
Справа № 420/4485/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Корой С.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
26 липня 2019 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною відмову Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради у наданні пільг доньці дружини ОСОБА_3 2005 р.н. , яка викладена в листі №02-П-29360/1-0 від 20.05.2019 року;
- зобов`язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради внести до персоніфікованого обліку в Єдиний державний автоматизований реєстр пільговиків ОСОБА_1 - ОСОБА_3 2005 р.н., як члена сім`ї ОСОБА_1 та надавати пільги передбачені п.п. 4-6 ст.12 «Про статус ветеранів війни, гаранти їх соціального захисту».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у 2015 році йому встановлено статус учасника бойових дій та відповідно до п.4, п.5 п.6 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», йому належать пільги у вигляді 75% знижки плати за користування житлом, 75% знижки плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами). Як зазначено у позові, пільги щодо плати за житло, комунальні послуги передбачені пунктами 4-6, ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» надаються учасникам бойових дій та членам їх сімей, що проживають разом з ними, незалежно від виду житла чи форми власності на нього.
Позивач вказує, що він, як військовослужбовець Збройних Сил України, отримав житлову площу за адресою: АДРЕСА_1 на склад сім`ї дружину ОСОБА_2 та доньку дружини ОСОБА_3 З 2013 року по теперішній час з позивачем проживають в житловому приміщені за адресою АДРЕСА_1 сім`я у складі: дружина ОСОБА_2 , донька дружини ОСОБА_3 , а пільгами, щодо плати за житло, комунальні послуги користуємося тільки ОСОБА_1 його дружина ОСОБА_2 .
Як вказує позивач, в 2019 році, він звернувся до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо встановлення пільг на плату за житло та комунальних послуг доньки дружини ОСОБА_3 , як члену його родини, однак, листом від 20.05.2019 року №02-П-29360/1-0 йому було відмовлено посилаючись на те, що донька дружини ОСОБА_3 не підпадає до кола осіб, які є членами сім`ї позивача, відповідно, пільги на неї не розповсюджуються.
З посиланням на положення ч.2, ч.4 ст.3 Сімейного кодексу України, ч.2 ст.64 Житлового кодексу України, рішення Конституційного суду України від 03.06.1996 року №1-8/99, №5-рп/99 позивач вказує, що відмова відповідача у надані пільг по оплаті за житло, комунальні послуги передбачені пунктами 4-6, ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» доньці дружини позивача ОСОБА_3 є протиправною та суперечать чинному законодавству України. Також позивач зазначає, що в даному випадку присутні всі необхідні ознаки (вимоги), а саме постійне проживання разом з суб`єктом права на пільги і ведення з ним спільного господарства та є всі підстави рахувати доньку дружини ОСОБА_3 членом сім`ї суб`єкта права на пільги - ОСОБА_1 на яку також розповсюджуються пільги щодо плати за житло, комунальні послуги передбачені пунктами 4-6 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Ухвалою від 31.07.2019 року Одеським окружним адміністративним судом відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Вказаною ухвалою судом встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст.262 КАС України.
22.08.2019 року (вх. №30127/19) від представника відповідача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради вважає позов таким, що не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
З посиланням на обставини відмови у наданні пільг доньці дружини позивача ОСОБА_3 2005 р.н. , які викладені в листі №02-П-29360/1-о від 20.05.2019 року, у відзиві зазначено, що у липні 2019 року ОСОБА_1 повідомив відповідача про зміну у складі сім`ї, надавши довідку про реєстрацію місця проживання його неповнолітньої доньки ОСОБА_4 , 2004 року народження за адресою пільговика: АДРЕСА_2 . Отже, як стверджує відповідач, з 11.07.2019 року пільги на житлово-комунальні послуги надаються на трьох осіб. Щодо доньки дружини позивача, то як зазначено відзиві, згідно зі свідоцтвом про народження, батьком доньки дружини ОСОБА_3 є ОСОБА_5 .
