
18.09.2019 Справа № 756/4957/18
Ун.№756/4957/18
Пр.№2/756/1070/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 вересня 2019року Оболонський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді - Луценко О.М.,
при секретарі - Галелюк Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за позовом ПАТ « Акціонерний комерційний промислово- інвестиційний банк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по оплаті за проживання у гуртожитку, -
В С Т А Н О В И В :
У квітня 2018 року позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по оплаті за проживання у гуртожитку.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним. Позивач є власником гуртожитку загальною площею 3002,4 кв.м, розташованого по АДРЕСА_1 . В кімнаті НОМЕР_1 (площею 18,0 кв.м) цього гуртожитку проживає відповідач ОСОБА_1 разом зі дружиною ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_1 , сином ОСОБА_3 -ІНФОРМАЦІЯ_2 , та донькою ОСОБА_3 -ІНФОРМАЦІЯ_3. Позивач є споживачем житлово-комунальних послуг та на підставі договорів з виробниками/виконавцями комунальних послуг, забезпечує експлуатацію гуртожитку. Відповідач у безпосередніх договірних відносинах з виконавцями житлово-комунальних послуг не перебуває, а тому повинна сплачувати тарифи за проживання в гуртожитку, встановлені банком. Розпорядженням ПАТ «Промінвестбанк» від 21.02.2017 № 70-р встановлені тарифи на проживання у гуртожитку, зокрема, для інших категорій мешканців за кімнату площею 18,0 кв.м тариф складає 2500,00 грн. Оскільки ОСОБА_1 не працює у банку, то з урахуванням цього розпорядження повинна щомісячно сплачувати за проживання в гуртожитку 2500,00 грн. Однак, починаючи з 01.03.2017 відповідач порушує свої зобов`язання, за проживання в гуртожитку не платить, внаслідок чого утворилась заборгованість, яка за період з 01.03.2017 по 01.03.2018 становить 23500,00 грн. У добровільному порядку відповідач борг не повернув, у зв`язку з чим просить суд стягнути з ОСОБА_1 на свою користь заборгованість у сумі 23500,00 грн. за проживання в гуртожитку, а також на підставі ст. 625 ЦК України інфляційні втрати у розмірі 3291,29грн., а всього 26791,29 грн., а також вирішити питання про розподіл судових витрат.
24.09.2018 року представником позивача подано заяву про збільшення розміру позовних вимог щодо ОСОБА_1 , в якій вона також просила стягнути заборгованість за період з квітня 2018 року по серпень 2018 року у розмірі 20 150 гривень, виникнення якої пов`язано з прийняттям розпорядження №226-р від 01.06.2018 року щодо збільшення тарифів на проживання до 5 600 грн. на місяць.
Також 28.02.2019 представником позивача подано заяву про зміну предмету позову щодо ОСОБА_1 , в якій вона також просила стягнутиз ОСОБА_1 на свою користь заборгованість у сумі 23500,00 грн. за проживання в гуртожитку, а також на підставі ст. 625 ЦК України інфляційні втрати у розмірі 3291,29грн., а всього 26791,29 грн.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.
Представник відповідача у суді проти позовних вимог заперечував та просив відмовити у їх задоволенні, посилаючись на те, що він на підставі Положення про гуртожитки, затвердженого 27.04.2015, щомісячно перераховує кошти за проживання в гуртожитку, про розмір яких йому в усному порядку повідомляли посадові особи позивача. Будь-якого договору з відповідачем він не укладав, жодного розрахунку (інформації про розподіл житлово-комунальних послуг) не отримував, з внутрішніми документами про підняття цін за проживання в гуртожитку позивач його не ознайомлював і звідки взялася та з чого складається сума нарахованої позивачем заборгованості йому не відомо.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази, суд встановив наступне.
ПАТ «Промінвестбанк» є власником об`єкту житлової нерухомості - гуртожитку загальною площею 3002,4 кв.м, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .
У період з 26.11.1997 по 08.07.2009 відповідач ОСОБА_1 перебувала у трудових відносинах з ПАТ «Промінвестбанк». На підставі розпорядження № F 01-43 від 12.10.2000року ОСОБА_1 було надано кімнату № НОМЕР_1 в гуртожитку АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 був вселена в кімнату № НОМЕР_1 в гуртожитку АДРЕСА_1 , де проживає разом зі своєю дружиною та дітьми, про що свідчить рішення Оболонського районного суду м. Києва від 13.12.2010 (справа № 2-1182/2010).
Рішенням Оболонського районного суду м. Києва від 13.12.2010 (справа № 2-1182/2010)визнано за ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 право на проживання в гуртожитку ПАТ « акціонерний комерційний промислово- інвестиційний банк» за адресою м . Київ, пр .-т АДРЕСА_1 , кімната НОМЕР_1.
Згідно з відомостями відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб ГУ ДМСУкраїни в м. Києві відповідач по теперішній час зареєстрований в будинку (гуртожитку) АДРЕСА_1 .
Розпорядженням ПАТ «Промінвестбанк» №758-р від 18.08.2015 затверджено Правила внутрішнього розпорядку в гуртожитку ПАТ «Промінвестбанк», які передбачали право банку в односторонньому порядку змінювати, зокрема, вартість проживання, комунальних послуг в залежності від цінової політики в державі, вартості енергоносіїв тощо (пункт 4.2 Правил) .
Відповідно до загальних положень цих Правил, вони є обов`язковими для всіх категорій мешканців гуртожитку, мешканці зобов`язані знати та дотримуватися цих Правил.
Пунктом 2.2 Правил встановлено, що особа, якій надається місце в гуртожитку, зобов`язана, зокрема, ознайомитись з Правилами, з Інструкцією про заходи пожежної безпеки та з Інструкцією по організації пропускного і внутрішньооб`єктового режиму в гуртожитку. Ознайомлення з цими документами проводиться під розпис.
Розпорядженням ПАТ «Промінвестбанк» «Щодо встановлення тарифів на проживання в гуртожитку ПАТ «Промінвестбанк» від 21.02.2017 № 70-р з метою збільшення доходів та впорядкування щомісячної вартості категорій мешканців гуртожитку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено з 01.03.2017 тарифи на проживання в гуртожитку в залежності від категорії мешканців та займаної ними площі, зокрема, при площі кімнати 13,2 кв.м інші категорії (не працівники банку та не студенти) сплачують плату за проживання у розмірі 2000 грн., а при площі кімнати 18,0 кв.м - 2500,00 грн.
Розпорядженням ПАТ «Промінвестбанк» №80-р від 03.03.2017 затверджено нові Правила внутрішнього розпорядку в гуртожитку ПАТ «Промінвестбанк».
Так, пунктом 4.2 цих Правил визначено обов`язок мешканця гуртожитку проводити оплату за проживання у гуртожитку на рахунок Банку. Банк має право в односторонньому порядку змінювати вартість проживання, комунальних послуг в залежності від цінової політики в державі, вартості енергоносіїв тощо.
Пункт 2.2 цих Правил також є ідентичним, викладеному у Правилах, затверджених Розпорядженням ПАТ «Промінвестбанк» №758-р від 18.08.2015.
Розпорядженням ПАТ «Промінвестбанк» «Щодо встановлення тарифів на проживання в гуртожитку ПАТ «Промінвестбанк» від 01.06.2018 № 226-р з метою збільшення доходів та впорядкування щомісячної вартості кімнат в розрізі категорій мешканців гуртожитку банку, встановлено з 01.06.2018 нові тарифи на проживання в гуртожитку, зокрема, при площі кімнати 18,0 кв.м інші категорії (не працівники банку) сплачують плату за кімнату у розмірі 5600 грн.
Пунктом 3 цього Розпорядження визнано таким, що втратило чинність розпорядження від 21.02.2017 № 70-р.
ОСОБА_1 згідно змісту позовних заяв займає кімнату площею 18 кв.м., однак після видачі Розпорядження №226-р від 01.06.2018 року щомісячну вартість проживання вказаному відповідачем визначено у розмірі 5 600 грн., який передбачений для осіб, що проживають в кімнатах площею 32,6 кв.м. Причин зміни площі кімнат, доказів щодо цього позивачем не надано.
