідно до якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог оскільки позивачем комісії Головного управління ДФС у м. Києві не надано сертифікату якості на реалізований товар, складських документів на зберігання товару, товарно-транспортні накладні щодо реалізації товару (соняшника).
Представником позивача надано відповідь на відзиві, відповідно до якого представник спростовує доводи відповідача щодо ненадання копій первинних документів, посилаючись на додані до скарги додані документи відповідно до переліку, окрім того представник позивача зазначив, що ані договором ані законом не передбачено обов`язкової наявності документів щодо підтвердження відповідності продукції.
Головне управління ДФС у м. Києві правом на подання відзиву не скористалось.
Представником позивача подано клопотання про залучення Товариства з обмеженою відповідальністю "Гідросенд" в якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача, оскільки податкова накладна від 14.11.2017 №30 виписана в інтересах ТОВ "Гідросенд". Водночас оскарження рішення щодо відмови в реєстрації податкової накладної оформленої в інтересах ТОВ "Гідросенд", не є підставою для залучення зазначеного товариства до участі у справі в якості третьої особи.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено.
Позивачем сформовано податкову накладну від 14.11.2017 №30 на загальну суму 1.620.000,00 грн. та подано її на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних 29.11.2017.
Квитанцією ДФС України від 29.11.2017 №9252812836 реєстрацію податкової накладної від 14.11.2017 №30 зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України.
Позивачем згідно з підпунктом 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України направлено до ДФС України повідомлення від 20.08.2018 №30 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операції по податковій накладній, реєстрацію якої було зупинено.
Комісією Головного управління ДФС у м. Києві прийнято рішення від 23.08.2018 №892067/21509268 про відмову в реєстрації податкової накладної від 14.11.2017 №30 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підставою для відмови в реєстрації податкової накладної від 03.11.2017 №7 зазначено: "Ненадання платником податку копій документів, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків".
Не погоджуючись з прийнятим рішенням позивач звернувся зі скаргою від 27.08.2018 до ДФС України та первинними документами на підтвердження реальності операцій.
Як убачається з позовної заяви до скарги додавались копії: договору поставки від 13.11.2017 №13111705; довіреності від 15.11.2017 №441; рахунків-фактур від 13.11.2017 №Хор-000580, від 16.11.2017 №Хор-000613; видаткової накладної від 16.11.2017 №Хор-00758; виписки по рахунку №26009012817290.980 за 15.11.2017; виписки по рахунку № НОМЕР_1 за 13.12.2017; договору купівлі-продажу сількогосподарської продукції №2017/14; видаткової накладної від 16.11.2017 №445;товарно-транспортних накладних від 16.11.2017 №010001, №010002, №010003, №010004, №010005, №010006.
Рішенням комісії з питань розгляду скарг від 10.09.2018 №29557/21509268/2 скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії ГУ ДФС в м. Києві без змін.
Позивач, вважаючи рішення комісії Головного управління ДФС у м. Києві про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 23.08.2018 №391359/40302522 протиправним, звернувся з позовом до суду.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права, обов`язки платників податків та зборів, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовано Податковим кодексом України (в редакції, чинній на час подання податкової накладної на реєстрацію та ухвалення оскаржуваного рішення, далі - ПК України).
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації в порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України визначено: при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (абзац перший); підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня (абзац п`ятий); якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин (абзац десятий).
Судом встановлено, що позивачем подано на реєстрацію податкову накладну від 14.11.2017 №30 на загальну суму 1.620.000,00 грн., реєстрація якої згідно з Квитанцією ДФС України від 29.11.2017 №9252812836 зупинено.
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
За приписами пункту 74.2. статті 74 ПК України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно з підпунктом 201.16.1 пункту 201.6 статті 201 ПК України в разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування (підпункт "а"); визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (підпункт "б"); пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (підпункт "в"). Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Підпунктом 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 ПК України визначено, що письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 12 "Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу. Пунктом 13 Порядку встановлено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Відповідно до підпункту 1 пункту 6 "Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", затверджено наказ Міністерства фінансів України 13.06.2017 №567, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №753/30621 (у редакції, чинній нас час існування спірних відносин) моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями: обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01.01.2017 в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01.01.2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75 % загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється).
Судом зазначалось, що квитанцією ДФС України від 29.11.2017 №9252812836 реєстрацію податкової накладної від 14.11.2017 №30 зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України, оскільки податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 "Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 1206. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення.
Позивачем подано до ДФС України повідомлення від 20.08.2018 №30 щодо подачі пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків реєстрацію яких було зупинено.
