
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.09.2019р. Справа № 904/3447/19За позовом: Адміністрації Дніпровського району Кам`янської міської ради, м. Кам`янське
До: Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, м. Дніпро
Про: стягнення 15 291, 40 грн.
Суддя Васильєв О.Ю.
ПРЕДСТАВНИКИ : не викликалися
СУТЬ СПОРУ :
Адміністрація Дніпровського району Кам`янської міської ради (позивач) звернувся з позовом до ГТУЮ у Дніпропетровській області ( відповідач ) про стягнення 15 291, 40 грн. (в т.ч.: 3 502, 55 грн. - заборгованість з електропостачання; 124, 11 грн. - заборгованість з водопостачання та водовідведення та 11 664, 74 грн. - заборгованість з теплопостачання) заборгованості з відшкодуванню комунальних послуг орендованого приміщення (за адресою: м. Кам`янське, проспект Перемоги, 63), за період з 01.12.18р. по 31.12.2018р.
Ухвалою суду від 12.08.19р. було відкрите провадження у справі №904/3447/19 за правилами спрощеного позовного провадження, встановленими ГПК України , без призначення судового засідання та виклику сторін - за наявними у ній матеріалами.
ГТУЮ у Дніпропетровській області (відповідач) проти задоволення позовних вимог заперечувало, зазначаючи наступне: у 2018 році між сторонами був укладений договір про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю строком дії від 01.01.2018 до 30.11.2018 №393/2018; цей договір припинив свою дію у зв`язку із закінченням строку дії договору оренди нерухомого майна між ГТУЮ та Департаментом комунальної власності та земельних відносин Дніпродержинської міської ради № 02/15/2016, який діяв з 10.03.2016р. по 30.11.2018 року; у грудні 2018 року Адміністрацією Дніпровського району Кам`янської міської ради були надані рахунки та акти фактично наданих послуг щодо відшкодування послуг електропостачання у сумі 3 502,55 грн., водопостачання та водовідведения - 124,11 грн., теплопостачання - 11 664,74 грн (на загальну суму 15 291, 40 гривень); у зв`язку з припиненням дії договору відшкодування комунальних послуг у відповідача були відсутні підстави для здійснення оплати згідно з виставленими рахунками за грудень 2018 року; таким чином, внаслідок несплати за послуги, фактично спожиті у грудні 2018 року, у ГТУЮ у Дніпропетровській області станом на 01.01.2019р. виникла незареєстрована кредиторська заборгованість перед Адміністрацією Дніпровського району Кам`янської міської ради у сумі 15 291, 40 гривень; ГТУЮ у Дніпропетровській області є бюджетною установою, розрахункове обслуговування якої, здійснюється через органи державної казначейської служби у відповідності до вимог Бюджетного кодексу України.
Відповідач зазначає, що відсутність укладеного договору оренди майна, що належить до державної власності, унеможливлює відшкодування комунальних послуг позивачу , оскільки юридичні та бюджетні зобов`язання ГТУЮ у Дніпропетровській області перед Адміністрації Дніпровського району Кам`янської міської ради за період з 01.12.2018р. по 31.12.2018р. відсутні.
Адміністрація Дніпровського району Кам`янської міської ради (позивач) у відповіді на відзив відповідача, зазначає наступне: відповідачем у відзиві фактично не заперечується фактичне споживання наданих комунальних послуг на 15 291, 40 грн., оскільки згідно умов договору оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Кам`янське від 20.02.2019, укладеного між департаментом комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам`янської міської ради та відповідачем: договір укладено строком на 2 роки 11 місяців, що діє з 01 грудня 2018 р. до 31 жовтня 2021 р. включно (п.10.1.); сторони користуючись правом, наданим їм ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України домовилися, що умови розповсюджують свою дію на 01.12.2018 (п.10.1.); тобто, твердження відповідача про безпідставність вимог адміністрації не ходять свого підтвердження. Позивач зазначає, що відсутність між балансоутримувачем та ГТУЮ договору про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна
та надання комунальних послуг у період з 01.12. по 31.12.2018, не свідчить про відсутність, обов`язку компенсувати таки витрат; саме відповідач, у відповідності до п. 5.9 договору оренди від 20.02.2019, зобов`язаний був укласти з позивачем протягом 15 робочих днів після підписання договору оренди договір про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю. Також зазначає, що відповідач вступив у строкове платне користування відповідно до акту приймання-передавання від 19.05.2015, користувався ним у спірний період, а саме з 01.12. по 31.12.2018, а тому в нього виник обов`язок щодо відшкодування послуг по забезпеченню тепловою енергією, електропостачанням, водопостачанням та водовідведенням орендованого приміщення з 01.12.2018 по 31.12.2018р. ; а відтак, позивач вважає, що обов`язок по відшкодуванню витрат на утримання орендованого майна у відповідача наявний, та виник з 01 грудня 2018р.
