
Справа № 755/12182/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" вересня 2019 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі головуючої судді Яровенко Н.О. розглянувши в приміщенні суду в м. Києві у порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін, цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми коштів грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями,
в с т а н о в и в:
01 серпня 2018 року до Дніпровського районного суду м. Києва надійшла цивільна справа за позовом Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми коштів грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями.
Відповідно до позовних вимог, позивач просить суд: стягнути з ОСОБА_1 грошову допомогу, виплачену надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями в сумі 46 014,88 грн. на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, та понесені судові витрати в сумі 1921,00 грн.
Вимоги позовної заяви мотивовано тим, що з 22.10.2014 року ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Дніпровської районної ради в місті Києві державної адміністрації, як внутрішньо переміщена особа, відповідач особисто надала інформацію, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 . 22 жовтня 2014 року ОСОБА_1 звернулась до Управління з заявою для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, відповідно до порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №505. Рішенням комісії Управління від 28.10.2014 року, відповідачу призначена щомісячна адресна допомога на проживання на період з 22.10.2014 року по 21.04.2015 року в розмірі 884,00 грн., за один календарний місяць. УПСЗН видав ОСОБА_2 довідку № 3004005363 від 24.11.2014 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи із зазначенням дати переміщення 21.11.2014 року. 24 листопада 2014 року ОСОБА_2 звернувся до Управління з заявою для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, відповідно до порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №505. Рішенням комісії Управління від 02.12.2014 року ОСОБА_2 призначена щомісячна адресна допомога на проживання на загальну суму 884 грн на місяць за період з 24.11.2014 по 23.05.2015 рр. 25 травня 2015 року відповідач звернулась із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги. Згідно із заявою визначений склад сім`ї - 2 особи, вона, чоловік, який особисто зазначив в заяві, що доручає дружині отримувати допомогу. Рішенням комісії від 08.07.2015 відповідачу призначено адресну допомогу на проживання на 2 осіб у сумі 1833 грн на місяць на період з 24.05.2015 року по 23.11.2015 року. 24.11.2015 року відповідач звернулась із заявою про продовження щомісячної адресної допомоги і рішенням комісії від 10.12.2015 року їй було продовжено виплату допомоги на 2 осіб на суму 1 958 грн на місяць на період з 24.11.2015 по 22.04.2016 р.
Рішенням комісії Управління від 06.05.2016 року відповідачу здійснено перерахунок щомісячної адресної допомоги в межах терміну призначення на суму 1 958 на місяць на період з 01.04.2016 по 30.04.2016 р. . та на суму 2 014 грн. на місяць на період з 01.05.2016 по 23.05.2016 р. 24 травня 2016 року відповідач звернулась з заявою про продовження виплат щомісячної допомоги. Рішенням комісії Управління від 29.05.2016 року продовжено виплату щомісячної адресної допомоги на проживання на 2 осіб на суму 2 014 грн на місяць на період з 24.05.2016 року по 23.11.2016 року. 24.11.2016 року відповідач звернулась з заявою про продовження виплат щомісячної допомоги і під час перевірки Управлінням була з`ясована інформація про те, що у власності чоловіка відповідача - ОСОБА_2 перебуває нерухоме майно, а саме житловий будинок розташований в АДРЕСА_2 , що підтверджується Інформаційною довідкою № 75430412 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, у зв`язку з чим, рішенням комісії від 12.12.2017 року відповідачу відмовлено у наданні щомісячної адресної допомоги. 17 липня 2019 року Управління направило ОСОБА_1 лист №37/12-1872 з інформацією про необхідність в добровільному порядку повернути державні кошти в сумі 46 014,88 грн., яка залишалась без належного реагування з боку відповідача, що спонукало позивача звернутись з даним позовом до суду.
Ухвалою Дніпровського районного суду міста Києва від 01 серпня 2019 року, провадження у цивільній справі відкрито за правилами спрощеного провадження без виклику сторін, та роз`яснено учасникам справи порядок подання заяв по суті справи, та наслідки їх неподання.
