Рішення № 84562719, 27.09.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.09.2019
Номер справи
420/3740/19
Номер документу
84562719
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/3740/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Стефанова С.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А0456, Військової частини А3519 про визнання протиправною бездіяльність стосовно не включення до наказу №122 від 26.06.2018 року пункту стосовно нарахування та виплати грошової компенсації за всі невикористані дні додаткової відпустки за 2016-2018 роки та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі по тексту - позивач або ОСОБА_1 ) до Військової частини А0456 (надалі по тексту - відповідач 1), Військової частини А3519 (надалі по тексту - відповідач 2), в якому позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність військової частини А0456 щодо не включення до наказу Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України (по стройовій частині) від 26.06.2018 року №122 пункту стосовно нарахування та виплати ОСОБА_1 військовою частиною А3519 грошової компенсації за всі невикористані дні додаткової відпустки за 2016-2018 років, виходячи з розміру грошового забезпечення на день звільнення 26 червня 2018 року, у розмірі 26729,64 грн. (двадцять шість тисяч сімсот двадцять дев`ять грн. 64 коп.);

- зобов`язати військову частину А0456 внести зміни до наказу Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України (по стройовій частині) від 26.06.2018 року №122, щодо включення пункту стосовно нарахування та виплати ОСОБА_1 військовою частиною А3519 грошової компенсації за всі невикористані дні додаткової відпустки за 2016-2018 років, виходячи з розміру грошового забезпечення на день звільнення 26 червня 2018 року, у розмірі 26729,64 грн. (двадцять шість тисяч сімсот двадцять дев`ять грн. 64 коп.);

- зобов`язати військову частину А3519 виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за всі невикористані дні додаткової відпустки за 2016-2018 років, виходячи з розміру грошового забезпечення на день звільнення 26 червня 2018 року, у розмірі 26729,64 грн. (двадцять шість тисяч сімсот двадцять дев`ять грн. 64 коп.).

Адміністративний позов обґрунтовано наступним

Під час звільнення позивача з військової служби, відповідно до наказу Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України (по стройовій частині) №122 від 26.06.2018 року, не було нараховано та виплачено ОСОБА_1 грошову компенсацію за всі невикористані дні додаткової відпустки, що на думку позивача є порушенням п.14 абз.3 ст.101 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII від 20 грудня 1991 року.

Таким чином, вважаючи бездіяльність військової частини А0456 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації протиправною, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Процесуальні дії

Ухвалою судді від 24 червня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Перше судове засідання по справі призначено на 17 липня 2019 року.

17 липня 2019 року, ухвалами суду на місці, які були занесені до протоколу судового засідання, судом приєднано до матеріалів справи відзив військової частини А3519 на позовну заяву (вхід. №25396/19 від 15.07.2019 року), заперечення на відзив військової частини А3519 (вхід. №25626/19 від 17.07.2019 року) та заперечення на відзив військової частини А0456 (вхід. №25625/19 від 17.07.2019 року).

19 серпня 2019 року, ухвалами суду на місці, які були занесені до протоколу судового засідання, судом приєднано до матеріалів справи відзив військової частини А0456 на позовну заяву (вхід. №25931/19 від 18.07.2019 року), пояснення військової частини А0456 (вхід. №26126/19 від 19.07.2019 року) та додаткові пояснення військової частини А0456 (вхід. №27882/19 від 05.08.2019 року).

Ухвалою суду від 19 серпня 2019 року провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А0456, Військової частини А3519 про визнання протиправною бездіяльність стосовно не включення до наказу №122 від 26.06.2018 року пункту стосовно нарахування та виплати грошової компенсації за всі невикористані дні додаткової відпустки за 2016-2018 роки та зобов`язання вчинити певні дії зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у зразковій справі №620/4218/18.

25 вересня 2019 року, ухвалою суду на місці, яка була занесена до протоколу судового засідання, судом поновлено провадження по справі та продовжено розгляд справи зі стадії на якій воно було зупинене.

