
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
23 вересня 2019 року № 826/15149/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В., при секретарі судового засідання Огнивому Д.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу
за позовомтовариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Альфа Інвест»доГоловного управління Державної фіскальної служби України в місті Києвіпро визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 15.05.2018, за участю:
представника позивача - Сойнікова О.В.,
представника відповідача - Григор`євої А.В.
На підставі частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 23 вересня 2019 року проголошено скорочену (вступну та резолютивну) частини рішення. Виготовлення рішення у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог частини шостої статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Альфа Інвест» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 15.05.2018 №0024321409, №0024331409, №0024341409.
Позовні вимоги мотивовано тим, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 15.05.2018 №0024321409, №0024331409, №0024341409, прийняті Головним управлінням Державної фіскальної служби у місті Києві на підставі акта фактичної перевірки від 19.04.2018 №321/15/26/14/РРО/39987043, є протиправними та підлягають скасуванню. Так, позивачем зазначено, що у контролюючого органу були відсутні підстави застосовувати штрафні (фінансові) санкції (штраф) стосовно позивача, оскільки товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Альфа Інвест» не належить до уповноважених банків та їх агентів, а здійснює операції з купівлі-продажу іноземної валюти на підставі генеральної ліцензії Національного банку України. Також, позивачем наголошено на неприпустимості штрафу за порушення пункту 85.2 статті 85 Податкового кодексу України, оскільки стосовно позивача не було раніше застосовано штраф за незабезпечення платником податків зберігання первинних документів. Крім того, позивач наголошує на помилковості твердження контролюючого органу про те, що облік готівкових грошових коштів в касі відокремленого підрозділу повинен вестися за допомогою відображення в касовій книзі, з огляду на те, що ведення касової книги в відділенні не передбачено діючим законодавством. Зокрема, книга обліку у відділеннях товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Альфа Інвест» ведеться в електронній формі за допомогою програмного комплексу.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.09.2018 відкрито загальне позовне провадження у справі №826/15149/18, призначено підготовче засідання та запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.
Головним управлінням Державної фіскальної служби у місті Києві надано відзив на позовну заяву в якому відповідач проти позову заперечив та наголосив, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийнято на підставі матеріалів перевірки Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області. Перевіркою встановлено порушення приписів Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», незабезпечення платником податків зберігання первинних документів та неоприбуткування готівки в порядку, визначеному на день перевірки, чинному законодавстві. Зокрема, відповідачем зазначено, що перевіркою встановлено несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів у сумі 1181775,90 грн. в день їх фактичного надходження та в повній сумі в касі структурного підрозділу. Також, встановлено ненадання до перевірки касової книги за період з 17.12.2016 по 29.12.2017.
В свою чергу, позивачем 03.12.2018 надано відповідь на відзив, в якому наголошено, що в акті фактичної перевірки відповідачем підтверджено, що під час перевірки був наданий Журнал використання реєстратора розрахункових операцій з купівлі-продажу іноземної валюти від 12.04.2017 № 3000314261 /1, зареєстрований в Державній податковій інспекції в Солом`янському районі Головного управління Державної фіскальної служби міста Києва. Таким чином, у відділенні товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Альфа Інвест» за адресою: місто Одеса, вул. Мала Арнаутська, 49 оприбуткування готівки здійснювалося шляхом обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень в книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних чеків РРО.
В судовому засіданні 03.12.2019 представником позивача подано заяву про виклик свідків в судове засідання. Так, судом задоволено відповідну заяву представника позивача про виклик свідків.
Надалі, відповідачем 10.01.2019 надано заперечення, в якому Головним управлінням Державної фіскальної служби України в місті Києві наголошено на тому, що суб`єкти господарювання, які здійснюють операції з купівлі - продажу готівкової іноземної валюти, мають право розпочинати роботу лише після реєстрації РРО в органах доходів і зборів. Тобто, всі пункти обміну валют зобов`язані використовувати у своїй діяльності реєстратори розрахункових операцій.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.03.2019 закінчено підготовче провадження у справі №826/15149/18 та призначено справу до судового розгляду по суті.
Від представника відповідача 09.07.2019 надійшло клопотання про участь у судового засідання в режимі відеоконференції. Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.07.2019 клопотання представника Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції задоволено. Так, судове засідання 22.07.2019 відбулося в режимі відеоконференція.
