Рішення № 84611612, 27.09.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.09.2019
Номер справи
140/2185/19
Номер документу
84611612
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2019 року ЛуцькСправа № 140/2185/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Смокович В.І., розглянувши за правилами спрощеного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій щодо відмови у врахуванні при визначенні розміру пенсії даних про заробітну плату згідно із довідкою №2160617616 від 14 травня 2009 року та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії позивачу з урахуванням даних про заробітну плату згідно з довідкою № 2160617616 (№ 498) від 14 травня 2009 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є внутрішньо-переміщеною особою та перебуває на обліку як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». При зверненні за призначенням йому пенсії окрім трудової книжки позивач пенсійному органу надав довідку СП «Інтерсплав» про заробіток за період із 01 липня 1995 року по 30 червня 2000 року № 2160617616 (№ 498) від 14 травня 2009 року. Однак, вказана довідка не була взята до уваги при розрахунку та призначенні пенсії ОСОБА_1 , оскільки достовірність інформації, зазначеної у ній, неможливо перевірити з підстав знаходження архівів та документів СП «Інтерсплав» на тимчасово окупованій території.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними і просить зобов`язати останнього здійснити перерахунок пенсії з урахуванням даних про заробітну плату згідно із довідкою № 2160617616 від 14 травня 2009 року.

У відзиві на позов від 01 серпня 2019 року відповідач його вимог не визнав (арк. спр. 21-23). Вказав, що ОСОБА_1 пенсію обчислено із урахування страхового стажу 37 років 07 місяців 20 днів, із заробітної плати 7 539 грн 68 коп. на підставі даних за період роботи із 01 липня 2000 року по 31 січня 2019 року. У травні 2019 року позивач звернувся із усною заявою про врахування при визначенні розміру пенсії даних про заробітну плату на підставі довідки від 14 травня 2009 року № 498, виданої СП «Інтерсплав» за період роботи із липня 1995 року по червень 2000 року. Однак жодних первинних документів на підтвердження інформації, зазначеної у довідці, не подав. За результатами вчинених відповідачем заходів для перевірки даних, вказаних у довідці від 14 травня 2009 року № 498, було установлено, що підприємство знаходиться у населеному пункті, на території якого органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження (м. Должанськ Луганської області), що унеможливлює таку перевірку. У зв`язку із наведеним, довідку від 14 травня 2009 року № 498, видану СП «Інтерсплав», при розрахунку пенсії до уваги не взято. Також зазначено, що вказана довідка неналежної форми.

Окрім того, відповідач вказав, що звернення ОСОБА_1 про перерахунок пенсії було усним, а отже, не відповідає вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 22 листопада 2005 року. Тому, звернення позивача було розглянуте на підставі Закону України «Про звернення громадян».

Керуючись наведеним, відповідач просить у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою від 18 липня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд якої постановлено проводити за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) без повідомлення (виклику) сторін (арк. спр. 1).

Суд, перевіривши доводи позивача та відповідача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв`язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 із 27 лютого 2019 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Як стверджується довідкою № 760-5000096648 від 29 березня 2019 року (арк. спр. 9) позивач є внутрішньо переміщеною особою (зареєстроване місце проживання: Луганська область, місто Довжанськ ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_4 ) .

Пенсія позивачу обчислена із урахуванням страхового стажу 37 років 07 місяців 20 днів, із заробітної плати 7 539 грн 68 коп., визначеної згідно із даними за період роботи із 01 липня 2000 року по 31 січня 2019 року; коефіцієнт заробітку 1,21826; з урахуванням середньої заробітної плати по Україні за 2016-2018 роки - 6 188 грн 89 коп. Розмір пенсії ОСОБА_1 становить 2 863 грн 58 коп.

Із листа Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області № 490/П-01 від 27 травня 2019 року (арк. спр. 10-11) позивач дізнався, що надана ним довідка про заробіток СП «Інтерсплав» (місцезнаходження: м. Довжанськ, Луганська обл.) № 489 від 14 травня 2009 року за період роботи із 01 липня 1995 року по 30 червня 2000 року пенсійним органом при розрахунку пенсії не врахована.

При цьому, у трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 (арк. спр. 12-13) міститься запис про роботу останнього на СП «Інтерсплав» у спірному періоді (із 01 липня 1995 року по 30 червня 2000 року).

Як установлено судом, територіальне управління Фонду у березні 2019 року надсилало запит до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з приводу проведення перевірки достовірності видачі цієї довідки (арк. спр. 24).

Листом № 5407/08-03 від 12 квітня 2019 року Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило Маневицький відділ з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії, Камінь-Каширське об`єднане управління Пенсійного фонду України у Волинській області, що архіви та документи СП «Інтерсплав» знаходяться на тимчасово окупованій території, доступу до яких немає; перевірку запитуваної інформації здійснити неможливо (арк. спр. 25).

У зв`язку із наведеним, посилаючись на вимоги статей 24, 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», відповідач у листі від 27 травня 2019 року повідомив позивачу про неврахування при обчисленні розміру пенсії відомостей, що містяться у довідці СП «Інтерсплав» № 498 від 14 травня 2009 року.

