Рішення № 84598460, 30.09.2019, Кальміуський районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Іллічівський районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
30.09.2019
Номер справи
264/2225/19
Номер документу
84598460
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

264/2225/19

2/264/982/2019

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(ЗАОЧНЕ)

"30" вересня 2019 р. Іллічівський районний суд м. Маріуполя Донецької області під головуванням судді Іванченко А. М., за участю секретаря судового засідання Солонської Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Державної Азовської морської екологічної інспекції до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення шкоди, заподіяної внаслідок незаконного пошкодження лісових насаджень,

В С Т А Н О В И В:

До Іллічівського районного суду міста Маріуполя Донецької області 02 квітня 2019 року надійшла позовна заява Державної Азовської морської екологічної інспекції до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення шкоди, заподіяної внаслідок незаконного пошкодження лісових насаджень, в якій, керуючись Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», Законом України «Про рослинний світ», постановою КМУ від 01 серпня 2006 року № 1045, постовою КМУ від 08 квітня 1999 року № 559, наказом Міністерства будівництва архітектурного та житлово-комунального господарства України від 10 квітня 2006року № 105, ст. 1166 ЦК України, Положенням про Державну Азовську морську екологічну інспекцію, ст. ст. 4, 19, 27, 175, 177, 274, 276 ЦПК України, позивач просить суд стягнути з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 шкоду, заподіяну внаслідок незаконного знищення (пошкодження) лісових насаджень до спеціального фонду Державного бюджету України у розмірі 1452,21 грн.; фонду охорони навколишнього природного середовища Донецької області у розмірі 968,14 грн.; фонду охорони навколишнього природного середовища Маріупольської міської ради у розмірі 2420,34 грн., а також судовий збір у розмірі 1921,00 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 14 грудня 2016 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Азовського моря Державної морської екологічної інспекції, у ході здійснення державного нагляду (контролю) в районі лісосмуги, розташованої біля сел. Сартана м. Маріуполя Відповідачами самовільно без необхідних дозвільних документів - спеціального дозволу (лісорубний квиток) на використання лісових ресурсів (вирубки лісу) було знищено 5 дерев різних порід, а саме: акація - діаметр стовпа 16 см, стан задовільний, ясень - діаметр стовпа 16 см, стан - задовільний, ясень - діаметр стовпа 20 см, стан задовільний, акація - діаметр стовпа 30 см., а також пошкоджено 2 дерева до ступеня неприпинення росту: берест - діаметр стовпа 19 см, берест - діаметр стовпа 20 см. Вказаними діями Відповідачами грубо порушено вимоги чинного законодавства, а саме ст.69, 70 Лісового кодексу України. Факт порушення природоохоронного законодавства був зафіксований державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Азовського моря Державної Азовської морської екологічної інспекції про що, відповідно до ст. 254 КУпАП 14.12.2016 р. складено протоколи про адміністративне правопорушення, передбаченого статтею 65-1 КУпАП.

19.12.2016 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Азовського моря Державної Азовської морської екологічної інспекції при розгляді адміністративних справ про адміністративне правопорушення відносно громадян ОСОБА_2 та ОСОБА_1 винесено постанови про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбачене ст. 65-1 КУпАП та накладено адміністративні стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170 гри. кожного. Вказані постанови про накладення адміністративного стягнення набрали законної сили. Штрафи сплачені в повному обсязі, що підтверджується постановами про закінчення виконавчого провадження.

Вищевказаний факт не заперечувався ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , що підтверджується поясненнями ОСОБА_1 , який свою провину у вчиненні адміністративного правовопорушення визнав.

У зв`язку з виявленими порушеннями природоохоронного законодавства України державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Азовського моря Державної Азовської морської екологічної інспекції Полторибатьком Д.Є., з урахуванням норм, передбачених Таксами для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту, Таксами для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами пошкодженням дерев і чагарників до ступеня неприпинення росту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 665 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу» від 23 липня 2008 року (далі - Такси) розрахована сума шкоди, яка становить 4840,69 грн. Указаний розрахунок направлений відповідачам, але у добровільному порядку збитки відповідачами не відшкодовані. Посилаючись на викладене, позивач просив суд задовольнити позовні вимоги.

Відповідач не скористався своїм правом та відзив на позов на адресу суду не направив.

Ухвалою Іллічівського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 20 квітня 2019 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду у порядку загального позовного провадження, призначено підготовчі судові засідання. Роз`яснено відповідачу право подати відзив на позов, а позивачу відповідь на відзив.

Ухвалою Іллічівського районного суду м. Маріуполя від 20 червня 2019 року закрито підготовче провадження у вказаній справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

Ухвалою Іллічівського районного суду м. Маріуполя від 30 вересня 2019 року вирішено провести заочний розгляд справи.

Представник позивача Соколова О.Б. надала суду заяву, в якій просила суд розглянути справу за її відсутності та не заперечувала проти заочного вирішення справи.

Відповідачі у судове засідання повторно не з`явились з невідомих суду причин, про час та місце розгляду справи належним чином повідомлені. Заяви про розгляд справи за їх відсутністю або відзив суду не надали, про причини неявки не повідомили, що, відповідно до ст. 223 ЦПК України, не перешкоджає розгляду справи по суті.

Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється у відповідності до ч.2ст.247 ЦПК України, у зв`язку з розглядом справи за відсутності учасників справи.

Судом досліджуються саме представлені письмові докази на підтвердження та спростування тих обставин, на які посилався позивач, інших суду не представлено та про їх витребування перед судом не порушувалося клопотань.

Суд, вирішуючи питання, передбачені ст. ст. 12, 264 ЦПК України, виходить з такого.

Судом установлено, що 14 грудня 2016 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Азовського моря Державної морської екологічної інспекції, у ході здійснення державного нагляду (контролю) в районі лісосмуги, розташованої біля сел. Сартана м. Маріуполя Відповідачами самовільно без необхідних дозвільних документів - спеціального дозволу (лісорубний квиток) на використання лісових ресурсів (вирубки лісу) було знищено 5 дерев різних порід, а саме: акація - діаметр стовпа 16 см, стан задовільний, ясень - діаметр стовпа 16 см, стан - задовільний, ясень - діаметр стовпа 20 см, стан задовільний, акація - діаметр стовпа 30 см., а також пошкоджено 2 дерева до ступеня неприпинення росту: берест - діаметр стовпа 19 см, берест - діаметр стовпа 20 см.

14.12.2016 року відносно ОСОБА_2 та ОСОБА_1 складені протоколи про адміністративне правопорушення за ст. 65-1 КУпАП, відповідно до якого 14.12.2016 року о 19-00 годині на території Волновського району біля с.Сартана було виявлено факт знищення та пошкодження полезахисної лісової смуги, а саме ОСОБА_2 спільної ОСОБА_1 , незаконно видалили, без відповідного дозволу (ордер, лісорубний квиток) п`ять дерев (акація - 16 см., ясень -16см., ясень - 20 см., акація - 29 см., клен - 30 см.) в сухому стані. Також порушниками було пошкоджено два дерева до ступеня неприпинення росту (берест - 19 см., берест - 20 см.) шляхом обрубки бокової гілки.

Постановами державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Азовського моря від 19.12.2016 року № 267/012336 та № 266/012333 ОСОБА_2 та ОСОБА_1 визнано винними у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 65-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170 грн.

Відомості щодо оскарження указаної постанови та її скасування у матеріалах справи відсутні.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 08 квітня 1999 року № 559 «Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів» державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Азовського моря здійснений розрахунок шкоди із урахуванням стану зелених насаджень та діаметра стовпа, за яким сума шкоди становить 4840,69 грн.

Указаний розрахунок та письмова пропозиція про добровільне відшкодування шкоди направлені відповідачам.

Відомості щодо добровільного відшкодування указаної шкоди відповідачем у матеріалах справи відсутні.

За змістом ст. ст. 12, 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Отже, сторона, яка посилається на ті чи інші обставини, знає і може навести докази, на основі яких суд може отримати достовірні відомості про них. В іншому випадку, за умови недоведеності тих чи інших обставин суд вправі винести рішення по справі на користь протилежної сторони. Таким чином, доказування є юридичним обов`язком сторін і інших осіб, які беруть участь у справі.

Представлені суду докази відповідають замісту статей 77 80 ЦПК України щодо належності, допустимості, достовірності кожного з них окремо та у своїй сукупності, та відповідно достатності їх для прийняття у справі законного та справедливого рішення.

У суду відсутні мотиви, які є підставою для відхилення цих доказів.

Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11 серпня 2017 року № 312 затверджено Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до п. п. 1, 3 указаного наказу Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Держекоінспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується. Основними завданнями Держекоінспекції є реалізація повноважень Держекоінспекції України у межах відповідної території.

Держекоінспекція (Розділ ІІ) здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог, в тому числі і щодо законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів, зокрема: законності вирубки, ушкодження дерев і чагарників, знищення або ушкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розплідниках і на плантаціях, а також молодняку природного походження й самосівів на площах, призначених під лісовідновлення та тощо.

Згідно з п. п. 6, 7 Розділу ІІ Положення, для виконання покладених на неї завдань Держекоінспекція має право: розраховувати розмір шкоди, збитків і втрат, заподіяних внаслідок порушення законодавства з питань, що належить до її компетенції, пред`являти претензії, вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.

Відповідно до приписів ст. 20-2 Закону України «Про охорону природного навколишнього середовища» до компетенції державної екологічної інспекції належить організація і здійснення державного контролю за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень вимог законодавства про охорону, утримання і використання зелених насаджень. Вказаним законом вищезазначений орган наділений повноваженнями виступати позивачем у судах.

Стаття 3 Закону України «Про рослинний світ» визначає, що рослинний світ, це сукупність усіх видів рослин. Отже, дерева є видом рослин.

Відповідно до ст. 69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно. Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства. Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами. На виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом. Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов`язаних і не пов`язаних із веденням лісового господарства.

Згідно ст. 70 Лісового кодексу України заготівля деревини в порядку проведення рубок головного користування, а також інших рубок, пов`язаних із веденням лісового господарства, проводиться власниками лісів і постійними лісокористувачами. яким у встановленому порядку надано це право.