Зокрема, слід зазначити, що в судовому засіданні 05.08.2019 допитано свідка директора товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Альфа Інвест» ОСОБА_1 ..
Від відповідача 20.09.2019 надійшли додаткові пояснення, відповідно до яких Головним управлінням Державної фіскальної служби України в місті Києві наголошено на тому, що позивачем не були виконані вимоги чинного законодавства України при здійсненні своєї діяльності, а тому відповідачем до позивача правомірно застосовані фінансові санкції за порушення пунктів 2 та 5 статті 4 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Зокрема, відповідачем вказано на лист Національного банку України від 06.02.2018 №25-0006/7385 (вх. від 08.02.2018 №6685/5) щодо встановлення фактів порушень законодавства про РРО, зокрема, Одеським відділенням №8 товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Альфа Інвест».
Під час судового розгляду справи судом оголошувались перерви, також розгляд справи відкладався у відповідності із приписами Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив, відповідь на відзив та заперечення, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,
ВСТАНОВИВ:
Головним управлінням Державної фіскальної служби в Одеській області 19.04.2018 здійснено фактичну перевірку пункту обміну валют відділення товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Альфа Інвест», яке знаходиться за адресою: місто Одеса, вул. М. Арнаутська,49, з метою здійснення контролю за дотриманням суб`єктами господарювання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв виробництва та обігу підакцизних товарів, оформлення трудових відносин з працівниками.
В ході проведення перевірки встановлено факт несвоєчасного оприбуткування готівкових коштів в касовій книзі відокремленого підрозділу у день їх фактичного надходження за період з 03.03.2018 по 15.03.2018 у сумі 1 181 775,90 грн. (03.03.2018 - 96 957,80 грн.; 04.03.2018 - 25 268,00 грн.; 05.03.2018 - 69 425,00 грн.; 06.03.2018 - 84 167,00 грн.; 07.03.2018 - 118 325,00 грн.; 09.03.2018 - 91 514,70 грн.; 10.03.2018 - 101 199,50 грн.; 11.03.2018 - 63 005,00 грн.; 12.03.2018 - 138 146,75 грн.; 13.03.2018 - 84 046,00 грн.; 14.03.2018 - 170 149,30 грн.; 15.03.2018 - 139 571,55 грн.). Так, згідно наданої касової книги відокремленого підрозділу за березень 2018 року готівкові кошти за період з 03.03.2018 по 15.03.2018 оприбутковані після 16.03.2018, що є порушенням вимог пункту 11 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 №148 (далі - Положення № 148). Також встановлено ненадання до перевірки касової книги за період з 17.11.2016 по 29.12.2017.
За результатами перевірки складено акт фактичної перевірки від 19.04.2018 №321/15/26/14/РРО/39987043.
Не погоджуючись з вищевказаним актом перевірки, позивач звернувся до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області з запереченням від 25.04.2018 №223, відповідно до якого касова книга на відділеннях товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Альфа Інвест» ведеться в електронній формі за допомогою програмного комплексу, при роздрукуванні касової книги, з технічних причин, інформація про касові обороти за 16.03.2018 перемістилася в рядок між 02.03.2018 та 03.03.2018. У зв`язку з цим, перевіряючи помилково був зроблений висновок про несвоєчасне оприбуткування готівки у касовій книзі структурного підрозділу в повній сумі їх фактичного надходження з 03.03.2018 по 15.03.2018.
Листом Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області від 11.05.20189 №7181/10/15-32-14-06-05 повідомлено, що порушення, які викладені в акті фактичної перевірки від 19.04.2018 №321/15/26/14/РРО/39987043 є обґрунтованими, висновки акту перевірки залишено без змін.
На підставі акта фактичної перевірки від 19.04.2018 №321/15/26/14/РРО/39987043 Головним управлінням Державної фіскальної служби України в місті Києві було прийнято наступні податкові повідомлення-рішення:
- від 15.05.2018 №0024321409, відповідно до якого встановлено порушення пунктів 2, 5 статті 4 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 №265/95-ВГ та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 1 700,00 грн.;
- від 15.05.2018 №0024331409, відповідно до якого встановлено порушення пункту 85.2 статті 85 Податкового Кодексу України та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 1 020,00 грн.;
- від 15.05.2018 №0024341409, відповідно до якого встановлено порушення пункту 11 розділу ІІ Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 №148 та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 5 908 879,50 грн.
