Рішення № 84605902, 20.09.2019, Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
20.09.2019
Номер справи
473/1279/19
Номер документу
84605902
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 473/1279/19

РІШЕННЯ

іменем України

"20" вересня 2019 р. Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі: головуючої - судді Лузан Л.В., при секретарі судового засідання - Багрін І.А.,

за участю: представника позивача - адвоката Вуїв О.В.,

представника відповідача - Пєтіної К.І.,

третіх осіб без самостійних вимог - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Вознесенську Миколаївської області цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Бузької сільської ради Вознесенського району Миколаївської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , про визнання незаконною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

в березні 2019 року позивач ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом, поданим в її інтересах представником адвокатом Вуїв Оксаною Вікторівною, до відповідача Бузької сільської ради Вознесенського району Миколаївської області, в якому просила визнати незаконною бездіяльність щодо незатвердження технічної документації з землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки на місцевості за адресою: АДРЕСА_1 , та непередання її у власність позивача, а також зобов`язати відповідача затвердити вищевказану технічну документацію, передати земельну ділянку у власність позивача.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач ОСОБА_3 є власником житлового будинку АДРЕСА_1 .

Відповідно до рішення Бузької сільської ради Вознесенського району Миколаївської області за №10 від 19.03.1999 року позивачу було надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 0,05 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд, розташованих за вищевказаною адресою.

Рішенням Бузької сільської ради Вознесенського району Миколаївської області за №18 від 23.12.1999 року було затверджено обумовлений проект та позивачу надано в приватну власність земельну ділянку площею 0,05 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд.

На підставі обумовленого рішення було виготовлено державний акт на право приватної власності на землю (земельну ділянку площею 0,15 га), який в подальшому рішенням Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 23.09.2016 року визнано недійсним.

В зв`язку з чим, роботи з складання технічної документації з встановлення (відновлення) меж в натурі (на місцевості) були поновленні, та по їх закінченню позивач, за відсутності погодження меж суміжних землекористувачів, неодноразово зверталася до відповідача з питанням затвердження технічної документації та набуття у власність земельної ділянки, на якій розташований належний їй житловий будинок та яка необхідна для його обслуговування.

Між тим, Бузька сільська рада Вознесенського району Миколаївської області питання щодо затвердження технічної документації з землеустрою не розглянула та відповідне рішення не прийняла, що стало підставою для звернення з даним позовом до суду.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги ОСОБА_3 підтримала в повному обсязі. При цьому зазначала, що ОСОБА_3 є власником житлового будинку АДРЕСА_1 та маючи намір реалізувати своє право на отримання у власність земельної ділянки для обслуговування належного їй будинку, вона виготовила технічну документацію з встановлення (відновлення) меж в натурі (на місцевості), однак суміжні землекористувачі відмовилися погодити межі земельної ділянки, а в подальшому, і відповідач протиправно ухиляється від затвердження відповідної документації та передачі їй у власність земельної ділянки, необхідної для обслуговування належного позивачу житлового будинку.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_3 не визнав. Не заперечуючи факту звернення ОСОБА_3 до сільської ради з питанням затвердження технічної документації з землеустрою, вказував на звернення суміжних користувачів ОСОБА_2 , ОСОБА_1 з аналогічним питанням. При цьому, при дослідженні наданих заінтересованими в набутті права власності на земельні ділянки особами, було встановлено часткове накладення меж земельних ділянок. Водночас сільська рада не має технічної можливості провести обстеження земельних ділянок з метою встановлення відповідності фактичних меж земельних ділянок технічній документації, та як наслідок вирішити земельний спір між суміжними землекористувачами.

Треті особи без самостійних вимог у судовому засіданні заперечували проти задоволення позовних вимог ОСОБА_3 Вказували, що подана останньою технічна документація з землеустрою не може бути затверджена, оскільки має місце фактичне захоплення частки земельної ділянки, що перебувала у власності їх батьків, та перебуває в їх користуванні як спадкоємців.

