Рішення № 84563305, 27.09.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.09.2019
Номер справи
560/2350/19
Номер документу
84563305
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/2350/19

РІШЕННЯ

іменем України

27 вересня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом від 26.07.2019, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області від 11 липня 2019 року № 141090 про накладення на фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 штрафу в розмірі 1700,00 гривень.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області при винесенні оскаржуваної постанови не було враховано дійсних обставин справи, не було прийнято до уваги пояснення та не надано належної оцінки доказам по справі. Зазначає, що від пояснень водій ОСОБА_2 не відмовлявся, а тому відомості вказані в акті є надуманими. Оскільки, позивач надає послуги з перевезення виключно по території України, тому картка водія для цифрового тахографу не потрібна. Крім цього, інспектору Відділу державного контролю та нагляду за безпекою на транспорті Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області на момент перевірки водієм була надана заповнена індивідуальна контрольна книжка водія, і в ході перевірки в інспектора ОСОБА_3 не було жодних претензій та зауважень до водія транспортного засобу ОСОБА_2 Вказує, що водій здійснював перевезення вантажів та мав весь необхідний пакет документів, передбачений ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а тому заявлені вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Ухвалою від 12.08.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (арк. спр. 2-3).

29.08.2019 до суду надійшов відзив на позов від 28.09.2019, згідно якого відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що позивач здійснював перевезення вантажів без оформлення документів, передбачених ст. 48 ЗУ "Про автомобільний транспорт", а саме протоколу перевірки та адаптації тахографа і індивідуально-контрольної книжки водія у результаті чого являлось неможливим водію вести облік та працівникам Укртрансбезпеки перевірити режим праці та відпочинку водія. Вказує, що на розгляді справи ФОП ОСОБА_1 зауважив, що індивідуально-контрольна книжка водія в автомобілі була присутні та, ніби то, водій її пред`явив посадовим особам, що проводили рейдову перевірку. На пропозицію надати докази, позивач надав сфотографовані копії індивідуально-контрольної книжки водія, на яких не було ні печатки, ні дати початку ведення, ні відбитку перевірки 28.05.2019. Також зазначає, що посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області було зафіксовано всі документи, які надав водій ОСОБА_2 при проведення рейдової перевірки, а саме ТТН № ХЗБ00015632 від 28.05.2019, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу RENAULT, номерний знак НОМЕР_1 та напівпричепа ZASLAW, номерний знак НОМЕР_2 , а також посвідчення водія ОСОБА_2 . Щодо ненадання водієві ОСОБА_2 Акту № 123833 від 28.05.2019 року для ознайомлення та підпису вказує, що дане твердження позивача не відповідає фактичним обставинам справи, а отже не відповідає дійсності. Більше того, дані твердження є такими, що намагаються ввести суд в оману та уникнути відповідальності у вигляді сплати штрафу (арк. спр. 27-32).

З`ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

28.05.2019 о 15:05 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області було проведено перевірку транспортного засобу RENAULT, номерний знак НОМЕР_1 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_3 , який належить позивачу, та за результатами якої складено Акт №123833 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 28.05.2019 (далі - Акт від 28.05.2019). В Акті від 28.05.2019 зазначено, що під час перевірки виявлено порушення: згідно ТТН №ХЗБ00015632 від 28.05.2019 надавав послуги з перевезення вантажу. У водія відсутні: картка водія у слоті цифрового тахографа, індивідуальна контрольна книжка водія, це унеможливлює облік та перевірку режиму праці та відпочинку водія. Порушено: Наказ №340 від 07.06.2010 МТЗУ та Наказ №385 від 24.06.2010 МТЗУ, ст. 48 ЗУ "Про автомобільний транспорт". Також, виявлено порушення, відповідальність за яке передбачена ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт": надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів передбачених ст. 48 Закону. Зазначено, що водій відмовився від пояснень та підпису, з актом ознайомлений (арк. спр. 38).

Постановою управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про застосування адміністративно-господарського штрафу №141090 від 11.07.2019 (далі - постанова №141090) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700,00 грн. Вказано про допущення порушення вимог ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за що передбачена абзацом 3 ст. 60 Закону (арк. спр. 37).

Відповідно ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" №2344-III (далі - Закон №2344-III) автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Вказаною статтею Закону №2344-III, також встановлено перелік документів для здійснення внутрішніх перевезень вантажів: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

У п. 3.3 Розділу ІІІ Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 24.06.2010 № 385 (далі - Інструкція №385), зазначено, що водій транспортного засобу, обладнаного тахографом, забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа; своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом; у разі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для найманих водіїв); у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів.

Згідно з п. 6.1, 6.3 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв`язку України 07.06.2010 №340 (далі - Положення №340), автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами. Водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія (додаток 3).

Отже, позивач повинен виконувати вимоги пунктів 6.1, 6.3 Положення №340, а водії повинні дотримуватись вимог п. 3.3 Розділу ІІІ Інструкції №385, і в тому числі надавати до контролю протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або індивідуальну контрольну книжку водія, чого було не дотримано, що встановлено та стверджено Актом від 28.05.2019. Відмова водія у цьому акті від пояснень та підпису фактично підтверджує встановлене порушення, а саме надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 48 Закону №2344-III.

До позовної заяви позивачем надано, зокрема копію індивідуальної контрольної книжки водія (арк. спр. 13-15), однак приписи статті 48 Закону №2344-III зобов`язують автомобільних перевізників, водіїв мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Надання позивачем до суду таких документів не спростовує того факту, що на момент проведення перевірки у водія вони були відсутні, що має наслідком відповідальність згідно ст. 60 Закону №2344-III. Аналогічна правова позиція вказана в п. 26 постанови Верховного Суду від 17 липня 2018 року по справі №802/1836/17-а.

Отже, Актом від 28.05.2019 встановлено факт порушення позивачем вимог законодавства, а саме надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 48 Закону №2344-III.

Статтею 60 Закону №2344-III передбачений вичерпний перелік порушень законодавства про автомобільний транспорт, за які застосовуються адміністративно-господарські штрафи.

Так, згідно з абз. 3 ст. 60 Закону №2344-III, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Підсумовуючи наведене, суд погоджується з висновками відповідача про порушення позивачем Закону №2344-III, які виявлені та стверджені Актом від 28.05.2019, і як наслідок, суд вважає правомірними постанову №141090 від 11.07.2019.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд вважає і приходить до висновку, що позивач не довів позовні вимоги, а суб`єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, довів правомірність прийняття оскаржуваної постанови, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов не задовольняється.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 26.07.2019, залишити без задоволення.

Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 27 вересня 2019 року

Позивач:Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_4 ) Відповідач:Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області (вул. Соборна, 75, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39816845)

Головуючий суддя А.І. Петричкович