Не погоджуючись з вищевказаними податковими повідомленнями-рішеннями від 15.05.2018 №0024321409, №0024331409, №0024341409, позивач звернувся зі скаргою до Державної фіскальної служби України.
Рішенням Державної фіскальної служби України від 30.07.2018 №24878/6/99-99-11-03-01-25 податкові повідомлення-рішення від 15.05.2018 №0024321409, №0024331409, №0024341409 залишено без змін, а скаргу - без задоволення.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Альфа Інвест», не погоджуючись із податковими повідомленнями-рішеннями від 15.05.2018 №0024321409, №0024331409, №0024341409, звернулось до суду з даним позовом.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Пунктом 1 розділу 1 Інструкції про порядок організації та здійснення валютно- обмінних операцій на території України та змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України, затвердженої Постановою Правління Національного банку України від 12.12.2002 №502, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 14.01.2003 за №21/7342, із змінами та доповненнями (далі - Інструкція №502), визначено, зокрема, що банки, фінансові установи здійснюють операції з готівковою іноземною валютою на підставі генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій.
Згідно з пунктом 6 розділу II Інструкції №502 банк, фінансова установа мають право розпочинати роботу пункту обміну валюти після реєстрації реєстратора розрахункових операцій в органі доходів і зборів та повідомлення Національного банку України.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначаються Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 №265/95-ВР.
Дія Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» поширюється на усіх суб`єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб`єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі (в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до статті 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» книга обліку розрахункових операцій - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах доходів і зборів книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг).
Відповідно до пункту 2 статті 4 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», уповноважені банки, що здійснюють операції з купівлі-продажу іноземної валюти, а також суб`єкти господарювання, які здійснюють ці операції на підставі агентських угод з уповноваженими банками, зобов`язані проводити операції з купівлі-продажу іноземної валюти через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням у двох примірниках розрахункових документів, що підтверджують виконання цих операцій, та видавати особі, яка купує або продає іноземну валюту, перший примірник розрахункового документа на повну суму операції.
Згідно з приписами абзацу 2 пункту 7 Інструкції №502, фінансова установа, її відокремлені підрозділи та пункти обміну валюти мають право розпочинати роботу після реєстрації РРО в органі доходів і зборів.
Приписами пункту 1 статті 18 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено, що у разі порушення встановленого цим Законом порядку виконання операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, до уповноважених банків та суб`єктів господарювання, що здійснюють свою діяльність на підставі агентських угод з уповноваженими банками, за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій, нероздрукування розрахункового документа, що підтверджує виконання операції з купівлі-продажу іноземної валюти, або проведення операції на неповну суму коштів п`ятикратного розміру суми, на яку виявлено незбіг, - у разі перевищення суми готівкових коштів або іноземної валюти на місці проведення операцій над сумою коштів, яка зазначена у фіскальному звіті.
Пунктом 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 №436/95 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки до юридичних осіб всіх форм власності, фізичних осіб - громадян України, іноземних громадян та осіб без громадянства, які є суб`єктами підприємницької діяльності, а також постійних представництв нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу в п`ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України суб`єктами господарювання, а також окремі питання організації роботи з готівкою небанківськими фінансовими установами регламентується Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління Національного Банку України від 29.12.2017 №148 (далі - Положення № 148).
Відповідно до пункту 1 Положення №148, Положення розроблено відповідно до Закону України «Про Національний банк України» і визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України юридичними особами (крім банків) та їх відокремленими підрозділами незалежно від організаційно-правової форми та форми власності (далі - підприємства), органами державної влади та органами місцевого самоврядування під час здійснення ними діяльності з виробництва, реалізації, придбання товарів чи іншої господарської діяльності (далі - установи), фізичними особами, які здійснюють підприємницьку діяльність (далі - фізичні особи - підприємці) (далі разом у тексті - суб`єкти господарювання), фізичними особами.
Згідно з пунктом 11 Положення № 148 готівка, що надходить до кас, оприбутковується в день одержання готівки в повній сумі. Оприбуткуванням готівки в касах установ/підприємств та їх відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
Оприбуткуванням готівки в касах фізичних осіб - підприємців, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх товарними чеками (квитанціями) і веденням книги обліку доходів і витрат (або книги обліку доходів), є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у книзі обліку доходів і витрат (або книзі обліку доходів) на підставі товарних чеків (квитанцій).
