
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 вересня 2019 р. справа № 520/7152/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Горшкової О.О.,
при секретарі судового засідання - Лук`янчук О.І.,
за участю: представника позивача – Тютюнника О.А., представника відповідача - Павленка О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Виробничо-технічного центру "БУДСЕРВІС" Товариство з обмеженою відповідальністю (просп. Гагаріна, буд. 154,м. Харків,61035) до Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Виробничо-технічний центр "БУДСЕРВІС" Товариство з обмеженою відповідальністю, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Харківській області від 29 березня 2019 року № 0019685805, у частині накладення штраф у розмірі 40% на суму 141 600,00 грн. за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ 354 000,00 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог чинного податкового законодавства України при прийнятті оскаржуваного рішення. Зокрема, як зазначає позивач, при реєстрації податкової накладної № 1 сталась технічна помилка щодо зазначення року її складання, що було виправлено шляхом подання та реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 1 від 17.04.2018 року, а в подальшому позивачем 19.04.2018 року було коректно зареєстровано податкову накладну № 1 від 29.03.2018 року.
Відповідач, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, зазначив, що у відповідності до вимог п. 21 Порядку заповнення податкової накладної, виправлення даних щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номера не допускається. Відтак, як вважає відповідач, контролюючим органом правомірно у відповідності до вимог ст.120-1 ПК України застосовано до позивача штраф за порушення граничних термінів реєстрації податкової накладної.
У судовому засіданні 16.09.2019 року, сторони підтримали свої правові позиції в повному обсязі.
Суд, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, заслухавши пояснення учасників процесу, які прибули до суду, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ГУ ДФС у Харківській області на адресу ВТЦ «БУДСЕРВІС» ТОВ сформовано податкове повідомлення - рішення від 29 березня 2019 року № 0019685805, відповідно до якого на підставі акту перевірки від 27.02.20018 року №654/20-40-58-05-10/32337990 податковим органом було встановлено порушення граничних строків реєстрації податкових накладних, визначеного абз.14 п. 201.10. ст. 201 ПК України та згідно абз.1 п. 120-1.1. ст.. 120 ПК України за березень, грудень 2017 року березень червень 2018 року та застосовано штраф:
- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 421 338,10 грн., штраф у розмірі 10% на суму 42 138,21 грн.,
- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 832,74 грн., штраф у розмірі 30% на суму 249,82 грн.,
- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ 354 000,00 грн., штраф у розмірі 40% на суму 141 600,00 грн.
ВТЦ «БУДСЕРВІС» ТОВ зазначене податкове повідомлення-рішення оскаржило в адміністративному порядку до контролюючого органу вищого рівня - Державної фіскальної служби України (скарга від 23.04.2019 року вих.№2/32).
Рішенням про результати розгляду скарги Державної фіскальної служби України № 28179/6/99-99-11-01-01-25 від 20.06.2016 року податкове повідомлення - рішення від 29 березня 2019 року № 0019685805 залишено без змін.
Позивач, не погоджуючись з рішенням суб`єкта владних повноважень, звернувся до суду із даним позовом.
Згідно з пп. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) Єдиний реєстр податкових накладних - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Разом з тим, згідно з п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п`ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Відповідно до п. 11 підрозділу 2 роз. ХХ «Перехідні положення» ПК України, з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, виписані за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
Аналізуючи зазначені норми, суд зазначає, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний реєструвати податкові накладі та/або розрахунки коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних не пізніше п`ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
Відповідальність платника податку, передбачена пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, діє з 01.01.2015 року.
Судом встановлено, що Виробничо-технічний центр "БУДСЕРВІС" Товариство з обмеженою відповідальністю сформовано податкову накладу № 1 29.03.2017 року, у зв`язку з отриманням 23.03.2018 року попередньої оплати від контрагента ПРАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ- 5» за капремонт теплофікаційного обладнання КТЦ згідно договору від 29.03.2018 року №243 (а.с. 13).
Вказана податкова накладна № 1 від 29.03.2017 року була зареєстрована в ЄРПН 05.04.2019 року, що підтверджується квитанцією від 05.04.2019 року (а.с. 14).
Як пояснив позивач в судовому засіданні, під час складання вказаної податкової накладної, підприємством допущено технічу помилку у зазначенні року формування - "29.03.2017 року" замість вірного "29.03.2018 року".
Дана операція була самостійно виявлена платником податків, на підставі чого ВТЦ "БУДСЕРВІС" Товариство з обмеженою відповідальністю 18.04.2018 року (об 14:24:11 год) - зареєстровано розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 1 від 17.04.2018 року на суму ПДВ - 354 000,00 грн. (а.с. 15)
В подальшому, 19.04.2018року ( об 08:07:45) ВТЦ «БУДСЕРВІС» ТОВ зареєстровано податкову накладну № 1 від 29.03.2018 року на суму ПДВ 354 000,00 грн., що підтверджується квитанцією від 19.04.2018 року (а.с. 17-18).