З посиланням на положення ст.51 Бюджетного кодексу України, у відзиві зазначено, що тільки у разі проведення процедури удочеріння позивачем доньки дружини ОСОБА_3 , у ОСОБА_1 буде право звернутись до управління для отримання пільг на чотирьох осіб.
Зважаючи на вищевикладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1
06.09.2019 року (вх. №31938/19) від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій з посиланням на доводи та обґрунтування, які раніше викладені у позовній заяві, ОСОБА_1 зазначає, що відмова відповідача у наданні пільг по оплаті за житло, комунальні послуги передбачені пп.46 ст.12 Закону України «Про статус ветерана війни, гарантії їх соціального захисту» доньки дружини ОСОБА_3 є протиправною та суперечить чинному законодавству.
Станом на 30.09.2019 року заперечень відповідача та пояснень третіх осіб щодо позову та відзиву на адресу суду не надходило.
Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч.1 ст.120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок. Згідно з ч.6 ст.120 КАС України якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
З урахуванням положень ч.1, ч.6 ст.120, ст.258 КАС України, останнім днем для вирішення даної справи є 30.09.2019 року.
Отже, дана адміністративна справа вирішується судом 30.09.2019 року у межах строку, визначеного ст. 258 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позов і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.
Позивач - ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у Військово-медичному клінічному центрі Південного регіону (а.с.18).
Відповідно до довідки від 26.06.2019 року №1040, виданої Військово-медичним клінічним центром Південного регіону, на підставі гр.21 особової справи ОСОБА_1 , його сім`я складається з дружини - ОСОБА_2 , доньки дружини - ОСОБА_3 (а.с.19).
25.05.2015 року ОСОБА_1 Департаментом кадрової політики Міністерства оборони України видано посвідчення серію НОМЕР_1 згідно якого у позивача наявне право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (а.с.12).
Разом з цим, судом встановлено, що 14.03.2013 року Приморською районною адміністрацією виконавчого комітету Одеської міської ради на підставі Розпорядження №135 від 07.03.2013 року, видано ордер на службове жиле приміщення № 2168 серії ПР на ім`я ОСОБА_1 зі сім`єю з 3 осіб на право заняття службового приміщення жилою площею 29,32 кв. м., за адресою АДРЕСА_1 (а.с.16).
У розділі «Склад сім`ї» ордеру №2168 серії ПР зазначено:
1. ОСОБА_2 - дружина;
2. ОСОБА_3 - дочка дружини.
Згідно довідки №2273 від 6.06.2019 року (витяг з будинкової книги, складі сім`ї та реєстрацію), яка видана керівником БУ №2 Одеської КЕЧ району, у м.Одесі по АДРЕСА_1 зареєстровано трьох осіб, а саме: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 (а.с.17).
До суду з боку позивача надано свідоцтво про шлюб Серії НОМЕР_3 та Свідоцтво про народження Серії НОМЕР_4 (а.с.13-14) з яких судом встановлено, що ОСОБА_2 - є дружиною позивача, а ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) - є донькою дружини позивача.
23.04.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради із з`явою, в якій просив, зокрема, поставити на персоніфікований облік в управління соціального захисту населення в Малиновському районі м.Одеси, доньку дружини ОСОБА_3 , яка постійно проживає разом із ОСОБА_1 (суб`єктом права на пільги) і веде спільне господарство та просив в подальшому надавати (компенсувати) їй пільги за користування житлом та плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергію та іншими послугами (а.с.20).
Вказана заява зареєстрована в центрі інтегрованих соціальних послуг за вх. №02-П/29360/19.
До вказаної заяви позивачем було додано: копію посвідчення учасника бойових дій, копію свідоцтва про одруження, копію свідоцтва про народження, копію посвідчення дитини-інваліда, копію ордеру на жиле приміщення, довідку про склад сім`ї.
