Постанова № 84587704, 30.09.2019, Овідіопольський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
30.09.2019
Номер справи
522/10129/19
Номер документу
84587704
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/10129/19

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 вересня 2019 року Овідіопольський районний суд Одеської області у складі :

головуючого судді Кириченко П.Л.

при секретарі Осадченко С.В.

за участю прокурора Білоциценко Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в смт. Овідіополь, адміністративні матеріали та протокол про адміністративне корупційне правопорушення, які надійшли від Управління захисту економіки в Одеській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працює бухгалтером ТОВ «Овідіопольавтотранс» -

у скоєні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 172-6 ч.1КУпАП,-

ВСТАНОВИВ :

12 червня 2019 року до Приморського райсуду міста Одеса, а вподальшому до Овідіопольського райсуду Одеської області надійшов адміністративний протокол № 471 від 07 червня 2019 року та матеріали до нього відносно ОСОБА_1 з якого вбачається, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді старшого державного інспектора Овідіопольської державної інспекції Чорноморського управління ДФС в Одеській області та будучи державним службовцем категорії «В», суб`єктом декларування відповідно до підпункту «В» ч. 1, п. 1, ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі-Закон), як особа яка припиняє діяльність пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за угодою сторін, на підставі п. 1, ст. 36 КЗпП, згідно наказу начальника ГУ ДФС в Одеській області за № 174-о від 04.03.2019 року в порушення абзацу першого ч. 2 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин подала 06.03.2019 року, декларацію особи яка припиняє діяльність, типу-перед звільненням, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Відповідно до абзацу 3 п. 2 Прикінцевих положень Закону, вказані дії містять ознаки адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

У відповідності до пункту 13 ст. 1 Закону, суб`єкти декларування особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», інші особи, які зобов`язанні подавати декларацію та виконувати інші вимоги фінансового контролю відповідно до цього Закону.

Згідно відповіді начальника ГУ ДФС в Одеській області, 03.10.2018 року ОСОБА_1 призначено на посаду державного інспектора Овідіопольської державної інспекції Чорноморського управління ДФС в Одеській області. 03.10.2018 року ОСОБА_1 ознайомлена з вимогами і обмеженнями щодо прийняття та проходження державної служби відповідно до Законів України «Про державну службу» та «Про запобігання корупції».

Відповідно до наказу начальника ГУ ДФС в Одеській області за №174-о від 04.03.2019 року. ОСОБА_1 було звільнено з вищевказаної посади, за угодою сторін, на підставі п. 1 ст. 36 КЗпП, та 04.03.2019 року отримала трудову книжку.

Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про державну службу», посадова особа державної служби-це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі-державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов`язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Згідно ст. 1 Закону, державний орган- орган державної влади, в тому числі колегіальний державний орган, інший суб`єкт публічного права, незалежно від наявності статусу юридичної особи, якому згідно із законодавством надані повноваження здійснювати від імені держави владні управлінські функції, юрисдикція якого поширюється на всю територію України або на окрему адміністративно-територіальну одиницю.

Відповідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, організаційно-правова форма ГУ ДФС в Одеській області (код 39398646, юридична адреса: Одеська область, м. Одеса, вул. Семінарська, 5)-державна організація (установа, заклад).

Таким чином, ОСОБА_1 державним службовцем категорії «В», суб`єктом декларування та суб`єктом на яких поширюється дія Закону відповідно п.п. «В», п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, і на неї поширюється юридична відповідальність за вчинення правопорушення пов`язаного з корупцією, тож зобов`язана виконувати вимоги Закону, в тому числі визначені абзацом першим ч. 2 ст. 45 вказаного Закону в частині обов`язку подати декларацію при припиненні діяльності та виконувати інші вимоги фінансового контролю відповідно до цього Закону.

Відповідно до абзацу першого ч. 2 ст. 45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Частина перша ст. 241-1 КЗпП України «Обчислення строків, передбачених цим Кодексом» визначає, що строки виникнення і припинення трудових прав та обов`язків обчислюються роками, місяцями, тижнями і днями. Частина п`ята вказаної статті встановлює, що коли строки визначаються днями, то їх обчислюють з дня, наступного після того дня, з якого починається строк.

