
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 вересня 2019 року м.ПолтаваСправа № 440/2841/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Удовіченка С.О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Сендецької В.О.,
представника позивача - Чудненка В.М.,
представника відповідача - Озацької О.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України , в особі Харківського управління Офісу великих платників податків Державної Фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
02 серпня 2019 року Акціонерне товариство "Полтаваобленерго" (далі по тексту - АТ "Полтаваобленерго" / позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України , в особі Харківського управління Офісу великих платників податків Державної Фіскальної служби (далі по тексту - Харківське управління ОВПП ДФС / відповідач) в якому просило: визнати протиправним та скасувати податкового повідомлення-рішення №0000905008 від 22 квітня 2019 року про застосування штрафних санкцій в розмірі 63 280,38 грн.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.
В обгрунтування позовної заяви позивач зазначив, що відповідачем протиправно нараховано штрафні санкції, оскільки АТ "Полтаваобленерго" не порушувало строків реєстрації податкових накладних. Вказував, що відповідно до роз`яснень ДФС в ЗІР (категорія 101.20) та роз`яснень ДФС наданих листом від 27 листопада 2018 року №36942/7/99-99-15-03-02-17, у випадку зазначення "невірного" індивідуального податкового номера при складанні податкової накладної на операцію з постачання товарів/послуг та реєстрації її в ЄРПН платник податку продавець, з метою виправлення допущеної помилки, складає та реєструє в ЄРПН мінусовий розрахунок коригування до податкової накладної з невірним "ІПН покупця" та нову податкову накладну з правильним "ІПН покупця", у полі "Дата складання" якої зазначається дата виникнення податкових зобов`язань продавця, тобто дата складання податкової накладної із невірним "ІПН покупця". Наразі даний метод є єдиним технічно можливим шляхом виправлення помилки, допущеної в індивідуальному податковому номері. Стверджував, що на момент здійснення господарських операцій не знав, що контрагенти є платниками ПДВ, однак як тільки дані обставини стали відомі позивач вжив заходів щодо виправлення допущеної помилки у податковій накладній в графі "Отримувач (покупець)" та в графі "Індивідуальний податковий номер" та виписав і зареєстрував розрахунок коригування (ПДВ "мінус" 628 239,58 грн). В подальшому позивачем складено та зареєстровано нові накладні (ПДВ "плюс" 628 239,58 грн) із вірними відомостями про статус покупця. Стосовно податкової накладної №27//1700 від 10 січня 2019 року то позивачем вчинено усі необхідні дії для її прийняття та реєстрації, однак контролюючий орган зареєстрував накладну лише 04 лютого 2019 року.
27 серпня 2019 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов відзив Харківського управління ОВПП ДФС (т.1 а.с. 171-176) в якому відповідач вказував на правомірність оскаржуваного рішення. Зазначив, що в ході камеральної перевірки встановлено, що АТ "Полтаваобленерго" у січні 2019 року складено та включено до податкових зобов`язань січня 2019 року податкові накладні зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням встановленого терміну реєстрації. Стверджував, що позиція АТ "Полтаваобленерго" стосовного того, що останньому не було відомо про те, що споживачі послуг є платниками ПДВ, не заслуговує на увагу, оскільки згідно даних ЄРПН позивач у попередніх періодах вже реєстрував податкові накладні по вказаним суб`єктам господарювання.
27 серпня 2019 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшло клопотання Харківського управління ОВПП ДФС про проведення розгляду справи в режимі відеоконференції (т.2 а.с. 1-2).
За результатами розгляду вищевказаного клопотання ухвалою суду від 27 серпня 2019 року вирішено проводити розгляд справи в режимі відеоконференції.
03 вересня 2019 року до суду надійшла заява представника АТ "Полтаваобленерго" про продовження строку подання відповіді на відзив, яка обгрунтована необхідністю ознайомлення із великою кількістю матеріалів доданих до відзиву (т.2 а.с. 10).
За результатами розгляду вищевказаного клопотання судом 03 вересня 2019 року відкладено розгляд справи до 17 вересня 2019 року та винесено ухвалу про проведення наступного судового засідання в режимі відеоконференції.
