
Справа № 234/9039/19
Провадження № 2/234/2533/19
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 вересня 2019 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області
у складі головуючого судді Сухоручко Ю.О.,
при секретарі Харькової Т.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Краматорську цивільну справу за № 234/9039/19 (провадження № 2/234/2533/19) за позовом Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів, -
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
24.05.2019 року Управління праці і соціального населення Краматорської міської ради звернулося до суду з позовними вимогами до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів.
Позивач свої позовні вимоги обґрунтував тим, що 04.07.2013 року до Управління праці і соціального населення Краматорської міської ради звернулась ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНН НОМЕР_1 , що зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 із заявою про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям. При зверненні із заявою відповідач під підпис була повідомлена про те. що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги, вона зобов`язана повідомити управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради.
На підставі документів позивачем було зроблено розрахунок середньомісячного доходу сім`ї для призначення державної соціальної допомоги і прийнято рішення від 26 липня 2013 року щодо призначення соціальної допомоги на період з 01.07.2013 року по 22.10.2013 року - 1142 грн. 59 коп., з 23.10.2013 року по 30.11.2013 року - 1322 грн. 59 коп., з 01.12.2013 року по 31.12.2013 року - 1527 грн. 31 коп.
23 листопада 2013 року на адресу управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради була надана довідка про доходи та заява відповідача з проханням перерахувати соціальну допомогу як малозабезпеченій сім`ї у зв`язку з тим, що відповідач при зверненні за її призначенням не вказала дохід - пенсія вразі втрати годувальника.
02 січня 2014 року управлінням праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради виплата допомоги малозабезпеченій сім`ї відповідачу була перерахована, у результаті недостовірних даних наданих відповідачем виникла переплата за період з липня по грудень 2013 року в розмірі 7472 грн. 52 коп.
Про виникнення переплати в розмірі 7472 грн. 52 коп. Відповідач була повідомлена листом № 01-08/544 від 23.01.2014. року.
Відповідач визнала суму боргу і за погодженням з позивачем, відповідно до заяви від 03.02.2014 року ОСОБА_1 зобов`язалася добровільно повернути суму заборгованості частками - щомісячно по 200 грн. Одночасно Відповідач звернулася до управління з заявою про утримання переплати, з заново призначеної їй соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї.
У період з березня 2014 р. по липень 2016 р. включно, відповідачем частково погашена сума заборгованості шляхом особистої сплати і утримання коштів управлінням з заново призначеної їй соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї у загальному розмірі 7000 грн. 00 коп. Остання сплата боргу була здійснена 15.07.2016 року. Залишок заборгованості складає 472 грн. 52 коп.
Відповідно до п. 1 ст. 264 Цивільного кодексу України перебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов`язку. Таким чином, цивільний позов управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради поданий в межах процесуального строку.
Відповідно до п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250 (надалі - Порядок № 250) - органи соціального захисту населення повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення. Позивач своїми листами № 01-08/544 від 23.01.2014 року № 01-08/11288 від 19.08.2016 року довів до відома відповідача про наявну переплату бюджетних коштів.
На теперішній час добровільно відповідачем кошти в повному обсязі не повернуті. Залишок заборгованості - 472 грн. 52 коп.
Просить стягнути переплату бюджетних коштів у розмірі 472 грн. 52 коп.
Представник позивача надала заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала та просила задовольнити, не заперечувала проти заочного розгляду справи.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася з невідомої суду причини, про дату, час та місце судового розгляду повідомлена належним чином. Клопотання про відкладення слухання справи від неї також не надходило.
Відзив на позовну заяву до Краматорського міського суду Донецької області не надходив.
Оскільки відповідачем не було надано відзиву на позов, тому суд приймає до уваги лише докази позивача та вважає їх обґрунтованими.
Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рiшення на пiдставi наявних у справi доказів за одночасним існуванням таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирiшення справи.
Відповідно до положення ч.2 ст.247 ЦПК України суд здійснив розгляд справи без фіксування судового процесу технічними засобами.
Ухвалою Краматорського міського суду Донецької області від 21.06.2019 року, провадження про справі відкрито в порядку спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання.
