
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/3203/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавського обласного військового комісаріату, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності незаконною та зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
27 серпня 2019 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавського обласного військового комісаріату в якій просить суд зобов`язати відповідача скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2018 року з посадовим окладом, що відповідає тарифному розряду за посадою "26" (в розмірі 5360,00 грн., тарифний коефіцієнт "3,04") у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 та у додатку № 24 наказу Міністерства оборони України від 01 березня 2018 року № 90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером Збройних Сил України, якому пенсія призначена відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідно до додатку 13 наказу Міністерства оборони України від 01 березня 2018 року № 90 відповідачем оновлено посадовий оклад позивача за типовою посадою "штурман ескадрильї" осіб офіцерського складу Збройних Сил України у структурі бригади тактичної авіації озброєних літаками фронтової авіації. Не погоджуючись з правомірністю прирівнювання посади "штурман ескадрильї" осіб офіцерського складу Збройних Сил України у структурі бригади тактичної авіації озброєних літаками фронтової авіації до посади, яку позивач займав перед звільненням (помічник штурмана/ескадрильї/185 гвардійського важкого бомбардувального авіаційного полку), позивач зазначив, що вищевказані дії Полтавського ОВК негативно відобразились на розмірі його пенсійного забезпечення.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.
11 вересня 2019 року до суду надійшов відзив на позов, у якому відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що згідно зі Схемою тарифних розрядів за основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України авіаційної ескадрильї (у тому числі окремої) /додаток 13 до наказу Міністерства оборони України від 01 березня 2018 року № 90/ для військової посади "штурман ескадрильї" встановлений тарифний розряд "24", а тому під час визначення грошового забезпечення позивача Полтавський ОВК кервався показниками тарифного розряду "24" /а.с. 20-21/.
11 вересня 2019 року судом також отримано письмові пояснення третьої особи, у яких Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області заперечувало проти задоволення позовних вимог з тих мотивів, що посада позивача зазначена у додатку 13 наказу Міністерства оборони України від 01 березня 2018 року № 90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України", а тому вимоги позивача щодо врахуванні під час перерахунку його пенсії показників додатка 24 є безпідставними /а.с. 27-28/.
Справу за вказаним позовом розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
Наказом заступника Міністра оборони України - командувача військово-повітряних сил України від 20 червня 2000 року № 0221 майора ОСОБА_1 помічника штурмана ескадрильї/185 гвардійського важкого бомбардувального авіаційного полку 13 гвардійської важкої бомбардувальної авіаційної дивізії звільнено з військової служби у запас за пунктом 65, підпункт "з" - за власним бажанням /а.с. 11/.
Позивач є військовим пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області /а.с. 12/.
Полтавським ОВК, на виконання вимог статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704, направлено на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача для проведення перерахунку пенсії за посадою "помічник штурмана (ескадрильї) в авіаполку". В зазначеній довідці зазначено, що розмір грошового забезпечення позивача для проведення перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01 березня 2018 року, складається з посадового окладу (24 тарифний розряд; 2,88 тарифний коефіцієнт) - 5070,00 грн., окладу за військовим званням - 1340,00 грн., надбавки за вислугу років (50%) - 3205,00 грн., всього - 9615,00 грн. /а.с. 22/.
23 травня 2019 року позивач 2019 звернувся до відповідача із заявою про перегляд розміру посадового окладу, який входить до грошового забезпечення, відповідно до пункту 35 додатку 24 наказу Міністерства оборони України № 90 з визначенням тарифного розряду за посадою 26, формування нової довідки про уточнений розмір грошового забезпечення та направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для застосування при визначенні нового розміру пенсії за вислугу років /а.с. 23/.
03 червня 2019 року Полтавський ОВК листом № 12/1446/фп.66586 надав позивачу відповідь, у якій зазначив, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" Міністерством оборони України виданий наказ від 01 березня 2018 року за № 90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України", яким установлено тарифні розряди за основними типовими та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України. Останньою перед звільненням займаною штатною посадою ОСОБА_2 є посада "помічник штурмана ескадрильї/авіаційного полку". Вищевказана посада за штатною структурою підпорядкована штурману ескадрильї, яка у свою чергу є основною посадою офіцерського складу ЗС України авіаційної ескадрильї (у тому числі окремої) тарифний розряд за якою визначений Схемою додатку 13 до Наказу № 90 та підлягає застосуванню під час визначення грошового забезпечення військослужбовців Збройних Сил України. Можливість застосування співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України по Схемі в додатку 24 Наказу № 90 виключається, що обумовлено приміткою 2 до Схеми, а саме: тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, визначені по Схемі в додатку 24, не можуть перевищувати відповідних тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України відповідних органів військового управління, встановлених в додатках 1-22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України /а.с. 24/.
Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними, тому звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку позовним вимогам, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" затверджено нові тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, а також додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатками 1-16 (далі - Постанова № 704).
Пунктом 4 Постанови № 704 установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
З метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України, Міністром оборони України 01 березня 2018 року прийнято Наказ № 90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" (надалі - Наказ № 90), яким встановлено тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
У довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , складеній Полтавським ОВК, відповідно до додатку 13 Наказу № 90 вказано розмір посадового окладу за посадою "помічник штурмана (ескадрильї) в авіаполку" складає 5070,00 грн., що відповідає тарифному розряду "24" у співвідношенні до посадового окладу з 01 березня 2018 року.
Так, додатком 13 до Наказу № 90 визначена Схема тарифних розрядів за основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України авіаційної ескадрильї (у тому числі окремої), в якій для військової посади "помічник штурмана (ескадрильї) в авіаполку" встановлений тарифний розряд "24".
З матеріалів справи встановлено, що останньою перед звільненням у запас позивач обіймав посаду помічника штурмана/ескадрильї/185 гвардійського важкого бомбардувального авіаційного полку.
Згідно письмових пояснень Полтавського ОВК, для посад авіаційної ескадрильї колишньої стратегічної авіації схема тарифних розрядів у Наказі № 90 не встановлена, у зв`язку з відсутністю такого роду військ у складі Повітряних сил Збройних Сил України /а.с. 20-21/.
Таким чином, вказана посада не визначена за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
У відповідності до Наказу № 90 співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України установлюється згідно зі схемами, визначеними у додатках 23, 24 до цього наказу.
Додатком 24 до Наказу № 90 встановлюється Схема співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
Згідно примітки 1 до додатку 24 ця Схема застосовується для встановлення співвідношення розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, які були звільнені з військової служби до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", що не визначені у схемах, наведених у додатках 1-22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
Таким чином, вказаною нормою чітко визначено, що у разі, якщо посадові оклади за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, які були звільнені з військової служби до набрання чинності постановою № 704, не визначені у схемах, наведених у додатках 1-22 до Наказу № 90, то застосовується схема співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року розмірів посадових окладів до тарифних розрядів, згідно з додатком 24 до Наказу № 90.
Доводи відповідача з приводу необхідності врахування положень примітки 2 до додатку 24, за якими визначені за цією Схемою тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил не можуть перевищувати відповідних тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України відповідних органів військового управління, встановлених в додатках 1-22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, судом оцінюються критично з огляду на суперечність положень вказаної примітки положенням примітки 1 додатку 24.
Узв`язку з тим, що посада позивача не передбачена у схемах за основними типовими посадами, під час визначення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 належить керуватись саме додатком 24 Наказу № 90 - Схему співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України: розміри посадових окладів, встановлених (обчислених) до 01 березня 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 (1145 - 1149,99 грн.); тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу, що встановлюються з 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 -" 27".
Відповідно до тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, наведеної у додатку 1 до постанови № 704, тарифний розряд "27" відповідає тарифному коефіцієнту 3,12.
Аналіз вищевикладеного дає підстави вважати, що при формуванні довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідач безпідставно прирівняв останню займану позивачем перед звільненням у запас посаду до посади "помічник штурмана (ескадрильї) в авіаполку".
Згідно зі статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тобто, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов`язок (тягар) доказування в спорі покладається на відповідача - суб`єкта владних повноважень, який повинен надати докази, що свідчать про правомірність його дій, законність прийнятих рішень.
Як встановлено з матеріалів справи, відповідачем не надано доказів в підтвердження правомірності видачі довідки для перерахунку пенсії за посадою, яка не є прирівняною до посади позивача.
Ненадіслання відповідачем нової довідки із визначення позивачу посадового окладу згідно з посадовими окладами відповідно до пункту 35 додатку 24 до Наказу № 90 є протиправним та обмежує право позивача на гідне пенсійне забезпечення.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 6-9, 77, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Полтавського обласного військового комісаріату (вул. Шевченка, 78-А, м. Полтава, Полтавська область, 36039, ЄДРПОУ 07851296), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36029, ЄДРПОУ 13967927) про визнання бездіяльності незаконною та зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Зобов`язати Полтавський обласний військовий комісаріат (вул. Шевченка, 78-А, м. Полтава, Полтавська область, 36039, ЄДРПОУ 07851296) скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) станом на 01 січня 2018 року з посадовим окладом, що відповідає тарифному розряду за посадою "26" (в розмірі 5360,00 грн., тарифний коефіцієнт "3,04") у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 та у додатку № 24 до Наказу Міністерства оборони України від 01 березня 2018 року № 90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України".
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Полтавського обласного військового комісаріату (вул. Шевченка, 78-А, м. Полтава, Полтавська область, 36039, ЄДРПОУ 07851296) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 (сорок) копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя А.О. Чеснокова