
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2019 року Справа № 160/7463/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання неправомірним рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 05.08.2019 засобами поштового зв`язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд:
- визнати неправомірним рішення № 17 від 06.06.2019 Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову в призначенні ОСОБА_1 пільгової пенсії за вислугу років;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 нарахування пенсії, починаючи з 15.03.2019 з урахуванням стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах та пільгових розмірах - 22 роки 09 місяців 01 день при загальному стажі роботи більше 33 років.
2. Ухвалою суду від 09.08.2019 прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в адміністративній справі № 160/7463/19.
3. 27.08.2019 від відповідача до канцелярії суду надійшов відзив на адміністративний позов з додатками та доказом направлення позивачу. У відзиві відповідач просив здійснювати розгляд справи за участю його представника.
щодо строків розгляду справи
4. Європейський суд з прав людини неодноразово зауважував, що обґрунтованість тривалості провадження завжди повинна оцінюватися в світлі обставин справи з посиланням на наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади а також те, що було головним для заявника в спорі.
5. У рішенні ЕСПЛ у справі «Сомор`яй проти Угорщини» (заява № 60934/13) відзначає, що пенсійні спори потребувають особливої ретельності.
6. Європейський суд з прав людини неодноразово зауважував, що обґрунтованість тривалості провадження завжди повинна оцінюватися в світлі обставин справи з посиланням на наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади а також те, що було головним для заявника в спорі.
7. Справа є важливою для позивача та вимагала особливої ретельності, чим обумовлена тривалість її розгляду.
щодо клопотання відповідача про розгляд справи за участю представника
8. За приписами статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
9. Статтею 12 КАС України встановлено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
10. Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
11. Згідно з частиною першою статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
12. Відповідно до частини 6 статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складної є справи, зокрема, щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
13. Крім того, стаття 263 КАС України містить перелік справ, які розглядаються за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), зокрема:
- справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг (пункт другий частини першої статті 263 КАС України).
14. Частиною 6 статті 262 КАС України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін:
1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу;
2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
15. Практика Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) з питань гарантій публічного характеру провадження у судових органах в контексті пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), свідчить про те, що публічний розгляд справи може бути виправданим не у кожному випадку (рішення від 08.12.1983 у справі «Ахеп v. Germany», заява №8273/78, рішення від 25.04.2002 «Varela Assalino contre le Portugal», заява № 64336/01). Так, y випадках, коли мають бути вирішені тільки питання права, то розгляд письмових заяв, на думку ЄСПЛ, є доцільнішим, ніж усні слухання, і розгляд справи на основі письмових доказів є достатнім. Заявник (не в одній із зазначених справ) не надав переконливих доказів на користь того, що для забезпечення справедливого судового розгляду після обміну письмовими заявами необхідно було провести також усні слухання. Зрештою, у певних випадках влада має право брати до уваги міркування ефективності й економії. Зокрема, коли фактичні обставини не є предметом спору, а питання права не становлять особливої складності, та обставина, що відкритий розгляд не проводився, не є порушенням вимоги пункту 1 статті 6 Конвенції про проведення публічного розгляду справи.
16. При цьому, положення КАС України гарантують права учасників справи безпосередньо знайомитись з матеріалами справи та надавати письмові пояснення з доказами.
17. Відповідачем не зазначено обґрунтованих підстав розгляду справи за участю його представника, відзив на адміністративний позов з витребуваними доказами надано у строк та в обсязі достатньому для розгляду справи по суті.
18. З урахуванням викладеного, суд не вбачає обґрунтованих підстав для розгляду справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
19. У всіх записах в трудовій книжці колгоспника № НОМЕР_3 від 20.03.1986 (аркуші 6-8) чітко записано, що ОСОБА_1 працював саме трактористом в сільськогосподарських підприємствах.
20. Всього вислуга років в якості тракториста складає 22 роки 09 місяців 01 день.
21. Загальний стаж роботи складає 33 роки 6 місяців 10 днів, тому позивач має право на пільгову пенсію за вислугу років з 55 років.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
22. Відповідач проти позову заперечив у повністю, зазначив, що загальний страховий стаж позивача становить 33 роки 6 місяців 10 днів, стаж на посаді «тракторист-машиніст» - 11 років 2 місяці 11 днів.