20.05.2019 року Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради у відповідь на заяву позивача від 23.04.2019 року складено лист №02-П/29360/1-о (а.с.21), в якому зазначено, що позивач перебуває на персоніфікованому обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі пільговиків в управлінні соціального захисту населення в Малиновському районі, як учасник бойових дій, та згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» маєте право користуватися 75% пільгою при оплаті за житлово-комунальні послуги ) межах норм споживання на двох осіб.
У листі вказано, що відповідно до ст.51 Бюджетного Кодексу України до членів сім`ї пільговика при наданні пільг належать дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років). Згідно зі свідоцтвом про народження батьком доньки дружини позивача, ОСОБА_3 , 2005 р.н., є гр. ОСОБА_5 . Отже, вказано у листі, пільги на житлово-комунальні послуги згідно чинного законодавства розповсюджуються на 2-х осіб: на позивача та дружину позивача.
Додатково, Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради повідомлено, що у разі проведення процедури удочерінні позивач має право звернутись для отримання пільг на 3-х осіб.
Вважаючи відмову Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради у наданні пільг доньці дружини ОСОБА_3 2005 р.н. , яка викладена в листі №02-П-29360/1-о від 20.05.2019 року протиправною, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Вирішуючи спірні правовідносини, які виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються положеннями Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Бюджетного кодексу України, Сімейного кодексу України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з`єднань, об`єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Відповідно до п.4 та п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються такі пільги:
- 75-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю);
- 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю.
Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 75-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім`ю);За змістом ч. 2 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» пільги щодо плати за житло, комунальні послуги та паливо, передбачені пунктами 4-6 цієї статті, надаються учасникам бойових дій та членам їх сімей, що проживають разом з ними, незалежно від виду житла чи форми власності на нього.
Згідно висновку Конституційного Суду України від 03.06. 1999 року у справі №1-8/99 №5-рп/99 під членом сім`ї військовослужбовця треба розуміти особу, що перебуває з суб`єктом права на пільги щодо оплати користування житлом і комунальними послугами у правовідносинах, природа яких визначається: кровними (родинними) зв`язками або шлюбними відносинами; постійним проживанням з військовослужбовцем.
Засади шлюбу, особисті немайнові та майнові права та обов`язки батьків і дітей, усиновлювачів та усиновлених, інших членів сім`ї та родичів визначені Сімейним кодексом України.
Відповідно до ст.2 ч.2 СК України, він регулює сімейні особисті немайнові та майнові відносини між бабою, дідом, прабабою, прадідом та внуками, правнуками, рідними братами та сестрами, мачухою, вітчимом та падчеркою, пасинком.
Згідно ч.ч. 2, 4 Сімейного кодексу України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Подружжя вважається сім`єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв`язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно. Дитина належить до сім`ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає.
Дитина належить до сім`ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає.
Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
За приписами ст. 121 Сімейного кодексу України права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 Сімейного кодексу України походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров`я про народження дружиною дитини.
За змістом ч. 1 ст. 268 Сімейного кодексу України мачуха, вітчим зобов`язані утримувати малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка, які з ними проживають, якщо у них немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що мачуха, вітчим можуть надавати матеріальну допомогу.
За змістом ст. 207 Сімейного кодексу України усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку, передбаченого статтею 282 цього Кодексу.
Бюджетним кодексом України визначаються правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства.
Так, частиною 5 статті 51 Бюджетного кодексу України визначено, що при наданні пільг та здійсненні видатків з бюджету щодо їх виплати до членів сім`ї пільговика належать: дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи; особа, яка проживає разом з особою з інвалідністю внаслідок війни I групи та доглядає за ним, за умови що особа з інвалідністю внаслідок війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, який має право на пільги, та проживає разом з ним.
В свою чергу відповідачем відмовлено у нарахуванні вказаних пільг на житлово-комунальні послуги дочці дружини позивача, так як на думку суб`єкта владних повноважень вона не належить до членів його сім`ї, які мають право на пільгу.
З вищевикладених норм вбачається, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані побутом, мають взаємні права та обов`язки.
Наданими до суду доказами підтверджено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , яка є донькою дружини позивача - ОСОБА_2 зареєстровані за однією адресою та сумісно проживають.
