Рішення № 84527448, 25.09.2019, Вінницький районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
25.09.2019
Номер справи
128/1788/19
Номер документу
84527448
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Вінницький районний суд Вінницької області

Справа № 128/1788/19

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.09.2019 року м. Вінниця

Вінницький районний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді: Шевчук Л.П.,

при секретарі судового засідання: Славич К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення коштів,-

в с т а н о в и в:

Управління праці та соціального захисту населення Вінницької РДА 10.07.2019 року звернулося до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів. У позовній заяві викладено наступну позицію: відповідно до п. 1 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №558 від 29.04.2004 року, непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами) призначається щомісячна компенсаційна виплата. Компенсація призначається та виплачується органом праці та соціального захисту населення за місцем проживання особи, якій надаються соціальні послуги з дня подання фізичною особою, яка надає такі послуги, та особою яка їх потребує, заяв разом з документами. 19.01.2015 року УПСЗН Вінницької РДА було подано: ОСОБА_1 заяву про згоду надавати соціальні послуги та просить призначити соціальну компенсацію по догляду та у разі будь-яких змін, що можуть призвести до припинення виплати, зобов`язався повідомити; заяву 200074 №197 від 19.01.2015 року про призначення всіх видів соціальної допомоги, в якій відповідача також повідомлено, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання ним соціальної допомоги, компенсації, він зобов`язується повідомити органи праці та соціального захисту населення; копію паспорта та ідентифікаційного номера; рішення ЛКК від 15.01.2015 року про те, що за станом здоров`я ОСОБА_1 може надавати соціальні послуги; копію трудової книжки, тощо; ОСОБА_2 подано: заяву про необхідність надання соціальних послуг, в якій також зазначено, що останній згоден на те, щоб соціальні послуги йому надавав ОСОБА_1 ; копію паспорта та ідентифікаційного номера; копію довідки МСЕК про групу інвалідності; рішення ЛКК №1 від 15.01.2015 року про необхідність постійного стороннього догляду та нездатність до самообслуговування. На підставі вказаних документів ОСОБА_1 було призначено компенсацію з 19.01.2015 року на час встановлення ОСОБА_2 групи інвалідності, виплата компенсації проводиться щомісяця до 1 числа місяця, що настає за тим, в якому фізична особа надавала соціальні послуги і триває до дня припинення їх надавання. Для підтвердження відсутності даних про доходи фізичної особи, яка надає соціальні послуги, використовуються відомості Державного реєстру фізичних осіб - платників податків. Під час щоквартального електронного інформаційного обміну стосовно даних про доходи фізичних осіб було виявлено, ОСОБА_1 має дохід. 01.03.2017 року відповідач прийнятий на роботу до ФОП ОСОБА_3 згідно наказу №8 від 21.02.2017 року, однак не повідомив про це УПСЗН, що призвело до надмірної виплати сум компенсаційних виплат ОСОБА_1 на загальну суму 825,20 грн. 18.07.2017 року, 24.07.2017 року, 31.07.2017 року, 13.09.2017 року управлінням в телефонному режимі було повідомлено відповідача про необхідність повернення надмірно виплачених коштів, які відповідач, відповідно до заяви від 15.09.2017 року, зобов`язався повернути протягом трьох місяців. Однак до цього часу кошти не повернуто. На підставі викладеного просить стягнути із відповідача на користь позивача кошти в сумі 825,20 грн.

Позивач не надавав клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 11.07.2019 року позовну заяву залишено без руху, визначено недоліки позову порядок та строк їх усунення (а.с. 27).

Ухвалою суду від 23.07.2019 року позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації прийнято до розгляду та відкрито провадження, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (а.с. 43-44).

Відповідачу було надіслано ухвалу про відкриття провадження у справі разом з позовною заявою та додатками до неї за його зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем його проживання (а.с.40, 41). Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.47) відповідач вчасно повідомлений про місце та строки розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, про визначений строк для надання відзиву на позов, однак заяви про його виклик у судове засідання не подав, відзиву на позовну заяву не надіслав, заперечень щодо розгляду справи в порядку спрощеного провадження, а також щодо розміру надмірно виплачених сум компенсаційних виплат не надав.

