Рішення № 84598572, 24.09.2019, Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
24.09.2019
Номер справи
233/1492/19
Номер документу
84598572
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

233 № 233/1492/19

ЗАОЧНЕ Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2019 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Мартиненко В. С.

за участі секретаря судового засідання Ліман С.М.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в м. Костянтинівка цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради до ОСОБА_1 про повернення безпідставно набутого майна,-

В С Т А Н О В И В:

До Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області з вказаним позовом звернулось Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, в якому просило стягнути з ОСОБА_1 на його користь надмірно виплачену суму субсидії, надану для оплати житлово-комунальних послуг в розмірі 11585,88 грн. та судових витрат у розмірі 1921,00 грн.

В обґрунтування вимог позивач посилався на те, що 05.10.2015 року ОСОБА_1 звернувся до позивача з заявою про призначення житлової субсидії. Разом з заявою ним було подано декларацію про доходи і витрати за період з 01.07.2015 року до 30.09.2015 року, в якій відповідач не повідомив про отримання ним пенсії у вказаний період. Протягом періоду з 01.10.2015 року по 30.04.2017 року ОСОБА_1 нараховувалась субсидія на оплату житлово-комунальних послуг. Через недобросовісність набувача ним було безпідставно набуті грошові кошти в розмірі 13585,88 грн., після вирахування суми в розмірі 2000 грн., яка була добровільно повернута відповідачем на підставі договору № 24 від 11.10.2017 р., розмір безпідставно набутого майна відповідає 11585,88 грн.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач в судове засідання повторно не з`явився, був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином, про причини неявки не повідомив, клопотання про розгляд справи за його відсутності та відзив на позов не надав.

Ухвалою Костянтинівського мiськрайонного суду Донецької області від 19.06.2019 року постановлено провести заочний розгляд зазначеної справи.

З`ясувавши обставини справ, дослідивши докази, подані на їх підтвердження, суд дійшов таких висновків.

Судом встановлено, що 05 жовтня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради з заявою про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. В заяві та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за період з 01.07.2015 року до 30.09.2015 року ОСОБА_1 у відомостях про доходи вказав заробітну плату, отриману ним від Костянтинівської дистанції колії ДП «Донецька залізниця», а також зазначив, що інших доходів не має. Крім того, подав довідку Костянтинівської дистанції колії ДП «Донецька залізниця» про доходи за останніх три місяці до звернення, довідку КП «СЄЗ» про склад сім`ї.

Управлінням соціального захисту населення Костянтинівської міської ради були здійснені відповідні запити про забезпеченість заявника комунальними послугами, про склад його сім`ї та розмір заробітної плати за результатами обміну електронними базами даних та після надходження відомостей від юридичних осіб, що надають житлово-комунальні послуги, та від житлово-експлуатаційної організації, що підтверджується довідками, долученими до матеріалів справи, не здійснивши запити про розмір отриманих заявником пенсійних виплат, які враховуються під час обчислення розміру субсидії, призначив та надав субсидію в таких розмірах.

Рішенням Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради від 02 листопада 2015 року ОСОБА_1 було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з жовтня 2015 р. по квітень 2016 р. в розмірі 1527,34 грн. щомісячно.

В лютому 2016 року своїм рішенням Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради здійснило перерахунок призначеної відповідачу субсидії за період з січня 2016 по вересень 2016, та ОСОБА_1 було призначено субсидію в розмірі 1549,94 грн. щомісячно. Рішенням від 12 березня 2016 року здійснено перерахунок наданої субсидії за березень-квітень 2016 року, призначено субсидію в розмірі 1560,20 грн. щомісячно. В квітні субсидію перераховано за квітень 2016 рік - в розмірі 2277,80 грн., з травня 2016 року по вересень 2016 року субсидія не була надана. Субсидію на період з жовтня 2016 року по квітень 2017 року було перераховано на підставі рішення Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради від 07 листопада 2016 року в розмірі 1664,57 грн. щомісячно.

На підставі рішення від 28 березня 2017 року Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради здійснило перерахунок наданої ОСОБА_1 субсидії за період з березня 2017 року по квітень 2017 року та призначило субсидію в розмірі 1681,31 грн. щомісячно.

З вищевказаних рішень Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради вбачається, що під час розрахунку розміру субсидії, що надається ОСОБА_1 позивачем був врахований лише його дохід у вигляді заробітної плати.

Для призначення житлової субсидії на неопалювальний період з травня 2017 року за результатами обміну електронними базами даних позивачем були отримані відомості про доходи відповідача ОСОБА_1 та сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування Пенсійним фондом України та встановлено, що за період з квітня 2016 року по березень 2017 року відповідач отримував пенсію в розмірі 2069,77 грн. по червень 2016 року, в наступному в розмірі 2055,98 грн.

Згідно з відомостями, наданими Костянтинівсько - Дружківським об`єднаним управлянням Пенсійного фонду України Донецької області за №17434/13/14-50 від 11.07.2019 року ОСОБА_1 перебуває на обліку у управлінні з 10.03.2012 року як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, про розмір якої УСЗН Костянтинівської міської ради були сформовані довідки від 16 серпня 2017 р. та 18 серпня 2017 р.

14 вересня 2017 року на підставі протоколу № 659553 УСЗН Костянтинівської міської ради визначило суму надміру перерахованої субсидії в розмірі 13585,88 грн. за період з жовтня 2015 р. по квітень 2017 р. Позивачем 11 жовтня 2017 року складено акт проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлової субсидії та соціальної допомоги, згідно з яким встановлено, що ОСОБА_1 надано неповну інформацію про доходи, внаслідок чого було надмірно перераховані грошові кошти в розмірі 13585,88 грн. за період з 01.10.2015 р. по 30.04.2017 р.