17 вересня 2019 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла відповідь АТ "Полтаваобленерго" на відзив (т.2 а.с. 42-49) у якій останній наполягав на правомірності своїх вимог та протиправності застосування штрафних санкцій.
Під час розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримав.
Під час розгляду справи представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
Судом встановлено, що АТ "Полтаваобленерго" (код ЄДРПОУ 00131819) зареєстровано як юридична особа 26 травня 1995 року (т.1 а.с. 20-27).
22 березня 2019 року Харківським управлінням ОВПП ДФС проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго" в податковій декларації з податку на додану вартість за січень 2019 року.
За результатами перевірки контролюючим органом складено Акт №211/28-10-50-08-12/00131819 (т.1 а.с. 56-61) за висновками якого встановлено несвоєчасну реєстрацію ПАТ "Полтаваобленерго" податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних складених у січні 2019 року, чим порушено абзац 14 пункту 201.10 статті 201 розділу V Податкового кодексу України.
Не погоджуючись із висновками Акта перевірки АТ "Полтаваобленерго" подало до Харківського управління ОВПП ДФС заперечення до нього, за результами розгляду яких контролюючим органом відмовлено у їх задоволенні (т.1 а.с. 44-55).
На підставі висновків Акта №211/28-10-50-08-12/00131819 контролюючим органом 22 квітня 2019 року складено податкове повідомлення-рішення №0000905008, яким до АТ "Полтаваобленерго" застосовано штраф у розмірі 63 28037 грн (т.1 а.с. 41-42).
Не погоджуючись із вищевказаним рішенням АТ "Полтаваобленерго" подало на нього скаргу до ДФС України, за результатами розгляду якої рішенням №29648/6/99-99-11-06-01-25 від 01 липня 2019 року податкове повідомлення-рішення №0000905008 від 22 квітня 2019 року залишено без змін, а скаргу - без задоволення (т.1 а.с. 28-40).
Позивач, не погоджуючись із податковим повідомленням-рішенням Головного управління ДФС у Полтавській області від 22 квітня 2019 року №0000905008, звернувся до суду.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
За приписами частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Надаючи правову оцінку оскаржуваному податковому повідомленню-рішенню, судом встановлено наступне.
Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, у тому числі податку на прибуток та податку на додану вартість, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
В свою чергу за приписами підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Обов`язок платника податків на дату виникнення податкових зобов`язань скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений Податковим кодексом України термін, визначений абзацом першим пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України.
Відповідно до положень пункту 11 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
Згідно із пунктом 5 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній / розрахунку коригування.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що АТ "Полтаваобленерго" складено 31 січня 2019 року податкові накладні, а саме:
- №763 на загальну суму 32 122,33 грн, в тому числі ПДВ 6 424,47 грн, яка згідно квитанції №1 доставлена до центрального рівня ДПС України 27 лютого 2019 року та зареєстрована в ЄРПН 27 лютого 2019 року о 15:19 год (т.1 а.с. 70, 72, 250 зворотній бік);
- №764 на загальну суму 26 340,86 грн, в тому числі ПДВ 5 268,17 грн, яка згідно квитанції №1 доставлена до центрального рівня ДПС України 27 лютого 2019 року та зареєстрована в ЄРПН 27 лютого 2019 року о 15:19 год (т.1 а.с. 73, 75, 250 зворотній бік);
- №765 на загальну суму 642 460 грн, в тому числі ПДВ 128 492 грн, яка згідно квитанції №1 доставлена до центрального рівня ДПС України 27 лютого 2019 року та зареєстрована в ЄРПН 27 лютого 2019 року о 15:06 год (т.1 а.с. 76, 78, 251);