Відповідно до довідки про причини повернення поштового відправлення, копія ухвали суду про відкриття провадження та копію позовної заяви разом із доданими до неї додатками, яка направлялась на адресу відповідача, повернулись до суду у зв`язку з закінченням терміну зберігання.
20 серпня 2019 року третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, направив на адресу Дніпровського районного суду міста Києва пояснення по суті справи, відповідно до яких позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить задовольнити.
Відповідно до положень ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За змістом ст. 275 ЦПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно ст. 279 ЦПК України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази, оцінивши докази кожен окремо та в їх сукупності, повно, об`єктивно та всебічно з`ясувавши обставини справи, приходить до наступного висновку.
«Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 р. № 505, визначає механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога).
Згідно п. 2 Порядку, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців. Порядок ведення обліку осіб, які переміщуються, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2 «Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи», затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509, для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, як тимчасово переміщена особа, що підтверджується Довідкою від 22.10.2014 року №3004000409 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Крім того, ОСОБА_2 , який є чоловіком відповідачки, перебуває на обліку в Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, як тимчасово переміщена особа, що підтверджується Довідкою від 24.11.2014 року №3004005363 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до п. 3 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 р. № 505 (який діяв на час виникнення спірних правовідносин), грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім`ї (далі - уповноважений представник сім`ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, інваліди, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім`ї); для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім`ї). Загальна сума допомоги на сім`ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім`ї та не може перевищувати 2 400 гривень. Якщо у складі сім`ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім`ї або інформацією компетентного органу.
ОСОБА_1 звернулась до органу соціального захисту населення Дніпровського району з заявою від 22.10.2014 року з вимогою призначення грошової допомоги для покриття витрат на проживання та на оплату житлово - комунальних послуг.
Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації 28 жовтня 2014 року прийняло рішення про призначення допомоги переміщеної особи на проживання ОСОБА_1 з 22.10.2014 року по 21.04.2015 року у розмірі 884,00 грн. щомісячно.
ОСОБА_2 , 24.11.2014 звернувся із заявою про призначення грошової допомоги для покриття витрат на проживання та на оплату житлово - комунальних послуг.
Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації 02 грудня 2014 року прийняло рішення про призначення допомоги переміщеної особи на проживання ОСОБА_2 з 24.11.2014 року по 23.05.2015 року у розмірі 884,00 грн. щомісячно.
Відповідно до п.п. 4 п. 3 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 р. № 505 (який діяв на час виникнення спірних правовідносин) Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім`ї подає заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред`являє довідки всіх членів сім`ї про взяття на облік осіб, які переміщуються, строк дії яких продовжено на наступний період.
25 травня 2015 року ОСОБА_1 звернулась із заявою про призначення грошової допомоги для покриття витрат на проживання та на оплату житлово-комунальних послуг. Згідно із заявою визначений склад сім`ї - 2 особи, вона та її чоловік - ОСОБА_2 , який особисто зазначив в заяві що доручає дружині отримувати допомогу.
11 червня 2015 року Управління прийняло рішення про призначення допомоги переміщеним особам на проживання, а саме на ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в розмірі 1 833 грн 00 коп. терміном на 24.04.2015 року по 23.10.2015 рік.
24 листопада 2015 року ОСОБА_1 звернулась із заявою до Управління про продовження щомісячної адресної допомоги.
Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації 10 грудня 2015 року прийняло рішення про призначення допомоги переміщеної особи на проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в сумі 1958 грн на місяць на період з 24.11.2015 року по 22.04.2016 рік.
Рішенням від 06.05.2016 року про призначення допомоги переміщеним особам на проживання зроблено перерахунок у межах терміну призначення на суму 1958 грн на місяць на період з 01.01.2016 року по 30.04.2016 рік та на суму 2014 грн. на місяць на період з 01.05.2016 по 23.05.2016 року.