Відповідно до п. 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого Наказом Мінфіна № 1307 від 31.12.2015р., у разі здійснення коригування сум податкових зобов`язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов`язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 розділу V Податкового кодексу України постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної. Розрахунок коригування складається особами, визначеними відповідно до пункту 1 цього Порядку. Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних, крім випадків, передбачених цим Порядком. У розрахунку коригування вказуються дата та номер податкової накладної, до якої вносяться зміни. У клітинках номера податкової накладної, що не заповнюються, нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються. У разі складання розрахунку коригування з метою виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов`язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, у розрахунку коригування зазначаються виправлені дані. Не допускається виправлення даних щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номера.
Отже, помилка, допущена в номері чи даті податкової накладної, не може бути виправлена шляхом складання розрахунку коригування.
В той же час, згідно абз. 6 п. 192.1 ст. 192 ПК України розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов`язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Як встановлено судом з пояснень представника позивача, що 29.03.2017 року жодних господарських операцій, які були б підставою для складання податкової накладної, між позивачем та ПРАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ- 5» , доказів на спростування чого відповідачем до суду не надано.
Отже, суд приходить до висновку, що розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 1 від 17.04.2018 року ( зареєстрований від 18.04.2018 року ) не містять виправлень щодо дат податкових накладних, в ньому лише зафіксовано, що 29.03.2017 року виконання послуги за накладною № 1 фактично не відбулось, а отже об`єкт оподаткування дорівнює нулю.
При цьому, 19.04.2019 року було зареєстровано правильну податкову накладу № 1 від 29.03.2018 року з аналогічними показниками щодо наданих послуг.
Таким чином, оскільки у позивача 29.03.2017 року був відсутній обов`язок складати та реєструвати податкову накладну на адресу ПРАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ- 5», її помилкове виписування не тягне за собою жодних наслідків які передбачені п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України.
Отже, реєстрація податкової накладної, в якій помилково зазначено її дату складання, за умови того, що у платника податків не виникло податкових зобов`язань на дату, яку помилково зазначено у такій податковій накладній, не може свідчити про недотримання платником податку обов`язку щодо дотримання строків її реєстрації.
Відповідно до ч.1 ст.109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відтак, визначальною ознакою податкового правопорушення є протиправність дій чи бездіяльності, у тому числи, платника податку.
Оскільки, у спірному випадку допущена платником податку помилка у даті складення податкової накладної не може свідчити про протиправність його дій чи бездіяльності, то відсутні підстави і для висновку про те, що у спірних правовідносинах позивачем допущено податкове правопорушення, відповідальність за яке передбачена п.120-1.1 ст.120-1 ПК України.
При вирішенні спору судом враховується правова позиція Верховного Суду, викладена у постанові від 26 червня 2018 року по справі №813/4556/16, де вказано, зокрема, що помилкове виписування податкової накладної не тягне за собою жодних наслідків, які передбачені пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України.
Підсумовуючи вищезазначене, враховуючи відсутність навмисних дії платника податків, направлених на несвоєчасну реєстрацію податкової накладної, з огляду на те, що платник податків робив все можливе для виправлення такої помилки, при тому що нормами законодавства не врегульований порядок виправлення такої помилки, як рік виписки накладної.
Відповідно до п. п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Податкового кодексу України податкове законодавство України ґрунтується, в тому числі, на принципі презумпції правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов`язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.
Згідно з п. 56.21 ст. 56 Податкового кодексу України у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов`язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Суд вважає, що в спірних правовідносинах має бути застосований саме принцип презумпції правомірності рішень платника податку та рішення, в даному випадку, контролюючий орган мав прийняти саме на користь платника податку.
Згідно правової позиції Верховного Суду, викладеної в постанові від 21 лютого 2018 року у справі №817/537/17 (адміністративне провадження №К/9901/4401/17) суди при вирішенні податкових спорів виходять з презумпції добросовісності платника податків, що означає, що подані платником контролюючому органу документи податкової звітності є дійсними, повно та об`єктивно відтворюють господарські операції, що є об`єктом оподаткування та/або фінансові показники яких впливають на податковий обов`язок платника податків, якщо інше не буде доведено контролюючим органом. У площині процесуального регулювання презумпції добросовісності платника податків відповідає обов`язок доведення контролюючим органом правомірності прийнятого рішення в судовому процесі, порушеному за позовом платника податків про скасування рішення як неправомірного. У разі надання контролюючим органом доказів, які спростовують дійсність чи повноту даних поданої платником податків податкової звітності, платник податків відповідно до обов`язку кожної сторони довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, повинен довести наявність законних підстав, для врахування задекларованих в податковому обліку даних при визначені суми його податкового обов`язку.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У зв`язку з викладеним, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 6-9, 14, 243-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Виробничо-технічного центру "БУДСЕРВІС" Товариство з обмеженою відповідальністю до Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Харківській області від 29 березня 2019 року № 0019685805 в частині накладення штраф у розмірі 40% на суму 141 600,00 грн. за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ 354 000,00 грн.
Стягнути на користь Виробничо-технічного центру "БУДСЕРВІС" Товариство з обмеженою відповідальністю (просп. Гагаріна, буд. 154,м. Харків,61035, код ЄДРПОУ 2337990) сплачену суму судового збору в розмірі 2124 (дві тисячі сто двадцять чотири) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Харківській області ( вул. Пушкінська, 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 39599198).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текс рішення виготовлено 26 вересня 2019 року.
Суддя Горшкова О.О.