23. Рішенням Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 06.06.2019 № 17 підтверджено періоди роботи позивача з 12.09.1985 по 11.03.1987, з 01.01.1993 по 31.12.1994, з 01.01.1996 по 31.12.1999, для зарахування до пільгового стажу на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту третього частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
24. Оскільки для призначення пенсії на пільгових умовах позивачу необхідно мати стажу роботи на посаді тракториста-машиніста не менше 20 років, то право на призначення даного виду пенсії відсутнє.
ІV. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
25. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
26. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
27. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
28. Положенням статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
29. Статтею 2 Закону № 1788-XII визначені види пенсій: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
30. Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.
31. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV), який набрав законної сили з 01.01.2004.
32. Відповідно до частини першої статті 114 Закону № 1058-ІV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
33. Згідно з пунктом третім частини другої статті 114 Закону № 1058-ІV на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
34. За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається, зокрема, за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років.
35. З роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України № 7 від 20.01.1992 «Про порядок призначення пенсії на пільгових умовах трактористам-машиністам, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах і на інших підприємствах сільського господарства» (далі - Роз`яснення № 7) вбачається, що до трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції, відносяться працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідне посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах на протязі повного сезону сільськогосподарських робіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відробили повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи (на стаціонарних і причепних установках та агрегатах, по ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо).
36. Згідно до статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
37. Відповідно до пункту першого «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 637 від 12.08.1993 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
38. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
39. Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств,установ, організацій або їх правонаступників.
40. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
41. Додатково в довідці наводяться такі відомості стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.
42. Пунктом 4 Роз`яснення № 7 встановлено, що при зверненні тракториста-машиніста за призначенням пенсії на пільгових умовах адміністрація (правління) господарства подає в органи соціального забезпечення довідку про стаж роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення.
43. Механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника встановлює «Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років», затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України № 18-1 від 10.11.2006, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за № 1231/13105 (далі - Порядок № 18-1).
44. Згідно з пунктом 3 Порядку № 18-1 підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
45. Пунктом 4 Порядку № 18-1 встановлено, що Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов`язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники членських організацій Федерації професійних спілок України та регіональних організацій роботодавців та їх об`єднань.
46. Правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку системи професійно-технічної освіти, створення умов для професійної самореалізації особистості та забезпечення потреб суспільства і держави у кваліфікованих робітниках визначені Законом України «Про професійно-технічну освіту» від 10.02.1998 № 103/98-ВР (далі - Закон № 103/98-ВР).
47. Відповідно до статей 3, 13, 15, 17 Закону № 103/98-ВР професійно-технічна освіта є комплексом педагогічних та організаційно-управлінських заходів, спрямованих на забезпечення оволодіння громадянами знаннями, уміннями і навичками в обраній ними галузі професійної діяльності, розвиток компетентності та професіоналізму.
48. Професійно-технічний навчальний заклад - це заклад освіти, що забезпечує реалізацію потреб громадян у професійно-технічній освіті, оволодінні робітничими професіями, спеціальностями, кваліфікацією відповідно до їх інтересів, здібностей, стану здоров`я.
49. Випускнику професійно-технічного навчального закладу, який успішно пройшов кваліфікаційну атестацію, присвоюється освітньо-кваліфікаційний рівень «кваліфікований робітник» з набутої професії відповідного розряду (категорії).
50. Професійно-технічна освіта забезпечує здобуття громадянами професії відповідно до їх покликань, інтересів, здібностей, а також допрофесійну підготовку, перепідготовку, підвищення їх кваліфікації.
51. Допрофесійна підготовка - це здобуття початкових професійних знань, умінь особами, які раніше не мали робітничої професії. Первинна професійна підготовка - це здобуття професійно-технічної освіти особами, які раніше не мали робітничої професії, або спеціальності іншого освітньо-кваліфікаційного рівня, що забезпечує відповідний рівень професійної кваліфікації, необхідний для продуктивної професійної діяльності.
52. Кожний ступінь навчання у професійно-технічному навчальному закладі має теоретичну і практичну завершеність і підтверджується присвоєнням випускникам (учням) освітньо-кваліфікаційних рівнів «кваліфікований робітник», «молодший спеціаліст» згідно з набутими професійними знаннями, уміннями і навичками. Випускнику професійно-технічного навчального закладу, який успішно пройшов кваліфікаційну атестацію, присвоюється освітньо-кваліфікаційний рівень «кваліфікований робітник» з набутої професії відповідного розряду (категорії).
53. Гарантії соціального захисту учня, слухача та випускника професійно-технічного навча льного закладу визначені статтею 38 Закону № 103/98-ВР.
