
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
19 вересня 2019 р. Справа № 120/2445/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мультян Марини Бондівни розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулася ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, в якому просить:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області по розгляді заяви протиправними;
- скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №024650000939 від 27.06.2019 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати до страхового стажу період роботи в колгоспі "Прогрес" с. Суботівка, Могилів-Подільського району, Вінницької області з 01.09.1982 року по 14.04.1999 рік і призначити пенсію за віком починаючи з 20.06.2019 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що звернулася із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про призначення пенсії за віком. Однак, листом № 97/02-15-26 від 04.07.2019 року їй було відмовлено в призначені пенсії та рекомендовано звернутися до суду за встановленням у судовому порядку підтвердження періоду роботи в колгоспі "Прогрес" з 01.09.1982 року по 14.04.1999 рік.
Згодом, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №024650000939 від 27.06.2019 року відмовлено у призначенні пенсії за віком у зв`язку з відсутністю необхідного стажу.
Вважаючи помилковими висновки відповідача про відсутність у неї необхідного стажу для призначення пенсії за віком, а відтак рішення про відмову в призначенні пенсії протиправною, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 02.08.2019 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву.
Ухвалою суду від 02.08.2019 року відмовлено у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи у режимі відеоконференції.
У встановлений судом строк відповідачем подано відзив на позовну заяву, у якому останній заперечує щодо задоволення позовних вимог. Зокрема у відзиві зазначено, що позивачу період роботи в колгоспі "Прогрес" з 01.09.1982 року по 14.04.1999 рік не враховано, оскільки відсутні відомості про встановленні та вироблені вихододні. В довідці Суботівської сільської ради від 05.09.2018 року зазначена заробітна плата в колгоспі "Прогрес" в 1983-1989 роках, але відсутні дані про кількість вироблених вихододнів. Враховуючи те, що підтверджений страховий стаж позивача складає 17 років 9 місяців, що менше необхідно встановленого стажу згідно статті 26 Закону № 1058 для призначення пенсії за віком, відповідач просив в задоволенні позову відмовити повністю.
Ухвалою від 27.08.2019 року у задоволенні клопотання представника відповідача про заміну сторони у справі №120/2445/19-а відмовлено.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступні фактичні обставини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про призначення пенсії за віком, відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Згідно листа № 97/02-15-26/03-12 від 04.07.2019 року позивачці відмовлено у призначенні пенсії за віком. Зазначено, що загальний страховий стаж складає 17 років 9 місяців 29 днів, що не дає право на призначення пенсії по віку при досягненні 58 років 6 місяців.
Згідно рішення № 024650000939 від 27.06.2019 року ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком згідно статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Зазначено, що зарахований загальний стаж роботи склав 17 років 9 місяців 29 днів. До стажу роботи не врахований період з 01.09.1982 року по 14.04.1999 рік, оскільки в трудовій книжці відсутні дані про встановлені та вироблені вихододні. В довідці Суботівської сільської ради від 05.09.2018 року зазначена заробітна плата в колгоспі "Прогрес" в 1983-1989 роках, але відсутні дані про кількість вироблених вихододнів.
Рішенням Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 01.04.2019 року встановлено юридичний факт, що правовстановлюючі документи, а саме: трудова книжка видана Вендичанським комбінатом хлібопродуктів 25.12.1974 року на ім`я ОСОБА_1 та архівний витяг, а саме накази директора Вендичанського комбінату хлібопродуктів №336 від 04.07.1974 року про прийом на роботу та №148 від 30.06.1976 року про звільнення з роботи, в яких заявник значиться як ОСОБА_1 , належать ОСОБА_1 .
Також судом встановлено, що трудова книжка ОСОБА_1 містять наступні записи періодів роботи, посаду та місце роботи: з 01.09.1982 року по 14.04.1999 року, прийнята в члени колгоспу "Прогрес" на роботу в огородньо-польову бригаду.
Непогодження позивача з відмовою в призначенні пенсії за віком, як наслідок неврахування певних періодів його роботи, що відображені в трудовій книжці, стало підставою для звернення до суду з цим адміністративним позовом.
