Рішення № 84594667, 09.09.2019, Фортечний районний суд міста Кропивницького (до 25.04.2025 - Кіровський районний суд м. Кіровограда)

Дата ухвалення
09.09.2019
Номер справи
404/3423/19
Номер документу
84594667
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 404/3423/19

Номер провадження 2-о/404/106/19

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2019 року Кіровський районний суд м. Кіровограда в складі:

головуючого судді - Іванової Н.Ю.

при секретарі - Гуйван О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому цивільну справу за заявою ОСОБА_1 за участю заінтересованих осіб: Міністерства соціальної політики України, Російської Федерації про встановлення факту, що має юридичне значення,-

В С Т А Н О В И В:

В травні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, посилаючись на те, що він є членом Громадської організації «Всеукраїнський рух «Сила права». Народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Кумак Светлинського району Оренбургської області. Зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Калінінським РВ Горлівського МУ УМВС України у Донецькій області. Відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №0000438573 від 13 грудня 2017 року, місцем його фактичного проживання є АДРЕСА_2 .

Зазначено, що заявник проходив службу в системі Міністерства внутрішніх справ України. Відповідно до витягу з наказу від 27 травня 2014 року №143 о/с, його було зараховано до взводу №1 роти №5 батальйону патрульної служби міліції особливого призначення «Дніпро-1» ГУМВС на посаду міліціонера і мав звання молодшого сержанта міліції. При цьому, в період з 08 червня 2014 року по 09 червня 2014 року, з 10 червня 2014 року по 14 червня 2014 року та з 15 червня 2014 року по 14 вересня 2014 року безпосередньо брав участь в боях за захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України на території Донецької та Луганської областей.

14 вересня 2014 року, близько 15:00 годин, під час виконання службового завдання, рухаючись в напрямку міста Авдіївки, біля населеного пункту Нетайлове Ясинуватського району Донецької області України, він, разом з іншими співробітниками взводу №1 роти №5 БПСМОП «Дніпро-1» потрапив у засаду проросійських найманців, під час якої, унаслідок гранатометного обстрілу, отримав тілесні ушкодження. Вказані обставини поранення підтверджуються, зокрема, актом про нещасний випадок.

Актом про нещасний випадок встановлено, що нещасний випадок, який стався з ним 14 вересня 2014 року в Ясинуватському районі Донецької області України дійсно стався в період проходження служби при виконанні службових обов`язків, пов`язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку, громадської безпеки, боротьби зі злочинністю.

Постановою ВЛК ГУМВС України в Дніпропетровській області встановлено, що вогнепальне наскрізне уламчасте поранення м`яких тканин правої гомілки, дрібні сторонні тіла гомілки, множинні вогнепальні сліпі уламчасті поранення спини, правого плеча, верхньої третини правого стегна, непроникаюче роговидне поранення правого ока дійсно пов`язане з виконанням службових обов`язків.

В результаті отриманих поранень його було звільнено з органів внутрішніх справ у запас Збройних сил. Отримане ним посвідчення ветерана війни-учасника бойових дій дає йому право на пільги, встановлені законодавством України для даної категорії службовців.

Вважає, що внаслідок саме військової агресії Російської Федерації на території Луганської області було порушено його право на життя і здоров`я, передбачене ст. 27 Конституції України, ст. 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року.

Встановлення юридичного факту поранення, який стався при виконанні ним обов`язку військової служби внаслідок саме військової агресії Російської Федерації проти України, буде породжувати юридичні наслідки визначення статусу заявника, як жертви міжнародного збройного конфлікту, як особи, що перебувала під захистом Конвенції про поліпшення долі поранених і хворих у діючих арміях, яка ратифікована Україною 03 липня 1954 року, що обумовлює виникнення прав та обов`язків, передбачених цією Конвенцією, іншими нормами національного та міжнародного права.

Посилаючись на викладене, заявник просив суд встановити юридичний факт його поранення при виконанні службових обов`язків 14 вересня 2014 року біля населеного пункту Нетайлове Ясинуватського району Донецької області України внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України.

Ухвалою судді Кіровського районного суду м. Кіровограда Іванової Н.Ю. від 21 травня 2019 року відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку окремого провадження в судовому засіданні /а.с. 81/.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 - ОСОБА_3 позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві.