54. Відповідно до статті 38 Закону № 103/98-ВР час навчання у професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу учня, слухача, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
55. Статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
V. ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН ТА ОЦІНКА СУДУ
56. 28.03.2019 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (Новомосковський відділ (сектор) обслуговування громадян (сервісний центр) з заявою про призначення пенсії за віком «тракторист» (а.с.37).
57. До заяви від 28.03.2019 про призначення пенсії додано: копію паспорта; копію ідентифікаційного коду, копії трудових книжок; копію диплому; копію військового квитка; архівні довідки № А-01-13/495, № А-1-13/497 від 10.09.2018 про відпрацьовані людино-дні та заробітну плату в КСП агрофірма ім. Горького, видані КУ «Новомосковський трудовий архів», пільгову довідку № 281 від 04.09.2018, яка видана СТОВ «Злагода», архівну довідку № А-01-13/194 від 10.09.2018 про заробітну плату, яка видана КУ «Новомосковський трудовий архів», довідки з Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
58. Комісією при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області була розглянута заява ОСОБА_1 про підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах та прийнято рішення № 17 від 06.06.2019, в якому, зокрема, зазначено (а.с.12):
- відповідно до трудової книжки (дата заповнення 1982 рік) ОСОБА_1 працював у колгоспі ім. Горького, який реорганізовано у СВК «Простор»:
-- з 20.01.1980 по 30.09.1982 курси трактористів;
-- з 26.10.1982 по 18.02.1985 служба в Р.А.;
- в колгоспі ім. Калініна (КСП «Колос»), який реорганізовано у СВК «Миколаївський»:
-- з 12.09.1985 по 11.03.1987, з 19.05.1988 по 07.03.2000 трактористом;
- в трудовій книжці заявника відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, а саме: не зазначено про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції;
- в довідках від 10.09.2018 № А-01-13/495, № А-1-13/497, які видані Комунальною установою «Новомосковський трудовий архів» зазначено, що у відомостях нарахування заробітної плати працівників колгоспу ім. Горького ОСОБА_1 . значиться:
-- з січня по липень 1980 року курси трактористів;
-- з січня по березень, в червні 1981 року курси трактористів;
-- у жовтні 1981 року оператор;
-- у листопаді, грудні 1981 року тракторист;
-- у 1982 році посада не вказана;
- у період з 01.09.1979 по 20.07.1982 ОСОБА_1 навчався в професійно-технічному училищі, присвоєна кваліфікація по професії тракторист-машиніст широкого профіля з кваліфікацією слюсар по ремонту с-х техніки ІІ розряду;
- в книгах обліку розрахунків по оплаті праці працівникам колгоспу ім. Калініна з 1985 по 1999 заявник значиться трактористом: з 1985 по 1987, з 1993 по 1994, з 1996 по 1999;
- за таких обставин, комісією прийнято рішення про підтвердження періодів роботи 12.09.1985 по 11.03.1987, з 01.01.1993 по 31.12.1994, з 01.01.1996 по 31.12.1999, для зарахування до пільгового стажу відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
59. Рішенням № 137 від 08.07.2019 Відділ з питань призначення та перерахунків пенсій № 13 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовив позивачу у призначенні пенсії як трактористу-машиністу, оскільки загальний стаж на посаді тракториста становить 11 років 2 місяці 11 днів.
60. Відповідно до протоколу № 0464500003127 ОСОБА_1 не має права на пенсію. Страховий стаж (неповний) 33 роки 6 місяців 10 днів: страховий стаж до 01.01.2004 складає 22 роки 4 місяці 16 днів; страховий стаж після 01.01.2004 складає 11 років 1 місяць 24 дні (а.с.34).
(щодо періодів, які включені (зараховані) управлінням до пільгового стажу)
61. Згідно з розрахунком стажу (а.с.35-36), до стажу роботи тракториста-машиніста увійшли наступні періоди:
- з 12.09.1985 по 31.12.1985 (0 років 3 місяці 20 днів);
- з 01.01.1986 по 31.12.1986 (1 рік 0 місяців 0 днів);
- з 01.01.1987 по 11.03.1987 (0 років 1 місяць 21 день);
- з 01.01.1993 по 31.12.1993 (1 рік 0 місяців 0 днів);
- з 01.01.1994 по 31.12.1994 (1 рік 0 місяців 0 днів);
- з 01.01.1996 по 31.12.1996 (1 рік 0 місяців 0 днів);
- з 01.01.1997 по 31.12.1997 (1 рік 0 місяців 0 днів);
- з 01.01.1998 по 31.12.1998 (1 рік 0 місяців 0 днів);
- з 01.01.1999 по 31.12.1999 (1 рік 0 місяців 0 днів);
- з 01.04.2000 по 31.12.2000 (0 років 9 місяців 0 днів);
- з 01.01.2001 по 31.12.2001 (1 рік 0 місяців 0 днів);
- з 01.01.2002 по 31.12.2002 (1 рік 0 місяців 0 днів);
- з 01.01.2003 по 31.12.2003 (1 рік 0 місяців 0 днів).
