
Справа № 344/2974/17
Провадження № 2-а/344/77/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2019 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді Пастернак І.А.
секретаря Кріцак Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "Івано-Франківська харчосмакова фабрика" до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 23.09.2016 року №635 про затвердження актів про визначення збитків власнику землі щодо стягнення 1 074 972,14 грн., -
В С Т А Н О В И В:
ПАТ "Івано-Франківська харчосмакова фабрика" звернулось до суду з адміністративним позовом до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 23.09.2016 року №635 про затвердження актів про визначення збитків власнику землі щодо стягнення 1 074 972,14 грн. Позовні вимоги мотивує тим, що оскаржуваним рішенням Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 23.09.2016 № 635 затверджено Акт про визначення збитків власнику землі, права, обов'язки та інтереси ПрАТ «Івано-Франківська харчосмакова фабрика». Позивач впродовж сімдесяти років користується земельною ділянкою в м. Івано-Франківську по вул. Крайківського, 1, на якій розміщено власні виробничі та господарські споруди і будівлі. 06.02.2004 року було укладено договір оренди землі між орендодавцем - Івано-Франківською міською радою та орендарем - ВАТ «Івано-Франківська харчосмакова фабрика» строком на три роки. Рішенням Івано-Франківської міської ради від 14.11.2007 року орендарю ВАТ «Івано-Франківська харчосмакова фабрика», правонаступником якого є ПрАТ «Івано-Франківська харчосмакова фабрика», продовжено строк оренди земельної ділянки, на підставі якого між орендодавцем та орендарем - ВАТ «Івано-Франківська харчосмакова фабрика» 27.12.2007 року укладено (продовжено) договір оренди земельної ділянки площею 3,6898 га для обслуговування виробничих будівель і споруд. 07.03.2008р. договір зареєстрований у Івано-Франківському міському відділі ДЗК за № 040829400055, з терміном дії до 07.03.2010 року. Після закінчення строкового договору оренди землі товариство продовжує сплачує орендну плату за фактичне користування земельною ділянкою. Плата за землю у цьому випадку вноситься в розмірах, передбачених договором, який і є підставою для її виплати. Орендна плата встановлена на підставі нормативної грошової оцінки земельної ділянки, сплата якої здійснювалась протягом 2007 - 2016 років із застосуванням коефіцієнту індексації. Пропозицій орендодавця щодо внесення змін та доповнень щодо сплати орендної плати, про розірвання або припинення договору оренди до орендаря не надходило, заборгованість по земельному податку та орендній платі за землю відсутня. На письмові звернення орендаря, ще до закінчення строку договору оренди, Івано-Франківська міська рада не відмовляла у поновленні договору оренди. Листом Виконавчого комітету Івано-Франківської ради від 03.09.2009 року №1394/01-15/48-в повідомлено про те, що орендодавцем розробляється проект угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки. Однак, надалі договір оренди не землю орендодавець відкладав і не підписував. Лише рішенням Івано-Франківської міської ради від 08.07.2016р. №220-6 пп. 10 та 11, ПрАТ «Івано-Франківська харчосмакова фабрика» дано дозвіл на складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду. Позивач вважає, необгрунтованим і безпідставним рішення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 23.09.2016р. № 635 в частині затвердження акту комісії про визначення збитків власнику землі від 05.08.2016 року щодо визначення збитків на суму 1074972,14 грн., які нанесені міській раді за час фактичного використання земельної ділянки (території) ПрАТ «Івано- Франківська харчосмакова фабрика». Визначаючи розмір збитків, комісія вийшла за межі своїх повноважень, оскільки неправомірно з, в односторонньому порядку, збільшила розмір орендної плати, визначивши різницю від збільшеного розміру плати від фактично сплаченої орендної плати за договором, як суму збитків. Обов'язок орендаря зі сплати більшого розміру орендної плати, ніж передбачено у договорі, виникне лише після внесення відповідних змін до договору і зміна нормативної грошової оцінки не тягне автоматичну зміну умов договору щодо розміру орендної плати, а таму донарахування суми є протиправним. Позивачем сплачувалась орендна плата із застосуванням коефіцієнта індексації, що не заперечувалось і відмічено в акті від 05.08.2016 року. Власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за тимчасове невикористання земельної ділянки.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з мотивів, викладених у позовній заяві та у судових дебатах від 16.09.2019 року, просив позов задоволити в повному обсязі.
