
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2019 року Справа № 160/4486/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіСидоренко Д.В. за участі секретаря судового засіданняКручини Ю.Д. за участі: представника позивача представника відповідача представника третьої особиОСОБА_4 Солодовнік Е. Е . Костюченка О.Т. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області (пр-т Олександра Поля, буд.2, каб.327, м.Дніпро, 49004; код ЄДРПОУ 39835428), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Дніпровська міська рада (пр-т Дмитра Яворницького, буд.75, м.Дніпро, 49000; код ЄДРПОУ 26510514) про визнання протиправним і скасування рішення, та зобов`язання вчинити певні дії, -
Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_3 , який з урахуванням уточнень, просить:
- визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області у формі відповіді відділу у м.Дніпро Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області №1204-2497 від 24.04.2019р.
- зобов`язати відповідача Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області в особі територіального органу - відділу у м.Дніпро Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області в передбачений законодавством строк для виготовлення витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, з моменту набрання чинності рішенням суду, з урахуванням вимог положень п.2.3 Договору оренди землі від 01.07.2014р., який укладено між ОСОБА_3 , як орендарем, і Дніпровською міською радою, як орендодавцем земельної ділянки, а також даних Державного земельного кадастру №НВ-0003144322019 від 14.05.2019р., надати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:01:075:0042 та цільовим призначенням останньої (КВЦПЗ) за кодом 03.15 з застосуванням останнього на строк дії договору оренди землі від 01.07.2014р.
Позовні вимоги мотивовані безпідставністю відмови відповідача у видачі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:01:075:0042 та відсутністю законодавчих повноважень стосовно пред`явлення вимог про зміну цільового призначення земельних ділянок та фактичних об`єктивних обставин для таких вимог.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адмініративного суду від 20.05.2019р. відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 18.06.2019р.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.07.2016р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Дніпровську міську раду.
11.07.2019р. до суду надійшли письмові пояснення третьої особи, згідно яких міська рада просить відмовити в задоволенні адмініративного позову в повному обсязі, зокрема з тих підстав, що рішення пунктом 3 рішення міської ради від 21.05.2014р. №171/51 визначено код цільового використання землі (УКЦВЗ) 1.11.6 (інша комерційна діяльність), внаслідок чого технічна документація про нормативну грошову оцінку земельної ділянки містить інформацію, яка фактично відображає цільове використання земельної ділянки з цим кодом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адмініративного суду від 11.07.2019р. продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів та оголошено перерву в підготовчому засіданні до 03.09.2019р.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адмініративного суду від 03.09.2019р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 24.09.2019р.
В судовому засіданні представники позивача та третьої особи підтримали свої правові позиції в повному обсязі.
Відповідач будь-яких письмових заяв по суті спору не надав. В судовому засіданні представник відповідача заперечувала проти задоволення адмініративного позову посилаючись, зокрема на правомірність оскаржуваного рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, третьої особи,суд, -
ВСТАНОВИВ:
На замовлення гр. ОСОБА_3 , ТОВ «Геоматика» розроблена Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), з Пояснювальної записки якої слідує, що у відповідності до виконаних робіт із землеустрою та наявної земельно-кадастрової та іншої інформації земельну ділянку площею 2,1728 га. (кадастровий номер 1210100000:01:075:0042) по АДРЕСА_2 пропонується встановити цільове призначення на підставі Класифікатора видів цільового призначення земель (КВЦПЗ), затвердженого наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010р. №548, як землі для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови (код В 03.15).
Рішенням Дніпропетровської міської ради від 21.05.2014р. №171/51 затверджено технічну документацію із землеустрою, розроблену ТОВ «Геоматика», щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) по АДРЕСА_2, площею 2,1728 га. (кадастровий номер 1210100000:01:075:0042 (п.1); зареєстровано право комунальної власності на земельну ділянку про по АДРЕСА_2, площею 2,1728 га. (кадастровий номер 1210100000:01:075:0042, за територіальною громадою м.Дніпропетровська, в особі Дніпропетровської міської ради (п.2); передано земельну ділянку АДРЕСА_2, площею 2,1728 га. (кадастровий номер 1210100000:01:075:0042), в оренду строком на десять років гр. ОСОБА_3 , по фактичному розміщенню нежитлової будівлі та споруд і для проектування та будівництва, код виду цільового призначення земель (КВЦПЗ) 03.15 (для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови), код цільового використання землі (УКЦВЗ) 1.11.6 (інша комерційна діяльність) (п.3); віднесено земельну ділянку (кадастровий номер 1210100000:01:075:0042) за основним цільовим призначенням до категорії «Землі житлової та громадської забудови».