До початку судового засідання від заявника ОСОБА_1 надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, заявлені вимоги підтримав за обставин викладених в справі, просив суд їх задовольнити.

Представник заінтересованої особи Міністерства соціальної політики України в судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, думки, щодо вирішення справи не вказав.

Представник заінтересованої особи Посольства Російської Федерації в Україні, в судове засідання не з`явився, своєчасно і належним чином повідомлявся про день, час та місце розгляду справи.

Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Згідно вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, в межах наданих доказів, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Кумак Светлинського району Оренбургської області. Зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , виданим Калінінським РВ Горлівського МУУМВС України у Донецькій області /а.с.22-24/.

Відповідно до довідки від 13 грудня 2017 року № 0000438573 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання /перебування АДРЕСА_2 а.с.25/.

Згідно до витягу з наказу від 27 травня 2014 року №143 о/с «По особовому складу», призначено знов прийнятого з іспитовим строком на дванадцять місяців, з 27 травня 2014 року ОСОБА_1 міліціонером взводу №1 роти №5 батальйону патрульної служби міліції особливого призначення «Дніпро-1» ГУМВС (посадовий оклад - 560 гривень), встановивши йому згідно з наказом МВС України від 31 грудня 2007 року №499 надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі - 50%, присвоївши спеціальне звання рядового міліції /а.с.26/.

Відповідно до довідки від 23 червня 2018 року виданої членом ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області, ОСОБА_1 міліціонер взводу № 1 роти № 5 батальйону патрульної служби міліції особливого призначення «Дніпро-1» ГУМВС України в Дніпропетровській області в період: з 08 червня 2014 року по 09 червня 2014 року перебував у службовому відрядженні у складі сил та операції на території Донецької та луганської областей, забезпечені її проведення, з метою виконання службових завдань. Підстава: Витяг з наказу першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (по стройовій частині) від 07 листопада 2014 року № 62. З 10 червня 2014 року по 14 червня 2014 року, з 15 червня 2014 року по 14 вересня 2014 року перебував у службовому відрядженні у складі сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь, в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, забезпеченні її проведення, з метою виконання службових завдань. Підстава: Витяг з наказу першого заступника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (по стройовій частині) від 14 жовтня 2014 року №36. З 19 листопада 2014 року по 03 грудня 2014 року перебував у складі сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей з метою виконання службових (бойових) завдань. Підстава: Витяг з наказу першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (по стройовій частині) від 09 серпня 2015 року № 221 /а.с.54/.

Відповідно до акту № 47/14 про нещасний випадок (у тому числі поранення) від 14 жовтня 2014 року, нещасний випадок 14 вересня 2014 року близько 15 годин 00 хвилин з ОСОБА_1 стався в період проходження служби при виконанні службових обов`язків, пов`язаних із безпосередньою участю в охороні громадського порядку, громадської безпеки, боротьбі зі злочинністю /а.с.55-56/.

Відповідно до постанови ВЛК ГУМВС України в Дніпропетровській області, поранення від 14 вересня 2014 року молодшого сержанта міліції батальйону патрульної служби міліції особливого призначення «Дніпро-1» ГУМВС України в Дніпропетровській області ОСОБА_1 , 1964 р.н. вогнепальне наскрізне уламчасте м`яких тканин правої гомілки, дрібні сторонні тіла гомілки, множинні вогнепальні сліпі уламчасті поранення спини, правого плеча, верхньої третини правого стегна, непроникаюче роговидне поранення правого ока дійсно пов`язане з виконанням службових обов`язків /а.с.62/.

Відповідно до витягу з наказу від 16 січня 2015 року №12 о/с «По особовому складу», згідно з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ звільнити з органів внутрішніх справ: у запас Збройних сил (з поставленням на військовий облік) за п. 63 «ж» (за власним бажанням) молодшого сержанта міліції ОСОБА_1 міліціонера взводу №1 роти №5 полку патрульної служби міліції особливого призначення «Дніпро-1» ГУМВС, з 16 січня 2015 року /а.с.63/.

Відповідно до посвідчення серія НОМЕР_2 , ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій /а.с.64/.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_3 , ОСОБА_1 є особою з інвалідністю другої групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - осіб з інвалідністю внаслідок війни.

Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією ОСОБА_1 з 27 травня 2019 року має другу групу інвалідності з підстав захворювання пов`язаного із захистом Батьківщини.

Свідоцтвом про хворобу №1420 встановлений діагноз та постанови ВЛК про причинний зв`язок захворювання, поранення, контузії, каліцтва: стенезуючий церебральний атеросклероз, дисциркуляторна енцефалопатія ІІ ст. ускладнена транзитороною ішемічною атакою у вертебро-базиляному басейні від (28 серня 2018), з вираженими вести було-атактичними, стато-координаторними порушеннями, мнестичним зниженням, стійко вираженим цефалічним та церебрастенічним синдромами, двобічною пірамідною недостатністю. ІХС: дифузний кардіосклероз. Сно ст. захворювання, так, пов`язані із захистом Батьківщини.

Заявник посилається на те, що саме у результаті збройної агресії Російської Федерації він отримав поранення, виконуючи обов`язки військової служби та захищаючи Батьківщину.

На підтвердження цього заявником були наведені вище вказані докази по справі, яким надано оцінку, суд враховує наступне:

Відповідно до статті 1 Закону України «Про оборону України», збройна агресія це застосування іншою державою або групою держав збройної сили проти України. Збройною агресією проти України вважається будь-яка з таких дій: вторгнення або напад збройних сил іншої держави або групи держав на територію України, а також окупація або анексія частини території України; блокада портів, узбережжя або повітряного простору, порушення комунікацій України збройними силами іншої держави або групи держав; напад збройних сил іншої держави або групи держав на військові сухопутні, морські чи повітряні сили або цивільні морські чи повітряні флоти України; засилання іншою державою або від її імені озброєних груп регулярних або нерегулярних сил, що вчиняють акти застосування збройної сили проти України, які мають настільки серйозний характер, що це рівнозначно переліченим в абзацах п`ятому - сьомому цієї статті діям, у тому числі значна участь третьої держави у таких діях; дії іншої держави (держав), яка дозволяє, щоб її територія, яку вона надала в розпорядження третьої держави, використовувалася цією третьою державою (державами) для вчинення дій, зазначених в абзацах п`ятому - восьмому цієї статті; застосування підрозділів збройних сил іншої держави або групи держав, які перебувають на території України відповідно до укладених з Україною міжнародних договорів, проти третьої держави або групи держав, інше порушення умов, передбачених такими договорами, або продовження перебування цих підрозділів на території України після припинення дії зазначених договорів.

Відповідно до статті 4 цього закону, у разі збройної агресії проти України або загрози нападу на Україну Президент України приймає рішення про загальну або часткову мобілізацію, введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, застосування Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, подає його Верховної Раді України на схвалення чи затвердження, а також вносить до Верховної Ради України подання про оголошення стану війни. Органи державної влади та органи військового управління, не чекаючи оголошення стану війни, вживають заходів для відсічі агресії. На підставі відповідного рішення Президента України Збройні Сили України разом з іншими військовими формуваннями розпочинають воєнні дії. З моменту оголошення стану війни чи фактичного початку воєнних дій настає воєнний час, який закінчується у день і час припинення стану війни.

Згідно ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Наведене підтверджується прийнятими Верховною Радою України та Президентом України актами, якими фактично встановлено факт збройної агресії Російської Федерації проти України.

Так, 15 квітня 2014 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», який визначає статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії Російської Федерації, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб.

27 квітня 2015 року Верховна Рада України своєю постановою затвердила Звернення Верховної Ради України до Організації Об`єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської асамблеї Ради Європи, Парламентської асамблеї НАТО, Парламентської асамблеї ОБСЄ, Парламентської асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання Російської Федерації державою-агресором, в якому зазначено наступне: Україна залишається об`єктом воєнної агресії з боку Російської Федерації, яку вона здійснює, серед іншого, і через підтримку та забезпечення масштабних терористичних атак (абзац 1 Звернення); Верховна Рада України визнає Російську Федерацію державою-агресором та закликає міжнародних партнерів України визнати Російську Федерацію державою-агресором, що всебічно підтримує тероризм та блокує діяльність Ради Безпеки ООН, чим ставить під загрозу міжнародний мир і безпеку, а так звані «ДНР» і «ЛНР» визнати терористичними організаціями (абзаци 6 та 8 Звернення); міжнародне співтовариство закликано визнати факт агресії проти України, окупації її території і посилити вимоги щодо повернення до міжнародно визнаних кордонів України, запобігши створенню небезпечного прецеденту у вигляді грубого порушення світового порядку та системи безпеки, що склалися після Другої світової війни (абзац 12 Звернення).