Представник відповідача виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради в судовому засіданні проти позову заперечив, вважає позов безпідставним та необгрунтованим. Просив відмовити в повному обсязі посилаючись на те, що до повноважень Виконкому віднесено визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань збитків, завданих органу місцевого самоврядування.
Відшкодуванню, зокрема. підлягають збитки власників землі землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обгрунтовані. Виконком вважає, що позивач завдав органу місцевого самоврядування збитків неодержаних доходів, мав право та повноваження скласти акт про визначення відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, а також затвердив його відповідним рішенням. Оспорюваним рішенням Виконком затвердив акт про визначення збитків власникам землі та землекористувачам, завданих органу місцевого самоврядування як власнику землі за час користування позивачем земельною ділянкою. Даним рішенням також доручено особам, які заподіяли збитки відшкодувати їх протягом місяця після затвердження Виконкомом актів Комісії і вирішити питання щодо продовження орендних договірних відносин, а у випадку невиконання доручено Департаменту правової політики звернутися до суду з позовами. Повноваження відповідача у цьому випадку обмежуються лише обчисленням розміру збитків у встановленому порядку. За таких обставин рішення Виконкому не порушує права, обов'язки чи інтереси позивача.
Беручи до уваги пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до переконання, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно достатті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Статтею 5 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю. Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до п. 1 договору оренди землі від 27.12.2007 року укладеного Івано-Франківською міською радою в особі міського голови Анушкевичуса В.А. (орендодавець) та ВАТ "Івано-Франківська харчосмакова фабрика" в особі голови правління Карп"юка В.О.(орндар), орендодавець на підставі п.1.47 рішення ХІХ сесії Івано-Франківської міської ради V демократичного скликання від 14.11.2007 року "Про продовження термінів оренди земельних ділянок" надав в орендар надав в строкове, платне володіння і користування(оренду) земельну ділянку для обслуговування виробничих будівель і споруд на вул. Крайківського 1.
Відповідно до п. 2 договору в оренду передано земельну ділянку загальною площею 3,6898 га.
Згідно п. 4, нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 4 287 411,34 грн.
Відповідно до п. 6 Договір укладено на два роки. Після закінчення строку договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію. Згідно п.7 Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 49 305 грн. на рік на основі розрахунку, поданого Орендарем протягом місяця з дня виникнення права користування земельною ділянкою. Розмір орендної плати підлягає щорічному уточненню відповідно до п. 8 цього договору(а.с.68, 69).
Земельній ділянці присвоєно кадастровий номер:2610100000:03:002:0326, що підтверджується довідкою №2227/04-04 від 01.10.2007 року виданою Івано-Франківським міським управлінням земельних ресурсів та видано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (а.с. 70, 71).
В судовому засіданні представник позивача повідомив, що неодноразово ще до закінчення строку вищевказаного договору звертався із письмовою заявою до міського голови для вирішення питання про затвердження поданої технічної документації, внесення відповідних змін та продовження договору оренди землі від 27.12.2007 року, зареєстрованого 07.03.2008 року (а.с.10).
Та листом виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 03.09.09 №1394/01-15/48-в отримав повідомлення, що на день відповіді, розмір орендної плати, яку сплачує позивач за користування земельною ділянкою, не приведений у відповідність до вказаної норми Закону України " Про плату за землю". Управлінням земельних відносин виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради розробляється проект додаткової угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки. З метою погодження умов угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки та надання додаткових документів, у 5-ти денний термін, з дня отримання даного листа, звернутися до управління земельних відносин виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.
Відповідно до листа Управління земельних відносин виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 05.11.2009 року № 23-12/1232/23-13 повідомлено голову правління ВАТ "Івано-Франківська харчосмакова фабрика" стосовно розгляду і затвердження проектно-технічної документації і внесення змін до договору оренди землі в частині розміру орендної плати, за дорученням першого заступника міського голови розглянуто управлінням земельних відносин виконавчого комітету міської ради. З даного приводу повідомляють, що для розгляду цього питання по суті позивачу необхідно представити в управління земельних відносин МВК технічну документацію по земельно-кадастровій інвентаризації, виготовлену проектною землевпорядною організацією, яка має відповідну ліцензію на виконання таких робіт. Після представлення вищевказаних матеріалів дане питання буде внесено на черговий розгляд засідання виконавчого комітету та сесії міської ради (а.с.11).