Позивач, непогоджуючись із діями відповідача щодо відмови у врахуванні при визначенні розміру пенсії даних про заробітну плату згідно із довідкою № 498 від 14 травня 2009 року, звернувся із даним позовом до суду та просить зобов`язання здійснити перерахунок його пенсії з урахуванням відомостей про заробітну плату у вказаній довідці.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Відповідно до статті 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно із статтею 64 Закону № 1788-ХІІ пенсії обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, що визначається відповідно до статей 65-67 цього Закону, який громадяни одержували перед зверненням за пенсією.

Статтею 65 Закону № 1788-ХІІ визначено загальний порядок визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсій, згідно якого середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи, починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до частини першої статті 40 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІV) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Такими первинними документами є: розрахунково-платіжні відомості, розрахункові відомості по заробітній платі, особові рахунки по заробітній платі або ж платіжні відомості по заробітній платі.

Згідно з пунктом 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону 1058-ІV, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або державними архівними установами.

Судом установлено, що позивач, при зверненні до пенсійного органу для нарахування йому пенсії, надавав у тому числі і довідку про заробітну плату для обчислення пенсії № 498 від 14 травня 2009 року, видану СП «Інтерсплав» (арк. спр. 10-11). Вказана довідка видана на підставі особових рахунків за 1995-2000 роки та містить інформацію про розмір заробітної плати за період роботи позивача із липня 1995 року по червень 2000 року, із якої сплачено страхові внески (арк. спр. 14).

Отже, спору між сторонами щодо періоду роботи позивача в СП «Інтерсплав» та розміру отриманої на підприємстві заробітної плати між сторонами немає, такі відомості підтверджуються записами в трудовій книжці ОСОБА_1 . В матеріалах справи наявна довідка про заробітну плату для обчислення пенсії за спірний період.

Не заперечуючи проти права органів, що призначають пенсію, вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі, слід зазначити, що таке право не повинно нівелювати обов`язок пенсійного органу щодо установлення права особи на одержання пенсії на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів, як це визначено пунктом 4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року за № 22-1.

Єдиною підставою для неврахування спірного періоду роботи позивача для розрахунку пенсії стала саме неможливість проведення перевірки обґрунтованості видачі довідки, оскільки первинні документи знаходяться в архіві підприємства на тимчасово непідконтрольній українській владі території.

Судом встановлено, що подана ОСОБА_1 відповідачу довідка про заробітну плату для обчислення пенсії, видана СП «Інтерсплав» № 498 від 14 травня 2009 року засвідчена печаткою підприємства та підписами посадових осіб, містить обов`язкові відомості про періоди роботи, суми заробітної плати у спірний період та підстави видачі довідки з посиланням на первинні документи.

Отже, позивачем вчинено усі дії та подано усі документи, необхідні для обчислення та призначення пенсії.

Та обставина, що ГУ ПФУ у Волинській області через проведення АТО позбавлене можливості реалізувати своє право на проведення перевірки відповідності видачі довідки первинним документам, не може позбавляти позивача права на належне йому пенсійне забезпечення, оскільки довідка видана належним органом та містить усі необхідні реквізити та відомості.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 23 січня 2018 року у справі № 583/392/17, від 30 жовтня 2018 року у справі № 234/3038/17, від 26 березня 2019 року у справі № 243/4816/17.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень пункту 2 частини першої статті 49, другого речення статті 51 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в Україні як соціальній, правовій державі людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави (статті 1, 3 Конституції України).

Зазначені конституційні положення розвинуті в розділі II Конституції України «Права, свободи та обов`язки людини і громадянина». Тим самим право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел (частина друга статті 46 Основного Закону України) і забезпечується частиною другою статті 22 Конституції України, відповідно до якої конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв`язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов`язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

За таких обставин, суд погоджується із позицією позивача та вважає протиправними дії відповідача щодо відмови у врахуванні при визначенні розміру пенсії даних про заробітну плату згідно із довідкою № 498 від 14 травня 2009 року.

Водночас, суд критично оцінює посилання відповідача на недотримання позивачем порядку звернення до пенсійного органу у травні 2019 року із усною заявою про перерахунок пенсії. При цьому суд звертає увагу, що предметом цього позову є протиправність дій відповідача при першочерговому визначенні розміру пенсії (під час її призначення).

Згідно із частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов`язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 необхідно стягнути 768 грн 40 коп. судового збору, сплаченого відповідно до квитанцій від 15 липня 2019 року (арк. спр. 2).

Керуючись статтями 139, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови у врахуванні при визначенні розміру пенсії ОСОБА_1 даних про заробітну плату згідно із довідкою №498 від 14 травня 2009 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням даних про заробітну плату згідно із довідкою № 2160617616 (№ 498) від 14 травня 2009 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 768 грн 40 коп. (сімсот шістдесят вісім грн 40 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Суддя В.І. Смокович

Повне судове рішення складене 27 вересня 2019 року.