- №766 на загальну суму 22 486,10 грн, в тому числі ПДВ 4 497,22 грн, яка згідно квитанції №1 доставлена до центрального рівня ДПС України 27 лютого 2019 року та зареєстрована в ЄРПН 27 лютого 2019 року о 15:20 год (т.1 а.с. 79, 81, 250 зворотній бік);
- №767 на загальну суму 1 166 666,67 грн, в тому числі ПДВ 233 333,33 грн, яка згідно квитанції №1 доставлена до центрального рівня ДПС України 27 лютого 2019 року та зареєстрована в ЄРПН 27 лютого 2019 року о 15:04 год (т.1 а.с. 82, 84, 251);
- №768 на загальну суму 565 257,67 грн, в тому числі ПДВ 113 051,53 грн, яка згідно квитанції №1 доставлена до центрального рівня ДПС України 27 лютого 2019 року та зареєстрована в ЄРПН 27 лютого 2019 року о 15:04 год (т.1 а.с. 85, 87, 251);
- №769 на загальну суму 31 801,77 грн, в тому числі ПДВ 6 360,35 грн, яка згідно квитанції №1 доставлена до центрального рівня ДПС України 27 лютого 2019 року та зареєстрована в ЄРПН 27 лютого 2019 року о 15:21 год (т.1 а.с. 88, 90, 251);
- №770 на загальну суму 20 471,22 грн, в тому числі ПДВ 4 094,24 грн, яка згідно квитанції №1 доставлена до центрального рівня ДПС України 27 лютого 2019 року та зареєстрована в ЄРПН 27 лютого 2019 року о 15:21 год (т.1 а.с. 91, 94, 250 зворотній бік);
- №771 на загальну суму 57 821,40 грн, в тому числі ПДВ 11 564,28 грн, яка згідно квитанції №1 доставлена до центрального рівня ДПС України 27 лютого 2019 року та зареєстрована в ЄРПН 27 лютого 2019 року о 15:21 год (т.1 а.с. 94, 96, 250 зворотній бік);
- №772 на загальну суму 25 698,40 грн, в тому числі ПДВ 5 139,68 грн, яка згідно квитанції №1 доставлена до центрального рівня ДПС України 27 лютого 2019 року та зареєстрована в ЄРПН 27 лютого 2019 року о 15:22 год (т.1 а.с. 92, 99, 250 зворотній бік);
- №773 на загальну суму 5 782,40 грн, в тому числі ПДВ 1 156,43 грн, яка згідно квитанції №1 доставлена до центрального рівня ДПС України 27 лютого 2019 року та зареєстрована в ЄРПН 27 лютого 2019 року о 15:22 год (т.1 а.с. 100, 102, 250 зворотній бік);
- №774 на загальну суму 362 989,90 грн, в тому числі ПДВ 72 597,98 грн, яка згідно квитанції №1 доставлена до центрального рівня ДПС України 27 лютого 2019 року та зареєстрована в ЄРПН 27 лютого 2019 року о 15:23 год (т.1 а.с. 103, 105, 251);
- №775 на загальну суму 81 113,03 грн, в тому числі ПДВ 16 222,61 грн, яка згідно квитанції №1 доставлена до центрального рівня ДПС України 27 лютого 2019 року та зареєстрована в ЄРПН 27 лютого 2019 року о 15:23 год (т.1 а.с. 106, 108, 250 зворотній бік);
- №776 на загальну суму 51 396,80 грн, в тому числі ПДВ 10 279,36 грн, яка згідно квитанції №1 доставлена до центрального рівня ДПС України 27 лютого 2019 року та зареєстрована в ЄРПН 27 лютого 2019 року о 15:09 год (т.1 а.с. 109, 111, 251);
- №777 на загальну суму 12 849,20 грн, в тому числі ПДВ 2 569,84 грн, яка згідно квитанції №1 доставлена до центрального рівня ДПС України 27 лютого 2019 року та зареєстрована в ЄРПН 27 лютого 2019 року о 15:24 год (т.1 а.с. 112, 114, 250 зворотній бік);
- №778 на загальну суму 16 666,67 грн, в тому числі ПДВ 3 333,33 грн, яка згідно квитанції №1 доставлена до центрального рівня ДПС України 27 лютого 2019 року та зареєстрована в ЄРПН 27 лютого 2019 року о 15:24 год (т.1 а.с. 115, 117, 250 зворотній бік);
- №779 на загальну суму 19 273,80 грн, в тому числі ПДВ 3 854,76 грн, яка згідно квитанції №1 доставлена до центрального рівня ДПС України 27 лютого 2019 року та зареєстрована в ЄРПН 27 лютого 2019 року о 15:25 год (т.1 а.с. 118, 120, 250 звортній бік);
- №263 на загальну суму 15 600 грн, в тому числі ПДВ 3 120 грн, яка згідно квитанції №1 доставлена до центрального рівня ДПС України 27 лютого 2019 року та зареєстрована в ЄРПН 27 лютого 2019 року о 10:51 год (т.1 а.с. 128, 131, 251);
- №264 на загальну суму 4 166,67 грн, в тому числі ПДВ 833,33 грн, яка згідно квитанції №1 доставлена до центрального рівня ДПС України 27 лютого 2019 року та зареєстрована в ЄРПН 27 лютого 2019 року о 10:51 год (т.1 а.с. 139, 141, 251).