Відповідно до вимог ч.6 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Так, відповідно до копій свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 28.01.2015 року та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, адміністративно-виробничі будівлі, які знаходяться в м. Івано-Франківську по вулиці Крайківського, 1а, належать на праві приватної власності ПАТ "Івано-Франківській харчосмаковій фабриці" та (а.с.12, 13).
Відповідно до копій свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 13.03.2015 року та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, адміністративно-виробничі будівлі, які знаходяться в м. Івано-Франківську по вулиці Крайківського, 1, належать на праві приватної власності ПАТ "Івано-Франківській харчосмаковій фабриці" та (а.с.14, 15).
Відповідно до п. 4 Акту про визначення збитків власнику землі від 05.08.2016 року складеного комісією, що діє на підставі рішення виконавчого комітету міської ради від 17.03.2015 року №150, який затверджено Рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області №635 від 23.09.2016 року, встановлено, що сума недоотриманого територіальною громадою м.Івано-Франківська доходу визначається збитками, які нанесені міській раді за час фактичного використання земельної ділянки(території) ПрАТ "Івано-Франківською харчосмаковою фабрикою" на вул. Крайківського, 1 площею 3,6898 га становить 1 074 972,14 грн.
Відповідно по постанови КМ України №284 збитками можуть визнаватись і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані.
Використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів є підставою для відшкодування збитків згідно ст.156 ЦК України за умови наявності усіх елементів складу цивільного правопорушення, таких як:
протиправна поведінка землекористувача;
збитків;
причинного зв'язку між протиправною поведінкою боржника та збитками і
вини ( Постанова Верховного Суду від 14.09.2016, справа № 6-2588цс15).
У діях позивача відсутні усі елементи складу цивільного чи господарського правопорушення для покладання на останнього обов'язку з виплати збитків у виді упущеної вигоди, зокрема, у розмірі недоодержаної плати за оренду земельної ділянки.
Власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за тимчасове невикористання земельної ділянки (ст.156 ЗК України).
Відповідно до ст. 157 ЗК України порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Постанови КМ України №284 від 19.04.1993р. встановлено, що власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержання доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
Рішенням Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 23.09.2016 року №635 затверджено акт про визначення збитків власнику землі від 05.08.2016 р. ПАТ «Івано-Франківська харчосмакова фабрика». Згідно цього акту визначено збитки у вигляді неодержаного доходу у сумі 1074972,14 грн. Представник позивача дане рішення вважає протиправним та незаконним, прийнятим з порушеннями прав та інтересів позивача, а також порядку вирішення правовідносин землекористування з боку органу місцевого самоврядування.
На підставі рішення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 16.12.2003р №513 укладено договір оренди земельної ділянки від 06.02.2004 року, згідно якого ВАТ «Івано-Франківська харчосмакова фабрика» передано земельну ділянку площею 3,9696 га строком на три роки. Рішенням Івано-Франківської міської ради від 14.11.2007 року ВАТ «Івано-Франківська харчосмакова фабрика», правонаступником якого є ПрАТ «Івано-Франківська харчосмакова фабрика», продовжено термін оренди земельної ділянки. На виконання даного рішення між орендодавцем - Івано-Франківська міська рада та орендарем - ВАТ «Івано-Франківська харчосмакова фабрика» 27.12.2007 року укладено договір оренди земельної ділянки площею 3,6898 га для обслуговування виробничих будівель і споруд. 07.03.2008р. договір зареєстрований у Івано-Франківському міському відділі ДЗК № 040829400055. До закінчення строку договору оренди землі, орендарем подано клопотання про продовження договору оренди, однак, угоду про продовження договору відповідач не підписав. ПрАТ «Івано-Франківська харчосмакова фабрика» користується впродовж п'ятдесяти років земельною ділянкою в м. Івано-Франківську по вул. Крайківського, №1, на якій розміщено виробничі та господарські споруди і будівлі товариства.
