Рішення № 84490092, 24.09.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2019
Номер справи
580/2085/19
Номер документу
84490092
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2019 року справа № 580/2085/19

м. Черкаси

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаращенко В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до публічного акціонерного товариства «Дашуківські бентоніти» про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку звернулась до суду з адміністративним позовом до публічного акціонерного товариства «Дашуківські бентоніти», в якому просить стягнути з відповідача 51000 грн. штрафних санкцій в дохід Державного бюджету України.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що департаментом НКЦПФР у Південному регіоні прийнято постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 18.04.2019 №203-ПД-1-Е, №204-ПД-1-Е, №205-ПД-1-Е, якими на відповідача накладено штрафи в загальному розмірі 51000 грн.

Позивач зазначає, що штрафи по вищевказаних постановах не сплачені, а тому просить їх стягнути в судовому порядку.

У встановлений судом час, відповідачем не подано відзив на позов, натомість відповідачем подано до суду клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, мотивоване тим, що позивач передчасно звернувся до суду з даним позовом, оскільки не закінчився шестимісячний строк на звернення до суду з позовом про оскарження публічним акціонерним товариством «Дашуківські бентоніти» вищенаведених постанов про накладення санкцій.

Розглянувши подані документи і матеріали, повно, всебічно, об`єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що публічне акціонерне товариство «Дашуківські бентоніти» зареєстроване як юридична особа 31.01.1996, ідентифікаційний код 00223941.

18.04.2019 за фактом вчинення правопорушення на ринку цінних паперів по відношенню до відповідача винесено: постанову №203-ПД-1-Е про накладення на відповідача штрафу в розмірі 17000 грн.; №204-ПД-1-Е про накладення на відповідача штрафу в розмірі 17000 грн.; №205-ПД-1-Е про накладення на відповідача штрафу в розмірі 17000 грн.

Спеціальним законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні, є Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в України» від 30 жовтня 1996 року №448/96-ВР (далі - Закон №448/96).

Відповідно до статті 1 Закону №448/96 державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Частиною 1 статті 5 Закону №448/96 передбачено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Згідно ч. 1-4 ст. 6 Закону №448/96 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Наказом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про затвердження структури центрального апарату НКЦПФР №72 від 11.05.2018 утворено департамент НКЦПФР у Південному регіоні як відокремлений структурний підрозділ центрального апарату Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, повноваження якого поширюються на територію Черкаської, Вінницької, Херсонської, Миколаївської, Кіровоградської областей.

Пунктом 14 ст. 8 Закону №448/96 передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Відповідно до положень ст. 11 Закону № 448/96 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за:

- неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з п. 14 розділу І Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 16.10.2012 №1470, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.11.2012 за №1855/22167 (далі – Правила №1470) постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (постанова по справі про адміністративне правопорушення), постанова про закриття справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про закриття провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про виправлення описок, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, розпорядження про скасування розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери вважаються надісланими (врученими) юридичній особі (посадовій особі чи громадянину), яка притягується до відповідальності, якщо їх вручено керівнику чи представнику юридичної особи (посадовій особі чи громадянину) під розписку або надіслано поштою рекомендованим листом.

Судом встановлено, що постанови від 18.04.2019 №203-ПД-1-Е, №204-ПД-1-Е, №205-ПД-1-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів надіслані відповідачу рекомендованим листом, що підтверджується списком згрупованих поштових відправлень рекомендованих листів №818 від 24.04.2019 та реєстром рекомендованих листів №1 від 24.04.2019.

Судом відхиляються твердження відповідача про неналежне направлення зазначених постанов, оскільки іншого способу їх відправлення, окрім як рекомендованим листом, Правила №1470 не містять.

Більш того, за даними офіційного сайту ПАТ «Украпошта» (http://ukrposhta.ua/vidslidkuvati-forma-poshuku) рекомендоване поштове відправлення №6507806631310, яким направлено постанови від 18.04.2019, вручене відповідачу 30.04.2019.

Згідно з положеннями п. 2 розділу XV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів щодо юридичної особи може бути оскаржено до центрального апарату Комісії особою, щодо якої її винесено, протягом п`ятнадцяти робочих днів з дати винесення постанови.

Статтею 11 Закону №448/96-ВР передбачено, що рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.

Відповідно до положень ст. 11 Закону №448/96-ВР у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

В розумінні абз. 2 ч. 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.

З аналізу вищенаведених правових норм слідує, що у разі несплати штрафу на протязі 15 днів Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку зобов`язана звернутися до суду з позовом про примусове стягнення таких коштів, при цьому вказана правова норма не визначає певних строків такого звернення, а відтак застосуванню підлягають загальні строки, визначені абз. 2 ч. 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Слід також зазначити, що оскарження особою постанови позивача до суду не є підставою для зупинення перебігу цього строку і не впливає на можливість подати відповідний позов про стягнення суми штрафу до суду.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 22 листопада 2018 року у справі №826/15383/16.

Частиною 4 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи, що відповідач постанови отримав 30.04.2019 та до 15.05.2019 включно штрафів не сплатив, тому з 16.05.2019 у позивача виник обов`язок щодо звернення до суду з позовом про стягнення сум штрафів. Як наслідок, суд не вбачає підстав для залишення позовної заяви без розгляду.

В свою чергу в матеріалах справи відсутні докази щодо їх скасування чи сплати відповідачем сум штрафних санкцій за вищевказаними постановами, що є підставою для стягнення штрафів у судовому порядку.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат у суду відсутні.

Керуючись ст. 6, 9, 14, 77, 241-246, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з публічного акціонерного товариства «Дашуківські бентоніти» (19330, Черкаська область, Лисянський район, с. Дашуківка, код ЄДРПОУ 00223941) в дохід державного бюджету України на рахунок, відкритий на ім`я територіального органу Держказначейства за місцезнаходженням платника по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції» символ звітності банку 106, штрафні санкції у сумі 51000 (п`ятдесят одну тисячу) грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.

Суддя В.В. Гаращенко