
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 вересня 2019 року справа № 580/2386/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Гайдаш В.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , далі – позивач) з позовом до Головного управління ДФС у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18002, далі – відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 07.06.2019 №0000964057.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 31.07.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) згідно з вимогами пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 07.06.2019 №0000964057 щодо накладення на позивача штрафних санкцій в розмірі 6800 грн. за ніби то продаж неповнолітньому пачки цигарок та пляшки вина підлягає до скасування, оскільки відсутні докази (фіскальні чеки реєстратора розрахункової операції) продажу 29.03.2019 продавцем позивача вказаних товарів неповнолітньому саме у магазині «Продукти». Крім того, в оскаржуваному рішенні відповідачем зазначено іншого суб`єкта господарювання «ФОП ОСОБА_2 » та іншу податкову адресу «Черкаська обл., м АДРЕСА_2 », ніж ті, що відповідають фактичним даним позивача.
Відповідач позов не визнав, надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що 14.05.2019 працівником Смілянського ВП ГУНП в Черкаській області складено протокол про адміністративне правопорушення, зі змісту якого вбачається, що 29.03.2019 близько 14 год. продавець позивача ОСОБА_3 у магазині «Продукти» здійснила продаж алкогольного напою - пляшки вина «Кагор», пляшки пива 1,5 л та пачку тютюнових виробів. Такі дії позивача, на думку відповідача, є порушенням положень Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». Отже, на думку представника відповідача, оскаржуване рішення відповідає вимогам законодавства та скасуванню не підлягає.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) зареєстрована як суб`єкт господарювання 10.07.2014 та здійснює свою господарську діяльність по АДРЕСА_3 Черкаської області у магазині «Продукти».
14.05.2019 інспектором Смілянського ВП ГУНП в Черкаській області старшим лейтенантом поліції Шкарбаном О.Г. складено протокол про адміністративне правопорушення, зі змісту якого вбачається, що 29.03.2019 близько 14 год. продавець позивача ОСОБА_3 у магазині «Продукти» здійснила продаж алкогольного напою - пляшки вина «Кагор», пляшки пива 1,5 л та пачку тютюнових виробів неповнолітнім ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Під час документування вказаного правопорушення неповнолітні та їх батьки повідомили, що вони придбали у борг 29.03.2019 близько 14 год. у магазині «Продукти» алкогольний напій - пляшку вина «Кагор», пляшку пива 1,5 л. та пачку тютюнових виробів.
На підставі матеріалів адміністративного правопорушення Головним управлінням ДФС у Черкаській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 07.06.2019 №0000964057 про застосування до позивача фінансових санкцій у вигляді штрафу на загальну суму 6800 грн. за порушення п. 2 ч. 1 ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Правовідносини, що визначають основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України, врегульовані Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі - Закон України №481/95-ВР).
Пунктом 2 частини 1 ст. 15-3 Закону №481/15-ВР встановлено, що забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років.
Відповідно до ч. 3 ст. 15-3 Закон України №481/95-ВР продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов`язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закон України №481/95-ВР, за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Згідно з ч.2 ст.17 Закону України №481/95-ВР до суб`єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у разі, якщо продаж пива здійснюється особам, які не досягли 18 років - у сумі 6800 грн. (за порушення вимог статті 15-3 цього Закону).
Механізм застосування фінансових санкцій, передбачених ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», визначений Порядком застосування фінансових санкцій, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року №790 (далі - Порядок №790).
Відповідно до п. 5 Порядку №790 підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій, зокрема, є матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб`єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Відповідно до ст. 3 Закону №265/95-ВР суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов`язані, зокрема, проводити розрахункові операції на повну суму покупки через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
У статті 2 вказаного Закону визначено, що розрахунковий документ - це документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.
Із матеріалів справи судом встановлено, що підставою для винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення слугували матеріали Смілянського ВП ГУ Національної поліції в Черкаській області, однак доказів того (зокрема, фіскального чеку реєстратора розрахункових операцій ФОП ОСОБА_1 ), що алкогольні, слабоалкогольні напої і тютюнові вироби придбані 29.03.2019 саме в магазині «Продукти» по АДРЕСА_4 . АДРЕСА_3 м.Смілі Черкаської області, де здійснює свою господарську діяльність позивача – суду не надано, натомість, позивачем надано до суду копії фіскальних чеків Z-звітів за 29.03.2019, згідно яких у вказаний день близько 14 год. не було здійснено продаж вищенаведених товарів.
Крім того, матеріалами справи підтверджено, що єдиними доказами вказаного порушення, на який посилається відповідач, є пояснення неповнолітніх та їх батьків. Інших доказів, які б підтверджували факт продажу алкогольних, слабоалкогольних напоїв і тютюнових виробів неповнолітній особі 29.03.2019 у магазині «Продукти» по АДРЕСА_3 м. Смілі Черкаської області, в матеріалах адміністративної справи немає.
Більше того, факт продажу нібито мав місце 29.03.2019, а протокол про адміністративне правопорушення складено 14.05.2019, а на наступний день і надавалися пояснення неповнолітніми та їх батьками.
Таким чином, суд дійшов висновку про недоведеність факту продажу позивачем 29.03.2019 неповнолітнім особам алкогольних, слабоалкогольних напоїв і тютюнових виробів.
Вищевказаний висновок повністю узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, що викладена у постанові від 23.04.2019 у справі №П/811/1217/16.
У зв`язку із вищевикладеним суд дійшов висновку про задоволення позову в повному обсязі.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Черкаській області від 07.06.2019 №0000964057.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Черкаській області на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.
Суддя В.А. Гайдаш