
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 вересня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/874/19-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом керівника Сторожинецької місцевої прокуратури до Сторожинецької міської ради Чернівецької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Давидівський дошкільний навчальний заклад "Колобок" про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким:
- визнати протиправною бездіяльність Сторожинецької міської ради Чернівецької області щодо оформлення права власності на будівлі і споруди Давидівського дошкільного навчального закладу «Колобок» за адресою: вул. Молодіжна, 28 с. Давидівка Сторожинецького району Чернівецької області та правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій розташовані зазначені будівлі та споруди;
- зобов`язати Сторожинецьку міську раду Чернівецької області вжити заходи щодо оформлення права власності на будівлі і споруди Давидівського дошкільного навчального закладу «Колобок» за адресою: вул. Молодіжна, 28 с.Давидівка Сторожинецького району Чернівецької області та правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій розташовані зазначені будівлі та споруди.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Сторожинецькою місцевою прокуратурою Чернівецької області встановлено, що у користуванні Давидівського дошкільного навчального закладу "Колобок" перебуває земельна ділянка загальною площею 0,40 га на яку відсутні правовстановлюючі документи. Таким чином, на переконання Сторожинецької місцевої прокуратури відповідач, будучи суб`єктом, який відповідає за матеріально - технічне забезпечення Давидівського дошкільного навчального закладу "Колобок", не вжив необхідних дій для оформлення права користування на земельну ділянку, на якій знаходиться вказаний дошкільний навчальний заклад. Відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку та будівлі під дошкільним навчальним закладом, на думку позивача, порушує законодавчо встановлений порядок регулювання земельних відносин, призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористуванням, а також порушує інтереси держави у сфері контролю за використанням та охороною земель.
Ухвалою суду від 05.08.2019 р. відкрито спрощене провадження у справі. Вказаною ухвалою запропоновано відповідачу, в разі заперечення щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, у п`ятиденний строк з моменту одержання даної ухвали подати до суду заяву із запереченнями проти такого розгляду. Також запропоновано відповідачу, в разі заперечення проти позову, подати у п`ятнадцятиденний строк з дня одержання даної ухвали відзив на позовну заяву та докази на його обґрунтування безпосередньо до канцелярії суду. Крім того, роз`яснено, що у випадку неподання відповідачем відзиву на позовну заяву, справа буде розглянута за наявними у ній матеріалами.
Відповідач повідомлений належним чином про поданий позов та розгляд справи в порядку спрощеного провадження 29.08.2019 року.
Оцінивши повідомлені учасниками справи обставини, суд вважає, що наявні достатні підстави для прийняття судового рішення і приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.
Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.
Згідно статуту Давидівського дошкільного навчального закладу "Колобок" власником будівлі та земельної ділянки площею 0,40 га дошкільного навчального закладу є територіальна громада міста Сторожинець в особі Сторожинецької міської ради Чернівецької області. (а.с. 15-23).
Відповідно до листа Сторожинецької міської ради від 24.05.2019 р. №1065 повідомляється, що право власності, постійного користування на земельну ділянку ДНЗ «Колобок» вул. Молодіжна, 28, с. Давидівка Сторожинецького району Чернівецької області не зареєстровано. Будь яких рішень щодо виділення земельної ділянки ДНЗ «Колобок», з надання дозволу на виготовлення технічної документації Сторожинецькою міською радою не приймалося. (а.с. 24).
Згідно листа Сторожинецької міської ради від 01.07.2019 р. №1304 повідомляється, що право власності, постійного користування на земельну ділянку ДНЗ «Колобок» вул. Молодіжна, 28, с. Давидівка Сторожинецького району Чернівецької області не зареєстровано. Рішень щодо виділення земельної ділянки ДНЗ «Колобок», надання дозволу на виготовлення землевпорядної документації Сторожинецькою міською радою не приймались по причині відсутності з даного приводу звернень, клопотань від ДНЗ «Колобок». (а.с. 25).
Згідно витягу інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, станом на 24.05.2019 року, право власності та інші речові права за адресою вул. Молодіжна, 28, с. Давидівка Сторожинецького району Чернівецької області не зареєстровано. (а.с. 11-14).
Судом встановлено, що спірні правовідносини полягають в бездіяльності Сторожинецької міської ради Чернівецької області щодо оформлення права власності на будівлі і споруди Давидівського дошкільного навчального закладу «Колобок» за адресою: вул.Молодіжна, 28 с. Давидівка Сторожинецького району Чернівецької області, а також правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій розташовані вказані будівлі та споруди.
Спірні правовідносини врегульовано Земельним кодексом України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 р. №280/97-ВР, Законом України "Про дошкільну освіту" від 11.07.2001 р. N 2628-III , Законом України "Про освіту" від 05.09.2017 р. N 2145-VIII.
До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до вимог статті 131-1 Конституції України на органи прокуратури покладається представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до вимог ч.3 ст.23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.
Згідно вимог ч.3, ч.4 ст.53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження в якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Як вбачається із матеріалів адміністративної справи, з даним позовом прокурор набув статусу позивача, оскільки орган, уповноважений здійснювати функції щодо зобов`язання оформити належним чином правовстановлюючі документи на земельну ділянку та будівлі на якій знаходиться заклад освіти.
Згідно ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад належить розпорядженнями землями територіальних громад.
Відповідно до п.34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно положень ст. 29 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження: управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Пунктом 1.3 Статуту Давидівського дошкільного навчального закладу "Колобок" визначено, що засновником дошкільного навчального закладу є Сторожинецька міська рада Чернівецької області.