(щодо періодів, які не включені (не зараховані) управлінням до пільгового стажу для призначення пенсії)
(1) період з 01.09.1979 по 20.07.1982
62. Згідно з розрахунком стажу період з 01.09.1979 по 20.07.1982 містить ознаку особливості трудової діяльності: навчання у вищих/середніх НЗ (а.с.36).
63. Вирішуючи спір в цій частині, суд виходить із того, що статтею 38 Закону № 103/98-ВР встановлено, що час навчання у професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу учня, слухача, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
64. Суд зазначає, що позивач 20.07.1982 отримав диплом Середнього професійно-технічного училища № 2 с. Попасне Новомосковського району Дніпропетровської області за професією тракториста-машиніста широкого профілю з кваліфікацією слюсаря по ремонту сільськогосподарської техніки (а.с.14).
65. Таким чином, позивач закінчив навчання 20.07.1982, а прийнятий у члени колгоспу ім. Горького ще у 1980 році.
66. Отже, зарахуванню до пільгового стажу тракториста-машиніста підлягає період навчання позивача у Середньому професійно-технічному училищі № 2 с. Попасне Новомосковського району Дніпропетровської області з 01.09.1979 по 20.07.1982.
67. Правова позиція щодо зарахування до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах викладена у постанові Верховного Суду України від 25.03.2014 у справі 21-47а14, ухвалі Вищого адміністративного суду України від 20.01.2011 у справі № К-19218/08.
68. У судових рішеннях суди касаційної інстанції дійшли висновку, що необхідність зарахування часу навчання до трудового стажу, що дає право на пільги, що передбачено лише для професійно-технічних навчальних закладів згідно статті 38 № 103/98-ВР.
(2) період з 26.10.1982 по 13.02.1985
69. Відповідно до розрахунку стажу, період з 26.10.1982 по 13.02.1985 містить ознаку особливості трудової діяльності: військова служба строкова (а.с.36).
70. За приписами статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII час проходження строкової військової служби зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
71. Суд зазначає, що з 1980 року позивач прийнятий у члени колгоспу ім. Горького та займав посаду тракториста, отже, до пільгового стажу на посаді тракториста-машиніста зараховується період проходження позивачем дійсної строкової служби з 26.10.1982 по 13.02.1985.
72. Крім того, згідно військового квитка НОМЕР_1 позивач займав посаду та військове звання по штату з 19.03.1983 тракторист, з 02.03.1984 старший тракторист (графа 15 «Проходження дійсної строкової служби»). Крім того, у графі 27 «Найменування військово-облікової спеціальності та посадової кваліфікації» значиться старший тракторист прикордонних військ (а.с.15-18).
(3) з 19.05.1988 по 31.12.1992, з 01.01.1995 по 31.12.1995, з 01.01.2000 по 31.03.2000, з 01.01.2004 по 31.01.2004, з 02.02.2004 по 25.02.2005
73. Єдина назва професії «тракторист-машиніст», запроваджена в 1961 році, охоплює такі професії: бульдозерист, бульдозерист-скреперист, грейдерист; комбайнер; машиніст дощувальної установки, змонтованої на базі трактора; машиніст скрепера, скреперист; машиніст чаєзбиральної машини; машиніст екскаватора; машиніст-водій льонозбиральної машини, самохідної широкозахватної сінокосарки; механік-комбайнер, тракторист, тракторист-бульдозерист. До числа трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, віднесено працівників, прийнятих на роботу трактористами-машиністами, які мають про це відповідні посвідчення.
74. Таким чином, головними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є виконання робіт на посаді тракториста-машиніста, безпосередня зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, досягнення відповідного віку, а також наявність кількості відповідного стажу.
75. Основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
76. Звертаючись до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, на підтвердження спеціального трудового стажу позивачем було надано, зокрема, копію трудової книжки.