Відзив військової частини А3519 на адміністративний позов обґрунтовано наступним

Військова частина А3519 не погоджується з позовними вимогами ОСОБА_1 та просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що позивач не перебував у списках особового складу військової частини А3519, жодного обов`язку на виплату грошової компенсації за всі невикористані дні додаткової відпустки за 2016-2018 роки, виходячи з розміру грошового забезпечення на день звільнення 26 червня 2018 року, у розмірі 26729,64 грн. у командира військової частини А3519 не було, а тому стягнення саме з військової частини А3519, як самостійної юридичної особи на користь позивача грошову компенсацію за всі не використані дні додаткової відпустки за 2016-2018 роки, виходячи з розміру грошового забезпечення на день звільнення 26 червня 2018 року, у розмірі 26729,64 грн. є безпідставною вимогою, що по суті не має на меті вирішити публічно-правовий спір, оскільки не стоїть питання про визнання рішення, дії чи бездіяльності військової частини А3519 щодо не виплати зазначеної компенсації протиправним.

Заперечення позивача на відзив військової частини А3519 обґрунтовано наступним

Позивач в цілому зазначає, що з 01.01.2015 року військова частина А0456 була зарахована на фінансове забезпечення до військової частини А3519 та відповідно до цього військова частина А3519 відпрацьовує та надає всі фінансові розрахунки (надає командиру військової частини А0456 дані для видання наказу), в подальшому, на підставі виданого наказу командир військової частини А0456 здійснює нарахування та виплату грошей. Таким чином, позивач зазначає, що доводи військової частини А3519, викладені у відзиві на позовну заяву є необґрунтованими.

Відзив військової частини А0456 на адміністративний позов обґрунтовано наступним

Військова частина А0456 не погоджується з позовними вимогами ОСОБА_1 та зазначає, що щорічні відпустки надаються в обов`язковому порядку за графіком, що передбачено діючим законодавством, а додаткові відпустки надаються за бажанням особи, адже це право яким людина може або скористатися або ні, тому відповідач 1 робить висновок, що компенсація за невикористані дні щорічної додаткової відпустки може бути виплачена у разі звернення особи з відповідною заявою. Так з позовної заяви вбачається винна бездіяльність позивача, адже права на звернення за компенсацією він позбавлений не був. Таким чином, відповідач 1 посилається на той факт, що позивач не звертався до військової частини А0456 із заявою про надання компенсації за невикористані дні щорічної додаткової відпустки, а тому вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Заперечення позивача на відзив військової частини А0456 обґрунтовано наступним

Позивач зазначає, що не нарахування та невиплата ОСОБА_1 компенсації за невикористані дні щорічної додаткової відпустки є протиправними, а доводи відповідача 1 необґрунтованими, посилаючись на абз.1.2 п.1 розділу І Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, що затверджений наказом Міністерства оборони України №260 від 11 червня 2008 року, в якому передбачено, що грошове забезпечення військовослужбовців визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Також позивач посилається на рішення Верховного Суду від 16 травня 2019 року по справі №620/4218/18 за результатами розгляду колегією суддів Касаційного адміністративного суду зразкової справи за аналогічним позовом військовослужбовця до військової частини.

Пояснення військової частини А0456 обґрунтовано наступним

Відповідач 1 зазначає, що грошова компенсація не є грошовим забезпеченням (заробітною платою), її отримання є правом військовослужбовця, яким позивач не скористався при звільненні.

02 вересня 2019 року від позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутністю (вхід. №31373/19 від 02.09.2019 року).

17 вересня 2019 року від відповідача 2 надійшло клопотання про розгляд справи без участі військової частини А3519 (вхід. №33360/19 від 17.09.2019 року).

25 вересня 2019 року від відповідача 1 надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами за відсутності представника військової частини А0456 (вхід. №34762/19 від 25.09.2019 року).

В судове засідання призначене на 25 вересня 2019 року о 12 год. 30 хв. сторони не з`явились, належним чином повідомлялись про дату, час та місце розгляду справи.

Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

З урахуванням вищевикладеного, керуючись ч.9 ст.205 КАС України, суд продовжив розгляд справи в порядку письмового провадження.

Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, дослідивши обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги, відзиви на позовну заяву, заперечення на відзиви та пояснення, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.

Обставини справи встановлені судом

Згідно витягу з наказу Міністра оборони України (по особовому складу) №371 від 20 червня 2018 року, відповідно до частини шостої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», з урахуванням вимог частини восьмої цієї ж статті, звільнено з військової служби у запас за пунктом «г» (у зв`язку з проведенням організаційних заходів) капітана 1 рангу ОСОБА_1, начальника організаційно-планового відділу - заступника начальника управління персоналу штабу Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України (а.с.11).

Відповідно до витягу з наказу командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України (по стройовій частині) №122 від 26.06.2018 року, капітана 1 рангу ОСОБА_1, начальника організаційно-планового відділу - заступника начальника управління персоналу штабу Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України, звільненого наказом Міністра оборони України (по особовому складу) №371 від 20 червня 2018 року з військової служби у запас за пунктом «г» частини 6 (у зв`язку із проведення організаційних заходів) статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», з урахуванням вимог частини 8 цієї ж статті, з правом носіння військової форми одягу, вважати таким, що 26 червня 2018 року справи та посаду здав. З 26 червня 2018 року виключити зі списків особового складу Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України, зняти з усіх видів забезпечення та направити для зарахування на військовий облік до Приморського районного військового комісаріату м. Одеси (а.с.10).

В абзаці 3 п.6 витягу з наказу №122 від 26.06.2018 року зазначено, що чергова відпустка за 2018 рік не використана.

27 травня 2019 року позивач звернувся до командира військової частини А0456 з листом, в якому просить нарахувати та виплатити грошову компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій, за період з 2016 року по 2018 рік, виходячи з грошового забезпечення, станом на день звільнення з військової служби 26 червня 2018 року (а.с.15).

Листом за №154/111/2257 від 10.06.2019 року командир військової частини А0456 повідомив позивача, що протягом 2016-2018 років ОСОБА_1 не висловлював бажання щодо надання додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 календарних днів та відповідні заяви про надання додаткової відпустки не подавав, а при звільненні з військової служби звернень щодо виплати компенсації за невикористані додаткові відпустки від позивача не надходило. Наразі позивач не є військовослужбовцем Збройних Сил України і на позивача не розповсюджується дія абзацу третього частини чотирнадцятої стаття 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» щодо виплати грошової компенсації за невикористані дні щорічної основної відпустки (а.с.16-17).

12 червня 2019 року позивач звернувся до командира військової частини А3519 з листом, в якому виклав прохання в термін до 17.06.2019 року надати ОСОБА_1 інформацію щодо розміру грошового забезпечення, що належало позивачу до виплати (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, надбавка за особливості проходження служби в розмірах надбавки військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень, премія) на день звільнення та розмір належної грошової компенсації за всі невикористані дні додаткової відпустки, передбаченої Законом за період 2016-2018 роки (42 доби) (а.с.18).

14 червня 2019 року командування військової частини А3519 листом за №101 від 14.06.2019 року надало позивачу інформацію про розмір грошового забезпечення на день звільнення ОСОБА_1 з військової служби (а.с.19).

В листі №101 від 14.06.2019 року, зазначено, що розмір грошового забезпечення станом на 01 липня 2018 року складає:

військове звання - 1480,00 грн.;

посадовий оклад - 8740,00 грн.;

надбавка за вислугу років (45%) - 4599,00 грн.;

надбавка за особливості проходження військової служби (10%) - 1481,90 грн.;

таємність (15%) - 1311,00 грн.;

премія (20%) - 1748,00 грн.;

разом - 19359,90 грн.

Крім того, в листі №101 від 14.06.2019 року зазначено, що при звільнені грошова компенсація за невикористані дні додаткової відпустки позивачу не нараховувалась та не виплачувалась, у зв`язку з відсутністю підстав (наказу про виплату).