Дослідивши матеріали справи в межах заявлених позовних вимог та на підставі наданих сторонами доказів, судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Зокрема з матеріалів справи вбачається, що рішенням Бузької сільської ради Вознесенського району Миколаївської області за №18 від 23.12.1999 року було затверджено проект відведення земельної ділянки та передано ОСОБА_3 у приватну власність земельну ділянку площею 0,05 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 після зміни найменування та нумерації - АДРЕСА_1 та надану для будівництва житлового будинку та господарських будівель.

На підставі обумовленого рішення було виготовлено державний акт на право приватної власності на землю (серія І -МК № 046490), зареєстрований 24.07.2000р. за № 783 і видано його власнику.

Рішенням Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 23.09.2016 року вказаний державний акт було визнано недійсним.

Також з матеріалів справи слідує, що позивач ОСОБА_3 є власником житлового будинку АДРЕСА_1 , відповідно до свідоцтва про право власності, виданого 10.01.2008 року виконкомом Бузької сільської ради Вознесенського району Миколаївської області.

Власником суміжних земельних ділянок, відповідно до державних актів на право приватної власності на землю, виданих Бузькою сільською радою Вознесенського району Миколаївської області 01.03.1995 року, був ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Спадщину після його смерті прийняла ОСОБА_5 Остання померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після її смерті спадщину прийняли ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , які, в свою чергу, відмовилися погодити ОСОБА_3 межі земельної ділянки.

В зв`язку з чим позивач ОСОБА_3 звернулася до Бузької сільської ради Вознесенського району Миколаївської області з приводу затвердження технічної документації з землеустрою без погодження з суміжними землекористувачами.

Так, відповідно до змісту ст.ст.1,78 ЗК України, земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній і державній власності та є, в свою чергу, основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону (ч.1 ст. 116 ЗК України).

Згідно ч.1 ст. 118 ЗК України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.

Відповідно до п.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Державний земельний кадастр» у разі якщо на земельній ділянці, право власності (користування) на яку не зареєстровано, розташований житловий будинок, право власності на який зареєстровано, кадастровий номер на таку земельну ділянку присвоюється за заявою власників такого будинку на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), на підставі якої передбачається здійснити передачу земельної ділянки державної чи комунальної власності у власність чи користування, на якій розташовано житловий будинок, право власності на який зареєстровано, розробляється на замовлення власника житлового будинку без надання дозволу Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених ст. 122 Земельного кодексу України (ч.4 ст. 55 Закону України «Про землеустрій»).

Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) погодженню не підлягає і затверджується верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, у разі якщо земельна ділянка перебуває у державній або комунальній власності (ч.14 ст. 186 ЗК України).

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно преамбули Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" цей Закон відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Ч.3 ст. 24 цього Закону встановлено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання (ст.25 Закону України «Про місцеве самоврядування»).

Разом з тим, поряд з загальною компетенцією, ст. 26 вищевказаного закону закріплює питання, які вирішуються радами виключно на пленарних засіданнях, що є основною організаційно-правовою формою діяльності рад.

До таких повноважень, зокрема, відносяться повноваження, пов`язані з вирішенням відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (п.34 ч.1 ст. 26 Закону).

Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень (ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування»).

Як зазначалося вище вирішення питань щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування із земель державної чи комунальної власності належить до компетенції відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду (ч.10 ст. 118 ЗК України).

Виходячи з наведеного, покладення зазначеного в позові обов`язку на відповідача є перебиранням функції останнього в реалізації відповідних функцій і вирішенні питань, віднесених до його компетенції.

За такого, заявлені ОСОБА_3 позовні вимоги не можуть бути задоволені в спосіб обраний останньою.

Керуючись ст.ст. 12,13, 76-83, 141, 259, 263 - 265, 272, 273 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Бузької сільської ради Вознесенського району Миколаївської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , про визнання незаконною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 27.09.2019 року.

Суддя Л.В.Лузан