В подальшому Верховна Рада України Постановою від 21.04.2015 року схвалила текст Заяви Верховної Ради України «Про відсіч збройній агресії Російської Федерації та подолання її наслідків», у абзаці 1 пункту 1 якої констатовано, що збройна агресія Російської Федерації проти України розпочалася 20 лютого 2014 року. У вказаній Заяві також зазначено, що і фактично, і юридично збройна агресія Російської Федерації проти України триватиме до повного відведення з території України всіх підрозділів Збройних Сил Російської Федерації, включно з підтримуваними нею найманцями, та повного відновлення територіальної цілісності України; крім того, наведено численні факти порушень Російською Федерацією своїх міжнародних зобов`язань, посягань на територіальну цілісність України, на які, в тому числі посилається і заявник в обґрунтування необхідності встановлення відповідного юридичного факту судом.

Крім того, Президент України Указом від 24 вересня 2015 року №555 ввів в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 2 вересня 2015 року «Про нову редакцію Воєнної доктрини України» та затвердив Воєнну доктрину України, в якій визнано та зафіксовано факт збройної агресії Російської Федерації проти України.

Верховною Радою України прийнято постанову від 17 березня 2015 року «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», якою визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 124 Конституції України, делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються.

Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.

У Рішенні Конституційного Суду України від 25 грудня 1997 року № 9-зп (справа за зверненнями жителів міста Жовті Води) зазначено, що частину другу статті 124 Конституції України необхідно розуміти так, що юрисдикція судів, тобто їх повноваження вирішувати спори про право та інші правові питання, поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Згідно з ч.1 та п.5 ч.2 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно з частиною другою статті 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення. Отже, встановлення юридичного факту за рішенням суду безпосередньо породжує певні юридичні наслідки, тобто від встановлення факту залежить виникнення, зміна або припинення особистих прав громадян.

Обставини, які свідчать про факт збройної агресії Російської Федерації проти України є загальновідомим фактом, що його закріплено державою на законодавчому рівні і тому, на підставі ч. 3 ст. 82 ЦПК України, не потребують доказуванню.

За таких обставин, суд вважає встановленим, що внаслідок саме збройної агресії Російської Федерації був поранений заявник, а тому порушено невід`ємне право на життя.

Враховуючи викладене, а також те, що ОСОБА_1 , проходячи військову службу в Збройних Силах України, отримав поранення в результаті збройної агресії Російської Федерації, та те, що встановити даний юридичний факт йому необхідно для визначення його статусу, як особи, яка перебувала під захистом Конвенції про поліпшення долі поранених і хворих у діючих арміях, яка ратифікована Україною 03 липня 1954 року, тобто жертви міжнародного збройного конфлікту, що обумовлює виникнення прав та обов`язків, передбачених цією конвенцією, іншими нормами міжнародного права, суд вважає, що подана заява підлягає до задоволення.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4, 12, 89, 141, 259, 263-265, 315, 319 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Заяву ОСОБА_1 за участю заінтересованих осіб: Міністерства соціальної політики України, Російської Федерації про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.

Встановити юридичний факт поранення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , при виконанні службових обов`язків 14 вересня 2014 року біля населеного пункту Нетайлове Ясинуватського району Донецької області України внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Відомості про учасників справи:

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ;

Заінтересовані особи: Міністерство соціальної політики України, ЄДРПОУ 37567866, юридична адреса: вул. Еспланадна, буд. 8/10, м. Київ;

Заінтересована особа: Російська Федерація (Посольство Російської Федерації в Україні, юридична адреса: Повітрофлотський проспект, буд. 27. м. Київ.

Повний текст рішення суду складено 16.09.2019 року.

Суддя Кіровського Н. Ю. Іванова

районного суду

м.Кіровограда