Таким чином, позивач, вважаючи не нарахування та не виплати ОСОБА_1 грошової компенсації, яка належала йому упродовж 2016-2018 року протиправним, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Джерела права та висновки суду

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями статті 43 Основного Закону встановлено, що право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Згідно зі статтею 45 Конституції України кожен, хто працює, має право на відпочинок. Це право забезпечується наданням днів щотижневого відпочинку, а також оплачуваної щорічної відпустки, встановленням скороченого робочого дня щодо окремих професій і виробництв, скороченої тривалості роботи у нічний час.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" №2232-ХІІ від 25 березня 1992 року (далі - Закон №2232-XII), військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній з обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Згідно із пунктом 12 частини першої статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" №3551-XII від 22 жовтня 1993 року (далі - Закон №3551-ХІІ), учасникам бойових дій надаються такі пільги, як використання чергової щорічної відпустки у зручний для них час, а також одержання додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 календарних днів на рік.

Статтею 4 Закону України "Про відпустки" №504/96-ВР від 05 листопада 1996 року (далі - Закон №504/96-ВР) передбачено такі види щорічних відпусток: основна відпустка (стаття 6 цього Закону); додаткова відпустка за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці (стаття 7 цього Закону); додаткова відпустка за особливий характер праці (стаття 8 цього Закону); інші додаткові відпустки, передбачені законодавством.

Відповідно до статті 16-2 Закону №504/96-ВР учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності, особам з інвалідністю внаслідок війни, статус яких визначений Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особам, реабілітованим відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років", із числа тих, яких було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув`язнення) або обмеження волі чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу, надається додаткова відпустка зі збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік.

Згідно з пунктом 8 статті 101 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-XII від 20 грудня 1991 року (далі - Закон №2011-XII), військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, додаткові відпустки у зв`язку з навчанням, творчі відпустки та соціальні відпустки надаються відповідно до Закону України "Про відпустки". Інші додаткові відпустки надаються їм на підставах та в порядку, визначених відповідними законами України. У разі якщо Законом України "Про відпустки" або іншими законами України передбачено надання додаткових відпусток без збереження заробітної плати, такі відпустки військовослужбовцям надаються без збереження грошового забезпечення.

Абзацом третім пункту 14 статті 101 Закону №2011-ХІІ передбачено, що у рік звільнення зазначених в абзацах першому та другому цього пункту військовослужбовців зі служби у разі невикористання ними щорічної основної або додаткової відпустки їм виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, у тому числі військовослужбовцям-жінкам, які мають дітей.

Відповідно до пункту 17 статті 101 Закону №2011-ХІІ в особливий період з моменту оголошення мобілізації до часу введення воєнного стану або до моменту прийняття рішення про демобілізацію військовослужбовцям надаються відпустки, передбачені частинами першою, шостою та дванадцятою цієї статті, і відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин. Надання військовослужбовцям відпусток, передбачених частиною першою цієї статті, здійснюється за умови одночасної відсутності не більше 30 відсотків загальної чисельності військовослужбовців певної категорії відповідного підрозділу. Відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин військовослужбовцям надаються із збереженням грошового забезпечення тривалістю не більш як 10 календарних днів.

Згідно з пунктом 18 статті 101 Закону №2011-ХІІ в особливий період під час дії воєнного стану військовослужбовцям можуть надаватися відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин зі збереженням грошового забезпечення тривалістю не більш як 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець.

Відповідно до пункту 19 статті 101 Закону №2011-ХІІ надання військовослужбовцям у періоди, передбачені пунктами 17 і 18 цієї статті, інших видів відпусток, крім відпусток військовослужбовцям-жінкам у зв`язку з вагітністю та пологами, для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а в разі якщо дитина потребує домашнього догляду, - тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку, а також відпусток у зв`язку з хворобою або для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської комісії, припиняється.

