
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№1.380.2019.003277
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 вересня 2019 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Карп`як О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії,-
в с т а н о в и в:
До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ПФУ у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) про визнання протиправними дій та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління ПФУ у Львівській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній станом на момент призначення пенсії) з врахуванням до заробітку для обчислення пенсії сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати згідно із поданою довідкою № 28 від 06.05.2019 року;
- зобов`язати відповідача з 03.01.2019 року в межах загального шестимісячного строку звернення до суду здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 83% від суми заробітної плати згідно довідки № 28 від 06.05.2019 року, з урахуванням включених до довідки сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати з яких сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, з врахуванням фактично отриманих сум;
- судові витрати покласти на відповідача.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 08 травня 2019 року подала до Головного управління ПФУ у Львівській області заяву щодо перерахунку пенсії та врахування сум допомоги на соціально-побутові потреби, матеріальну допомогу на оздоровлення та індексації заробітної плати. Однак, відповідачем у такому перерахунку було відмовлено. Вважає такі дії протиправними з огляду на наступне.
В частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95- ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Частиною другою статті 33 Закону «Про державну службу» № 3723 передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу). Стаття 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи хм обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.
Враховуючи вищенаведене, за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Таким чином, відмова відповідача не ґрунтується на вимогах зазначених вище норм, є безпідставною та протиправною. Просила позов задоволити.
За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого суддю Карп`як О.О.
Ухвалою суду від 08 липня 2019 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу час для усунення недоліків.
Ухвалою суду від 23 липня 2019 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою про відкриття провадження запропоновано відповідачу протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву, а також роз`яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, де зазначив наступне. З 28.10.2010 року ОСОБА_1 одержує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування, яка обчислена за нормами Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ "Про державну службу" (в редакції чинній на момент призначення пенсії, далі - Закон № 3723). Пенсія обчислена в розмірі 83 відсотки від середньомісячного заробітку, визначеного на підставі поданих довідок від 26.10.2010 № 365 про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та від 26.10.2010 № 365 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 місяці роботи), виданих виконавчим комітетом Лисиничівської сільської ради. Відповідно до статті 33 Закону України № 3723 заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
При цьому, державним службовцям можуть встановлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важкої роботи, доплати за виконати обов`язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Відповідно до статті 1 Закону України від 03.07.1991 № 1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Зазначене підвищення не передбачено статтею 33 Закону України № 3723 як складової заробітної плати державного службовця, тому індексацію грошових доход населення не враховують під час обчислення розміру пенсії відповідно до статті Закону України № 3723. При обчисленні розміру пенсії відповідно до Закону України № 3723 матеріальні допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішенні соціально-побутових питань для зарахування до заробітної плати не передбачена. Враховуючи вищезазначене, підстави для проведення перерахунку пенсії з врахуванням долученої довідки про складові заробітної плати від 06.05.2019 № 28 відсутні. Виходячи із системного аналізу, ст. 45 Закону № 1058, перерахунок пенсії про встановлення надбавки здійснюється виключно із моменту звернення і заявою про перерахунок (у випадку позивача 08.05.2019 року). Просив у задоволенні позову відмовити.
Позивач скористався своїм правом та подав відповідь на відзив, де зазначив наступне. Відзив містить аналогічні доводи, які були підставою відмови у перерахунку пенсії, оформленою листом-відповіддю № 3457/02.24-11 від 28.05.2019 року. Позивач зазначає, що відповідачем не наведено жодних спростувань щодо позовних вимог. Просив позов задоволити.
Згідно ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 з 20.07.1997 року по 27.10.2010 року працювала на посаді секретаря Лисиничівської сільської ради. З 28.10.2010 року позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
08 травня 2019 року позивач звернулася із заявою до Головного управління ПФУ у Львівській області щодо перерахунку пенсії та врахування сум допомоги на соціально-побутові потреби, матеріальну допомогу на оздоровлення та індексації заробітної плати згідно довідки № 28 від 06.05.2019 року.
28 травня 2019 року Головним управлінням ПФУ у Львівській області надано відповідь на звернення позивача № 3457/02.24-11, якою у задоволенні заяви відмовлено з підстав того, що при обчисленні розміру пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» матеріальна допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань для зарахування до заробітної плати не передбачена.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача позивач звернулась до суду з даною позовною заявою.
Вказаний спір виник у зв`язку із незгодою позивача про відмову відповідача провести перерахунок пенсії з врахуванням до заробітку для обчислення пенсії сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати згідно із поданою довідкою № 28 від 06.05.2019 року.
Відповідно частини третьої статті 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 встановлювалися Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ).
Статтею 37 Закону № 3723-ХІІ було визначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно частини першої статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Так, статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначена структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частинами другою та шостою статті 33 Закону № 3723-ХІІ визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов`язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частина сьома статті 33 Закону № 3723-ХІІ).
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 № 268 визначено, що керівникам цих органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.
Приписами частини першої статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
З аналізу викладених норм слідує, що допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця.
Так, згідно частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Доводи відповідача з приводу того, що з 01.05.2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу», відповідно до якого призначені пенсії державного службовця не перераховуються є безпідставними, оскільки предметом позову є неправильне обчислення розміру пенсії позивачу при її призначенні відповідно до вимог Закону№3723 щодо врахування всіх складових оплати праці, з яких утримано внесок на державне соціальне страхування, на які позивач мав право до набрання чинності Законом №889.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в постанові від 12.03.2019 у справі № -а (К/9901/32643/18).
З урахуванням зазначеного, з метою повного захисту прав, свобод, інтересів позивача, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, слід визнати протиправними дії Головного управління ПФУ у Львівській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній станом на момент призначення пенсії) з врахуванням до заробітку для обчислення пенсії сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати згідно із поданою довідкою № 28 від 06.05.2019 року та зобов`язати відповідача з здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 83% від суми заробітної плати згідно довідки № 28 від 06.05.2019 року, з урахуванням включених до довідки сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати з яких сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, з врахуванням фактично отриманих сум, починаючи з дня звернення із заявою до відповідача (08.05.2019 року). У задоволенні іншої частини позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України ).
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог частково.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України пропорційно до задоволених вимог.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії - задоволити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління ПФУ у Львівській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній станом на момент призначення пенсії) з врахуванням до заробітку для обчислення пенсії сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати згідно із поданою довідкою № 28 від 06.05.2019 року.
Зобов`язати Головне управління ПФУ у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 83% від суми заробітної плати згідно довідки № 28 від 06.05.2019 року, з врахуванням включених до довідки сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати з яких сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, з врахуванням фактично отриманих сум з 08 травня 2019 року.
У задоволенні іншої частини позовних вимог слід відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір в сумі 1536 (одна тисяча п`ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 26.09.2019 року.
Суддя Карп`як Оксана Орестівна