Дослідивши матеріали справи, господарський суд , -
ВСТАНОВИВ :
Адміністрація Дніпровського району Кам`янської міської ради є балансоутримувачем нерухомого майна, а саме - нежитлової будівлі по проспекту Перемоги, 63 у м. Кам`янське (адміністративна будівля).
Частина адміністративної будівлі площею 397,5 кв.м. орендується Головним територіальним управлінням юстиції у Дніпропетровській області (відповідачем) для розміщення Дніпровського відділу державної виконавчої служби міста Кам`янське (бюджетної організації).
Так, приміщення орендувалося відповідно до договору оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Кам`янське, укладеного між департаментом комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам`янської міської ради та ГТУЮ, строком дії з 01.01.2016р. по 30.11.2018р
По закінченню строку дії договору ГТУЮ відповідно до його умов надало до департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно, документи для пролонгації договору оренди на новий термін.
Департамент комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам`янської міської ради відповідно до наказу від 20.02.2019 №02/27 пролонгував ГТУЮ договір оренди на вбудоване нежитлове приміщення розміщене за адресою просп. Перемоги, 63 м. Камянське, під розміщення бюджетної організації строком на 2 роки 11 місяців з 01.12.2018р.
Відповідно до умов договору оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Кам`янське від 20.02.2019р., укладеного між Департаментом комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам`янської міської ради та ГТУЮ: договір укладено строком на 2 роки 11 місяців, що діє з 01 грудня 2018 р. до 31 жовтня 2021 р. включно (п.10.1.); сторони користуючись правом, наданим їм ч. 3 ст.631ЦК України домовилися, що умови розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 01.12.2018р. (п.10.1.); орендар вступив у строкове платне користування відповідно до акту приймання-передавання від 19.05.2015 (п.2.1.); орендар зобов`язується здійснювати витрати, пов`язані з утриманням орендованого майна. Протягом 15 робочих днів після підписання цього договору укласти з Балансоутримувачем орендованого майна договори про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю (п.5.9).
За твердженням позивача, договір оренди було пролонговано лише 20.02.2019р., а до пролонгації договору оренди балансоутримувач орендованого майна не мав правових підстав на укладання договору про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю. Увесь час періоду пролонгації договору оренди відповідач фактично використовував орендоване майно (оскільки там фактично розміщувався Дніпровський відділ державної виконавчої служби міста Кам`янське, для якого відповідач орендує нерухоме майно) та відповідно споживав комунальні послуги.
Адміністрація Дніпровського району міської ради підготувала та направила на розгляд та підписання ГТУЮ проект договору про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю ( що підтверджується відповідним листом від 11.02.2019 вих. №5-17/14). Листом від 09.04.2019р. за №093-69/2164 ГТУЮ повідомило, що не має підстав для включення у договір відшкодування на 2019 рік видатків за грудень 2018 року та просило надати договір відшкодування на 2019 бюджетний період. (а.с.15).
У відповідь на лист ГТУЮ адміністрація Дніпровського району надала договір відшкодування на 2019 рік, який згодом було підписано з боку ГТУЮ.
Також адміністрація двічі направляла на підписання договір для компенсації фактично спожитих комунальних послуг у період з 01.12.2018 по 31.12.2018 (листи від 18.04.2019 №6-17/343 та від 20.06.2019 №6-17/547), який відповідач ігнорує (а.с.17-18).