01.07.2014р. між Дніпропетровською міською радою (орендодавець) та гр. ОСОБА_3 (орендар) укладено договір оренди землі, за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку по фактичному розміщенню нежитлової будівлі та споруд і для проектування та будівництва, яка знаходиться за адресою: по АДРЕСА_2.
Пунктом 2 розділу «Об`єкт оренди» вищезазначеного договору передбачено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 2,1728 га.
Підпунктами 2.1-2.4 визначено, що категорія земель згідно зі ст.19 Земельно кодексу України: землі житлової та громадської забудови. Цільове призначення земельної ділянки: 03. Землі громадської забудови (землі, які використовуються для розміщення громадських будівель і споруд (готелів, офісних будівель, торговельних будівель, для публічних виступів, для музеїв та бібліотек, для навчальних закладів, для лікарень та оздоровчих закладів), інших об`єктів загального користування). Код КВЦПЗ: 0315 (для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови). Функціональне використання: по фактичному розміщенню нежитлової будівлі та споруд і для проектування та будівництва.
Пунктами 9-10договору оренди землі передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі. Розмір орендної плати встановлюється у мінімальному розмірі, встановленому Податковим кодексом України для відповідної категорії земель, виду цільового призначення та функціонального використання. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки здійснюється на підставі цільового призначення, категорії та функціонального використання з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими КМ України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Змін нормативної грошової оцінки земельної ділянки проводиться без внесення змін та доповнень до даного договору. Зазначені зміни відображаються лише у витягу із технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розрахунку орендної плати, що є невід`ємними додатками даного договору.
Актом приймання - передачі земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:01:075:0042 від 01.07.2014р. орендодавець передав, а орендар прийняв в оренду земельну ділянку за кадастровим номером 1210100000:01:075:0042, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2. Цільове використання (УКЦВЗ): 1.11.16 (інша комерційна діяльність) (п.9).
Згідно Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номером 1210100000:01:075:0042 від 29.03.2014р. №2572, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 8997648,20 грн. Коефіцієнт КФ - 0,52.
Згідно Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий номером 1210100000:01:075:0042) від 12.04.2017р. №13/110417/03-07, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 25427294,36 грн. Цільове призначення земельної ділянки (КВЦПЗ) зазначено - 03.15 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови.
Згідно Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий номером 1210100000:01:075:0042) від 12.02.2018р. №41/070218/03-07, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 25427294,36 грн. Цільове призначення земельної ділянки (КВЦПЗ) зазначено - 03.15 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови.
Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № 301015-037963-360-05-2019 від 14.05.2019р., відносно земельної ділянки (кадастровий номером 1210100000:01:075:0042) у Державному земельному кадастрі міститься відомості, зокрема про цільове призначення - 03.15 Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови.
На звернення позивача до ЦНАП м.Дніпра «Правобережний» від 19.03.2019р. №301028-023516-360-15-2019 про надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кадастровим номером 1210100000:01:075:0042, відділом у м.Дніпро Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, листом №1204-2497 від 24.04.2019р., повідомлено заявника про неможливість надати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером кадастровим номером 1210100000:01:075:0042 із завідомо нижчим коефіцієнтом функціонального використання земельної ділянки (Кф).
В листі зазначено, що за Даними Державного земельного кадастру (які відображенні на Публічній карті) цільове призначення земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:01:075:0042, відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010р. №548, встановлено код КВЦПЗ 03.15. У зв`язку з тим, що до Відділу у м.Дніпро не надходили документи, які б свідчили про зміну цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:01:075:0042, дана земельна ділянка використовується в комерційних цілях, а саме відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель (КВЦПЗ), цільове призначення цієї земельної ділянки повинно бути встановлено 03.10.
Позивач не погодившись з відмовою у наданні витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кадастровим номером 1210100000:01:075:0042, викладеної у формі листа №1204-2497 від 24.04.2019р., звернувся до суду з даним позовом.
Під час розгляду справи судом оцінено правомірність прийнятого витягу, відповідність вимогам чинного законодавства та встановлено наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб`єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відносини, які виникають у сфері оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб`єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель регулюються Законом України «Про оцінку земель» (далі - Закон №1378).
Відповідно до Закону №1378 нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Згідно вимог статті 18 Закону №1378 нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій в межах населених пунктів не рідше ніж один раз на 5-7 років. Нормативно грошову оцінку земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою.
Відповідно до статті 20 Закону №1378 за результатами економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ст.23 Закону №1378).