В той же час, суд не приймає посилання управління соціального захисту на відсутність доньки дружини у переліку членів сім`ї пільговика, яким може надаватися пільга, відповідно до положень ст.51 ч.5 Бюджетного кодексу України, з огляду на наступне.
Вказаною нормою передбачено надання пільг дружині пільговика та їхнім дітям, без наявності уточнень, що такі діти мають бути спільними, а тому таке тлумачення суб`єктом владних повноважень вказаної норми є довільним тлумаченням, з яким не погоджується суд.
Більш того, Закон України «Про правовий статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» є спеціальним законом у межах спільних правовідносин, яким встановлено розмір пільг щодо плати за користування комунальними послугами та коло осіб на які вони поширюються, зокрема на учасника бойових дій та його сім`ю, без зазначення будь-яких виключень.
За таких підстав, суд вважає помилковим висновок відповідача, що на доньку дружини позивача - ОСОБА_3 не розповсюджуються пільги передбачені Законом України «Про правовий статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як на члена сім`ї учасника бойових дій.
З урахуванням наведеного, а також обставин, встановлених у ході розгляду справи, суд дійшов висновку про протиправність відмови Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, яка викладена в листі №02-П-29360/1-0 від 20.05.2019 року у наданні пільг доньці дружини ОСОБА_3 2005 р.н.
В той же час вирішуючи вимогу позивача про зобов`язання Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради внести до персоніфікованого обліку в Єдиний державний автоматизований реєстр пільговиків ОСОБА_1 - ОСОБА_3 2005 р.н., як члена сім`ї ОСОБА_1 , суд виходить з наступного.
Відповідно до п.1 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 р. № 117 (далі - Положення №117) Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр), - автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України (далі - пільговики), отримують соціальні стипендії, державну допомогу постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей.
Реєстр складається з баз даних Мінсоцполітики, Міністерства соціальної політики Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.
Згідно з п.2 Положення №117 до Реєстру вноситься така інформація, зокрема, про пільговиків - прізвище, ім`я, по батькові, число, місяць, рік народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають про це відмітку в паспорті) (далі - реєстраційний номер облікової картки платника податків), адреса зареєстрованого місця проживання (за рішенням комісій, утворених місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідно до пункту 5 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (ЗП України, 1996 р., № 2, ст. 76; Офіційний вісник України, 2018 р., № 37, ст. 1311), - адреса фактичного місця проживання), склад сім`ї, характеристика житла, реквізити паспорта громадянина України та документа, що підтверджує право на пільги, а також категорія пільговика, перелік пільг, на які він має право, інформація про те, якими пільгами фактично користується;
Інформація про осіб, які мають право на пільги відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", вноситься до Реєстру диференційовано з урахуванням належності особи до визначеної підкатегорії.
Пунктом 3 Положення №117 визначено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - уповноважені органи):
організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної в пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для контролю відомостей, які подаються підприємствами та організаціями, що надають послуги, для розрахунків за надані пільговикам послуги, і проведення виплати соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей;
ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою "1 - пільга", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків;
ведуть облік отримувачів соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей шляхом формування на кожну особу персональної облікової картки згідно з формою "1 - допомога", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків або реквізити паспорта громадянина України, документа, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, а також особу, яку визнано в Україні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту;
вносять до Реєстру відповідні уточнення в разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії окремих норм законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги;
надають консультації пільговикам, постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей, підприємствам та організаціям, що надають послуги.
Відповідно до п.5 Положення №117 для включення до Реєстру інформації про пільговика він подає уповноваженому органу копії документів, що підтверджують право пільговика та членів його сім`ї на пільги (з пред`явленням оригіналів цих документів), копію довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, пред`являє паспорт та надає інформацію про характеристику житла та послуги, щодо отримання яких він має пільги та реально ними користується.
Згідно з п.8 Положення №117 у разі коли у складі сім`ї пільговика відбулися зміни, що потребують коригування включеної до Реєстру інформації, він повідомляє про це уповноважений орган.