Також АТ "Полтаваобленерго" 10 січня 2019 року складено податкову накладну №27 на загальну суму 3 054,13 грн, в тому числі ПДВ 610,83 грн, отримувач (покупець) ПАТ "Укртелеком", яка направлена до ДПС:
- 21 січня 2019 року, однак згідно квитанції №1 (т.1 а.с. 146) не прийнята з тих підстав, що "на дату виписки податкової накладної платник ПДВ з ІПН " НОМЕР_1 " присутній в Реєстрі платників ПДВ з ЄДРПОУ "21560766", який не співпадає з графою "Податковий номер платника податку-покупця" (01186975);
- 25 січня 2019 року, однак згідно квитанції №1 (т.1 а.с. 150) не прийнята з тих підстав, що "на дату виписки податкової накладної платник ПДВ з ІПН " НОМЕР_1 " присутній в Реєстрі платників ПДВ з ЄДРПОУ "21560766", який не співпадає з графою "Податковий номер платника податку-покупця" (25160766);
- 31 січня 2019 року, однак згідно квитанції №1 (т.1 а.с. 154) не прийнята з тих підстав, що "на дату виписки податкової накладної платник ПДВ з ІПН " НОМЕР_1 " присутній в Реєстрі платників ПДВ з ЄДРПОУ "21560766", який не співпадає з графою "Податковий номер платника податку-покупця" (25160766);
- 04 лютого 2019 року та згідно квитанції №1 доставлена до центрального рівня ДПС України "ДОКУМЕНТ ПРИЙНЯТО", згідно даних ЄДРПН накладна зареєстрована 04 лютого 2019 року о 13:59 год (т.1 а.с. 257).
Згідно із пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Виходячи зі змісту наведених норм Податкового кодексу України, порушення термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН є податковим правопорушенням, за яке законом передбачена фінансова відповідальність у вигляді штрафних (фінансових) санкцій.
АТ "Полтаваобленерго", як на підставу не реєстрації в ЄРПН податкових накладних у строки встановлені абзацом 11 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, посилається на ту обставину, що в січні 2019 року Кременчуцькою філією ПАТ "Полтаваобленерго" отримано предоплату за розподіл електричною енергією від ряду господарюючих суб`єктів, дані оплати включено до зведеної податкової накладної №760/1501 від 31 січня 2019 року (т.1 а.с. 64), складеної на неплатника ПДВ з умовним ІПН 100000000000, яка зареєстрована в ЄРПН 14 лютого 2019 року, однак в подальшому позивач дізнався, що покупці електроенергії є платниками ПДВ, що призвело до необхідності виправлення допущеної помилки.
Зазначене дає підстави для висновку, що обставини щодо змін у статусі контрагентів (покупців послуг), на які позивач вказує як на причину помилки при складанні первинної (зведеної) податкової накладної №760/1501 від 31 січня 2019 року, що зумовила необхідність в подальшому оформити та зареєструвати нові податкові накладні із пропуском встановленого строку для виправлення цієї помилки, відбулися ще до складення та реєстрації зведеної накладної №760/1501 від 31 січня 2019 року. Тобто необхідність оформлення та реєстрації нових податкових накладних не пов`язана із обставинами, які відбулися після складення або реєстрації зведеної податкової накладної, а тому сам по собі факт її своєчасної реєстрації не може впливати на правову оцінку дотримання строків реєстрації нових податкових накладних, виписаних за фактом тих самих господарських операцій.
При цьому, суд звертає увагу позивача, що за вимогами пункту 201.7 статті 207 Податкового кодексу України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс)
А тому складання і реєстрація зведеної податкової накладної, за відсутності правових підстав для її складання, не може свідчити про факт своєчасної реєстрації податкових накладних в ЄРПН за відсутності такої реєстрації.