Заперечень щодо розгляду справи в порядку спрощеного провадження відповідачем не подано.

Відповідно до частини другої статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, оскільки розгляд справи відповідно до положень цього Кодексу здійснювався судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі.

Розглянувши позовну заяву, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що відповідно до копії паспорта громадянина України та картки платника податків відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 8, 8-зворотня сторона).

Відповідно до копії заяви від 19.01.2015 року ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації зі заявою, в якій надав згоду надавати соціальні послуги - здійснювати догляд за інвалідом ІІ групи ОСОБА_2 , та просить призначити йому компенсацію по догляду. У разі будь-яких змін, що можуть призвести до припинення виплати, зобов`язався повідомити (а.с. 6)

Відповідно до копії Заяви 200074 №197 від 19.01.2015 року ОСОБА_1 призначено соціальну допомогу, компенсацію як фізичній особі яка надає соціальні послуги (а.с. 7)

З копії Рішенням до протоколу №1 від 15.01.2015 року Лікарсько-консультативної комісії Вінницької ЦРЛ ОСОБА_1 призначено допомогу як особі яка надає соціальні послуги (а.с. 9)

Відповідно до копії трудової книжки ОСОБА_1 (а.с. 10) останній з 03.10.2008 року по 30.04.2009 року працював на посаді оператора АЗС в ПП «Фірма «Яско».

Відповідно до копії заяви ОСОБА_2 до УПСЗН Вінницької РДА від 19.01.2015 року, останній вказав, що за станом здоров`я потребує постійного стороннього догляду; згоден, що соціальні послуги йому надавав ОСОБА_1 (а.с. 11)

Відповідно до копії довідки Серія ВИН-Р-82 №031469 ОСОБА_2 є інвалідом ІІ групи безстроково, інвалідом з дитинства, непрацездатний. (а.с. 13)

З копії Рішення до протоколу №1 від 15.01.2015 року Лікарсько-консультативної комісії Вінницької ЦРЛ ОСОБА_2 має захворювання, не здатен до самообслуговування та потребує постійного стороннього догляду (а.с. 14)

Відповідач ОСОБА_1 включений до списку осіб, які отримують компенсацію за надання соціальних послуг, у яких є дохід (а.с. 15)

Згідно довідки ФОП ОСОБА_3 від 18.08.2017 року ОСОБА_1 прийняти на роботу з 01.03.2017 року відповідно до наказу №8 від 21.02.2017 року (а.с. 16)

Згідно довідки про розмір виплаченої компенсації фізичній особі, яка надавала соціальні послуги за 2017 рік від 08.07.2019 року №3152 ОСОБА_1 за період з березня по липень виплачено 825,20 грн. (а.с. 17).

Відповідно до копії заяви ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації від 15.09.2017 року, ОСОБА_1 зобов`язався протягом трьох місяців повернути переплачені кошти в сумі 825,20 гривень (а.с. 18).

Оцінюючи вищеперераховані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів відповідно до вимог статті 89 ЦПК України, суд, згідно з положеннями статей 77, 78, 79, 80 цього ж Кодексу, вважає прийняті судом до уваги докази належними, допустимими, достовірними та достатніми, оскільки вони містять інформацію щодо предмета доказування, одержані у встановленому законом порядку, на їх підставі можна встановити дійсні обставини справи, а також у своїй сукупності вони дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Відповідно до п. 1 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2004 р. N 558, непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами), призначається щомісячна компенсаційна виплата (далі - компенсація).

Абзацом перши пункту 6 Порядку передбачено, що компенсація призначається і виплачується структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради за місцем проживання, перебування особи, якій надаються соціальні послуги, з дня подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, та особою, яка їх потребує, заяв разом з документами, зазначеними у пункті 6 цього Порядку.