Так як орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди землі і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Жодна із сторін договору оренди не повідомила іншу про його розірвання (припинення), за таких обставин, він вважається таким, що продовжений на той самий строк, на який був укладений.
ПрАТ «Івано-Франківська харчосмакова фабрика» систематично сплачує орендну плату, щорічно індексуючи її розмір в установленому порядку. Згідно довідки ДПІ у м.Івано-Франківську від 26.01.2017 №932/10/09-15-12-03-12/3060 станом на 26.01.2017 року заборгованість у відповідача по земельному податку та орендній платі за землю відсутня.
З метою врегулювання права користування землею ПрАТ «Івано- Франківська харчосмакова фабрика» щорічно подає до Івано-Франківської міської ради заяви про продовження договору оренди землі або укладання нового договору. За відсутності пролонгованого договору оренди, який не укладено з вини орендодавця, землекористувач сплачує земельний податок 1%, а не орендну плату. Однак, вважаючи договір діючим, землекористувач сплачує орендну плату. Із врахування зазначених обставин, відсутня вина позивача у будь-якій формі умислу та не доведено факту заподіяння позивачеві збитків (шкоди). Відповідач не обґрунтовує суму відшкодування, не доводить, що зазначена сума є збитками і землекористувач повинен нести відповідальність за їх відшкодування. Одночасно, відповідач є відповідальним за неукладення (продовження) договору оренди. Зазначені обставини відповідачем не прийнято до уваги, питання про визначення збитків, суми збитків розглядалось без участі представників позивача.
Згідно Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого Постановою КМ України від 19.04.1993р. №284, п.З, відшкодуванню підлягають: вартість будинків та будівель, інших споруд; вартість насаджень, вартість водних джерел, понесені витрати на поліпшення якості земель, інші збитки, у тому числі, і неодержані доходи, якщо вони обгрунтовані. Неодержаний доход - це доход , який міг ба одержати власник землі, землекористувач із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричинено діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.
Земельна ділянка за користування якою нараховано збитки, не сформована, попередні кадастрові номери зарезервовані (вилучені з реєстру), що не уможливлює встановити правильно розмір плати за землю та визначити розмір збитків. Питання умов та порядку користування земельною ділянкою ділянками) на стадії вирішення. Рішенням Івано-Франківської міської ради №220-6 від 08.07.2016р. позивачу надано дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки. Даний проект виконано і погоджено.
Згідно довідки фіскальної служби - ДПІ у м. Івано-Франківську від 26.01.2017р. №932/10/09-15-12-03-12/3060, виданої Приватному акціонерному товариству «Івано-Франківська харчосмакова фабрика», станом на 26.01.2017р. заборгованість по земельному податку та орендній платі за землю відсутня.
Підставою для нарахування збитків відповідач вважає відсутність правовстановлюючих документів на землю з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 року; № 284 «Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам».
Постановою Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 №6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», п.3.9. роз'яснено, що підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди,заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття грунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення які підтверджують факт вчинення цього правопорушення.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав та інтересів юридичних осіб з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб при здійсненні ними владних повноважень.
За правилами ст. 22 Цивільного кодексу України збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене.
Предметом правового регулювання норм статей 156, 157 Земельного кодексу України та Порядку визначення та відшкодування збитків власникам та землекористувачам, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №284 від 19.04.1993р. «Про затвердження порядку визначення та відшкодування битків власникам землі та землекористувачам» є відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок законного влучення земельних ділянок на користь інших осіб, їх тимчасового зайняття такими користувачами, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості грунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
На підставі викладеного, відповідно до Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 156, 157 ЗК України, ст.ст. 2, 5, 19, 241-247 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "Івано-Франківська харчосмакова фабрика" до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 23.09.2016 року №635 про затвердження актів про визначення збитків власнику землі щодо стягнення 1 074 972,14 грн. - задоволити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 23.09.2016 року №635 про затвердження актів про визначення збитків власнику землі в частині затвердження акту комісії про визначення збитків власнику землі від 05.08.2016 року щодо нарахування збитків Приватному акціонерному товариству "Івано-Франківська харчосмакова фабрика" в розмірі 1 074 972,14 грн.
В задоволенні решти вимог адміністративного позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Довідка: повний текст рішення виготовлено 30.09.2019 року.
Суддя Пастернак І.А.