Згідно з п.2.2.7 Положення про департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради у новій редакції, затвердженого Рішенням Одеської міської ради № 4183-VII від 30.01.2019 р. основними завданнями Департаменту є забезпечує ведення єдиної інформаційно-аналітичної системи соціального захисту населення (ІАССЗН), Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги (ЄДАРП), централізованого банку даних з проблем інвалідності (ЦБІ), інших інформаційних систем та реєстрів, визначених Міністерством соціальної політики України; підтримує єдине інформаційне і телекомунікаційне середовище у складі інформаційної інфраструктури Міністерства соціальної політики України та власний сегмент спільної мережі всіх структурних підрозділів Департаменту.
З урахуванням вищевикладеного, враховуючи, що єдиною підставою для відмови відповідача у внесенні до персоніфікованого обліку Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги доньки дружини позивача слугували доводи, які визнані судом необґрунтованими, суд дійшов висновку, що вимога позивача про зобов`язання Лепартаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради внести до персоніфікованого обліку в Єдиний державний автоматизований реєстр пільговиків ОСОБА_1 - ОСОБА_3 2005 р.н., як члена сім`ї ОСОБА_1 підлягає задоволенню шляхом:
- зобов`язання Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради внести до персоніфікованого обліку в Єдиний державний автоматизований реєстр пільговиків ОСОБА_1 - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , як члена сім`ї ОСОБА_1 .
Щодо вимоги позивача про зобов`язання відповідача надавати пільги передбачені п.п. 4-6 ст.12 «Про статус ветеранів війни, гаранти їх соціального захисту», суд зазначає, що вказана вимога не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України відновленню підлягають лише ті права, порушення яких встановлено під час судового розгляду справи і не стосуються дій відповідача у майбутньому.
Зважаючи на те, що на момент розгляду справи підстави вважати, що пільги передбачені п.п. 4-6 ст.12 «Про статус ветеранів війни, гаранти їх соціального захисту» ОСОБА_3 не будуть надаватись відсутні, така вимога позивача є передчасною, а отже не підлягає задоволенню.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає, що позовна заява позивача підлягає частковому задоволенню.
Суд також зауважує, що рішення суду має бути не тільки законним та обґрунтованим, воно повинно бути ще й ефективним у захисті порушених прав, свобод та інтересів. А тому, вважає, що покладання на відповідача в даному випадку обов`язку внести до персоніфікованого обліку в Єдиний державний автоматизований реєстр пільговиків ОСОБА_1 - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , як члена сім`ї ОСОБА_1 не вважатиметься втручанням у його дискреційні повноваження.
Вирішуючи спір, суд також враховує, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).
Рішення про зобов`язання відповідача вчинити певні дії суд приймає у справах, де відповідач допустив неправомірну бездіяльність за умови обов`язку вчинити певну дію. В цьому випадку суд повинен зазначити, яку саме дію повинен вчинити відповідач, але не повинен втручатися в його компетенцію.
Принцип обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень має на увазі, що рішення має бути прийняте з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення.
Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року, вказує, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
У Рішенні від 10 лютого 2010 року у справі "Серявін та інші проти України" Європейський суд з прав людини вказав, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
У Рішенні від 27 вересня 2010 року по справі "Гірвісаарі проти Фінляндії" зазначено, що ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.
Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 262, 295, КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, яка викладена в листі №02-П-29360/1-о від 20.05.2019 року у наданні пільг доньці дружини ОСОБА_1 - ОСОБА_3 2005 р.н.
Зобов`язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради внести до персоніфікованого обліку в Єдиний державний автоматизований реєстр пільговиків ОСОБА_1 - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , як члена сім`ї ОСОБА_1 .
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_5 );
Відповідач - Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради (вул.Косовська, 2-Д, м.Одеса, 65017, код ЄДРПОУ 36290160);
Треті особи :
ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 );
ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 ).
Суддя Корой С.М.
.