Таким чином, строком перебування особи в часі як такої що «припиняє діяльність», зазначеного в абзаці першому ч. 2 ст. 45 Закону, є останній день перебування працівника в трудових правах та обов`язках визначених у розпорядженні про звільнення, а з наступного дня особа вважається звільненою, тобто такою що припинила трудові права та обов`язки.

Враховуючи вказане, останнім днем роботи ОСОБА_1 , такою що в часі «припиняє діяльність», є 04.03.2019 року , та вона є звільненою, такою що «припинила діяльність», з 05.03.2019 року.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 2 Закону «Права Національного агентства», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти. Пунктом 5 ч. 3 ст. 12 Закону, встановлено, що нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів. Абзац третій вказаної частини статті 12 Закону встановлює, що нормативно-правові акти Національного агентства, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.

Згідно п. 15 ч. 1 ст. 11 Закону «Повноваження Національного агентства» ,до повноважень Національного агентства належить надання роз`яснень, методичної та консультаційної допомоги з питань застосування актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб.

Згідно Роз`яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 11 серпня 2016 року № 3 (із змінами, внесеними рішеннями Національного агентства від 06.09.2016 року №18 та від 30.09.2016 року № 57), по питанню № 1п. 2, роз`яснено, що Законом передбачено чотири типи декларацій, однією з яких є декларація суб`єкта декларування, який припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, що подається не пізніше дня такого припинення. Якщо припинення зазначених функцій відбулося з ініціативи роботодавця, декларація подається не пізніше двадцяти робочих днів з дня, коли суб`єкт декларування дізнався чи повинен був дізнатися про таке припинення.

Таким чином гр. ОСОБА_1 , як особа,зазначена у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 Закону, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, була зобов`язана подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями типу-перед звільненням, не пізніше дня такого припинення, а саме до 04.03.2019 року включно.

Проте, гр.. ОСОБА_1 , будучи обізнаною щодо обов`язку, способу, та терміну її подачі, за відсутності поважних причин, в порушення абзацу першого частини другої статті 45 Закону «Про запобігання корупції», при припинені діяльності, пов`язаної з виконанням місцевого самоврядування, подала відповідну декларацію типу-перед звільненням, лише 06.03.2019 року об 15 годині 53 хвилин, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до якого встановлено дату подачі декларації гр.. ОСОБА_1 типу- перед звільненням та витягом з сайту НАЗК щодо фактичної дати подачі декларації з офіційної сторінки Реєстру.

Згідно відповіді на запит за підписом Голови Національного агентства з питань запобігання корупції Корчак Н ОСОБА_2 М ОСОБА_2 (вихідний № 93-05/4886/17 від 02.03.2017 року), зазначено, що дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомукаційної системи «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб`єктом декларування документів до Реєстру.

Згідно листа за підписом Голови Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_3 (вихідний № 44-01/8418/19 від 06.02.2019 року), Закон не передбачає затвердження Національним агентством обґрунтованого висновку або повідомленні із встановленим фактом порушення вимог фінансового контролю у разі виявлення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, за частинами першою, другою статті 172-6 КУпАП.

Відповідно до листа Департаменту перевірки декларацій та моніторингу способу життя НАЗК (від 02.04.2019 року), та наданою НАЗК роздруківкою послідовністю дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування гр.. ОСОБА_1 встановлено, що першою датою входу до особистого кабінету користувача гр.. ОСОБА_1 до кінцевого терміну подачі декларації типу-перед звільненням (до 04.03.2019 року включно), є -05.03.2019 року, та лише 06.03.2019 року об 15 год 53 хв. 17 сек. Останньою натиснута кнопка «подати документ», 06.03.2019 року об 15 год 53 хв. 33 сек. Декларацію успішно подано і об 17 год. 52 хвил. 21 сек. натиснута кнопка «Вийти».