Оприбуткуванням готівки в касах відокремлених підрозділів установ/підприємств, а також у касах фізичних осіб - підприємців, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та/або КОРО без ведення касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень на підставі даних розрахункових документів шляхом формування та друку фіскальних звітних чеків і їх підклеювання до відповідних сторінок КОРО / занесення даних розрахункових квитанцій до КОРО.
Оприбуткування та облік фізичними особами-підприємцями отриманих доходів здійснюється в книгах обліку доходів і витрат (або книгах обліку доходів) у порядку, визначеному Податковим кодексом України.
Пунктом 5 розділу ІІ Положення №148 встановлено, що суб`єкти господарювання здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами через касу як коштами, одержаними як готівкова виручка, так і коштами, одержаними із банків. Зазначені розрахунки проводяться також шляхом переказу готівки для сплати відповідних платежів. Суб`єкти господарювання здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку.
Відповідно до підпункту 13 пункту 3 Положення №148, книга обліку - касова книга, книга обліку виданої та прийнятої старшим касиром готівки, книга обліку розрахункових операцій, книга обліку доходів і витрат / книга обліку доходів.
Згідно з приписами пункту 39 Положення №148 установи/підприємства відображають у касовій книзі усі надходження і видачу готівки в національній валюті (додаток 5). Кожна/кожне установа/підприємство (юридична особа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів).
Відокремлені підрозділи установ/підприємств, які проводять операції з приймання готівки за продану продукцію (товари, роботи, послуги) з оформленням її прибутковим касовим ордером, а також з видачі готівки на виплати, пов`язані з оплатою праці, виробничі (господарські) потреби, інші операції з оформленням їх видатковими касовими ордерами і відомостями, ведуть касову книгу.
Відокремлені підрозділи установ/підприємств, страхові агенти, брокери, розповсюджувачі лотерей, які здійснюють готівкові розрахунки із застосуванням РРО та/або РК та веденням КОРО, але не проводять операцій з приймання (видачі) готівки за касовими ордерами, а також фізичні особи-підприємці касової книги не ведуть.
Аналіз наведених норм свідчить, що у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО оприбуткуванням готівки є сукупність таких дій: фіксація повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО та відображення на їх підставі готівки у КОРО. Невиконання будь-якої з цих дій є порушенням порядку оприбуткування готівки, за яке встановлена відповідальність.
Слід зазначити, що суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, мають своєчасно та в повній мірі оприбутковувати всю готівку, що надходить до кас, та щоденно, тобто кожного робочого дня по закінченні зміни, але не пізніше 24 години цього ж дня, друкувати на РРО фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в КОРО, невиконання вказаних приписів тягне за собою відповідальність передбачену пунктом 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12 червня 1995 року №436/95.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 11.12.2012 по справі №21-400а12, від 04.11.2015 по справі №825/554/15-а, а також Верховним Судом у постановах від 31.07.2018 по справі №813/2229/17, від 17.12.2018 по справі №810/3811/17, від 05.03.2019 по справі №820/4804/17 (К/9901/51545/18), від 13.02.2019 по справі №826/10037/16 (№К/9901/40923/18), від 05.11.2018 №803/780/17 (К/9901/40827/18).
Верховний Суд вважає, що застосування до суб`єктів господарювання штрафних (фінансових) санкцій на підставі Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 №436/95 є правомірним.
Як вбачається з матеріалів справи, листом Національного банку України від 06.02.2018 №25-0006/7385 (вх. від 08.02.2018 №6685/5) щодо встановлення фактів порушень законодавства про РРО, доведено до Державної фіскальної служби України інформацію, що Департаментом фінансового моніторингу Національного банку України в ході здійснення у січні 2017 року перевірок з питань дотримання небанківськими фінансовими установами порядку організації та здійснення валютно-обмінних операцій, встановлено факти порушень вимог статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у частині здійснення окремих валютно-обмінних операцій без застосування реєстраторів розрахункових операцій, зокрема, Одеським відділенням №8 товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Альфа Інвест».
В свою чергу, Державна фіскальна служба України листом щодо встановлених фактів порушень від 22.03.2018 №8491/7/99-99-14-05-01 доведена до відома та використана при організації фактичних перевірок інформація до Головних управлінь Державної фіскальної служби у Волинській, Івано-Франківській, Львівській, Одеській, Рівненській, Харківській, областях та місті Києві.