У відповідності до ст. 38 Закону України "Про дошкільну освіту" матеріально-технічна база дошкільного навчального закладу включає будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, інвентар, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інше. Майно дошкільного навчального закладу належить йому на правах, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно ст.63 Закону України "Про освіту" до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством. Порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.
Відповідно до ч.1 ст.92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
У відповідності до п. "а" ч.2 ст.92 Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають заклади освіти незалежно від форми власності.
Згідно ч. 1, ч. 2 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ч.1 ст.122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
У відповідності до вимог ст.125 та ст.126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ч. 1, ч. 3 ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав є обов`язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав. Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
З наведеного слідує, що обов`язковою умовою фактичного використання земельної ділянки та будівель закладів освіти, є наявність правовстановлюючих документів на таку земельну ділянку і будівлі, оформлені у відповідності до вимог закону. При цьому, відсутність правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального й ефективного використання та охорони земель та призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористуванням.
У відповідності до п. 1.5 та п. 8.1 Статуту Давидівського дошкільного навчального закладу "Колобок", вказаний дошкільний навчальний заклад є юридичною особою, має печатку і штамп встановленого зразка, може вести самостійний баланс, мати розрахункові рахунки в органі державного казначейства та мати бланки з власними реквізитами. Управління закладом освіти здійснюється його засновником - міською радою, безпосереднє керівництво роботою - відділ освіти, молоді та спорту Сторожинецької міської ради.
Аналіз встановлених судом обставин свідчить про те, що майно Давидівського дошкільного навчального закладу "Колобок" належить до комунальної власності територіальної громади Сторожинецького району Чернівецької області.
Таким чином, земельна ділянка та будівлі Давидівського дошкільного навчального закладу "Колобок" повинні оформлятись на праві власності і постійного користування з обов`язковою державною реєстрацією цього права.
Відповідно до ст. 66 Закону України "Про освіту", сільські, селищні ради відповідають за реалізацію державної політики у сфері освіти та забезпечення якості освіти на відповідній території, забезпечення доступності дошкільної та початкової освіти; мають право засновувати заклади освіти, реорганізовувати і ліквідовувати їх, забезпечують їх діяльність та розвиток; оприлюднюють офіційну звітність про всі отримані та використані кошти, а також перелік і вартість товарів, робіт, послуг, спрямованих на потреби кожного із заснованих ними закладів освіти, та інші видатки у сфері освіти; здійснюють інші повноваження у сфері освіти, передбачені законом.
Положеннями ч.2 ст.19 Закону України "Про дошкільну освіту" передбачено, що органи місцевого самоврядування в системі дошкільної освіти в межах їх компетенції: забезпечують реалізацію державної політики у сфері дошкільної освіти на відповідній території; здійснюють інші повноваження відповідно до Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України "Про освіту", цього Закону та положень про них.
Згідно з ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що територіальним громадам сіл, селищ належить право комунальної власності на заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права. Від імені та в інтересах територіальних громад правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності здійснюють органи місцевого самоврядування.
Таким чином, відповідач, як суб`єкт, який відповідає за матеріально-технічне забезпечення дошкільного навчального закладу, здійснює контроль за додержанням законодавства в галузі освіти, а тому протиправно не вживав заходів щодо оформлення права власності на будівлі і користування на земельну ділянку, на якій знаходиться дошкільний навчальний заклад освіти у с. Давидівка Сторожинецького району Чернівецької області, у зв`язку із чим допустив протиправну бездіяльність. Вказана бездіяльність відповідача може призвести до зловживань щодо розпорядження зазначеною ділянкою, нецільового використання земельної ділянки і будівель закладу освіти, створює ризики для нормального функціонування Давидівського дошкільного навчального закладу "Колобок".
У зв`язку із вказаним, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною 1 статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Станом на час розгляду справи, доказів вжиття заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку та будівлі/приміщення до суду не надано. Враховуючи наведене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають обставинам справи і наявним матеріалам, а відтак позов підлягає задоволенню повністю.
У відповідності до ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
У зв`язку із відсутністю таких витрат, питання щодо повернення судових витрат судом не вирішується.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 241, 250, 262 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Сторожинецької міської ради Чернівецької області щодо оформлення права власності на будівлі і споруди Давидівського дошкільного навчального закладу «Колобок» за адресою: вул. Молодіжна, 28 с. Давидівка Сторожинецького району Чернівецької області та правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій розташовані зазначені будівлі та споруди.
3. Зобов`язати Сторожинецьку міську раду Чернівецької області вжити заходи щодо оформлення права власності на будівлі і споруди Давидівського дошкільного навчального закладу «Колобок» за адресою: вул. Молоджіна, 28 с.Давидівка Сторожинецького району Чернівецької області та правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій розташовані зазначені будівлі та споруди.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення складання.
Найменування учасників справи:
позивач: Сторожинецька місцева прокуратура (вул. Першотравнева, 1, м. Сторожинець, 59000);
відповідач: Сторожинецька міська рада Чернівецької області (вул. Грушевського, 6, м. Сторожинець, Чернівецька область, 59000, код ЄДРПОУ 04062179);
третя особа: Давидівський дошкільний навчальний заклад "Колобок" (вул. Молодіжна, 28, с. Давидівка, Сторожинецького району Чернівецької області, 59021, код ЄДРПОУ 21440335).
Суддя Брезіна Т.М.