Відповідно до п. 6 Порядку для призначення компенсації подаються такі документи: 1) фізичною особою, яка надає соціальні послуги: заява про згоду надавати соціальні послуги; паспорт або інший документ, що посвідчує особу; висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що стан її здоров`я дозволяє постійно надавати соціальні послуги; копія трудової книжки, а у разі відсутності трудової книжки -письмове повідомлення особи із зазначенням інформації про відсутність трудової книжки та про останнє місце роботи чи отримання доходів; заява про надання згоди на проведення перевірки даних про доходи особи з використанням відомостей Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (з урахуванням вимог Закону України "Про захист персональних даних") ; 2) особою, яка потребує надання соціальних послуг, або її законним представником (у разі визнання цієї особи недієздатною): заява про необхідність надання соціальних послуг; паспорт або інший документ, що посвідчує особу; копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (форма N 157-1/о, затверджена наказом МОЗ від 30 липня 2012 р. N 577); висновок лікарсько-консультаційної комісії про необхідність постійного стороннього догляду та нездатність особи до самообслуговування (за винятком інвалідів I групи, інвалідність яких встановлена безстроково та які згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією потребують постійного стороннього догляду).

Згідно п. 6-1 Порядку для підтвердження відсутності даних про доходи фізичної особи, яка надає соціальні послуги, використовуються відомості Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, що отримані в порядку щоквартального електронного інформаційного обміну між Мінсоцполітики і ДФС з урахуванням вимог, передбачених для інформації з обмеженим доступом. Порядок обміну такою інформацією затверджується Мінсоцполітики і ДФС.

Відповідно до п.п. 15, 16 Порядку фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов`язані повідомити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення та виплати. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв`язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради надміру виплачені суми за весь період, коли фізична особа не мала права на одержання компенсації. Якщо одержувачем компенсації приховано або подано недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на призначення компенсації та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради: визначає обсяг надміру виплачених коштів та встановлює строки їх повернення; повідомляє отримувачу компенсаційної виплати про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів під час виплати компенсації у наступних періодах проводить щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті. Якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначив компенсацію. Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначають та виплачують щомісячну компенсацію, здійснюють контроль за діяльністю фізичних осіб, які надають соціальні послуги.

Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкода завдана не з її вини.

Суд встановив, що при призначенні щомісячної компенсаційної виплати відповідача як непрацюючій фізичній особі, яка постійно надає соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги ОСОБА_1 був повідомлений про те, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання ним щомісячної компенсаційної виплати, він зобов`язується повідомити органи праці та соціального захисту населення. Попереджено про повернення надміру нарахованих коштів у разі надання неповних або недостовірних відомостей про доходи та майновий стан.

В заявах про призначення щомісячної компенсаційної виплат ОСОБА_1 власноручно ставив свій підпис під зазначеними попередженнями, тобто усвідомлюючи, що надання неточних чи неповних відомостей тягне відповідальність із згідно чинним законодавством, та одночасно дав згоду на збір інформації про сім`ю та доходи, що необхідно для призначення допомоги.

Враховуючи зазначені обставини, суд вважає доведеним факт наявності умисних дій ОСОБА_1 спрямованих на навмисне неповідомлення про зміни, які відбулися у його фінансовому стані, що вплинуло на виплату та неправомірне отримання відповідачем за період з березня 2017 року по липень 2017 року компенсаційної виплати в розмірі 825,20 грн., яка підлягає поверненню, а відтак позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно положень ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь держави підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 768,40 грн., оскільки ухвалою суду від 23.07.2019 року позивачу було відстрочено сплату судового збору на строк не більше як до ухвалення судового рішення у справі (а.с. 43)

Відповідно до ст. 1166 ЦК України, Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2004 р. N 558, керуючись ст.ст. 1, 10, 141, 258, 259, 263-265, 273, 274-279, 280-289, 354 ЦПК України, п.п. 15.5 п.15 Розділу ХІІІ «Перехідні положення» ЦПК України, суд, -

у х в а л и в:

Позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення коштів задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (і.н. НОМЕР_1 ), мешканця та зареєстрованого в АДРЕСА_1 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації (рахунок 35410085016956, МФО 802015, УДКСУ у Він. Р-ні, код ЄДРПОУ 03191928, КФК 091205, адреса: вул. Грибоєдова, 10-А м. Вінниця, 21032) суму переплаченої суму переплаченої компенсаційної виплати в розмірі 825 (вісімсот двадцять п`ять) гривень 20 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (і.н. НОМЕР_1 ), мешканця та зареєстрованого в АДРЕСА_1 , на користь держави 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Вінницького апеляційного суду через Вінницький районний суд Вінницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Л.П. Шевчук