При цьому, визначення поняття особливого періоду наведене у Законі України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" №3543-XII від 21 жовтня 1993 року (далі - Закон №3543-XIІ) та у Законі України "Про оборону України" №1932-XII від 06 грудня 1991 року (далі - Закон №1932-XII).

За визначенням статті 1 Закону №3543-XII особливий період - це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Стаття 1 Закону №1932-XII визначає особливий період, як період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи моменту введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний стан і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Крім того, в статті 1 Закону №3543-XII надано визначення мобілізації та демобілізації. Мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано; демобілізація - комплекс заходів, рішення про порядок і терміни проведення яких приймає Президент України, спрямованих на планомірне переведення національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на роботу і функціонування в умовах мирного часу, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати мирного часу.

Аналіз зазначених норм свідчить про те, що в особливий період з моменту оголошення мобілізації припиняється надання військовослужбовцям інших видів відпусток, в тому числі додаткової соціальної відпуски. Однак Законом №2011-XII не встановлено припинення виплати компенсації за невикористані частини додаткової соціальної відпустки, право на яку позивач набув за період проходження ним військової служби.

Водночас, у разі невикористання додаткової соціальної відпуски протягом календарного року, в якому у особи виникає право на таку відпустку, додаткова соціальна відпустка переноситься на інший період, тобто особа не втрачає самого права на надану їй чинним законодавством України соціальну гарантію, яке може бути реалізовано в один із таких двох способів: 1) безпосереднє надання особі відпустки після закінчення особливого періоду, який може тривати невизначений термін; 2) грошова компенсація відпустки особі.

Здійснивши системний аналіз норм чинного законодавства, суд дійшов висновку, що припинення надання військовослужбовцям додаткових відпусток (відповідно до пункту 19 статті 10-1 Закону №2011-ХІІ у періоди, передбачені пунктами 17 і 18 цієї статті) є тимчасовим обмеженням способу реалізації права на використання додаткової відпустки безпосередньо. Між тим, обмеження щодо одного з двох способів реалізації такого права не впливає на суть цього права, яке гарантується пунктом 12 статті 12 Закону №3551-XII, пунктом 8 статті 10-1 Закону №2011-ХІІ, статтею 16-2 Закону №504/96-ВР.

Крім того, відповідно до пункту 3 розділу XXXI Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України №260 від 07 червня 2018 року, (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26 червня 2018 року за №745/32197, далі - Наказ №260) у рік звільнення військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), звільненим з військової служби за віком, станом здоров`я, у зв`язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, у зв`язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, які не використали щорічну основну відпустку або використали частково, за їх бажанням надається відпустка із наступним виключенням зі списків особового складу військової частини та виплачується грошове забезпечення у розмірі відповідно до кількості наданих днів відпустки або виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, в тому числі за минулі роки.

Іншим військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), які звільняються з військової служби, за їх бажанням надається відпустка із наступним виключенням зі списків особового складу військової частини тривалістю, що визначається пропорційно часу, прослуженому в році звільнення за кожен повний місяць служби, та за час такої відпустки виплачується грошове забезпечення або виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, в тому числі за минулі роки.

Враховуючи вищевикладене, у випадку звільнення військовослужбовців з військової служби їм виплачується компенсація за всі невикористані ними дні щорічної відпустки, в тому числі за невикористані дні додаткової відпустки, передбаченої статтею 16-2 Закону №504/96-ВР та пунктом 12 частини першої статті 12 Закону №3551-ХІІ.