11 жовтня 2017 року відповідача ОСОБА_1 повідомлено про припинення надання житлової субсидії та зобов`язано повернути переплачені суми субсидії. Крім того, між сторонами укладено договір від 11 жовтня 2017 року, відповідно до умов якого ОСОБА_1 зобов`язався погашати надмірно перераховані кошти в розмірі 13585,88 грн. протягом 18 місяців щомісячно по 754,77 грн. строком до 30.06.2019 р. у зв`язку з наданням недостовірної інформації про доходи. На виконання зобов`язань за вказаним договором ОСОБА_1 сплатив 2000,00 грн.

Згідно з абз. 3 п. 13 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (в редакція, що діяла на час звернення за призначенням житлової субсидії), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2005 року за № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (далі - Положення) для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання), заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідку про доходи - у випадках, передбачених абзацом третім пункту 12 цього Положення, а також у разі зазначення у декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням; договір найму (оренди) житла (за наявності).

Відповідно до абзацу третього пункту 12 цього Положення за бажанням громадян субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного (за три місяці, що передують місяцю, з якого призначається субсидія) сукупного доходу осіб, зазначених у пункті 7 цього Положення, після подання довідок про доходи таких осіб за зазначений період за формами, затвердженими Мінсоцполітики. До середньомісячного сукупного доходу пенсіонера враховується розмір пенсійної виплати за місяць, що передує місяцю, з якого призначається субсидія (абз. 4 п. 12 Положення).

Абзацом 7 п. 13 Положення передбачено, що громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Згідно з абз. 3, 8, 9 п. 20 Положення надання раніше призначеної субсидії припиняється, зокрема, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення; сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.

На підставі викладеного суд дійшов висновку про те, що ОСОБА_1 було безпідставно набуто грошові кошти в розмірі 13585 грн. 88 коп. у вигляді субсидії, яка була призначена та надана йому для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, оскільки при визначені розміру такої субсидії не було враховано розмір пенсії, отриманої відповідачем.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Частиною першою статті 1215 ЦК України передбачено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Відповідно до абз. 1 пункту 8 Положення для призначення субсидії сукупний дохід обчислюється виходячи з нарахованих особам доходів без урахування податку з доходів фізичних осіб, відомості про які надаються структурним підрозділам з питань соціального захисту населення ДФС, Пенсійним фондом України, фондами соціального страхування, вищими навчальними закладами у порядку, визначеному пунктом 13 цього Положення, а також розмірів державної соціальної допомоги, що виплачується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення (крім частини допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частини допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, одноразової винагороди жінкам, яким присвоєно почесне звання України "Мати-героїня").

Відповідно до абз. 8-14, 16-18 п. 13 Положення для нарахування субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про склад зареєстрованих у житлових приміщеннях осіб; забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами; доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків - ДФС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном; суми пенсійних виплат осіб, пенсії яким призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), а також осіб, які отримують пенсії не за місцем реєстрації - Пенсійним фондом України.

Інформація про суми пенсійних виплат осіб (крім осіб, пенсії яким призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб") одержується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення за результатами обміну електронними базами даних відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2002 р. N 497 "Про забезпечення виконання функцій з призначення і виплати пенсій органами Пенсійного фонду".

Для нарахування субсидії можуть використовуватися відомості про доходи та розміри платежів у вигляді списків, довідок, даних на електронних носіях інформації, одержаних від служб зайнятості населення, житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об`єднань співвласників багатоквартирного будинку, організацій, що надають житлово-комунальні послуги та здійснюють нарахування плати за житлово-комунальні послуги за договорами з підприємствами (інформаційно-обчислювальні центри, розрахункові центри, центри нарахування плати за житлово-комунальні послуги тощо).

Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів від ДФС, Державтоінспекції, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, суб`єктів господарювання, які здійснюють технічну інвентаризацію об`єктів нерухомого майна, вищих навчальних закладів, фондів соціального страхування інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій.

У разі подання документів, передбачених цим пунктом, у неповному обсязі субсидія призначається за умови надходження протягом місяця з дня подання (відправлення) заяви усіх необхідних документів.

Рішення про призначення (непризначення) субсидії приймається протягом десяти днів після подання заяви та отримання відомостей, визначених абзацами восьмим - дванадцятим цього пункту.

Згідно з абз. 8 п. 14 вказаного Положення після закінчення терміну отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період (12 місяців, календарний рік) для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді. Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та письмово інформують про прийняте рішення громадян.

Оскільки судом було встановлено, що позивач на виконання вищевказаних вимог під час призначення субсидії не одержав інформацію про суми пенсійних виплат відповідачу за результатами обміну електронними базами даних, не обчислив сукупний дохід відповідача, виходячи з відомостей наданими, зокрема, Пенсійним фондом України, після закінчення терміну отримання субсидії під час самостійного здійснення розрахунку субсидії на наступний період не зібрав необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 Положення, суд дійшов висновку про те, що вказані кошти були сплачені позивачем ОСОБА_1 добровільно, за відсутності рахункової помилки з боку позивача і недобросовісності з боку набувача.

А отже, безпідставно набута грошова допомога у вигляді субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у розмірі 11585,88 грн., надана управлінням соціального захисту населення Костянтинівської міської ради ОСОБА_1 , не підлягає поверненню, в зв`язку з чим у задоволенні позову необхідно відмовити.

Керуючись ст.ст. 141, 259, 264-265, 273, 279, 354-355, п.п.15.5 розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України,-

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позову Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради до ОСОБА_1 про повернення безпідставно набутого майна - відмовити.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Донецького апеляційного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, місцезнаходження: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Громова, буд. 14, ЄРДПОУ 03197428; відповідач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Суддя