З матеріалів справи вбачається, що перед початком проведення фактичної перевірки 17.01.2018 було проведено контрольно-розрахункову операцію, а саме продаж 100 доларів США. Так, відповідачем зазначено, що при розрахунку реєстратор розрахункових операцій не застосовувався, фіскальний касовий чек не видавався, чим порушено пункти 1 та 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Слід звернути увагу на те, що касиром пункту обміну валют Одеського відділення товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Альфа Інвест» ОСОБА_2 надано пояснення, відповідно до яких, останньою зазначено, що 17.01.2018 було здійснено операцію покупки 100 Доларів США без застосування реєстратора розрахункових операцій та видачі розрахункових документів, у зв`язку з тим, що на той момент був відсутній Інтернет зв`язок.
Відтак, доводи позивача щодо непідтвердження факту порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» в цій частині не приймаються судом до уваги, оскільки, контролюючим органом доведено та зафіксовано факт порушення, а позивачем, в свою чергу, ці обставини не спростовано.
Так, відповідно до акта фактичної перевірки від 19.04.2018 №321/15/26/14/РРО/39987043, під час проведення перевірки встановлено факт несвоєчасного оприбуткування готівкових коштів у сумі 1 181 775,90 грн. в касовій книзі, відокремленого підрозділу у день їх фактичного надходження та відсутність в пунктом обміну валют Одеського відділення товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Альфа Інвест» касової книги встановленого зразка.
Як вбачається з матеріалів справи, до перевірки були надані касові документи за період, що перевірявся, а саме звітні довідки про касові обороти за день і залишки цінностей, реєстри купленої та проданої валюти, квитанції про здійснення валютно-обмінних операцій, фіскальні чеки та інші документи, які ведуться Одеським відділенням товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Альфа Інвест» відповідно до Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 12.12.2002 №502.
В свою чергу, позивачем зазначено, що факт оприбуткування готівки відокремленим підрозділом - пунктом обміну валют Одеського відділення товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Альфа Інвест», підтверджується інформацією, яка міститься в фіскальному звіті (Z-звіт) за кожний день, який підклеєний та зберігається на відповідних сторінках КОРО в хронологічної послідовності, у тому числі за період що перевіряється. Крім того, інформація щодо здійснених валютно - обмінних операцій з купівлі- продажу іноземної валюти за перевіряємий період, що міститься у звітних довідках про касові обороти за день та залишки цінностей відповідає сумам купівлі-продажу валюти за перевіряємий період, які відображені в щоденних Z- звітах.
Відповідно до внутрішньо-розпорядчих документів товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Альфа Інвест», а саме наказу від 28.04.2017 №315/1-А, зобов`язано відокремлені підрозділи компанії для обліку готівки вести «Книгу обліку прийнятих та виданих грошей (цінностей)» в електронному вигляді за допомогою комп`ютерної програми «Обмінник».
Так, слід зазначити, що позивачем не ведеться касова книга встановленого зразка відповідно до чинного законодавства України. Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що позивачем у відділеннях товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Альфа Інвест» ведеться внутрішній облік готівки за допомогою книги обліку прийнятих та виданих грошей (цінностей) в електронній формі за допомогою програмного комплексу.
Позивачем зазначено, що при роздрукуванні книги, з технічних причин, інформація про касові обороти за 16.03.2018 перемістилася в рядок між датами за 02.03.2018 та за 03.03.2018. У зв`язку з цим, перевіряючими помилково був зроблений висновок про несвоєчасне оприбуткування готівки у книзі структурного підрозділу в повній сумі їх фактичного надходження з 03.03.2018 по 15.03.2018. Фактично в книзі в хронологічній послідовності відображено рух та залишок грошових коштів в касі за період с 01.03.2018 і послідовно за кожен день, а саме за 01.03.2018, 02.03.2018, 03.03.2018, 04.03.2018, 05.03.2018, 06.03.2018, 07.03.2018, 09.03.2018, 10.03.2018, 11.03.2018, 12.03.2018, 13.03.2018, 14.03.2018, 15.03.2018, 16.03.2018, 18.03.2018. Позивачем вказано на те, що книга обліку прийнятих та виданих грошей (цінностей), яка велася в Одеському відділенні товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Альфа Інвест» є формою додаткового обліку грошових коштів та не підлягає реєстрації в органах Державної фіскальної служби.
