
Справа № 344/13733/17
Провадження № 2-а/344/140/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2019 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої — судді Пастернак І.А.,
секретаря Кріцак Г.В.,
розглянувши в загальному порядку у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Шерембуд» до Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування припису № 16/32-24 від 04.10.2017 року,-
В С Т А Н О В И В:
Директор ТзОВ «Шерембуд» 19 жовтня 2017 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування припису № 16/32-24 від 04.10.2017 року, оскільки вважає його незаконним та таким що підлягає скасуванню. Провадження про накладення адміністративного стягнення здійснено з грубим порушенням вимог КУпАП, відсутні підстави для винесення постанови, твердження позивача не були взяті до уваги.
01 березня 2018 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позову відмовити (а.с.14-16).
Представник позивача в судове засідання не з`явився, подав до суду про відкладення розгляду справи на інший день.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, просив суд у задоволенні позову відмовити.
Судом, враховано, що в силу вимог ч. 1ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.
Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005р. у справі "Смірнова проти України").
При цьому вжиття заходів для прискорення процедури розгляду справ є обов`язком не тільки держави, а й осіб, які беруть участь у справі. Так, Європейський суд з прав людини в рішенні від 7 липня 1989 року у справі „Юніон Аліментаріа ОСОБА_4 проти Іспанії" зазначив, що заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Всі ці обставини судам слід враховувати при розгляді кожної справи, оскільки перевищення розумних строків розгляду справ становить порушення прав, гарантованих пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини.
У зв`язку із тим, що дана справа перебуває у провадженні суду з 19.10.2017 року. У призначені судом судові засідання 04.03.2018р., 06.08.2018 р., 06.12.2018 р., 18.04.2019р., 19.09.2019 р., ні позивач, ні представник позивача не з`являлися. Представник позивача на кожне судове засідання подавав заяву про відкладення розгляду справи, через неможливість взяти у судовому засіданні з причин зайнятості в іншому судовому засіданні.
Судом ухвалено провести розгляд справи у відсутності сторін з урахуванням пояснень викладених у позовній заяві та відзиві на позовну заяву.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Між сторонами виник публічно-правовий спір щодо правомірності притягнення позивача до відповідальності та накладення штрафу за вчинення правопорушення, відповідальність за яке передбачена п. 1 ч. 4 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».
27.03.2017 року складено акт огляду прихованих робіт (а.с.27).
29.09.2017 року заступником начальника відділу контролю за будівництвом Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Бобрисом Р.В. було складено протокол про порушення у сфері містобудівної діяльності. Суть правопорушення – Генеральним підрядником ТзОВ «Шерембуд» здійснюється господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню, без отримання в установленому порядку ліцензії, чим порушено ч.1 ст.17 ЗУ «Про архітектурну діяльність» (а.с.6).
З метою усунення виявлених порушень 29.09.2017 року винесено припис «Про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил» з вимогою усунути виявлене порушення шляхом отримання ліцензії для здійснення господарської діяльності до 29.11.2017 року (а.с.7).
Як вбачається із постанови від 04.10.2017 року № 16/32-24 ТзОВ «Шерембуд» визнано винним у вчиненні правопорушення передбаченого п. 1 ч. 4 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у розмірі 151 560 грн. Суть правопорушення – Генеральним підрядником ТзОВ «Шерембуд» здійснюється господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню, без отримання в установленому порядку ліцензії (а.с.8).
Про проведення позапланової перевірки позивача було поінформовано листами від 22.09.2017 року та від 14.07.2017 року (а.с.9-10).
Сторонами вказаний факт визнається.
Позапланова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності під час будівництва «Гуртожиток блочного типу з вбудованими закладами громадського призначення» на вул. Б.Хмельницького, 59а в м. Івано-Франківську проводилась на підставі листа УСБУ України в Івано-Франківській області від 30.06.2017 року № 14/1-1815 (а.с.18), листа директора державного науково-дослідного та проектно-вишукувального інституту «НДІПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ» від 20.09.2017 року № 1218/32-16/10.