РОЗГЛЯНУВШИ МАТЕРІАЛИ ЦИВІЛЬНОЇ СПРАВИ, СУД ВСТАНОВИВ:
Повно та всебічно дослідивши матеріали цивільної справи, суд встановив такі обставини справи та визначені відповідно до них правовідносини.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 04.07.2013 року ОСОБА_1 звернулась до Управління праці і соціального населення Краматорської міської ради з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
ОСОБА_1 під підпис була ознайомлена про те, що наведені нею відомості про доходи та майно будуть перевірені, відповідно до чинного законодавства України.
На підставі заяви відповідача було призначено державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім`ї з 01.07.2013 року по 22.10.2013 року - 1142 грн. 59 коп., з 23.10.2013 року по 30.11.2013 року - 1322 грн. 59 коп., з 01.12.2013 року по 31.12.2013 року - 1527 грн. 31 коп.
23 листопада 2013 року на адресу управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради була надана довідка про доходи та заява відповідача з проханням перерахувати соціальну допомогу як малозабезпеченій сім`ї у зв`язку з тим, що відповідач при зверненні за її призначенням не вказала дохід - пенсія вразі втрати годувальника.
02 січня 2014 року управлінням праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради виплата допомоги малозабезпеченій сім`ї відповідачу була перерахована, у результаті недостовірних даних наданих відповідачем виникла переплата за період з липня по грудень 2013 року в розмірі 7472 грн. 52 коп.
Згідно з вимогами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги передбачені Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" №1768-ІІІ від 01 червня 2000 року та Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям" № 250 від 24 лютого 2003 року (далі Порядок).
Відповідно до абзацу другого статті 1 Закону №1768-ІІІ соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
За частинами першою, другою, п`ятою, шостою, сьомою та десятою статті 4 цього ж Закону для надання соціальної допомоги подається заява уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.
У заяві дається згода сім`ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.
Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів.
Соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.
Рішення про призначення соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.
Порядок призначення та виплати соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктами 2, 3 Порядку соціальна допомога призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи праці та соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.
За пунктом 6 Порядку для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу праці та соціального захисту населення, зокрема, декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї).
Відповідно до частини четвертої статті 7 Закону №1768-ІІІ, якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Відповідно до пункту 14 Порядку середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 №486/202/524/455/3370 (зі змінами) (далі - Методика).
Відповідно до підпункту 5.3 пункту 5 Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги (далі Методика) до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять зокрема:
- стипендії, пенсії, допомога, допомога на навчання, безпосередньо отримана особою від підприємства, установи чи організації, за винятком коштів, отриманих на умовах позики чи кредитів та щомісячні компенсаційні виплати.
Відповідачу 23.01.2014 року було направлено повідомлення про припинення та повернення виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з пропозицією повернути виплачені кошти на рахунок УПСЗН. До цього часу, загальна сума заборгованості в розмірі 7472 грн. 52 коп.
03.02.2014 року, відповідно до заяви відповідач визнала суму боргу і за погодженням з позивачем, зобов`язалася добровільно повернути суму заборгованості частками - щомісячно по 200 грн. Одночасно відповідач звернулася до управління з заявою про утримання переплати, з заново призначеної їй соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї. (а.с. 27,27)
У період з березня 2014 р. по липень 2016 р. включно, відповідачем частково погашена сума заборгованості шляхом особистої сплати і утримання коштів управлінням з заново призначеної їй соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї у загальному розмірі 7000 грн. 00 коп. Остання сплата боргу була здійснена 15.07.2016 року. Залишок заборгованості складає 472 грн. 52 коп. (а.с. 29)
Як передбачено п.28 Порядку, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 переплату державної допомоги малозабезпеченим сім`ям в сумі 472 грн. 52 коп. не повернула.
З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.
Згідно ст. 141 ЦПК України стягненню з відповідача підлягають судові витрати на користь позивача.
На підставі викладеного та керуючись Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 року №250, ст.ст. 12-13, 76 -79, 81,141, 259, 263 – 265, 280 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 , на користь Управління праці і соціального населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617 на р/р 35419042022516 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172) заборговану переплату державних коштів у розмірі 472,52 грн. (чотириста сімдесят дві грн. 52 коп.)
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 , судовий збір на користь Управління праці і соціального населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617 на р/р 35419042022516 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172) в сумі 1921 грн. 00 коп. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна грн. 00 коп.)
Рішення може бути оскаржено в апеляційний суд Донецької області через Краматорський міський суд Донецької області відповідно до п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було врученим у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідачів, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Краматорського
міського суду Ю.О. Сухоручко