Рішенням Комісії Головного управління ДФС у м. Києві від 23.08.2018 №892067/21509268 відмовлено в реєстрації податкової накладної від 14.11.2017 №30 в Єдиному реєстрі податкових накладних на підставі: "Ненадання платником податку копій документів, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків"
Зі змісту виписки від 11.09.2018 вбачається, що ТОВ "Гідросенд" перерахувало позивачу на рахунок № НОМЕР_1 14.11.2017 кошти у розмірі 1.620.000,00 грн., призначення платежу: оплата за соняшник згідно рахунку від 13.11.2017 №Хор-000580.
Відповідно до договору поставки від 13.11.2017 №13111705, який додано позивачем до позову, ТОВ "Гідросенд" (покупець) та ТОВ "Об`єднання Хорс" (постачальник) домовились про постачання сільськогосподарської продукції насіння соняшника загальною кількістю 150 тон, ціна товару за одну тону становить 10.800,00 грн.
До позову також додано рахунки-фактури від 13.11.2017 №Хор-000580, від 16.11.2017 №Хор-000613, довіреність 15.11.2017 №441, виписки по особовому рахунку № НОМЕР_1 , податкову накладну від 14.11.2017 №30, договір купівлі-продажу сілького господарської продукції від 24.01.2017 між ТОВ "Агрофірма "Соняшник" та ТОВ "Об`єднання Хорс", видаткові накладні від 16.11.2017№445, видаткову накладну від 16.11.2017 №Хор-000758, товарно-транспортні накладні від 16.11.2017 №01001, №01002, №01003, №01004, №01005, №01006.
За змістом додатку 2 "Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" форма рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних передбачає, що в разі відмови в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано, повинні бути підкресленими, тобто чітко визначені.
В оскаржуваному рішенні від 23.08.2018 №892067/21509268 не зазначено, які саме первинні документи щодо постачання/придбання товару/послуг, зберігання і транспортування навантаження, розвантаження продукції, складські документи, (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків не надано.
Натомість судом встановлено перерахування 14.11.2017 контрагентом ТОВ "Гідросенд" на користь ТОВ "Об`єднання Хорс" суми 1.620.000,00 грн., у тому числі податок на додану вартість - 270.000,00 грн., згідно рахунку від 13.11.2017 № Хор-000580. Податкова накладна від 14.11.2017 №30 сформована на загальну суму 1.620.000,00 грн., податок на додану вартість - 270.000,00 грн.
Водночас у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної відсутній чіткий перелік копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної. Наведене унеможливлює чітко встановити які саме документи необхідно платнику податків подати для підтвердження правомірності складення податкової накладної.
За висновком суду, зупиняючи реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, контролюючим органом не зазначено чіткої підстави згідно "Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних"
З огляду на проаналізоване правове регулювання, встановлені обставини, відзив ДФС України, суд дійшов висновку, що зважаючи на не зазначення контролюючим органом конкретного переліку копій документів, необхідних для прийняття ним рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, відсутність в оскаржуваному рішенні переліку документів, які не взяті до уваги контролюючим органом або не були подані платником податків, відзив не містить відповідних обґрунтувань, суд доходить висновку про відсутність підстав для відмови позивачу в реєстрації податкової накладної від 14.11.2017 №30.
Відтак обґрунтованими є доводи позивача про протиправність рішення ГУ ДФС у м. Києві про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 23.08.2018 №892067/21509268, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної від 14.11.2017 №30, відповідно позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування зазначеного рішення підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог в частині зобов`язання Державної фіскальної службу України зареєструвати податкову накладну від 14.11.2017 №30, то суд зазначає, що відповідно до підпункту 201.1, пункту 201.10 статті 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов`язків платника податків.
Пунктом 28 "Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначено "Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (зі змінами).
Згідно з пунктами 19, 20 "Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних" податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
З огляду на зазначені норми та висновок суду про протиправність рішення щодо відмови в реєстрації податкової накладної, підлягає задоволенню вимога про зобов`язання ДФС України зареєструвати податкову накладну від 14.11.2017 №30 у Єдиному реєстрі податкових накладних датою направлення її на реєстрацію позивачем (29.11.2017).
Відповідно до часини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1762,00 грн. (квитанція від 27.09.2018 №1148). Отже, на користь позивача підлягають присудженню судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1762,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС України в м. Києві, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрації від 23 серпня 2018 року №892067/21509268.
Зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну від 14 листопада 2017 року №30 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою подання.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Об`єднання Хорс" судовий збір у розмірі 1762,00 (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 коп.), за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС України в м. Києві.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Об`єднання Хорс" (ідентифікаційний код 21509268, місцезнаходження: 01054, місто Київ, вулиця Ярославів Вал, будинок 38, літера Б).
Відповідач - Головне управління ДФС у м. Києві (ідентифікаційний 39439980, місцезнаходження: 04655, місто Київ, вулиця Шолуденка, будинок 33/19).
Відповідач - Державна фіскальна служби України (ідентифікаційний код 39292197; місцезнаходження: 04053, місто Київ, Львівська Площа, будинок 8).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділ VII "Перехідні положення" передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.А. Донець