24 травня 2016 року відповідач звернулась до Управління із заявою про продовження щомісячної адресної грошової допомоги і рішенням від 29.06.2016 року було продовжено виплачу допомоги на період з 24.05.2016 по 23.11.2016 рік.
24 листопада 2016 року відповідач вкотре звернулась до Управління із заявою про продовження щомісячної адресної допомоги, однак 12 грудня 2016 року Управління прийняло рішення про відмову у наданні допомоги переміщеним особам на проживання у зв`язку з тим, що під час перевірки було встановлено , що у власності чоловіка відповідача ОСОБА_2 на не окупованій території України перебуває нерухоме майно, а саме житловий будинок розташований в АДРЕСА_2 , що підтверджується Інформаційною довідкою № 75430412 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна.
29 грудня 2016 року та 20 липня 2017 року Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат звернулось до Начальника Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві Державної адміністрації з вимогою утримати переплати матеріальної допомоги переміщеним особам на проживання в сумі 46 014,88 грн., за період з 22.10.2014 року по 23.11.2016 року з ОСОБА_1
30 січня 2017 року Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві Державної адміністрації направляло повідомлення ОСОБА_1 (вих.. №37/12-1872) про повернення переплати допомоги ОСОБА_1 , яка виникла за період з 22.10.2014 року по 23.11.2016 року в розмірі 46 014,88 грн. у зв`язку з тим, що при зверненні за призначенням щомісячної адресної допомоги надала недостовірну інформацію.
Згідно п. 6 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 р. № 505 (який діяв на час звернення відповідача з заявою про надання допомоги), будь-хто з членів сім`ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції; у володінні сім`ї є два або більше транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції (автобусів, вантажних та легкових автомобілів). При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані чи придбані на пільгових умовах через уповноважені органи, а також транспортні засоби вітчизняного виробництва, які перебувають в експлуатації протягом більш як 10 років з дати випуску, та інші транспортні засоби, що перебувають в експлуатації протягом більш як 15 років з дати випуску; будь-хто з членів сім`ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Згідно з даних Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, ОСОБА_2 має у власності Ѕ частину нерухомого майна, а саме: житловий будинок розташований в АДРЕСА_2 .
Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно ст. 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала .
Не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача. (ст. 1215 Цивільного кодексу України)
За таких обставин, оцінивши докази, подані сторонами, встановивши характер спірних правовідносин, суд приходить до висновку, що позов Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_3 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми коштів грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями є обґрунтованим та таким підлягає задоволенню в повному обсязі, оскільки обставини встановлені ст. 1215 ЦК України, якою передбачено повернення безпідставно отриманої допомоги за відсутності недобросовісності з боку набувача, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позов Управління праці та соціального захисту населення Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми коштів грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями є обгрунтованим, та таким що підлягає задоволенню в повному обсязі.
В порядку ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України суд присуджує стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1921,00 грн., які сплачені позивачем при зверненні з даним позовом до суду.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 1166, 1212, 1215 Цивільного кодексу України, ст. 1, 10, 12, 18-1 - 18-4, ЗУ «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» ст.ст. 76-81, 89, 141, 178, 258, 259, 263-265, 268, 273, 275, 279, 354, 355 ЦПК України, суд -
у х в а л и в:
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми коштів грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий 21.07.2000 року Кіровським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області, адреса: АДРЕСА_1 ) на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат ( код ЄДРПОУ 22886300, код банку 820172, Державна казначейська служба України, м. київ КЕКВ 2730, КПКВ 2501480, р/р 35218086054086, адреса: м. Київ, пр-т Комарова, 7) суму коштів грошової допомоги, виплачену надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями у розмірі 46 014 (сорок шість тисяч чотирнадцять) гривень 88 копійки.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий 21.07.2000 року Кіровським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області, адреса: АДРЕСА_1 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації ( код ЄДРПОУ 37397200, в ГУ ДКСУ у м. Києві, р/р НОМЕР_3 , МФО 820019) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1921,00 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст судового рішення складено 30 вересня 2019 року.
Суддя Н.О. Яровенко