Відповідно до п.8 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі –Порядок), після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб`єкт декларування підписує документ накладанням на нього власного ЕЦП. Перед підписанням документа суб`єкт декларування підтверджує ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки в документі.

Таким чином, своїми діями гр.. ОСОБА_1 , будучи особою, яка припиняє діяльність пов`язану з виконанням функцій держави, а саме припиняє діяльність на посаді державного інспектора Овідіопольської державної інспекції Чорноморського управління ДФС в Одеській області, вчинила дії, які місять ознаки і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасно, без поважних причин подала відповідну декларацію.

В обґрунтування вини правопорушника ОСОБА_1 посадова особа уповноваженого органу направила до суду наступні письмові докази:

- адміністративний протокол № 471 від 07 червня 2019 року відносно правопорушника ОСОБА_1 , в якому зазначено що правопорушник, будучи державним службовцем на посаді старшого державного інспектора Овідіопольської ДІ Чорноморського управління ДФС в Одеській області після звільнення, яке мало місце 04.03.2019 року не своєчасно подала відповідну декларацію типу перед звільненням;

- письмові докази, які підтверджують неповідомлення або несвоєчасне повідомлення ОСОБА_1 несвоєчасне подання відповідної декларації.

Правопорушник в ході судового розгляду вину не визнала та пояснила, що дійсно своєчасно не подала декларацію, але з поважних причин.

В ході судового розгляду було встановлено, що дійсно правопорушник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 працювала на посаді старшого державного інспектора Овідіопольської ДІ Чорноморського управління ДФС в Одеській області та 04 березня 2019 року звільнилась з вищевказаної установи (а.с.23, 40).

Будучи державним службовцем правопорушник був ознайомлений щодо недопущення порушень антикорупційного законодавства України (а.с.26).

Відповідно до ст.ст.7,8 ЗУ «Про державну службу» державний службовець має свої право та обов`язки.

Так в ході судового розгляду було встановлено, що 04 березня 2019 року правопорушник ОСОБА_1 припинила державну службу та звільнилась з посади старшого державного інспектора Овідіопольської ДІ Чорноморського управління ДФС в Одеській області на підставі ст. 36 ч.1 КЗпП України. Під час проходження служби та вже після звільнення 05 березня 2019 року правопорушник намагався здати декларацію відповідно до ст..45 ч.2 ЗУ «Про запобігання корупції» і тільки, після отримання додаткових технічних можливостей (додатковий ключ) 06 березня 2019 року правопорушник здала декларацію за 2019 рік. Здійснивши аналіз обставин, які були встановлені під час судового розгляду, суд приходить до висновку, що правопорушник будучи державним службовцем виконувала всі необхідні права та обов`язки передбачені діючим законодавствам, після звільнення не будучи державним службовцем, та не маючи доступу до виконання всіх необхідних дій відповідно до законодавство про запобігання корупції правопорушник за власною ініціативою, виконувала всі необхідні дії щодо внесення декларації до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а тому суд вважає ці обставини поважними.

Під час судового розгляду було встановлено, що правопорушник систематично складав електрону декларацію майнового стану з 2017 року по 2018 рік.

Диспозиція ст.172-6 ч.1 КУпАП є несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

В ході розгляду справи суд прийшов до висновку, що з боку правопорушника в повному обсягу були виконані умови, щодо забезпечення виконання недопущення порушень антикорупційного законодавства України, в тому разі виконання умов ст.45 ч.1 ЗУ «Про запобігання корупції» та при розгляді адміністративної справи посадовою особою не були взяті до уваги, що правопорушник ОСОБА_1 не своєчасно подала декларацію, особою, яка припиняє діяльність пов`язану з виконанням функцій держави за 2019 рік не умисно.

Виходячи з вищевказаного суд вважає, що складу адміністративного правопорушення в діях ОСОБА_1 несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави, передбаченого ст. 172-6 ч.1КУпАП не має, а тому адміністративна справа підлягає закриттю у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.ст. 247 ч.1 п.1 283,284 КУпАП, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч.1КУпАП – закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Копію постанови направити зацікавленим особам.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя Кириченко П.Л.