Статтею 94 Лісового кодексу України визначено, що державний контроль за охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів здійснюється Кабінетом Міністрів України, центральними органами виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, з питань лісового господарства, органами виконавчої влади з питань лісового господарства га з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центральних органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, з питань лісового господарства, іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади в межах повноважень, визначених законом.

Відповідно до підпункту 4.2 пункту 4 Положення про Державну Азовську морську екологічну інспекцію, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 12 грудня 2011 року № 136 (далі - Положення), що діяло на момент виявлення порушення, Державна Азовська морська екологічна інспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, у тому числі в галузі використання і відтворення риби та інших водних живих ресурсів.

Діяльність Державної Азовської морської екологічної інспекції поширюється на: територію від державного кордону України з Російською Федерацією (Новоазовський район Донецької області), територію завширшки сто метрів від урізу води Азовського моря, його заток та лиманів у межах Донецької, Запорізької, Херсонської областей та адміністративно-територіальних меж міст Маріуполя, Бердянська, Генічеська, а також Арабатської стрілки у межах Херсонської області, коси Бирючий Острів, Федотової коси, коси Пересидь, Обитічної коси, Бердянської коси, Білосарайської коси, Кривої коси (підпункт 7.1. пункту 7 Положення).

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та пункту 6 Положення до повноважень Державної Азовської морської екологічної інспекції як спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, її органів на місцях належить право подання позовів про відшкодування збитків і витрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, у тому числі законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів.

Згідно з положеннями ч.ч. 1, 4, 5 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.

Підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Відповідальність за порушення лісового законодавства визначено ст. 105 Лісового кодексу України, відповідно до змісту якої порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Згідно п. 1 частини 2 статті 105 Лісового кодексу України відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.

Відповідно до сі. 107 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни зобов`язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.

Згідно зі статтею 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відшкодування вказаної шкоди здійснюється у відповідності з вимогами ст. 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», згідно з якими шкода і збитки, заподіяні навколишньому природному середовищу підлягають зарахуванню на рахунки фондів охорони навколишнього природного середовища місцевих рад, якою є Маріупольська міська рада.

Статтею 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі (стаття 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»).

Згідно з ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

З огляду на наведене та з урахуванням визначених цивільним процесуальним законом принципів змагальності й диспозитивності цивільного процесу, саме на відповідача покладено обов`язок доведення відсутності його вини в завданні шкоди позивачу.

Тобто, цивільне законодавство в деліктних зобов`язаннях передбачає презумпцію вини, якщо в процесі розгляду справи зазначена презумпція не спростована, то вона є юридичною підставою для висновку про наявність вини заподіювача шкоди.

З огляду на викладене, враховуючи, що обов`язок доведення відсутності вини покладено саме на відповідачів, однак, такий ними нереалізований, суд дійшов висновку про доведеність підстав позову та наявність підстав для стягнення шкоди до спеціального фонду місцевих бюджетів у порядку, передбаченому п. 4 ч. 1 ст. 69-1 Бюджетного кодексу України.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно задоволених позовних вимог.

У справі судовими витратами є сплачений позивачем судовий збір у розмірі 1921 грн., який пов`язаний із розглядом справи, відповідає вимогам ст. 4 Закону України «Про судовий збір», зокрема щодо розміру його сплати при подачі позову, тому з урахуванням висновку суду про задоволення позову, підлягає стягненню з відповідачів у солідарному порядку в повному обсязі.

Керуючись ст. 1166 ЦК України, ст. ст. 47, 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. ст. 12, 13, 141, 263-265 ЦПК України, суд,

В И Р І Ш И В:

Позов Державної Азовської морської екологічної інспекції до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення шкоди, заподіяної внаслідок незаконного пошкодження лісових насаджень, - задовольнити.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований в АДРЕСА_1 , та з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який зареєстрований в АДРЕСА_2 , шкоду, заподіяну внаслідок незаконного пошкодження лісових насаджень до: спеціального фонду Державного бюджету України у розмірі 1452,21 грн.; фонду охорони навколишнього природного середовища Донецької області у розмірі 968,14 грн.; фонду охорони навколишнього природного середовища Маріупольської міської ради у розмірі 2420,34 грн., а всього 4840,69 грн. (реквізити: р/р № 33116331005051, МФО 899998, код ЄДРПОУ 37989721, код платежу 24062100, банк отримувач: Маріуп. УК/м Маріуполь, одержувач місцевий бюджет м. Маріуполя).

Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований в АДРЕСА_1 , та з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який зареєстрований в АДРЕСА_2 на користь Державної Азовської морської екологічної інспекції судовий збір у розмірі 1921,00 грн., що в рівних частках складає по 960,50 грн. з кожного, сплачений при подачі позову (реквізити: р/р № 35216013081132, МФО 820172, код ЄДРПОУ 37989735, банк отримувача ДКСУ м. Київ).

Заочне рішення може бути переглянуто Іллічівським районним судом м. Маріуполя за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд-якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду або в разі пропуску з інших поважних причин.

На рішення може бути подана апеляція до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: А. М. Іванченко