Окрім того, орендоване приміщення є вбудованим, а опалення, водопостачання та водовідведення є централізованим та відсутня технічна можливість виключення частини площі, яка знаходиться в оренді відповідача, від постачання комунальними послугами.
Судом встановлено, що адміністрація Дніпровського району, як балансоутримувач приміщення, понесла витрати по забезпеченню орендованого відповідачем приміщення комунальними послугами: електричною енергією, теплопостачанням, водопостачанням та водовідведенням. Розмір таких витрат за період з 01.12.2018р. по 31.12.2018р. складає 15 291,40 грн., у тому числі вартість фактично спожитих послуг: з електропостачання - 3 502,55 грн., з водопостачання та водовідведення - 124,11 грн., з теплопостачання - 11 664,74 грн. Доказами, які засвідчують понесення балансоутримувачем витрат та розмір таких витрат є додані до позовної заяви розрахунки заборгованості. (а.с.23-25). У зв`язку не відшкодуванням відповідачем на користь позивача заборгованості з комунальних послуг за спірний період останній був змушений звернутися з позовом до суду. На час винесення рішення у справі відповідачем доказів погашення заборгованості перед позивачем не надано.
Відповідно до наказу Фонду Державного майна України №1765 від 22.08.2000 «Щодо роз`яснень і рекомендацій до методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна» витрати на утримання орендованого майна не входять до орендної плати і повинні окремо компенсуватись орендарем.
Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 №786 «Про Методику розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу» до плати за оренду індивідуально визначеного майна не включаються витрати на утримання орендованого майна та плата за послуги, які відповідно до укладених угод зобов`язуються надавати орендарю державне підприємство, організація, господарське товариство, на балансі яких перебуває це майно.
Необхідність несення витрат, пов`язаних з утриманням орендованого майна визначена і в наказі департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам`янської міської ради від 20.02.2019 №02/27 «Про пролонгацію договору оренди».
Суд погоджується з твердженнями позивача, що відсутність між балансоутримувачем та ГТУЮ договору про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг у період з 01.12. по 31.12.2018р. не свідчить про відсутність обов`язку компенсувати такі витрати. Саме відповідач, у відповідності до п. 5.9 договору оренди від 20.02.2019р., зобов`язаний був укласти з позивачем протягом 15 робочих днів
після підписання договору оренди договір про відшкодування витрат
балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних
послуг орендарю.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. У відповідності зі ст.526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.(ст.525 ЦК України).
У відповідності до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Враховуючи вищезазначене, ГТУЮ вступило у строкове платне користування відповідно до акту приймання-передавання від 19.05.2015, користувалося ним у спірний період, а саме з 01.12. по 31.12.2018, а тому в нього виник обов`язок щодо відшкодування послуг по забезпеченню тепловою енергією, електропостачанням, водопостачанням та водовідведенням орендованого приміщення з 01.12.2018 по 31.12.2018р.
На підставі вищевикладеного, враховуючи визнання відповідачем у відзиві на позов факту користування ним комунальними послугами за спірний період, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Відповідно до ч.3-4 ст. 13 ГПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом; кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Відповідачем жодних доказів на спростування обставин, викладених в позовній заяві, не надано; за таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 178, 233, 238, 240, 241, 247-252 ГПК України, господарський суд , -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з відповідача - Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 21-А; код ЄДРПОУ 34984907) на користь позивача - Адміністрації Дніпровського району Кам`янської міської ради (51937, м. Кам`янське, просп. Перемоги, 63; код ЄДРПОУ 04052502): 15 291, 40 грн. - заборгованості із відшкодування комунальних послуг та 1 921, 00 грн. - витрат на сплату судового збору.
Видати відповідний наказ після набрання рішенням чинності.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України рішення складено та підписано без його проголошення 27.09.2019 р.
Відповідно до вимог ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно до вимог ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення . Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення .
Відповідно до вимог ст. 257 ГПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції .
Суддя Васильєв О.Ю.