На підставі вищевказаного листа, наказу «Про проведення позапланових перевірок» від 11.07.2017 року № 73 та направлення на планового (позапланового) заходу від 11.07.2017 року № 73 (а.с.23), Управлінням було здійснено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності під час будівництва «Гуртожиток блочного типу з вбудованими закладами громадського призначення» на вул.. Б.Хмельницького, 59а в м. Івано-Франківську. Початок позапланової перевірки заплановано на 18.07.2017 року о 14.00 год.
Заступник начальника відділу контролю за будівництвом Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Бобрис Р.В. звертався із службовою запискою на ім`я т.в.о начальника Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про продовження терміну перевірки (а.с.24).
Наказом від 25.09.2017 року № 103 «Про продовження проведення позапланової перевірки», продовжено на два робочі дні з 28.09.2017 року по 29.09.2017 року проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності під час будівництва «Гуртожиток блочного типу з вбудованими закладами громадського призначення» на вул.. Б.Хмельницького, 59а в м. Івано-Франківську. Продовжено на два робочі дні з 02.10.2017 року проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності на об`єкті будівництва «Реконструкція адміністративно-виробничих будівель на вул.. Б.Хмельницького, 59 в м. Івано-Франківську» (а.с.25).
25.09.2017 року т.в.о начальника Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради надане направлення для проведення планового (позапланового) заходу. Строк дії направлення з 28.09 до 29.09.2017 року (а.с.26).
29.09.2017 року складений акт за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт (а.с.35-43).
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підставами для здійснення позапланових заходів є зокрема звернення фізичної особи про порушення, що спричинило шкоду її правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природньому середовищу чи безпеці держави з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.
У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб`єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред`явили документи, передбачені цим абзацом.
Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб, права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Відповідно до ст. 1 вказаного Закону, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» строком до 31 грудня 2017 року (в редакції статті станом на 06.11.2016 року) встановлено мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
В ст. 6 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» вказано, що дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час проведення заходів нагляду (контролю) органами державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду).
За змістом ч. 1 та 4 ст. 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» дія цього Закону поширюється на відносини, пов`язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. Заходи контролю здійснюються органами державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду). Зазначені у частині четвертій цієї статті органи, що здійснюють державний нагляд (контроль) у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зобов`язані забезпечити дотримання вимог статті 1, статті 3, частин першої, четвертої, шостої - восьмої, абзацу другого частини десятої, частин тринадцятої та чотирнадцятої статті 4, частин першої - четвертої статті 5, частини третьої статті 6, частин першої - четвертої та шостої статті 7, статей 9, 10, 19, 20, 21,частини третьої статті 22 цього Закону.
Процедура здійснення державного архітектурно-будівельного контролю визначається Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю затвердженого постановою КМУ від 23.05.2011 року № 553.
З метою усунення виявлених порушень 29.09.2017 року винесено припис «Про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил» з вимогою усунути виявлене порушення шляхом отримання ліцензії для здійснення господарської діяльності до 29.11.2017 року.
04.10.2017 року винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 16/32-24 та накладено штрафні санкції в сумі 151 560 грн.
Штраф накладено за правопорушення, яке передбачено п. 1 ч. 4 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», а саме: недопущення посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю на об`єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій.
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об`єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом. Орган державного архітектурно-будівельного контролю розглядає відповідно до закону справи про адміністративні правопорушення та справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності. Посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право: 1) безперешкодного доступу до місць будівництва об`єктів та до об`єктів, що підлягають обов`язковому обстеженню; 2) складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону.
Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затверджено постановою КМУ від 23.05.2011 року № 553.
Таким чином, постанова про притягнення до відповідальності за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 04.10.2017 року № 16/32-24 є законною, винесена у відповідності з чинним законодавством, в межах повноважень відповідача, а тому скасуванню не підлягає.
У спірних правовідносинах відповідачем було дотримано принцип обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень, так як було всебічно, повно і об`єктивно з`ясовано обставин справи, та вирішено її в точній відповідності з законом.
На підставі вищевикладеного, відповідно до ст. 2, ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 2, ст. 6 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п. 2 ч. 6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», керуючись ст. ст. 241-246, 250 та 286 Кодексу адміністративного судочинства України, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області, суд –
В И Р І Ш И В :
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Шерембуд» до Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування припису № 16/32-24 від 04.10.2017 року – відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Довідка: повний текст рішення виготовлено 27.09.2019 року.
Суддя Пастернак І.А.