Відповідно до п.1 частини ІІІ Положення про гуртожитки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.04.2015 №84, користування жилою площею в гуртожитках здійснюється відповідно до статті 130 ЖК Української РСР.
Згідно з п.4 частини ІІІ цього Положення особи, які проживають в гуртожитку, зобов`язані, зокрема, своєчасно сплачувати за проживання в гуртожитку та за житлово-комунальні послуги.
У відповідності до п.7 частини ІІІ цього Положення, особа, яка проживає в гуртожитку, сплачує за таке проживання, а також за житлово-комунальні послуги, які їй надаються у зв`язку з проживанням у гуртожитку. Розмір плати за проживання в гуртожитку визначається в договорі найму жилого приміщення в гуртожитку відповідно до розрахунку, затвердженого власником гуртожитку. У договорі найму жилого приміщення в гуртожитку також визначається порядок здійснення розрахунків між власником гуртожитку та особою, що проживає в гуртожитку. Розмір плати за житлово-комунальні послуги визначається відповідно до встановлених уповноваженим органом цін/тарифів на такі послуги.
Пунктом 6 частини ІІІ цього Положення передбачено, що власник гуртожитку зобов`язаний, зокрема, забезпечувати виконання правил внутрішнього розпорядку гуртожитку; інформувати осіб, що проживають у гуртожитку, про прийняття рішень, які стосуються їхнього проживання та побуту в гуртожитку. Спосіб виконання зазначених у цьому пункті зобов`язань визначається власником з урахуванням вимог законодавства.
Правовідносини, які виникають між мешканцем гуртожитку і його власником (володільцем), є договірними і відносяться до правовідносин з договору найму жилого приміщення у поєднанні з договором про надання послуг з обслуговування приміщення та його утримання (комунальних послуг).
Попередня редакція Примірного положення про гуртожитки, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 03.06.1986 №208 (яка втратила чинність 19.08.2015) встановлювала, що витрати на комунальні послуги входять до ставки плати за користування жилою площею і окремо плата за них не стягується (пункт 38 Положення).
Положенням про гуртожитки, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.04.2015 №84, плата за проживання у гуртожитку та плата житлово-комунальних послуг розмежовані та встановлено окремий порядок визначення їх розміру.
Зокрема, розмір плати за проживання в гуртожитку визначається в договорі найму жилого приміщення в гуртожитку відповідно до розрахунку, затвердженого власником гуртожитку, а розмір плати за житлово-комунальні послуги визначається відповідно до встановлених уповноваженим органом цін/тарифів на такі послуги.
Згідно із частиною першою статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Законодавство України у сфері житлово-комунальних послуг ґрунтується на Конституції України і складається з нормативно-правових актів у галузі цивільного, житлового законодавства, Закону України «Про житлово-комунальні послуги»; та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері житлово-комунальних послуг (стаття 4 цього Закону).
За статтею 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» стандарти, нормативи, норми і правила встановлюють комплекс якісних та кількісних показників і вимог, які регламентують вироблення та виконання житлово-комунальних послуг з урахуванням соціальних, економічних, природно-кліматичних та інших умов регіонів та населених пунктів.
Стандарти, нормативи, норми, порядки і правила у сфері житлово-комунальних послуг розробляють і затверджують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері технічного регулювання, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах їхніх повноважень та згідно із законодавством.
Інші центральні органи виконавчої влади затверджують нормативно-правові акти у сфері житлово-комунальних послуг, що видаються в межах їхніх повноважень після погодження або спільно з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, і реєструються в установленому законодавством порядку.
Відповідно до статті 13 цього Закону залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на:
1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо);
2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо);
3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо);
4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
Примірні переліки житлово-комунальних послуг та їх склад залежно від функціонального призначення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Згідно зі статтею 14 вказаного Закону залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вони поділяються на три групи:
1) перша група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують уповноважені центральні органи виконавчої влади, а у випадках, передбачених законом, - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг та національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики;
2) друга група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території;
3) третя група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які визначаються виключно за договором (домовленістю сторін).
Ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.
Порядок формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, Порядок формування тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, Порядок розрахунку роздрібного тарифу на електричну енергію та Порядок встановлення роздрібних цін на природний газ для населення, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги».
Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій визначає механізм формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і поширюється на суб`єктів господарювання всіх форм власності, які надають послуги, суб`єктів господарювання всіх форм власності, що спеціалізуються на виконанні окремих послуг, на умовах субпідрядних договорів з виконавцями, органи місцевого самоврядування, власників, орендарів житлових будинків (гуртожитків), власників (наймачів) квартир (житлових приміщень у гуртожитках), власників нежитлових приміщень у житлових будинках (гуртожитках).
Тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку послуг згідно з додатком до цього Порядку.
З власниками (наймачами) квартир (житлових приміщень у гуртожитку) та власниками, орендарями нежитлових приміщень у житловому будинку (гуртожитку) укладається договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. Копія такого рішення є невід`ємною частиною договору про надання послуг.
Інформація про перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, їх вартість, структуру тарифу, його зміну з обґрунтуванням її необхідності доводиться до відома споживачів у порядку, затвердженому Мінрегіоном.
Під час установлення тарифу на послуги необхідно забезпечувати прозорість визначення вартості усіх послуг з розрахунку на 1 кв. метр загальної площі квартири, житлового приміщення у гуртожитку та нежитлового приміщення у житловому будинку (гуртожитку).
Тариф на послуги для гуртожитків, що призначаються для проживання одиноких громадян (житловими приміщеннями спільно користуються кілька осіб, які не перебувають у сімейних стосунках), розраховується згідно з цим Порядком. Вартість послуг з розрахунку на ліжко-місце визначається як добуток тарифу на норму житлової площі для однієї особи в гуртожитку.
Отже, комунальні послуги - це послуги, які надаються водо-, тепло-, газо-, електропостачальниками та іншими організаціями власникам (наймачам) житлових приміщень за встановлену уповноваженими державними органами плату.
Плата за комунальні послуги власниками квартир, наймачами, орендарями сплачується відповідно до затверджених цін, тарифів та показників засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.
Встановлюючи тариф, в який, відповідно до змісту позовних вимог, включено обидві складові платежів (плата за проживання в гуртожитку та плата за житлово-комунальні послуги), позивач має, на думку суду, довести обґрунтованість розрахунку плати за проживання в гуртожитку, затвердженого власником гуртожитку, а також окремо розрахунку розміру плати за житлово-комунальні послуги, який повинен бути обчислений з урахуванням вимог Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року №869.
Представник позивача, обґрунтовуючи позовні вимоги подала суду докази, які на її думку доводять обґрунтованість розрахунку плати за проживання у гуртожитку і розрахунок розміру плати за житлово-комунальні послуги, зміст яких суд аналізує нижче.
Згідно розпорядження Голови Правління ПАТ «Промінвестбанк» № 29/1-р від 25.01.2017 року з метою часткового погашення витрат, понесених у 2016 році на утримання гуртожитку по пр . АДРЕСА_1 та впорядкування щомісячної вартості житлової площі залежно від займаних квадратних метрів було зобов`язано директора Господарського департаменту здійснити аналіз адміністративно-господарських витрат, понесених у 2016 році на утримання гуртожитку, а директору Планово-фінансового департаменту подати обґрунтування тарифів на проживання у гуртожитку з урахуванням витрат, понесених на його утримання за 2016 рік.
Директором Планово-фінансового департаменту подано обґрунтування тарифів на проживання у гуртожитку з урахуванням витрат, понесених на його утримання за 2016 рік, згідно якого загальна житлова площа приміщень складає 1 714,20 кв.м., адміністративно-господарські витрати на утримання склали 3 251 55 грн. на рік або 270 962,83 грн. на місяць. Витрати на обслуговування 1 кв.м житлової площі визначено у розмірі 158,07 грн., яка отримана шляхом ділення щомісячних витрат (270 962,83 грн.) на житлову площу гуртожитку (1 714,20 кв.м.) і визначено розмір плати за користування кімнатою площею 18 кв.м, кімнат.