Визначаючись щодо характеру спірних правовідносин та норм закону, що їх регулює, суд виходив з наступного.
Так, визначальним для вирішення питання про наявність у позивача права на призначення пенсії за віком є встановлення підтвердженого страхового стажу його роботи, в частині спірного періоду роботи з 01.09.1982 року по 14.04.1999 рік, які не враховано при обчисленні страхового стажу відповідачем.
Згідно з частиною 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-ІV (далі - Закон № 1058), розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до статті 8 Закону № 1058 право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Статтею 24 Закону № 1058 визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Статтею 26 Закону № 1058 визначено, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку 58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року.
Згідно вимог статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначеної норми Закону № 1788-XII, постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки чи відповідних записів в ній (далі - Порядок).
За змістом пунктів 2-3 Порядку № 637 у разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Аналіз вищевказаного дає підстави вважати, що довідки мають надаватися у разі, коли взагалі відсутні відомості в трудовій книжці про працю громадян у спірний період, що визначає їх право на пенсію або є обґрунтовані підстави стверджувати, що записи в трудовій книжці є неточними чи неправильними.
Разом із тим, робота позивачки в спірний період підтверджується відповідними записами в трудовій книжці.
Відповідно до пункту 2.17 Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженої постановою Держкомпраці СРСР від 20.06.1974 року № 162 (надалі - Інструкція № 162), передбачено "(мовою оригіналу) 2.17. В трудовые книжки по месту работы вносятся отдельной строкой со ссылкой на дату, номер и наименование соответствующих документов следующих документов следующие записи: а) о времени службы всоставе Вооружонных Сил СССР, в органах Комитета государственной безопасности СССР и Министерства внутренних дел СССР, во всех видах охраны, где на проходящих служб распространяется законодательство о труде и государственное социальное страхование с указанием даты призыва (зачисления) и даты увольнения со службы; б) о времени обучения в профессионально-технических и других училищах, на курсах и в школах по повышению квалификации, по переквалификации и подготовке кадров; в) о времени обучения в высших и средних специальных учебных заведениях (включая и время работы в студенческих отрядах, на производственной практике и при выполнении научно-исследовательской хоздоговорной тематики), партийных школах, профдвижения и о времени пребывание в аспирантуре клинической ординатуре, кроме случаев, указанных в п. 2.15 настоящей Инструкции; г) о работе в качестве члена колхоза - в тех случаях, когда действующим законодательством предусмотрен зачет этой работы в общий трудовой стаж рабочих и служащих. Предусмотренные в настоящем пункте записи вносятся в трудовую книжку до занесения сведений о работе на данном предприятии".
Суду не надано доказів у підтвердження того, що дані трудової книжки позивача (в частині спірного періоду роботи) містять неправдиві або недостовірні відомості, які б давали підстави вимагати у нього довідки на підтвердження такого періоду роботи.
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637 (далі - Порядок), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 1 частини 1 статті 45 Закону № 1058 визначено, що пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно статей 9, 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а згідно статті 90 цього КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно частин 1 та 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд зазначає, що зарахування до страхового стажу позивача періоду її роботи в колгоспі "Прогрес" з 01.09.1982 року по 14.04.1999 рік, свідчитиме про наявність у неї страхового стажу необхідного для призначення їй пенсії за віком, відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, суд приходить до висновку, що суб`єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону при винесенні рішення про відмову у призначенні пенсії за віком, а позивач довів позовні вимоги, тому з урахуванням встановлених у справі обставин, позов підлягає до задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області при розгляді заяви ОСОБА_1 про призначення їй пенсії за віком та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 024650000939 від 27.06.2019 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи в колгоспі "Прогрес" с. Суботівка, Могилів-Подільського району, Вінницької області з 01.09.1982 року по 14.04.1999 рік та призначити їй пенсію за віком з урахуванням цього стажу, починаючи з 20.06.2019 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений при зверненні до суду судовий збір в розмірі 768,40 (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403)
Суддя Мультян Марина Бондівна