
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
30 вересня 2019 року м. Київ № 320/5117/19
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Юшківорізької сільськаої ради Таращанського району Київської області про визнання протиправним та скасування рішення,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулись ОСОБА_1 , ОСОБА_2 з позовом до Юшківорізької сільської ради Таращанського району Київської області, в якому просять визнати протиправним та скасувати рішення відповідача, яким надано ОСОБА_3 в користування (надано дозвіл на розробку технічної документації) щодо земельної ділянки по АДРЕСА_1 Юшківорізької сільської ради Таращанського району.
Відповідно до частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Частиною третьою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з пунктом третьої частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Судом встановлено, що до Київського окружного адміністративного суду з даним адміністративним позовом звернулось дві фізичні особи: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 .
При цьому, до адміністративного позову не долучено документи про сплату судового збору на суму 768,40 грн від кожного з позивачів.
Однак, суд зазначає, що кожен із позивачів є окремим потенційним учасником справи, що свідчить про наявність у кожного з них обов`язку щодо сплати судового збору при зверненні до суду з даним адміністративним позовом. Тому, несплата ОСОБА_1 та ОСОБА_2 суми судового збору, вказує на невідповідність адміністративного позову вимогам КАС України.
У той же час, у позовній заяві позивачами викладено клопотання про відстрочення сплати судового збору з посиланням на скрутне матеріальне становище.
Розглянувши вказане клопотання, суд зазначає наступне.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
Відповідно до статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно частини першої статті 8 Закону України Про судовий збір, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Вказані норми встановлюють можливість полегшення судом тягаря судових витрат для осіб з низьким рівнем достатку. Положення статей спрямовані на те, щоб судові витрати не були перешкодою для доступу до суду малозабезпечених осіб, і слугують гарантуванню принципу рівності (ст. 8 КАС України) всіх осіб у правах щодо доступу до суду незалежно від майнового стану.
Отже, за обґрунтованим клопотанням, вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі, суд може звільнити позивача від сплати судового збору, зменшити його розмір, відстрочити або розстрочити його сплату.
У клопотанні сторона повинна навести обставини, які свідчать про її незадовільне (скрутне) матеріальне становище, та надати суду відповідні докази.
Суд констатує, що заявляючи клопотання про відстрочення судового збору, позивачі лише послались на норму права, яка регулює таку процесуальну дію та жодним чином не обґрунтували необхідність та поважність підстав для його задоволення, у тому числі, не надали докази, які б свідчили про твердження щодо їх матеріального становища.
За таких обставин, суд не знаходить підстав для задоволення клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору.
Згідно із частинами першою та другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Недоліки позовної заяви мають бути усунуті шляхом подачі до суду протягом п`яти днів з моменту отримання цієї ухвали:
1) документа про сплату судового збору за реквізитами Київського окружного адміністративного суду у розмірі 768,40 грн, у призначенні якого зазначено - "судовий збір за позовом ОСОБА_1 до Юшківорізької сільської ради Таращанського району Київської області";
2) документа про сплату судового збору за реквізитами Київського окружного адміністративного суду у розмірі 768,40 грн, у призначенні якого зазначено - "судовий збір за позовом ОСОБА_2 до Юшківорізької сільської ради Таращанського району Київської області".
Керуючись статтями 161, 169, 171 КАС України, суд -
у х в а л и в:
Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Юшківорізької сільськаої ради Таращанського району Київської області про визнання протиправним та скасування рішення, - залишити без руху.
Встановити позивачам п`ятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
Роз`яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Лисенко В.І.