Так, під час судового розгляду справи, позивачем не заперечувався той факт, що за своєю формою і змістом зазначена книга не відповідає вимогам додатка №5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті, затверджених постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 №148.
В той же час, слід наголосити на тому, що здійснення позивачем оприбуткування готівки у спосіб не встановлений законодавством України за допомогою власної системи обліку не є підставою для звільнення суб`єкта господарювання від відповідальності.
Зокрема, судом не приймаються до уваги, доводи товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Альфа Інвест», що приписи пункту 11 розділу ІІ Положення №148 не застосовуються до позивача, оскільки, це Положення розроблено відповідно до Закону України "Про Національний банк України" і визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України юридичними особами (крім банків) та їх відокремленими підрозділами незалежно від організаційно-правової форми та форми власності.
Слід звернути увагу на те, що відповідно до приписів абзацу 3 пункту 39 розділ ІV Положення про ведення касових операцій у національній валюті, затверджених постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 №148, відокремлені підрозділи установ/підприємств, які проводять операції з приймання готівки за продану продукцію (товари, роботи, послуги) з оформленням її прибутковим касовим ордером, а також з видачі готівки на виплати, пов`язані з оплатою праці, виробничі (господарські) потреби, інші операції з оформленням їх видатковими касовими ордерами і відомостями, ведуть касову книгу.
Так, з матеріалів справи вбачається, що Одеським відділенням товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Альфа Інвест» видавалися прибутково-видаткові касові ордери (наприклад, аркуш справи 165 том І), отже в силу приписів абзацу 3 пункту 39 розділ ІV Положення №148, встановлений обов`язок вести касову книгу.
Також, суд наголошує на тому, що враховуючи те, що відповідно до акту від 19.04.2018 №321/15/26/14/РРО/39987043, Головним управлінням Державної фіскальної служби України в місті Києві встановлено факт ненадання до перевірки касової книги за період з 17.11.2016 по 29.12.2017 та позивачем, в свою чергу, не заперечується факт відсутності книги обліку в Одеському відділенні товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Альфа Інвест» встановленого зразка, відповідачем правомірно застосовано до позивача штраф у розмірі 1 020,00 грн. шляхом винесення податкового повідомлення-рішення від 15.05.2018 №0024331409, відповідно до якого встановлено порушення пункту 85.2 статті 85 Податкового Кодексу України та застосовано штрафні санкції передбачені пунктом 121.1 статті 121 Податкового Кодексу України, зокрема, за незабезпечення платником податків зберігання первинних документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим кодексом.
Так, пунктом 121.1 статті 121 Податкового Кодексу України передбачено, що незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510,00 грн.. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020,00 грн.
Зокрема, судом не приймаються до уваги висновки судово-економічної експертизи від 14.03.2019 №210, якою встановлено, що дані щодо сум оприбуткування та видатку грошових коштів під звіт касирам, відображені в такій касовій книзі тотожні даним книги обліку прийнятих та виданих грошей (цінностей) за березень 2018 року, відповідає Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» та відповідає приписам пункту 11 розділу ІІ Положення №148 в частині своєчасності та повноти оприбуткування готівкових коштів.
Так, чинним на час перевірки законодавством було визначено обов`язок певних суб`єктів господарювання вести облік надходження і видачи готівки в національній валюті в касовій книзі встановленого зразка (додаток 5 до Положення №148). Відсутність даної книги не заперечується позивачем. Відтак здійснення обліку за допомогою власних програмних засобів (в електронному вигляді), проте не у встановлений законодавством спосіб, враховуючи що цей спосіб чітко регламентований нормами права, не є належним свідченням дотримання позивачем чинного на час перевірки законодавства.
З огляду на зазначене, враховуючи обґрунтованість висновків фактичної перевірки від 19.04.2018 №321/15/26/14/РРО/39987043, суд приходить до висновку, що податкові повідомлення-рішення від 15.05.2018 №0024321409, №0024331409, №0024341409 винесені Головним управлінням Державної фіскальної служби України в місті Києві у межах повноважень та у способи, що передбачені Конституцією та законами України, з огляду на що, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо їх скасування є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частиною п`ятою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи сторін, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 241 - 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України, із урахуванням положень пункту 15.5 Перехідних положень (Розділу VII) Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Літвінова А.В.
Повний текст рішення виготовлено 26.09.2019.