Видача витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це адміністративна послуга, яку в даному випадку надає Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровської області через центр надання адміністративних послуг, відповідно до вимог Закону України «Про адміністративні послуги», постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2011р. №835 «Деякі питання надання Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальними органами адміністративних послуг» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.05.2014р. №523-р «Деякі питання надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через центри надання адміністративних послуг».
Пунктами 1-2.1 Методики нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженої постановою КМ України №213 від 23.03.1995р. передбачено, що нормативна грошова оцінка земель населених пунктів проводиться відповідно до Закону України "Про оцінку земель".Інформаційною базою для нормативної грошової оцінки земель населених пунктів є затверджені генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій і детальні плани території, відомості Державного земельного кадастру, інвентаризації земель та державної статистичної звітності.Дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держгеокадастру за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви.
Частиною 5 ст.5 Закону №1378 передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
З системного аналізу наведених норм слідує, що з метою визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, застосовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка ґрунтується на відомостях Державного земельного кадастру і надається орендарю у вигляді витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки.
Відповідно до частини 6 ст.5 Закону України «Про адміністративні послуги» виключно законами, які регулюють суспільні відносини щодо надання адміністративних послуг, встановлюютьсяперелік підстав для відмови у наданні адміністративної послуги.
Як зазначалося вище, таким законом є Закон №1378, який не містить жодної підстави для відмови у надані такої адміністративної послуги, як видача витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Разом з тим, Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №301015-037963-360-05-2019 від 14.05.2019р., відносно земельної ділянки (кадастровий номером 1210100000:01:075:0042) вказує, що у Державному земельному кадастрі містяться саме відомості про цільове призначення - 03.15 Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови, внаслідок чого безпідставним є посилання відповідача про необхідність зазначення цільового призначення цієї земельної ділянки - 03.10.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає можливим визнати протиправною та скасувати відмову у надані витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, викладену у формі листа №1204-2497 від 24.04.2019р.
Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області в особі територіального органу - відділу у м.Дніпро Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області в передбачений законодавством строк для виготовлення витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, з моменту набрання чинності рішенням суду, з урахуванням вимог положень п.2.3 Договору оренди землі від 01.07.2014р., який укладено між ОСОБА_3 , як орендарем, і Дніпровською міською радою, як орендодавцем земельної ділянки, а також даних Державного земельного кадастру №НВ-0003144322019 від 14.05.2019р., надати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:01:075:0042 та цільовим призначенням останньої (КВЦПЗ) за кодом 03.15 з застосуванням останнього на строк дії договору оренди землі від 01.07.2014р., суд залишає їх без задоволення з огляду на наступне.
Пунктом 8 Договору оренди землі від 01.07.2014р. визначено, що договір укладено на 10 років. Після закінчення строку дії договору орендар має право поновити його строк.
Частиною 1 ст.4 КАС України передбачено, що адміністративна справа це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Відповідно до частини 1 ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
Відтак, із аналізу вищенаведених законодавчих положень вбачається, що метою та завданнями адміністративного судочинства, зокрема, є захист та поновлення уже порушених прав, свобод та охоронюваних законом інтересів особи, яка звернулась з відповідним позовом до суду. Тобто, суд захищає порушені, невизнані або оспорюванні права та інтереси, що виключає можливість надання оцінки ще не вчинених відповідачем дій та застосування заходів захисту від можливих порушень з боку відповідача у майбутньому. Крім того, суд зазначає, що право позивача не може бути відновлено до його порушення.
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно ч.4 ст.245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язатиГоловне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області повторно розглянути звернення ОСОБА_3 від 19.03.2019р. №301028-023516-360-15-2019 про надання витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки.
Частиною 3 статті 139 КАС України передбачено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду в загальному розмірі 1536,80 грн., що документально підтверджується квитанцією 0.0.1350742881.1 від 13.05.2019р. Інших документально підтверджених судових витрат, матеріали справи не містять.
Враховуючи, часткове задовольняє позовних вимог, суд приходить до висновку про наявність підстав щодо присудження здійснених позивачем документально підтверджених судових витрат у розмірі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області.
Керуючись статтями 243-247 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати відмову у наданні витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, викладену у формі листа №1204-2497 від 24.04.2019 року.
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області повторно розглянути звернення ОСОБА_3 від 19.03.2019 року №301028-023516-360-15-2019 про надання витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки.
В задоволенні інших вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області (пр-т Олександра Поля, буд.2, каб.327, м.Дніпро, 49004; код ЄДРПОУ 39835428).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 30.09.2019 року.
Суддя Д.В. Сидоренко