Така позиція суду узгоджується із правовими висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 21 серпня 2019 року по справі №620/4218/18, які, відповідно до частини п`ятої статті 242 КАС України, статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" №1402-VIII від 02 червня 2016 року є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права та враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

В рішенні від 16 травня 2019 року по справі № 620/4218/18 Верховний Суд вказав ознаки типової справи:

- позивач, фізична особа: учасник бойових дій, звільнений з військової служби;

- відповідач, суб`єкт владних повноважень: військова частина, на якій позивач перебував на забезпечені;

- підстави спору: а) фактичні - відносини, які виникли між учасником бойових дій і військовою частиною щодо проходження ним публічної (військової) служби, ненарахування та невиплати грошової компенсації відпустки як учаснику бойових дій; б) нормативні - норми права, які регулюють відносини між позивачем і відповідачем щодо проходження публічної (військової) служби, набуття статусу учасника бойових дій, нарахування та виплати грошової компенсації відпустки як учаснику бойових дій. Такими нормами права є: стаття 4 Закону України Про відпустки, статті 5, 12 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, стаття 10-1 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, стаття 1 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію;

- предмет спору: а) протиправна бездіяльність військової частини щодо ненарахування та невиплати грошової компенсації при звільнені за невикористані календарні дні додаткової відпустки, передбаченої пунктом 12 частини першої статті 12 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту в період визначений підпунктами 17-18 статті 101 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей; б) стягнення невиплаченої грошової компенсацію при звільнені за невикористані календарні дні додаткової відпустки, передбаченої пунктом 12 частини першої статті 12 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту в період визначений підпунктами 17-18 статті 10-1 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей;

- відносини, що регулюються одними нормами права - відносини, які виникли між учасником бойових дій і військовою частиною щодо проходження ним публічної (військової) служби та які регулюються нормами Закону України Про відпустки, Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію;

- позивачами заявлено аналогічні вимоги: а) визнати протиправною бездіяльність військової частини щодо ненарахування та невиплати грошової компенсації відпустки як учаснику бойових дій; б) зобов`язати військову частину нарахувати та виплатити грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій.

Таким чином, враховуючи ознаки адміністративної справи №420/3740/19, а саме: суб`єктний склад сторін, підстави спору, предмет розгляду даної справи, відносини, що регулюються одними нормами права, а також аналогічні вимоги, суд доходить до висновку, що адміністративна справа №420/3740/19 є типовою справою, і суд враховує правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №620/4218/19.

Крім того, застосування у даній типовій справі правових висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 21 серпня 2019 року по справі №620/4218/18 також відповідає вимогам частини третьої статті 291 КАС України.

Як було встановлено судом, позивач, як учасник бойових дій, не використав додаткові відпустки у 2016-2018 роки, а отже набув право на отримання грошової компенсації за таку невикористану додаткову відпустку у зв`язку із звільненням зі служби.

Водночас, відповідно до витягу з наказу командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України №122 від 26.06.2018 року та листа військової частини А3519 №101 від 14.06.2019 року, відповідач 2 не провів з ним розрахунку щодо нарахування та виплати грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки, передбаченої п.12 ч.1 ст.12 Закону №3551-XII, за 2016-2018 роки. Доказів протилежного до матеріалів справи не надано.

Судом також було встановлено, що з 01.01.2015 року військова частина А0456 була зарахована на фінансове забезпечення до військової частини А3519 та відповідно до цього військова частина А3519 відпрацьовує та надає всі фінансові розрахунки та в подальшому, на підставі виданого наказу командира військової частини А0456 здійснює нарахування та виплату грошей, що підтверджується листом фінансово-економічного управління командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України №154/24/2-4 від 02.01.2015 року (а.с.43).

З огляду на викладене, судом вбачається протиправна бездіяльність військової частини А0456 щодо не включення до наказу Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України (по стройовій частині) №122 від 26.06.2018 року пункту стосовно нарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за всі невикористані календарні дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій за період з 2016 по 2018 роки, виходячи з розміру грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 26.06.2018 року у розмірі 26 729,64 грн.

Положеннями статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" №3477-IV від 23 лютого 2006 року, рішення Європейського суду з прав людини підлягають застосуванню судами як джерела права.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Відтак, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

У рішенні від 31 липня 2003 року у справі "Дорани проти Ірландії" ЄСПЛ зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.

Так, у справі "Салах Шейх проти Нідерландів" ЄСПЛ вказав, що ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними.