Крім того, суд враховує, що приписи Податкового кодексу України не містять норм щодо звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної в ЄРПН у разі її здійснення з метою виправлення помилки поза межами встановленого законодавством строку.
Таким чином, доводи позивача про те, що реєстрація податкових накладних з виправленим статусом платника податків не є порушенням граничних строків реєстрації податкових накладних, а є фактом виправлення помилки, допущеної в раніше виписаній та вчасно зареєстрованій зведеній податковій накладній, суд вважає безпідставними.
Дотримання встановлених строків реєстрації податкових накладних продавцем є безумовним та визначальним відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України обов`язком платника податків. При цьому можливість в подальшому виправляти допущені ним помилки шляхом складення відповідних розрахунків коригування не можуть нівелювати цей обов`язок.
Невиконання вказаного обов`язку утворює склад податкового правопорушення із формальним складом, відповідальність за яке передбачена пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, і це правопорушення вважається закінченим з моменту спливу встановленого законом граничного строку реєстрації. З цього ж моменту виникають підстави для настання відповідальності.
Складення та реєстрація в подальшому розрахунку коригування, яким "анулюються" несвоєчасно зареєстровані податкові накладні не звільняє платника податків від відповідальності за вчинене правопорушення.
Дані правові позиції викладені Верховним Судом при розгляді справи №816/955/18 у постанові від 23 липня 2019 року (http://reestr.court.gov.ua/Review/83285087).
Відповідно до частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Підстави для відступлення від позиції Верховного Суду при розгляді даної справи відсутні, а тому суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду при розгляді справи №816/955/18.
Стосовно посилань позивача на вчинення необхідних і достатніх дій щодо реєстрації у строки встановлені статтею 201 Податкового кодексу України податкової накладної №27 від 10 січня 2019 року, суд зазначає наступне.
Як встановлено в ході розгляду справи АТ "Полтаваобленерго" неодноразово направляло для реєстрації в ЄРПН податкову накладну №27, однак остання не була прийнята з підстав неправильного зазначення податкового номеру платника податку-покупця ПАТ "Укртелеком".
Так, згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch) код ЄДРПОУ ПАТ "Укртелеком" - 21560766, однак, як випливає із податкової накладної №27:
- направленої на реєстрацію 21 січня 2019 року код ЄДРПОУ ПАТ "Укртелеком" вказано - 01186975 (т.1 а.с. 143, 146);
- направленої на реєстрацію 25 січня 2019 року код ЄДРПОУ ПАТ "Укртелеком" вказано - 25160766 (т.1 а.с. 147, 150);
- направленої на реєстрацію 31 січня 2019 року код ЄДРПОУ ПАТ "Укртелеком" вказано - 25160766 (т.1 а.с. 151, 154).
Так за вимогами підпункту г) пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України у податковій накладній обов`язково зазначається податковий номер платника податку (продавця та покупця).
З аналізу вищевказаної норми слідує, що податковий номер, зокрема, покупця є обов`язковим реквізитом податкової накладної.
У свою чергу, як вказував суд вище при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/ послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН.
При цьому відповідно до абзацу п`ятого пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Як слідує із квитанції №1 податкову накладну доставлено до центрального рівня ДПС України 04 лютого 2019 року "ДОКУМЕНТ ПРИЙНЯТО", таким чином саме із вказаної дати податкова накладна №27 від 10 січня 2019 року прийнята до ЄРПН.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що контролюючим органом правомірно застосовано до АТ "Полтаваобленерго" штраф визначений податковим повідомленням-рішенням від 22 квітня 2019 року №0000905008.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем доведено відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог АТ "Полтаваобленерго".
Враховуючи викладене, відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" (код ЄДРПОУ 00131819, юридична адреса: вул. Старий Поділ, 5, м.Полтава, 36022) до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України в особі Харківського управління Офісу великих платників податків Державної Фіскальної служби (код ЄДРПОУ 40980123, юридична особа: вул. Благовіщенська, 30, м.Харків, 61052) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються у відповідності до пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року).
Повне рішення складено 27 вересня 2019 року.
Суддя С.О. Удовіченко