77. З трудової книжки позивача вбачається, що у спірні періоди (а.с.21 звор.бік):
- 19.05.1985 прийнятий на роботу у колгосп ім. Калініна в тракторну бригаду № 2 трактористом;
- 01.04.1994 колгосп імені Калініна перейменовано в КСП «Колос»;
- 31.03.2000 звільнений з роботи за власним бажанням;
- з 01.04.2000 по 25.02.2005 працював на посаді тракториста у СТОВ «Злагода».
78. Посилання Комісії та відповідача про відсутність в трудовій книжці позивача відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, а саме: не зазначено про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції є безпідставними, оскільки трудова книжка позивача (а.с.23, 44) містить розділ (мовою оригінала) «Трудовое участие в общественном хозяйстве», в якому зазначено прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі в суспільному господарстві та виконання річного мінімуму трудової участі в суспільному господарстві.
79. Проаналізувавши трудову книжку, суд зазначає, що позивач постійно перевиконував встановлений мінімум вихододнів участі в сільськогосподарському виробництві.
80. Таким чином, при розгляді заяви від 28.03.2019 відповідач помилково не встановив наявність в трудовій книжці позивача відомостей, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлених для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу.
щодо належного захисту порушеного права позивача
81. Згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997 кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
82. У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об`єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
83. Засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).
84. Отже, «ефективний засіб правого захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
85. Відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України «Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів» від 10.05.2006 № 361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
86. За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених законом заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, виходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.
87. З метою ефективного та повного захисту прав позивача, відповідно до частини другої статті 9 КАС України, суд виходить за межі позову та:
- визнає протиправним та скасовує рішення № 137 від 08.07.2019 Відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 13 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яким відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії як трактористу-машиністу;
- зобов`язує Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області включити до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди 01.09.1979 по 20.07.1982, з 26.10.1982 по 13.02.1985, з 19.05.1988 по 31.12.1992, з 01.01.1995 по 31.12.1995, з 01.01.2000 по 31.03.2000, з 01.01.2004 по 31.01.2004, з 02.02.2004 по 25.02.2005, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах.
88. Суд зазначає, що Відділ з питань призначення та перерахунків пенсій № 13 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області є не окремою юридичною особою, а структурною одиницею Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
VІІІ. ВИСНОВОК СУДУ
89. Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
90. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
91. Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
92. Оскільки до компетенції суду не належить здійснення призначення пенсії та первісного визначення права особи на призначення пенсії, а здійснюється лише контроль легальності рішень, дій або бездіяльності відповідача щодо вказаних питань, суд із врахуванням встановлення права позивача на включення до пільгового стажу періодів 01.09.1979 по 20.07.1982, з 26.10.1982 по 13.02.1985, з 19.05.1988 по 31.12.1992, з 01.01.1995 по 31.12.1995, з 01.01.2000 по 31.03.2000, з 01.01.2004 по 31.01.2004, з 02.02.2004 по 25.02.2005, встановлює протиправність відмови у врахуванні вказаних періодів при обрахунку пільгового стажу позивача, визнаючи дії відповідача по відмові у призначенні пенсії передчасними та неправомірними у цілому, зобов`язує відповідача включити до пільгового стажу позивача вказані періоди та повторно розглянути заяву від 28.03.2019 про призначення пенсії із врахуванням висновків суду у цій справі.
93. З викладених підстав відмовляє в задоволенні позовних вимог про зобов`язання відповідача здійснити нарахування пенсії, оскільки нарахуванню пенсії передує процедура її призначення. З огляду на викладене позов підлягає частковому задоволенню.
94. Керуючись статтями 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
95. Адміністративний позов ОСОБА_1 (код НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання неправомірним рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
96. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 17 від 06.06.2019 про результати розгляду заяви від 28.03.2019 ОСОБА_1 .
97. Визнати протиправним та скасувати рішення № 137 від 08.07.2019 Відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 13 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яким відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії як трактористу-машиністу.
98. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.03.2019 про призначення пенсії із врахуванням висновків суду.
99. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області включити до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди 01.09.1979 по 20.07.1982, з 26.10.1982 по 13.02.1985, з 19.05.1988 по 31.12.1992, з 01.01.1995 по 31.12.1995, з 01.01.2000 по 31.03.2000, з 01.01.2004 по 31.01.2004, з 02.02.2004 по 25.02.2005, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах.
100. В іншій частині позовних вимог відмовити.
101. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області понесені судові витрати на сплату судового збору у розмірі 768,40 грн.
102. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
103. Повне рішення складено 30.09.2019.
Суддя І.О. Верба