Згідно аналізу адміністративно-господарських витрат, понесених у 2016 році на утримання гуртожитку, здійсненого директором Господарського департаменту, всього витрати також склали за 2016 рік суму 3 251 554 грн. До цих витрат включено адміністративно-господарські витрати без амортизації, витрати на утримання персоналу, витрати на утримання основних засобів і нематеріальних активів, до яких включено:
-Власні основні засоби і нематеріальні активи на капітальний і поточні ремонти;
-Ремонт будівель, споруд і передающих пристроїв і їх технічне обслуговування, в тому числі технічне обслуговування комп`ютерного та периферійного обладнання, послуги кілінгових компаній, технічне обслуговування житла гуртожитку;
-Інші експлуатаційні і господарські витрати, до яких включено комунальні послуги (електроенергія, теплоенергія (опалення приміщень), холодна вода, вивезення сміття, дезінфекція, дератизація, витрати за використаний газ, витрати по прибиранню прилежних територій), господарські витрати, витрати на охорону;
-Витрати на телекомунікації;
-Амортизація будівлі;
-Амортизація майна.
Згідно ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Обов`язок по доведенню обґрунтованості розрахунку розміру плати за житлово-комунальні послуги у даній справі має нести позивач.
Проаналізувавши надані на підтвердження обґрунтованості розрахунку докази, судом встановлено те, що визначивши загальну суму понесених адміністративно-господарських витрат на утримання гуртожитку у розмірі 3 251 55 грн. на рік, здійснено їх розподіл лише щодо житлового фонду площею 1 714,20 кв.м., хоча матеріали справи містять дані про загальну площу гуртожитку - 3002,4 кв.м. З договору про електропостачання вбачається наявність за вказаною адресою офісного приміщення. Представник позивача суду не змогла повідомити про те, які документи вказують на зазначену жилу площу гуртожитку, а також про те, чи є за даною адресою нежитлові приміщення і підстави для нездійснення розподілу загальних витрат між ними також.
Крім того, матеріали справи не містять будь-яких даних про розрахунки на підтвердження визначеного позивачем тарифу щомісячно, показників (складових), які включаються до тарифів на комунальні експлуатаційні послуги за розрахунком вартості розміщення та надання відповідної житлової площі для проживання в гуртожитку. Посилання позивача на визначене Правилами внутрішнього розпорядку в гуртожитку, які затверджені розпорядженням ПАТ «Промінвестбанк» №80-р від 03 березня 2017 року право Банку в односторонньому порядку змінювати вартість проживання, комунальних послуг в залежності від цінової політики в державі, вартості енергоносіїв тощо, не свідчить про те, що Банк має право самостійно визначати вказані чинники без будь-якого нормативного обґрунтування.
При цьому, з Розпоряджень про встановлення тарифів на проживання у гуртожитку вбачається, що їх видано з метою збільшення доходів ПАТ «Промінвестбанк» та впорядкування щомісячної вартості кімнат і в них не йде мови про зміни в ціновій політиці держави, здорожчання енергоносіїв, тобто з об`єктивними факторами, які зумовлюють збільшення вартості проживання у гуртожитку.
З цих підстав, суд вважає, що позивачем не доведено обґрунтованість розрахунку плати за проживання в гуртожитку, зміни її розміру, а також розрахунку розміру плати за житлово-комунальні послуги, надано суперечливі доводи щодо визначення площ кімнат, яку займає відповідачє, які не підтверджені жодними доказами, у зв`язку з чим ухвалює рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 1-19, 23,76-113, 128-132, 223, 259, 263, 264, 265, 268, 280-283 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позовних вимог ПАТ « Акціонерний комерційний промислово- інвестиційний банк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по оплаті за проживання у гуртожитку- відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається Київському апеляційному суду через Оболонський районний суд м. Києва протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: О.М. Луценко