
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
26 вересня 2019 р. № 520/8497/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіної Ю.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області щодо припинення виплат пенсії з 01.05.2019 року; зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області поновити та виплатити пенсію з 01.05.2019 року; допустити негайне виконання рішення суду в частині виплати пенсії у межах суми пенсії за один місяць, відповідно до п. 1 ч.1 ст.371 КАС України; судові витрати покласти на відповідача.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно припинив виплату пенсії з 01.05.2019 з підстав не визначених Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»
Ухвалою від 27.08.2019 у справі відкрито провадження.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, у якому проти задоволення позовних вимог заперечував з тих підстав, що позивач самостійно відмовився від статусу внутрішньо переміщеної особи, а оскільки на момент виникнення спірних правовідносин діючим законодавством не було визначено порядку нарахування пенсії таким особам, то управління правомірно зупинило виплату пенсії. Наразі управлінням вирішується питання поновлення виплати пенсії позивачу у відповідності до вимог постанови КМУ від 21.08.2019 № 788.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, суд встанови наступні обставини.
Позивач є громадянином України та має право на пенсію за вислугу років, про що свідчать копія паспорту та пенсійного посвідчення (а.с. 12-14,18).
Згідно довідки від 22.05.2015 № 6330013127 позивач мав статус внутрішньо переміщеної особи та був зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 .
Згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району м.Харкова від 07.11.2018 № В-06-2009 позивач зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 , знятий з обліку в базі внутрішньо переміщених осіб, згідно власної заяви, довідка № 6330013127 від 22.05.2015 скасована наказом начальника УПСЗН від 31.10.2018 № 88.
Долученим до матеріалів справи атестатом про зняття з обліку підтверджено, що виплата пенсії позивачеві припинена до з`ясування (скасування довідки) , пенсія виплачена по 30.04.2019.
Перевіряючи оскаржувані дії відповідача на відповідність положенням ч.2 ст.2 КАС України суд зазначає наступне.
Відповідно до положень ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Надане вищевказаною статтею право деталізоване у Законах України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII) та від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV), зокрема, у стаття 1 і 8 відповідно.
Зазначеними нормами Законів визначено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених Законом № 1788-XII. Іноземні громадяни та особи без громадянства, які проживають в Україні, мають право на пенсію на рівні з громадянами України на умовах, передбачених законодавством або міжнародними угодами. Право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого Законом № 1058-IV пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 1058-IV законодавство про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, цього Закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.
Частиною третьою статті 4 Закону № 1058-IV регламентовано, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Згідно з частиною першою статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, які виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до частини другої статті 5 Закону № 1058-IV виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням, порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.
Згідно з частиною першою статті 47 Закону № 1058-IV пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний орган посилається на те, що реалізація права позивача на отримання пенсійних виплат пов`язана з фактом його реєстрації як внутрішньо переміщеної особи, що має бути підтверджено відповідною довідкою.
Так, частиною першою статті 49 Закону № 1058-IV передбачено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Суд зауважує, що зазначений перелік підстав для припинення виплати пенсії є вичерпним та не підлягає розширеному тлумаченню.
Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" не передбачено такої підстави припинення виплати пенсії, як не підтвердження позивачем статусу внутрішньо переміщеної особи. Позивач не повинен для отримання пенсії в обов`язковому порядку мати статус внутрішньо переміщеної особи.
Враховуючи наведені норми, суд дійшов висновку про порушення відповідачем вимог ч. 1 ст. 49 Закону №1058, оскільки з травня 2019 року позивачеві припинено виплату пенсії без прийняття відповідного рішення і за відсутності законодавчо встановлених підстав.
Крім того, суд наголошує, що згідно ч. 2 ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Стаття 48 Конституції України гарантує, що кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що припинивши виплату пенсії позивачеві, відповідач поставив позивача в умови скрутного матеріального становища, яке унеможливлює нормальне існування людини.
Отже, належним способом захисту порушених прав позивача буде зобов`язання відповідача-суб`єкта владних повноважень, поновити нарахування та виплатити пенсії з 01.05.2019 та виплатити виниклу суму заборгованості
Відповідно до ст. ст.7,9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч.2ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі викладеного вище, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є такими, що підлягають задоволенню.
Стосовно вимоги допустити негайне виконання рішення суду, суд зазначає, що пунктом 1 ч. 1 ст.371 КАС України передбачено негайне виконання рішення суду щодо присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних фондів - у межах суми стягнення за один місяць. Оскільки, присуджені позивачу виплати є періодичними та здійснюються з Державного бюджету України, рішення підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення пенсії за один місяць.
Згідно приписів ч.5 ст.139 КАС України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Оскільки позивач не сплачував судовий збір та не заявляє про понесення інших судових витрат, суд відносить судові витрати у даній справі за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України.
На підставі викладеного, керуючись 263, 294, 295 КАС України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області щодо припинення виплат пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2019 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) поновити нарахування та виплатити пенсію ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 ) з 01.05.2019 року.
Допустити негайне виконання рішення суду в частині виплати пенсії у межах суми пенсії за один місяць.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Зоркіна Ю.В.