Відповідно до рішення ЄСПЛ від 17 липня 2008 року у справі "Каіч та інші проти Хорватії" для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

Держава несе обов`язок перед зацікавленими особами забезпечити ефективний засіб захисту порушених прав, зокрема, через належний спосіб захисту та відновлення порушеного права. Причому обраний судом спосіб захисту порушеного права має бути ефективним та забезпечити реальне відновлення порушеного права.

Верховний Суд у постанові від 18 жовтня 2018 року у справі №815/1048/16 зазначив, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії, чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду.

Таким чином, суд доходить до висновку, що військовою частиною А0456 допущено протиправну бездіяльність щодо не включення до наказу Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України (по стройовій частині) №122 від 26.06.2018 року пункту стосовно нарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за всі невикористані календарні дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій за період з 2016 по 2018 роки, виходячи з розміру грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 26.06.2018 року у розмірі 26 729,64 грн., а тому з урахуванням наведеного, ефективним способом захисту порушених прав, свобод чи інтересів позивача буде зобов`язати військову частину А0456 внести зміни до наказу Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України (по стройовій частині) від 26.06.2018 року №122, щодо включення пункту стосовно нарахування та виплати ОСОБА_1 військовою частиною А3519 грошової компенсації за всі невикористані дні додаткової відпустки за 2016-2018 роки, виходячи з розміру грошового забезпечення на день звільнення 26 червня 2018 року, у розмірі 26729,64 грн. та зобов`язати військову частину А3519 виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за всі невикористані дні додаткової відпустки за 2016-2018 роки, виходячи з розміру грошового забезпечення на день звільнення 26 червня 2018 року, у розмірі 26729,64 грн.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідачами в порушення частини другої статті 77 КАС України не доведено, а позивачем та наявною у матеріалах справи сукупністю належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів спростовано правомірність не нарахування та не виплати компенсації за невикористану відпустку, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 до Військової частини А0456, Військової частини А3519 про визнання протиправною бездіяльність стосовно не включення до наказу №122 від 26.06.2018 року пункту стосовно нарахування та виплати грошової компенсації за всі невикористані дні додаткової відпустки за 2016-2018 роки та зобов`язання вчинити певні дії є обґрунтованими та таким, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 14, 44, 242-246 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини А0456, Військової частини А3519 про визнання протиправною бездіяльність стосовно не включення до наказу №122 від 26.06.2018 року пункту стосовно нарахування та виплати грошової компенсації за всі невикористані дні додаткової відпустки за 2016-2018 роки та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність військової частини А0456 щодо не включення до наказу Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України (по стройовій частині) від 26.06.2018 року №122 пункту стосовно нарахування та виплати ОСОБА_1 військовою частиною А3519 грошової компенсації за всі невикористані дні додаткової відпустки за 2016-2018 роки, виходячи з розміру грошового забезпечення на день звільнення 26 червня 2018 року, у розмірі 26729,64 грн. (двадцять шість тисяч сімсот двадцять дев`ять гривень шістдесят чотири копійки).

Зобов`язати військову частину А0456 внести зміни до наказу Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України (по стройовій частині) від 26.06.2018 року №122, щодо включення пункту стосовно нарахування та виплати ОСОБА_1 військовою частиною А3519 грошової компенсації за всі невикористані дні додаткової відпустки за 2016-2018 роки, виходячи з розміру грошового забезпечення на день звільнення 26 червня 2018 року, у розмірі 26729,64 грн. (двадцять шість тисяч сімсот двадцять дев`ять гривень шістдесят чотири копійки).

Зобов`язати військову частину А3519 виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за всі невикористані дні додаткової відпустки за 2016-2018 роки, виходячи з розміру грошового забезпечення на день звільнення 26 червня 2018 року, у розмірі 26729,64 грн. (двадцять шість тисяч сімсот двадцять дев`ять гривень шістдесят чотири копійки).

Рішення суду набирає законної сили, згідно ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено, згідно ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. При цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Суддя С.О. Cтефанов

.